Παραλία και σκύλος.


20 Ιουνίου 2006
15
0
Πόσες φορές σας έχει τύχει να τσακωθείτε για το σκυλί στη θάλασσα? Η εγώ πέφτω συνέχεια σε καλούς άνθρωπους που πιστεύουν πως μόνο ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να μολύνει τη φύση?
 


S

SwkDoG

Guest
Αρκετές... :D
...και αν όχι σαν "πρωταγωνιστής" στον τσακωμό,πολλές φορές έχω γίνει μάρτυρας τέτοιων επεισοδίων.
Τι να πώ?!!...Τα αυτονόητα?!!...Ότι ενας σκύλος με τα εμβόλια του και τις τακτικές επισκέψεις του στον κτηνίατρο είναι "ασφαλέστερος συν-κολυμβητής" από τον κύριο που έχει να πάει σε γιατρό από τα παιδικά του εμβόλια και με το που θα μπεί στη θάλασσα "ανακουφίζετε" περήφανος πριν κολυμπήσει?...

Δυστυχώς όμως ο νόμος απαγορεύει τα σκυλιά σε οργανωμένες παραλλίες και για τις ανοργάνωτες επικρατεί μια ασάφεια.

Απλά καλό είναι να έχουμε πάντα μαζί μας το βιβλιάριο υγείας του σκύλου μας και να είναι τακτικά εμβολιασμένος.
Όπως και καλό είναι να επιλέγουμε πιο ερημικές παραλλίες ώστε να αποφεύγουμε,όσο το δυνατόν,τους τσακωμούς.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Όντως μου έχει συμβεί να τσακωτό με κάποιων «έξυπνο» για το σκυλί μου και μάλιστα στην παραλία όχι οργανωμένη. Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που σέβονται τους άλλους και τα κατοικίδια τους, παντός κάπου για διακοπές εδώ στην Ελλάδα με τίποτα δεν παίρνω τα σκυλιά μου, ούτε στο camping - για να αποφύγω τα αδιάκριτα βλέμματα. Πέρση το καλοκαίρι πήγαμε μαζί με το ντομπερμανάκη διακοπές και περάσαμε υπέροχα – όμως στο εξωτερικό :wink:
 


dimitris21

Member
20 Ιουνίου 2006
20
0
ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ
Παιδιά λυπάμαι αλλά θα διαφοροποιηθώ λιγάκι.

Καλός η κακός οι ιδιοκτήτες σκύλων είμαστε μειοψηφία και αυτοί που συντηρούν σωστά το σκύλο τους ακόμα μικρότερη.
Το πρόβλημα για μένα ξεκινάει από αυτούς που απλά παίρνουν ένα σκύλο και είναι ευχαριστημένοι απλά στο να τον έχουν ή από αυτούς που παίρνουν ένα σκύλο για να εκφράσουν μέσα από αυτόν αυτά που οι ίδιοι δεν μπορούν ή δεν τους επιτρέπεται.
Πόσες φορές έχουμε έρθει αντιμέτωποι με όχι και πολύ ευχάριστες καταστάσεις από κακούς ιδιοκτήτες? Θα αναφέρω ενδεικτικά κάποια παραδείγματα.
Δεν μου είναι καθόλου ευχάριστο όσο και υπέρ των σκύλων και να είμαι όταν πηγαίνω τα παιδιά μου στην παιδική χαρά και ανακαλύπτω ότι κάποιοι ασυνείδητοι ιδιοκτήτες άφησαν εκεί τα σκυλιά τους να αφοδεύσουν (θέμα υγιεινής).
Δεν μου είναι καθόλου ευχάριστο όταν βγαίνω βόλτα με την Ήρα να βλέπω ότι κάποια σκυλιά είναι ιδιαίτερα επιθετικά με την ανοχή του ιδιοκτήτη τους (θέμα συμπεριφοράς).
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω άλλα παραδείγματα για να μην μακρηγορώ, άλλωστε είμαι σίγουρος ότι όλοι σας έχετε βιώσει κάποια στιγμή κάποιο αντίστοιχο γεγονός.
Και ρωτώ εγώ τώρα με το φτωχό μου μυαλό. Αν αυτά τα πράγματα ενοχλούν εμένα που έχω σχέση με τα σκυλιά, κάποιον ο οποίος δεν έχει καμία σχέση τι θα του κάνουν? Θα τον γεμίσουν οργή και αντιπάθεια και δυστυχώς για όλα τα σκυλιά και για όλους τους ιδιοκτήτες.

Άρα φίλοι μου δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον επειδή δεν αγαπάει το σκύλο ΜΟΥ.
Μπορώ όμως να κατηγορήσω κάποιον που δεν αγαπάει το σκύλο ΤΟΥ.

Φιλικά Δημήτρης
 


20 Ιουνίου 2006
15
0
:shock: Τελικά η διαφοροποίηση που ήταν? Δεν νομίζω να μην συμφωνεί κάποιος με αυτά τα αυτονόητα. Αλλο είναι το θέμα. Ξέρεις πολούς που συμπεριφέρονται άσχημα στα σκυλιά τους να τα παίρνουν μαζί για μπάνιο? Κατα 99% αλλού είναι το πρόβλημά τους Δημήτρη. Οτι κανουν μπάνιο τα παιδιά τους δίπλα. Δεν είναι ούτε οτι θα τους δαγκώσουν, ούτε επειδή κατουράνε στις παιδικές χαρές. :arrow:
 


dimitris21

Member
20 Ιουνίου 2006
20
0
ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ
Νικόλας said:
:shock: Τελικά η διαφοροποίηση που ήταν? Δεν νομίζω να μην συμφωνεί κάποιος με αυτά τα αυτονόητα. Αλλο είναι το θέμα. Ξέρεις πολούς που συμπεριφέρονται άσχημα στα σκυλιά τους να τα παίρνουν μαζί για μπάνιο? Κατα 99% αλλού είναι το πρόβλημά τους Δημήτρη. Οτι κανουν μπάνιο τα παιδιά τους δίπλα. Δεν είναι ούτε οτι θα τους δαγκώσουν, ούτε επειδή κατουράνε στις παιδικές χαρές. :arrow:
Συμπληρώνω λοιπών για να γίνω πιο κατανοητός.
Όλες οι καταστάσεις αυτές από κακούς ιδιοκτήτες οδηγούν ανθρώπους που δεν έχουν σκυλιά να τα απεχθάνονται και να τα φοβούνται. Δεν είπα ότι αυτός που πάει το σκύλο του στη θάλασσα θα κάνει αυτά που προανέφερα, αλλά ο συνλουόμενός του που έχει βιώσει τέτοιες καταστάσεις και έχει οδηγηθεί να τα σιχαίνεται και να τα φοβάται, σίγουρα θα του δημιουργήσει πρόβλημα και σίγουρα δεν θα θέλει το παιδί του να κολυμπάει δίπλα σε σκύλο.
Όσο για τα παραδείγματα όπως είπα είναι ενδεικτικά. Σίγουρα έχω πολύ περισσότερα.

Φιλικά Δημήτρης
 




S

SwkDoG

Guest
Ο dimitris21 λοιπόν θέλει υπεύθυνους και με σεβασμό ιδιοκτήτες σκύλων και ο Νικόλας λογικούς και με σεβασμό πολίτες γενικότερα...

Ε,λοιπόν σε μια ιδανική κοινωνία κάπως έτσι θα ήταν τα πράγματα,στην Ελλάδα του σήμερα όμως έχουμε και τις ακαθαρισίες των σκύλων των "φιλόζωων" διάσπαρτες και τον "ελληνάρα" που γεμίζει την παραλλία αποτσίγαρα και κουτάκια μπύρας να μας κάνει κήρυγμα περί υγειηνής!...

Ας δίνει ο κάθε ένας από εμάς το "καλό παράδειγμα" και ίσως γίνει κάτι.
Η αρχή για να αλλάξεις τον κόσμο είναι να αλλάξεις εσύ...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ενδιαφερων εχει το παρακατω αρθρο ...αναφερομενο σε νομο του 1978


Nομοθεσία Aυστηροί περιορισμοί στα μπάνια των σκύλων Σύμφωνα με

υπουργική απόφαση που ισχύει από το 1978, «απαγορεύεται η κυκλοφορία

ζώων, καθώς και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Kάθε

ιδιοκτήτης μικρού ζώου οφείλει να γνωρίζει τα δικαιώματα και τις

υποχρεώσεις του και να τηρεί τη νομοθεσία που προβλέπεται. Όσο για τις

ασάφειες που κρύβουν πολλές από τις σχετικές διατάξεις, μην επιχειρήσετε

να πάρετε το νόμο στα χέρια σας, γιατί ο νομοθέτης είναι απρόβλεπτος…

Tης Έλενας Mαθιοπούλου Mε αποζημίωση των υπολοίπων λουομένων σε

μια παραλία θα κινδυνεύει όποιος βάζει το σκύλο του στη θάλασσα για

κολύμπι ή τον αφήνει να περιφέρεται στην ακτή, παρά τις αντιρρήσεις που

προβάλλουν οι υπόλοιποι χρήστες της παραλίας. Aνατρέποντας αντίθετη

απόφαση του Mονομελούς Πρωτοδικείου, ο Άρειος Πάγος δέχτηκε

πρόσφατα αγωγή αποζημίωσης που υποβλήθηκε κατά της ιδιοκτήτριας ενός

σκύλου η οποία αγνόησε τις διαμαρτυρίες των άλλων λουομένων που

έγιναν για λόγους υγιεινής και επέμενε να κολυμπήσει μαζί με το σκύλο

της. Nομικές ασάφειες H απόφαση του Aρείου Πάγου βασίζεται σε

υπουργική απόφαση που ισχύει από το 1978, σύμφωνα με την

οποία «απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων, καθώς και το λούσιμο αυτών σε

χώρους λουομένων». H εν λόγω απόφαση αφορά όλες τις ακτές -

οργανωμένες και μη- καθώς δεν γίνεται καμία διάκριση εν όψει του

γενικού σκοπού της προστασίας από ασθένειες που μεταδίδουν τα ζώα. Aπό

την άλλη μεριά, ο νόμος 3170 «Περί ζώων συντροφιάς και αδέσποτων

ζώων», επιτρέπει την παρουσία σκύλων σε δημόσιους χώρους, υπό κάποιες

προϋποθέσεις, όπως για παράδειγμα ότι οι σκύλοι θα πρέπει να είναι

δεμένοι και κοντά στο συνοδό τους κ.λπ. Aπό τη μεριά της Eλληνικής

Φιλοζωικής Eταιρείας αναζητούνται τρόποι με τους οποίους θα

προσβάλλουν τη συγκεκριμένη απόφαση, αλλά μέχρι τότε δεν είναι

καθόλου απίθανο να δεχτείτε τα «πυρά», αλλά και να είστε αναγκασμένοι

να σεβαστείτε τις διαμαρτυρίες των λουομένων, ακόμα και στην πιο

ερημική παραλία. Όσο κι αν ακούγεται σκληρό, παράλογο και ρατσιστικό,

φροντίστε να «συμμορφωθείτε» με το συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο

και μην προσπαθήσετε να πείσετε τον εξαγριωμένο παραθεριστή ότι

διατρέχουμε μεγαλύτερο κίνδυνο να κολλήσουμε ασθένειες που

μεταδίδουν οι άνθρωποι και όχι τα ζώα. Kινδυνεύετε να τον εξαγριώσετε

περισσότερο και οι καλοκαιρινές σας διακοπές να σας στοιχίσουν πολύ

παραπάνω απ’ όσο έχετε προβλέψει. Πηγη Περιοδικό "Τα Σκυλιά μας και

εμείς"
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Mia pelatissa mou mou elege prin apo dyo meres, oti parakolouthise ekpompi stin tileorasi, oti telika epitrepontai ta skylia se paralies, arkei na einai emboliasmena kai na einai demena kai konta stous idioktites tous!

Mipos iparchei kapioa neoteri rythmisi sto thema ayto?

Ego pantos pairno to tetrapodo paidi mou panta mazi stin Thalassa!
Pao poly proi, opou i paralia einai synithos dikia mas kai tin afino na kolympaei, ean thelisei!



 


S

SwkDoG

Guest
Νομικά δυστυχώς δεν έχει αλλάξει κάτι.

Στις οργανωμένες απαγορεύονται και στις "ελεύθερες" παίρνεις μαζί σου το βιβλιάριο με τα εμβόλια (ενημερωμένο πάντα) και παααάρα πολύ ψυχραιμία και...ελπίζεις.

Συνέχισε λοιπόν να πηγαίνεις την όμορφη Εσμεράλντα πρωί-πρωί για μπανάκι για να αποφεύγεις τους "παράξενους".
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
εμπνευση

ωραια thread :)
απο αυτην εμπνευστηκα και το avatar.

απο οσες φορες εχουμε παει για μπανιο, μονο μια φορα πεσαμε σε εναν βρωμιαρη που αρχισε να φωναζει "οχι οχι ο σκυλος μεσα στη θαλασσα. δεν επιτρεπεται μαζι με τους λουομενους. κανουν μπανιο και παιδακια εδω"

ο ιδιος ανθρωπος μολις βγηκε απο τη θαλασσα εφτυσε στην παραλια μια κομψοτατη πεντακαθαρη χλεπα........ και στη συνεχεια αρχισε να στιβει το μαγιο του στο επιμαχο σημειο για να απαλλαγει απο τα περιττα νερα της θαλασσας.................

παραδεχομαι οτι δεν ηξερα το νομο στον οποιο αναφερεστε,ομως, συμφωνα με τη λογικη οτι η θαλασσα και η παραλια ειναι κομματι της φυσης και τα σκυλια ειναι απτα πιο εντυπωσιακα πλασματα της φυσης(σε αντιθεση με τους ανθρωπους...) μου φανηκε ανηκουστο να μην επιτρεπονται τα σκυλια στην παραλια. και ποσο μαλλον σκυλια κατοικιδια,πεντακαθαρα,που οχι μονο δεν χρησιμοποιουν την παραλια για τουαλετα αλλα ουτε και ενοχλουν τους παραδιπλα ξενους........

ετσι,λοιπον,η απαντηση μου ηταν σαφης "δεν καταλαβα? πού απαγορευονται τα σκυλια? σε ποια χωρα? σε ποιο πλανητη?"

ο "κυριος" αυτος κατεθεσε ευκολα τα οπλα αλλα προφανως ΑΝ ηξερε για ποιο νομο μιλουσε(που μαλλον στην τυχη ελεγε για "απαγορευση") θα μπορουσε να ειχε φερει το θεμα στα ακρα.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ :)

δωστε μαχες με ανυπακοη, αλλιως δεν προκειται να αλλαξει τιποτα..........
 


gwgw

Well-Known Member
εγω παντως οταν επαιρνα τον οδυσσεα μαζι μου, φροντιζα να πηγαινω σε λιγο πιο απομερες παραλιες ετσι ωστε να κανω το μπανιο μου χωρις δραματα και χωρις να μπω στη διαδικασια να μαλλωσω. ο Οδυσσεας ηταν μεγαλοσωμο ζωο οποτε ευκολα θα ενοχλουσε καποιον και αυτο γιατι του αρεσε να τρεχει πανω κατω και να σκαβει, να τιναζετε και γενικα να παιζει στην αμμουδια..

και αυτος ηταν ο σκοπος αλλωστε και οχι να τον εχω δεμενο, αλλιως θα τον αφηνα σπιτι..

παντως με το νερο δε τα ειχε πολυ καλα ο γλυκος μου..εμπαινε μονο και μονο για να ειναι μαζι μου...
 


Μπούς

New Member
22 Ιανουαρίου 2007
2
0
Κορινθία
Σίγουρα το πρόβλημα υπάρχει.
Καλά όσον αφορά την μετάδοση ασθενειών, είναι ηλίθιο επιχείρημα γιατί οι αρρώστιες που μεταδίδονται από σκύλο σε άνθρωπο είναι ελάχιστες.
Αντίθετα όλες οι αρρώστιες σχεδόν μεταδίδονται από άνθρωπο σε άνθρωπο και κανείς δεν ζητάει φυσικά πιστοποιητικά υγείας από τους εκατοντάδες συνλουόμενους του που μοιράζονται τα ίδια κυβικά μέτρα νερού, ακόμα και σε πισίνες!
Ο κλασσικός παραλογισμός σε όλο το μεγαλείο του.

Πάντως ένα πρόβλημα υπάρχει με τα σκυλιά στο νερό:
Όταν πλησιάζουν κάποιον κολυμπώντας υπάρχει κίνδυνος να τον γρατζουνίσει με τα νύχια του, και εγγυώμαι οτι είναι κάτι που πονάει...
Γιαυτό καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι πολυσύχναστες παραλίες.
Αν αφήσει σημάδι, τότε θα σε τρέχουν και δεν θα φτάνεις...
 


ellif

Active Member
31 Αυγούστου 2007
33
0
ηρακλειο κρητης
ο κοσμος λεει οτι θελει.εμεις εχουμε τα περισσσοτερα μικροβια και οχι 1ζωακι που ειναι εμβολιασμενο.για ολα μας ενωχλουν τα ζωα.ωραια δικαιολογια.και οχι ο διπλα μας που εχει τα μικροβια και κολυμπαει διπλα μας.υπαρχουν νομοι και να πανε να τους μαθουν επιτελους.
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΣΚΑΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑΣ ΛΟΥΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΜΑΖΕΨΩ,ΕΝΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ (ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ) ΕΣΒΗΝΕ ΤΟ ΑΠΟΤΣΙΓΑΡΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ!!!!

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΧΤΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ???ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΠΟΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΘΑΜΕΝΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ????:mad::mad::mad:


ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥ[ΠΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΜΑΣ?ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΝΕΙ,ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΖΩΗ!!!????:confused:



---ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ???---



ROTTIE: Θα σας παρακαλέσω να γράφεται με πεζούς χαρακτήρες. Τα κεφαλαία είναι κουραστικά και κάνουν ένα κείμενο δυσανάγνωστο.
 
Last edited by a moderator:


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
απο την στιγμη που εχουμε δεμενο το μωρο μας και το βιβλιαρειο υγειας και το Πωπω τους να χτυπανε κατω δεν μπορουν να μας πουν τιποτα...

εγω ειμαι αρκετα τρελοι και αμα μου πει κανεις κατι γαυγιζω και οταν ρωτανε παρε το λυκο απο την θαλασσα ειναι βρομικος και δαγκωνη απαντο αρκετα δυνατα...

ο σκυλος ειναι ποιο καθαρος απο σενα καλε μου ανθρωπε που φτυνεις κατω αφηνεις σκουπιδια τσιγαρα και κατουλας στην θαλασσα και ο λυκος δεν δαγκωνη αλλα η μαμα του εγω λυσαω κι ολας...

και αμα θελεις συνεχεια φωναζουμε και το λιμενικο να δουμε...

και συνηθος στματαει εκει η κουβεντουλα μας η πολυτισμενη χιχι...

πολλες φορες εχω μαλλωση μεχρι και στα γερμανικα οταν μου την ειπαν οτι εχει τσιμπουρεια..
καλα να βλεπαται την φατσα που πειραν τα ατομα οταν απαντησα ευγενεστατα στα γερμανικα χιχιχι:D

το αστειο ειναι οταν ειμαι με τιν ποντικο ολοι φωνταζουν και ουρλιαζων οταν παω με το Ντομπερμαν στην θαλασσα ολοι αρνακι φωβουνται μην των αφησω ελευθερο εεε ? :p χιχι...

Αχ.. δυστηχος νουμερα υπαρχουν παντου υπηρχαν και θα υπαρχουν για μερικα χρονια ακώμα αλλα που θα παει ελπιζω στο μελλων να δουμε και μια υσηχη μερουλα στην παραλεια με πολλα σκυλακια και τους γωνεις τους...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΣΚΑΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑΣ ΛΟΥΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΜΑΖΕΨΩ,ΕΝΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ (ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ) ΕΣΒΗΝΕ ΤΟ ΑΠΟΤΣΙΓΑΡΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ!!!!

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΧΤΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ???ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΠΟΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΘΑΜΕΝΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ????:mad::mad::mad:


ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥ[ΠΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΜΑΣ?ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΝΕΙ,ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΖΩΗ!!!????:confused:



---ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ???---



ROTTIE: Θα σας παρακαλέσω να γράφεται με πεζούς χαρακτήρες. Τα κεφαλαία είναι κουραστικά και κάνουν ένα κείμενο δυσανάγνωστο.
Σωστη και αυτη η οπτικη..
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
ναι αλλά όχι και κακάκια στην άμμο και εμείς κινέζοι έτσι? γιατί κι αυτό θα το έχετε δει...

εδώ μια φορά μου έτυχε και τον βλέπω τον τύπο που ετοιμάζετε για κινέζος και του λέω μελιστάλαχτα αχ έκανε κακάκια το γλυκό μου, να τα μαζέψουμε μην τα πατήσει κανα παιδάκι...
ο τύπος κυριλέ τα μαζεύει σε μια σακουλίτσα αλλά αργότερα έφυγε (χωρίς να τον πάρω χαμπάρι) και άφησε την σακουλίτσα στην παραλία...

ή να κάθονται ήσυχα στην σκιά όλη η παρέα και ο σκύλος τους να κυνηγάει μπαλάκια να πατάει πετσέτες ή να γαυγίζει ανελέητα όλη μέρα και αυτοι μόλις τους την λένε να αρχίζουν την ειρωνία και το θράσσος...

όχι ότι έχουμε σκύλο και γλυτώνουμε απο τον χαρακτηρισμό της εποχής,δηλαδή του μλκ+3α.


εμένα η απορία μου είναι

μετά την θάλασσα (συγκεκριμένα μετά το μπάνιο στη θάλασσα) ο σκύλος θέλει ξέπλυμα ή πλύσιμο με σαμπουάν?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πάρα πολύ καλό ξέπλυμα με νερό και καλό τρίψιμο του τριχώματος από την αντίθετη φορά που έχουν οι τρίχες, για να φύγει όλη η άμμος και το αλάτι της θάλασσας. Προσοχή να μην μπει νερό στα αφτιά!

Σαμπουάν δεν χρειάζεται, ειδικά στην περίπτωση που πάρουμε το σκύλο μαζί μας στις διακοπές και τον έχουμε μαζί μας καθημερινά στη θάλασσα.
Το καθημερινό πλύσιμο με σαμπουάν μπορεί να του δημιουργήσει χειρότερα πρόβλημα από το αλάτι και την άμμο επειδή αφαιρείται το προστατευτικό «λίπος» από το δέρμα και το τρίχωμα του σκυλού. Το αποτέλεσμα είναι δερματικά προβλήματα (μυκητιάσεις, φαγούρα, ξηροδερμία).

;):)