Παραλίγο να του ορμήσουν 20 τσομπανόσκυλα


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Στην πόλη δεν φοράω....
Με φαντάζεσαι να πηγαίνω με προστατευτικό εξοπλισμό για καφέ?(γιατί από βόλτες σε καφετέριες είναι οι λήψεις) ....τρε μπανάλ...[-X
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Παρακολουθω με προσοχη το θεμα και αυτο που θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει σιγουρη κυριως νομικη απαντηση, ειναι τι θα συμβει αν παει καποιος με το μηχανακι ή το ποδηλατο βολτα σε μια υπαιθρο(και υπαιθρος δεν ειναι μονο η ερημια και το χωμα, υπαρχουν απειρες άγονες πλην ομως ασφαλτοστρωμενες διαδρομες), και για τον Χ-Ψ λογο δαγκωθει απο σκυλο που ανηκει σε βοσκο.

Εχω περασει απο αμετρητες πραγματικα απολυτως ερημικες διαδρομες(ασφαλτο) και δεν ειχα ποτε κακη εμπειρια απο τσομπανοσκυλα, πλην μιας τεραστιας ψυχικης οδυνης καπου στον Ολυμπο μετα το χωριο Καλιπευκη οπου ανεβαινοντας(ασφαλτο παντα) βλεπω μετα απο μια στροφη στα 50 μετρα περιπου καμια δεκαρια "σκυλάκια" σεβαστων διαστασεων να καθονται γαληνια για καποιον λογο ολα(μεσα) στο δρομο! Αυτοκινητο ΔΕΝ περναγε αν δεν σηκωνονταν. Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν τον αν ο θορυβος της μοτοσυκλετας που θα τους χαλαγε την ησυχια θα τα εξαγριωνε. Περιττο να πω οτι εκανα και μια συντομη προσευχη και περασα στην κυριολεξια κανοντας και σχετικο ζιγκ-ζακ αναμεσα στα σκυλια που εκτος απο δυο που σηκωθηκαν τα αλλα μεινανε ξαπλωμενα! Τα δυο που σηκωθηκαν δεν γαυγισαν κάν! Απλα με παρακολουθουσαν την ωρα που περναγα! Να γαυγισαν και να εχει διαγραφει απο την μνημη μου λογω της ομορφιας της στιγμης? Χαχα... Το ιδιο και κοντα στην Σαμαρινα, αλλα εκει δεν ηταν μεσα στο δρομο αλλα στην ακρη. Σημασια καμια δεν εδωσαν, απλα κοιταγαν..

Αυτο φανταζομαι ειναι το σύνηθες για την πλειονοτητα των περιπτωσεων. Το θεμα ειναι τι θα γινει αν ενα "λαθος"σκυλι ή ενας "λαθος" ανθρωπος δημιουργησει τις συνθηκες και υπαρξει εμπλοκη και δαγκωμα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα σκυλάκια...όπως και οι γίδες...ή γενικώς τα ημιελεύθερα κοπάδια...Προτιμούν την άσφαλτο τις κρύες μέρες ή βραδιές, επειδή διατηρείται υψηλότερη θερμοκρασία ακόμα και με λίγη ηλιοφάνεια...
Ο νόμος επιτρέπει στους ποιμενικούς να είναι χωρίς λουρί, όταν εκτελούν τα καθήκοντά τους...
Ο νόμος υποχρεώνει κάθε ιδιοκτήτη να επιβλέπει τον σκύλο του και να έχει λάβει όλα εκείνα τα μέτρα που θα ελαχιστοποιήσουν τις πιθανότητες ένας σκύλος να επιτεθεί σε άνθρωπο...
Οπότε φαντάζομαι ότι είναι στην κρίση του Δικαστή...
-είναι δημόσια οδός, ή χωματόδρομος μέσα από ιδιοκτησίες? (όπως οι περισσότεροι χωματόδρομοι στην Ελλάδα...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ)
-τα σκυλιά φυλάνε κάτι...ή τα πρόβατα είναι στο μαντρί...και τα σκυλιά κόβουν βόλτες?
Φαντάζομαι στην περίπτωση που περιγράφεις....αν γινόταν η στραβή...θα έβρισκε τον μπελά του ο ιδιοκτήτης των σκυλιών (τρέχα γύρευε δηλαδή....γιατί τα ποιμενικά δεν φέρουν και τσιπ)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όταν βγαίνεις βόλτα στους λόγγους και τις ραχούλες (προσωπική μου άποψη) καλό είναι :
α) να ξέρεις την περιοχή...
β) να ξέρεις την περιοχή ....και τι ζει εκεί..
γ) να ξέρεις την περιοχή.....τι ζει εκεί....και πως να αποφύγεις αυτό που ζει εκεί....
δ) να ξέρεις την περιοχή...τι ζει εκεί..πως να αποφύγεις αυτό που ζει εκεί...και πως να επιστρέψεις ..(γιατί η ΕΜΑΚ έχει και άλλες δουλειές).
Καλώς ή κακώς...η συγκεκριμένη περιοχή προφανώς έχει κοπάδια...άρα και τσοπάνηδες που φυλάνε...άρα προσέχουμε λίγο παραπάνω.
Μα καλά ο άλλος με την κάμερα τι τράβαγε ?
Ευτυχώς που μάλλον δεν θα περάσω απο εκεί γιατί είμαι και γυναίκα...και μάλλον αυτά τρώνε γυναίκες!!
Ρε sea-mol είσαι φοβερά γυμνασμένος ρε...έπαθα πλάκα !!!!!:cuniaoo:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ρε sea-mol είσαι φοβερά γυμνασμένος ρε...έπαθα πλάκα !!!!!:cuniaoo:
Δεν ήθελα να το δείξω....Αλλά προκλήθηκα.....
Και βασικά....δεν είμαι εγώ ανάποδα...
Την γη κρατάω πάνω στο skate...:rolleyes:
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Κωστα, ευχαριστω για την γεματη ρεαλιστικοτητα απαντηση.

Σταματια, το να γνωριζεις καλα μια περιοχη πριν κινηθεις σε αυτην οπως γραφεις, σιγουρα ειναι το καλυτερο εφοδιο. Ομως οταν ταξιδευουμε δεν μπορουμε να γνωριζουμε περιοχες που πηγαινουμε για πρωτη φορα. Οταν ηθελα να παω στην Σαμαρινα(το υψηλοτερο χωριο των Βαλκανιων) επρεπε να περασω απο μια συγκεκριμενη διαδρομη. Οπου και αν παμε για τουρισμο, συνηθως ειναι αγνωστα μερη που παμε για πρωτη φορα. Εγω δεν μιλαω για την περιπτωση παιρνω ενα σακιδιο και πιανω τα βουνα και χανομαι μεσα στο δασος, αυτη η περιπτωση εμπεριεχει προφανως αλλους κινδυνους. Εγω μιλαω για κινηση σε δρομους μεσα απο άγονες περιοχες(με οχημα), απο και προς κατοικημενες περιοχες. Και οπως εγραψα και πιο πανω, υπαρχουν άπειρες τετοιες διαδρομες(δρομοι).

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Παρακολουθω με προσοχη το θεμα και αυτο που θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει σιγουρη κυριως νομικη απαντηση, ειναι τι θα συμβει αν παει καποιος με το μηχανακι ή το ποδηλατο βολτα σε μια υπαιθρο(και υπαιθρος δεν ειναι μονο η ερημια και το χωμα, υπαρχουν απειρες άγονες πλην ομως ασφαλτοστρωμενες διαδρομες), και για τον Χ-Ψ λογο δαγκωθει απο σκυλο που ανηκει σε βοσκο.

Εχω περασει απο αμετρητες πραγματικα απολυτως ερημικες διαδρομες(ασφαλτο) και δεν ειχα ποτε κακη εμπειρια απο τσομπανοσκυλα, πλην μιας τεραστιας ψυχικης οδυνης καπου στον Ολυμπο μετα το χωριο Καλιπευκη οπου ανεβαινοντας(ασφαλτο παντα) βλεπω μετα απο μια στροφη στα 50 μετρα περιπου καμια δεκαρια "σκυλάκια" σεβαστων διαστασεων να καθονται γαληνια για καποιον λογο ολα(μεσα) στο δρομο! Αυτοκινητο ΔΕΝ περναγε αν δεν σηκωνονταν. Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν τον αν ο θορυβος της μοτοσυκλετας που θα τους χαλαγε την ησυχια θα τα εξαγριωνε. Περιττο να πω οτι εκανα και μια συντομη προσευχη και περασα στην κυριολεξια κανοντας και σχετικο ζιγκ-ζακ αναμεσα στα σκυλια που εκτος απο δυο που σηκωθηκαν τα αλλα μεινανε ξαπλωμενα! Τα δυο που σηκωθηκαν δεν γαυγισαν κάν! Απλα με παρακολουθουσαν την ωρα που περναγα! Να γαυγισαν και να εχει διαγραφει απο την μνημη μου λογω της ομορφιας της στιγμης? Χαχα... Το ιδιο και κοντα στην Σαμαρινα, αλλα εκει δεν ηταν μεσα στο δρομο αλλα στην ακρη. Σημασια καμια δεν εδωσαν, απλα κοιταγαν..

Αυτο φανταζομαι ειναι το σύνηθες για την πλειονοτητα των περιπτωσεων. Το θεμα ειναι τι θα γινει αν ενα "λαθος"σκυλι ή ενας "λαθος" ανθρωπος δημιουργησει τις συνθηκες και υπαρξει εμπλοκη και δαγκωμα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Από τις διάφορες συζητήσεις που έχω παρακολουθήσει για το θέμα, ευθύνη έχει ο ιδιοκτήτης εφόσον μπορείς να αποδείξεις ότι του ανήκει ο σκύλος.
Πιάσε τ' αυγό και κούρεψτο με λίγα λόγια.
Αλλά άν υπάρχει κάποιος νομικός εδώ μέσα που γνωρίζει καλύτερα άς μας απαντήσει.
Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι πιο πολύ νευριάζουν με τα ποδήλατα (μάλλον τους κάνει εντύπωση αυτό το αθόρυβο μεταλικό πράγμα που κινείται γρήγορα) παρά με τις μοτοσυκλέτες που τα προειδοποιούν από μακρυά ότι κάποιος πλησιάζει.
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Γιάννη συμφωνώ μαζί σου οτι όταν ταξιδεύεις σε άγνωστες περιοχές δεν είναι δυνατόν να γνωρίζεις ....αλλά εντάξει είσαι λίγο υποψιασμένος..
Πχ.στο βιντεάκι που είδαμε ανέφερε οτι πέρασε και πριν από κοπάδια με σκυλιά αλλά δεν κάνανε έτσι.
Εντάξει η ελληνική ύπαιθρος πιθανόν να μην τηρεί κάποιους κανόνες που συζητάμε εδώ.
Μπορεί να σου τύχει η στραβή...άμα σου τύχει τρέχα γύρευε..
Το παν θεωρώ είναι να ξέρεις πως θα συμπεριφερθείς σε μια τέτοια περίπτωση. Εκεί προφανώς απαιτείται η εμπειρία!!
 




peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
τσοπανόσκυλο | epirusinfo.com
Ρίξτε και μια ματιά εδώ.
Η γυναίκα είναι από το Μέτσοβο που θα έπρεπε να ξέρει από συμπεριφορά τσομπανόσκυλων όπως έχουμε προαναφέρει.
Βέβαια δεν ξέρουμε ακριβώς τις συνθήκες αλλά ποια θα ήταν η δικαιολογημένη αντίδραση του συζύγου της (άν έχει) απέναντι στον ιδιοκτήτη των σκυλιών.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Επειδή μένει στην περιοχή δεν συνεπάγεται και αυτόματα οτι ξέρει απο συμπεριφορά τσοπανόσκυλων. Δεν νομίζω peskandritsos οτι κάποιος εδώ δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά σκύλου ή τσοπάνη. Και θα ήθελα πολύ να ακούσω με λεπτομέρεια από τα παιδιά που έχουν εμπειρία με ποιμενικούς ...το τι πρέπει να κάνει κανείς εάν εμπλακεί σε τέτοια φάση.
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Επειδή μένει στην περιοχή δεν συνεπάγεται και αυτόματα οτι ξέρει απο συμπεριφορά τσοπανόσκυλων.
Mα αφού γράφει ότι και η ίδια είναι τσοπάνισα.
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Γυναίκα από το Μέτσοβο δέχθηκε άγρια επίθεση απο σκύλους κοπαδιού (τσοπανόσκυλα) όταν καθώς πήγαινε στο κοπάδι της την αιφνιδίασαν. Τα σκυλιά ήταν μόνα τους, ο ιδιοκτήτης τους απουσίαζε. Προκάλεσαν σοβαρό τραυματισμό στη γυναίκα η οποία νοσηλεύτεται στην εντατική του πανεπιστημιακού νοσοκομείου Ιωαννίνων. Κάτοικοι της περιοχής αναφέρουν ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει επίθεση σκύλων σε άνθρωπο που περνάει από περιοχές κοπαδιών
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όλοι σκυλοιδιοκτήτες είμαστε ...έχουμε την ίδια εμπειρία ?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
peskandritsos, δεν χρειαζεται να δημοσιευεις 2 διαφορετικα ποστ με 2' διαφορα μεταξυ τους. Μπορεις για τα επομενα 15' να κανεις επεξεργασια το προηγουμενο και να προσθεσεις εκει την πληροφορια.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Όλοι σκυλοιδιοκτήτες είμαστε ...έχουμε την ίδια εμπειρία ?
Σίγουρα όχι (εγώ τον τελευταίο χρόνο δεν είμαι αλλά είμαι στον οίστρο μου και ψάχνομαι):D αλλά εδώ μιλάμε για κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες που μπορεί να προκαλέσουν από ελαφρύ τραυματισμό μέχρι και θάνατο.
Και η συζήτηση άν κατάλαβα καλά ένας από τους λόγους που γίνεται είναι για να γινόμαστε καλύτεροι ιδιοκτήτες.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σύμφωνοι...απλά εδώ δεν μιλάμε για τον μέσο ιδιοκτήτη. Μιλάμε για πολύ συγκεκριμένες συνθήκες..για πολύ συγκεκριμένα σκυλιά ..για συγκεκριμένη εργασία..και ιδιαιατερότητες σε πολλές παραμέτρους.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
το τι πρέπει να κάνει κανείς εάν εμπλακεί σε τέτοια φάση.
Να φοράει καφέ παντελόνι?

Δεν νομίζω να μπορέσει να σου πει κάποιος με σιγουριά τι να κάνεις...
Το βασικό θέμα είναι να μην τους αιφνιδιάσεις (πχ...καταπάνω τους με ποδήλατο...)
Αν αιφνιδιαστούν..κανένας δεν μπορεί να σου πει πως θα αντιδράσουν...εξαρτάται από το σκυλί...Αν "το χει" θα σε κάνει ροδέλες...Αν είναι ντεμί...μπορεί και να μαζευτεί...
Καλό είναι να δείχνεις ότι κρατάς συγκεκριμένη πορεία...που δεν περνάει από την μεριά τους...Μην σταματάς...ξεκινάς...στρίβεις...ξαναέρχεσαι...κλπ..
Επίσης..πρέπει να έχεις και την ψυχραιμία να δεις αν θέλουν να σε αποτρέψουν...ή έχουν μπει σε φάση fight...Δηλαδή γαυγίζουν όπως στον τυπά (τότε μπορείς να υποχωρήσεις σιγά σιγά)...ή δείχνουν δόντι? Αν δείχνουν δόντι πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα και να δείχνεις άφοβος...
Πάρε και μια κοτρόνα στο χέρι και κράτα την για όταν θα έρθει...(μην την πετάξεις)
Αυτά τα λίγα...
Αλλά...προς Θεού...δεν είναι οδηγός...είναι τι θα έκανα εγώ...
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
εγω το Νοεμβριο ειπα στους φιλους που πηγα στα Γιαννενα να παρω το ποδηλατο για να κανω βολτες στα μονοπατια της Καριτσας και μου ειπανε να το ξεχασω γιατί θα με φανε και το αφησα πισω βεβαια :)
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Να προσθέσω ότι καλό είναι να μη κοιτάμε τον αρχηγό στα μάτια, να μην κάνουμε απότομες κινήσεις και να έχουμε ένα καλό δορυφορικό τηλέφωνο που να πιάνει παντού ώστε να έρθουν να μας μαζέψουν από το δέντρο που θα έχουμε ανέβει.
(το τελευταίο είναι προαιρετικό)
Ένα ένα μουρχονται.
Σε κάποιες περιπτώσεις βγάζουν το μπουκαλάκι με το νερο και την ώρα που πλησιάζει ο σκύλος του πιτσιλάνε τη μούρη και αυτός ψιλοσοκάρεται και σταματάει, αλλά αυτό δεν νομίζω να πιάνει σε καλά τσοπανόσκυλα.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa