Παραμονή στο crate


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Λοιπόν, η φίλη με το beagle (5 μηνών) έχει πάρε crate εδώ και μια βδομάδα. Το σκυλί πηγαίνει μόνο του και μπαίνει μέσα, κοιμάται κανονικά, ακόμα και όλο το βράδυ με κλειστή πόρτα.

Μερικές φορές που της κλείνουν την πόρτα χωρίς να το περιμένει κλαίει για κανένα δίλεπτο, αλλά δεν της δίνει κανείς σημασία και κοιμάται..

Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να την αφήσουν μέσα και να φύγουν ώστε να μη συνδέσει crate-αποχωρισμός;
Να κάνουν το παιχνίδι crate και 10 λεπτά έξω από το σπίτι;
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
να αφησουν το σκυλο οποτε θελουν και να φυγουν.το σκυλι αφου κοιμαται μεσα και μπαινει μονο του ξερει οτι ειναι ο χωρος του απλα διαμαρτυρεται και ο δικος μου τα κανει αυτα τον κλεινω φευγω και τελειωνει το θεμα.
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Μην παραδίνεστε στα κλάματα... κάποια στιγμη θα σταματήσει.. ας του αφήνει κανα παιχνίδι με λιχουδιά μέσα...
όταν επρεπε να φύγω και με έβλεπε ο μικρός να ετοιμάζομαι αλλά και να του φτιάχνω το kong.. έμπαινε μόνος στο crate με κουνιστή ουρά επειδή λατρεύει λιχουδιές... του το έβαζα μέσα και τον έκλεινα τώρα τι έκανε οταν ελειπα και τελείωναν λιχουδιές άγνωστο αλλά το crate τακτοποιημένο το βρισκα οπότε μάλλον μετά κοιμόταν..
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Όχι για το θέμα κλάμα, αλλά για να μη συνδέσει το crate με το ότι φεύγουν..Όπως έχει συνδέσει το μπαλκόνι με αποχωρισμό και το δέσιμο στο κάγκελο (για λίγα λεπτά) με τιμωρία.

Το πιο πιθανόν να κοιμηθεί αφού το κάνει ήδη, αλλά χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα να προσαρμοστεί για να μένει και μόνη της;
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Μα αφού δεν κοιμάται μέσα και μόνη της? Τα βράδια που κοιμάται? Αν κοιμάται στο crate το έχει σαν φωλιά της ήδη οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα... Να της κλέινει το πορτάκι και σε ασχετες ώρες όχι μόνο όταν φευγει για να μην τη πιάσει αγχος... Οταν κοιμάται τα βράδια και το μεσημέρι να της το κλεινει και ας φωνάζει στην αρχή..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν ορίζει την ζωή του ανθρώπου ο σκύλος!

Την βάζουν μέσα και φεύγουν όποτε θέλουν!

Όσο πιο αμείλικτοι είναι τόσο πιο εύκολα θα το καταλάβει ο σκύλος και θα το πάρει χαμπάρι ότι έτσι είναι γιατί έτσι ορίζει ο αρχηγός!

+1 ότι έχει ήδη μάθει το crate και είναι φρόνιμη!

It's simple!
 




online79

Active Member
5 Μαϊου 2012
29
2
Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νεο θέμα θα κάνω εδώ την ερωτησή μου.

Αύριο για έκτακτο λόγο θα αναγκαστώ να αφήσω την μικρή μου μόνη της για 8 ώρες.

Είναι 10 μηνών και έχει μάθει από πολύ μικρότερη να μπαίνει και να μένει στο crate για όσο είναι μόνη της όπως επίσης και το βράδυ για να κοιμάτε.

Το θέμα είναι ότι, εκτός από τον βραδυνό ύπνο, το μέγιστο που έχει μείνει κλεισμένη στο crate είναι περίπου 5 ώρες.

Μπορώ αφού την ταισω και βγάλω την πρωινή βόλτα να την αφήσω 8 ώρες στο crate της;

Κάθε συμβουλή θα βοηθήσει πολύ! Είναι επείγον!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ναι.

Αν θες παραλείπεις το τάισμα, μπορείς να το κάνεις απόψε το βράδυ σε περίπτωση που έχεις αμφιβολία για την τουαλέτα της. Αν και το πιθανότερο είναι σε αυτή την ηλικία να μην έχει πρόβλημα.
 


online79

Active Member
5 Μαϊου 2012
29
2
Ναι.

Αν θες παραλείπεις το τάισμα, μπορείς να το κάνεις απόψε το βράδυ σε περίπτωση που έχεις αμφιβολία για την τουαλέτα της. Αν και το πιθανότερο είναι σε αυτή την ηλικία να μην έχει πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Τελικά έμεινε στο crate της και όλα πήγαν καλα!
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
έχω θέμα με την γυναίκα μου...
Δεν δέχεται το crate με τίποτα...με το που βάλω τον δούκα μέσα και αρχίσει να μυξοκλαίει την πιάνει πανικός...μέχρι και φίλος μου εκτροφέας της έκανε ολόκληρη διάλεξη για το crate...αλλά τίποτα!

"Θα πάθει...θα κάνει...θα ράνει...θα μου βγει φοβισμένο...κομπλεξικό!"

Γιατρέ μου τι να κάνω;;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Πρέπει να της εξηγήσεις οτι δε πρέπει να την πιάνει πανικός! Κανένα σκυλάκι δεν έγινε κομπλεξικό από το crate ουτε φοβισμένο! Τα οφέλη τα ξέρεις... δε χρειάζεται να τα παραθέσω!

Λύση... πάτα πόδι! :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε, αν είχες πρόβλημα με τον σκύλο σου.
Με την γυναίκα σου...δεν ανακατευόμαστε :D
 




Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Όταν κλαίει μέσα στο crate, τον μαλώνω ή απλά τον αγνοώ;
Τις πρώτες φορές πόση ώρα να τον κρατήσω με κλειστή την πόρτα; είναι τριών μηνών ο αρκουδάκος
 






Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Επιχείρηση crate απέτυχε οικτρά...
Κλαψούρισε λιγάκι...σταμάτησε αργότερα αλλά ενέπνεε πολύ γρήγορα και είχε ταχυπαλμία...ακόμα και ξάπλα...τον άφησα και κάνω το τεστ να πάμε για ύπνο...
Πολύ κλάμα και ταχυπαλμία...

Πλέον η σύζυγος απαιτεί να το πετάξω... 8-[
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Και πού θα έχετε το κουτάβι όταν λείπετε από το σπίτι?
Δεν θέλει να κάθετε στο Crate καθόλου ή δεν θέλει να κάθετε στο crate όταν δεν σας βλέπει?


Τελικά μάλλον είμαι πολύ άκαρδη εγώ :cool:
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Όταν λείπουμε είναι ελεύθερο μέσα στο (μισό) σπίτι...σαλόνι κουζίνα...
2-3 φορές που τον έχουμε αφήσει (ακόμα και ένα 8ωρο), δεν είχε θέμα, ήταν ήσυχος και χωρίς ζημιές.

Όταν είναι στο κλουβάκι του και είμαστε εμείς εκεί κλαίει, τον αγνοούμε (εγώ δλδ γιατί η γυναίκα μου είναι στο τσακ πριν το καρδιακό όταν κλαίει) σταματάει, ξαπλώνει κάτω αλλά είναι πολύ αγχωμένος όπως είπα παραπάνω...

Όταν φεύγουμε και δεν βλέπει κανέναν κλαίει συνεχώς...