Παρκο σκύλων


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Ποια η γνώμη σας...

θα θέαται να υπήρχαν περιοχες σε ολη την ελάδα ενα μερος σαν γηπεδάκι με γρασιδη περιφραγμένω και εσεις να πεπιγεναται εκει για να παιζει το σκυλάκι σας με αλλα σκυλια και να κοινωνικοποιηται κι ολας...


Ξερω πολυ θα μου πειτε εε... κοπελια πολλα δεν θέλεις...

αλλα δεν θα ηταν ωραια να καναμε καποια εκληση προς τους αρμοδιους καθε περιοχεις ?

και εμεις δικαιοματα δεν εχουμε με τα σκυλια μας...

Στο εξωτερικο υπαρχουν και παρκα αλλα μπορεις και παντου να παρεις και το σκύλο σου μαζι των σεβωνται κι ολας...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο νόμος νομίζω λέει ότι πρέπει να υπάρχει ένα σε κάθε δήμο ...

όποιος έχει κάνει το κλείνει από τις διαμαρτυρίες των κατοίκων
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Αααα...

τοσο καλα εεε ?

Κρημα πραγματικα δεν του καταλαβενο τι τους πειραζει....

το ενα τους φταιει το αλλο τους φταιει...

Εγω προσωπικα θα πηγαινα με πολυ χαρα με τα σκυλια μου να τρεχουν με ασφαλειακ με καλη περιφραξη
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Το σκατό πρέπει να το μαζεύουμε.

Όπως και τα μπουκάλια, χαρτιά κλπ που πετιούνται σε ένα πάρκο. Μόνο που για αυτά υπάρχουν άνθρωποι να τα καθαρίζουν, σε περίπτωση (δηλαδή πάντα) που εμείς οι κάφροι δεν το έχουμε κάνει.
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
της μικρες - μεγαλες πιραμιδουλες ουτος η αλλος πρεπει να μαζευουμε και ολα τα αλλα πάλι....

οπου και να βρησκομαστε θα ητνα σωστο και καλο να μην παιτουνται απο εδω και εκει...

μπορει με το να υπαρχει ενα στανδ με σακουλακια για της ακαθαρσιες και καδους κανω δυο τρεις να αρχεισει ποια η νοτροποια να βελτιωνεται λιγακι...

πιστευω οτι αυτο θα ηταν οτι ποιο ωραιο οργανωμενο βεβαια που θα μπορουσε να γινει...

και εποιτελους η κυνοφιλια να παρει σωστο δρομο...

και οχι ο σκυλος χ.... εδω και εκει... κτλ κτλ...
 


chrisadult

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2008
73
0
Αθηνα
παιρνω μερικες χαρτοπετσετες η σακουλακι καθε φορα και τα μαζευω, αυτο ειναι ολο, δενειναι δυσκολο τελικα και δεν σιχαινομαι, ισως βοηθαει το οτι ξεσκατιζα, με συγχωρειτε! :oops: την κορη μου τα πρωτα της χρονια και ειμαι πιο συνηθισμενη :lol: επισης, ξαφνικα αρχισα να μαζευω οτι γυαλια η κομμενα μπουκαλια βλεπω στο δρομο μου... :!: οσο για παρκα σκυλων δεν περιμενω να γινει και τιποτα :( εδω δεν κανουν αλλα κι αλλα.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδια μια ειναι η λυση...παμε ολοι εξω.. :lol: :lol: :lol:

Εγω το εχω σκεφτει... 8)

Οταν η ελλαδα αποφασισει να γινει Ευρωπη και στα ζωα...τοτε γυρναμε... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


pantelis

Member
4 Απριλίου 2008
8
0
www.dogsrvices.gr
kango1 said:
Παιδια μια ειναι η λυση...παμε ολοι εξω.. :lol: :lol: :lol:

Εγω το εχω σκεφτει... 8)
Οταν η ελλαδα αποφασισει να γινει Ευρωπη και στα ζωα...τοτε γυρναμε... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ο χρόνος μας και η έλειψη κινίτρων μας εμποδίζει να υπερασπίσουμε τα δικαιόματά τα δικα μας και των σκύλων. Τα δικαιόματα των σκύλων πρέπει να αναγνωριούν και στην Ελλάδα όσο και οι υποχρεώσεις και τα δικαιόματα των οικογενειών τους
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν θα πήγαινα ποτέ το σκύλο μου σε τέτοιο πάρκο γιατί έχω πάει πολλές φορές (με φίλους, Αμερική ) και δεν είναι καθόλου αυτό που φαντάζεστε.
Τα πιο πετυχημένα πάρκα σκύλων έχουν χωρίσματα (ανά μέγεθος και ένα μέρος για κουτάβια) αλλά και πάλι θεωρώ πως πιο πολλά κακά μαθαίνει ένας σκύλος σε τέτοια πάρκα παρά καλά.

Χίλιες φορές να πας με φίλους (και τους σκύλους τους) λίγο έξω από την πόλη και να παίξουν ενώ περπατάτε όλοι μαζί. Φυσικά επιλέγεις παρέα που παίζει όμορφα (τι πιο ωραίο;).

Λίγοι είναι οι ιδιοκτήτες που ελέγχουν πραγματικά το σκύλο τους (χωρίς λουρί) ή που ξέρουν να "διαβάσουν" τις εκφράσεις του.

Πάντα υπάρχει τουλάχιστον ένας "νταής" στα πάρκα αυτά (ή περισσότεροι) που παίζει τυρανόντας τα υπόλοιπα. Συνήθως υπάρχει και τουλάχιστον ένα μικρόσωμο κακομαθημένο που επιτίθεται στα άλλα συνεχώς (μα η κυρία του θεωρεί οτι "παίζει το γλυκούλι")...

Αν έχεις γλυκό σκύλο μικρο-μεσαίο κινδυνεύει και αν έχεις καλό μεγάλο σκύλο κινδυνεύουν τα κακομαθημένα....γενικώς πολύ κίνδυνος ρε παιδάκι μου.

Εγώ που είχα πάντα πολύ μεγάλους σκύλους δεν μπορούσα να περιμένω να δω αν ο δικός μου θα σκότωνε ή όχι το λυκόσκυλο που του έκανε επίθεση. Κλώτσαγα εγώ το λυκόσκυλο στη μύτη με ότι είχα (πάντα πιάνει!)
Μια φορά αναγκάστηκα να κλωτσίσω ένα Ροτβάιλερ 5 φορές στη μύτη μέχρι να φύγει. Ήθελε να φάει ένα κουταβάκι (6μηνών) που εκπαίδευα στο πεζοδρόμιο -το οποίο Δόξα συ ό Θεός, τελικά ούτε καν τρόμαξε.

Από την στιγμή που ζούμε σε μια χώρα που παρόμοια σκυλιά κυκλοφορούν
ελεύθερα....τι το θες το Πάρκο για Σκύλους; Για να ξέρουμε που να ΜΗΝ πάμε;
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Η συζήτηση για το "Άγριο ροτβάιλερ" μεταφέρεται ΕΔΩ .

Συγνώμη για την ταλαιπωρία... :D
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
RozaFan wrote:

όταν μάθουμε να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες του σκυλιού μας τότε και μόνο τότε θα δικαιούμαστε να μιλήσουμε.
Στην περιοχή μου έχουμε ένα πολύ μεγάλο πάρκο που το χρησιμοποιούμε για να βγάζουμε τα σκυλιά μας για βόλτα ελεύθερα. Το πάρκο είναι πίσω από το holiday inn.
Δεν υπάρχει εκατοστό που να μην είναι χεσμένο, βρόμικο και με αποκρουστική αποφορά
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Θα συμφωνήσω ότι τα πάρκα των σκύλων δεν είναι και τόσο καλή ιδέα και ειδικότερα για κουτάβια!

Ο λόγος για τον οποίο μπαίνουμε στην διαδικασία να σκεφτόμαστε για πάρκα κλπ είναι ότι αρχίζουμε και καταλαβαίνουμε ότι τα σκυλιά μας χρειάζονται εκτόνωση. Μόνο που αυτό θα πρέπει να γίνεται με ασφάλεια και πάντα προσαρμοσμένο στις υπάρχουσες συνθήκες της ‘’εκσυγχρονισμένης’’ μας χώρας.
 


Nestor

New Member
3 Μαϊου 2008
2
0
Είναι λίγος καιρός που ασχολούμε με την εκπαίδευση σκύλων και ένα από τα πιο συμαντικά πράγματα που μου είπε ο δάσκαλός μου ήταν:

NO DOG PARKS !!!!

Εκεί στην Αμερική τα έχουν φάει με το κουτάλι κ η πείρα του έχει δείξει οτι κανουν πολύ κακό αυτά τα μέρη σ'έναν σκύλο

Τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα
Ετσι, όταν βρεθούν με άλλα σκυλιά, πρώτα απ'όλα θα πρέπει να εγκαθιδρύσουν μια ιεραρχία μεταξύ τους, όπως στην αγέλη των λύκων.
Αυτό γίνεται μόνο με βία. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρξει αιματοχυσία (συνήθως δεν χυνεται αιμα) αλλά υπάρχει ένα βίαιο παιχνίδι μεταξύ τους που μόνο 'παιχνιδι' χαριτωμένο δεν είναι.

Τα ποιό κυριαρχικά σκυλιά είναι αυτά που θα κερδίσουν κ θα είναι οι αρχηγοι της παρέας, αλλά και όταν θα επιστρέψουν στο σπίτι θα θέλουν θα είναι ξανά αρχηγοι, κάτι δυσάρεστο για τον ιδιοκτήτη.
Τα υπόλοιπα είναι αυτά που θα τρομοκρατηθούν από τα υπόλοιπα σκυλιά που θα τα κυνηγάνε κ θα τρέχουν απεγνωσμένα στον ιδιοκτήτη για βοήθεια.

Το καλύτερο για να εκτονωθεί το σκυλί είναι παιχνίδι με τον ιδιοκτήτη του μέσα από το οποίο ο σκύλος θα εκπαιδεύεται κιόλας, και δεν θα χαλάει η συμπεριφορά του ή θα γίνεται τρομαγμένος (όπως συμβαίνει στα πάρκα σκύλων)

Αυτή είναι η γνώμη μου, γι'αυτό και δεν θα πήγαινα ποτέ τον σκύλο μου σε πάρκο. Προσπαθώ ότι καλύτερο μπορώ γι' αυτόν
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν πρέπει λοιπόν να επικοινωνούν με τους ομοίους τους ποτέ , τα αγελαία αυτά ζώα όπως λές ... επειδή αυτό γίνεται με βία ... μάλιστα, ωραία άποψη ... ποιος δάσκαλος το είπε αυτό ?? Μπορείς να το αναφέρεις, δεν είναι διαφήμιση, αμερικάνος δεν είναι ??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Nestor said:
Το καλύτερο για να εκτονωθεί το σκυλί είναι παιχνίδι με τον ιδιοκτήτη του μέσα από το οποίο ο σκύλος θα εκπαιδεύεται κιόλας, και δεν θα χαλάει η συμπεριφορά του
Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με την σωστή κοινωνικοποίηση του σκύλου?
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Τι εννοούμε όταν λέμε κοινωνικοποίηση??? Για μένα το παιχνίδι σε πάρκα σκύλων βίαιο η μη είναι ΠΑΙΧΝΙΔΙ και όχι κοινωνικοποίηση!!!! Προσωπικά θα άφηνα τον σκύλο μου να παίξει μόνο με σκύλο τον οποίο τον ήξερα και ήμουν σίγουρος κατά το δυνατόν ότι δε θα μαλώσει με τον δικό μου! Το παιχνίδι περνάει διάφορα μηνύματα στο μυαλό του σκύλου και κατά την κοινωνικοποίηση θα ήθελα να τα ελέγχω όσο μπορώ πράγμα αδύνατον αν τον ξαμολήσω σε ένα πάρκο με διάφορα άγνωστα σκυλιά !!!

Το θέμα είναι λιγάκι περίπλοκο…
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Το θέμα είναι απλό
Δεν πας σε πάρκο όταν ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση ο σκύλος σου να ξεσκιστεί με κάποιον άλλο
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Nestor said:
δεν θα πήγαινα ποτέ τον σκύλο μου σε πάρκο. Προσπαθώ ότι καλύτερο μπορώ γι' αυτόν
canine-being said:
Τι εννοούμε όταν λέμε κοινωνικοποίηση??? Για μένα το παιχνίδι σε πάρκα σκύλων βίαιο η μη είναι ΠΑΙΧΝΙΔΙ και όχι κοινωνικοποίηση!!!!
Η κοινωνικοποίηση είναι το σύνολο των νέων εμπειριών και ευχάριστων επαφών που θα πρέπει να έχει ένα κουτάβι, για να εξελιχθεί σε ένα ισορροπημένο ενήλικο σκύλο χωρίς φοβίες, δειλία, επιθετικότητα και είναι ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας για την μελλοντική ευημερία του σκύλου.

Εάν κάνουμε γενικεύσεις λέγοντας ότι δεν πρέπει να φέρνουμε σε επαφή το κουτάβι μας με άλλα σκυλιά στα πάρκα, διότι με το παιχνίδι δημιουργούνται ψυχικά τραύματα στο κουτάβι, δεν βοηθάμε το νέο ιδιοκτήτη να καταλάβει την αναγκαιότητα της κοινωνικοποίησης!

Το παιχνίδι με φιλικά σκυλιά στο πάρκο, είναι το καλύτερο μάθημα που μπορούμε να προσφέρουμε στο κουτάβι μας. Εάν εκδηλώνουμε συνεχώς ανησυχία όταν πλησιάζουν το κουτάβι άλλα σκυλιά, θα το ωθήσουμε να νομίζει ότι υπάρχει πραγματικά κάτι που θα πρέπει να φοβάται!
Το αποτέλεσμα θα είναι ένας ενήλικος σκύλος που εκδηλώνει επιθετικότητα από φόβο σε οποιονδήποτε σκύλο τον πλησιάζει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981