Πατέντα για σκνίπες&εμάς που μένουμε σε διαμέρισμα


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Το να βάλεις σίτα με διάδρομο στις μπαλκονόπορτες δεν είναι πιο πρακτικό?
αυτό ακριβώς έχω κάνει και εγώ και απλά το σκυλί δεν βγαίνει το καλοκαίρι στο μπαλκόνι, εμεις αν θέλουμε να ρομαντζάρουμε, μας κοιτάει μέσα από τη σίτα. Δεν ξέρω αν είναι ωραίο ή άσχημο αλλά το κάνω για το καλό του.
 


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Στο σπίτι 'εχω μία βεραντα...θα βάλω σε ολες τις πλευρές της..Μπροστά και πλάγια...Πάντα ,τονίζω πάντα θα υπάρχουν και τα αντικουνουπικά κεριά,σπρευ ,φυτά όπως και στο σπιτι...Η μπαλκονόπορτα ειναι μεγάλη και αρκει να την ανοιξω για να αεριστεί όλο το σπιτι...Το τουλι που βρήκα ειναι το μικρότερο δίχτυ και εχει μια επικάλυψη από διάφανο υφασμα(κουρτινας)....Σιγουρα απο κάπου θαμπορουν να μπουν αλλά μειώνω ακόμα περισσοτερο τον κίνδυνο!!!! baloo ακριβως....με την διαφορά ότι η εγκατασταση θα ειναι με ράγα καρφωμένη απο το ταβάνι για να πεφτει μέχρι κατω οπου θα μπει στο πάτωμα κρίκος για να μην αιωρείται..και θα τραβιεται οπως οι κουρτινες στο σπιτι μας...
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
εμενα μου φαινετε καλο και ευκολο και λογικα 8α το δοκιμασω... ευχαριστω για την ιδεα...
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Άντε, πιάσε δουλειά και μόλις τελειώσεις την κατασκευή, πατεντάρισέ τη, να φτιάξεις και τις δικές μας βεράντες!
 


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Το να βάλεις σίτα με διάδρομο στις μπαλκονόπορτες δεν είναι πιο πρακτικό?
Πρακτικό ίσως.ανετο οχι..όπως σου ειπα εχω μονο ΕΝΑ μπαλκονι και ειναι πολυ μεγάλο...Το καλοκαιρι οταν δεν πεταω ,τα βραδια κοιμαμαι στην βεράντα...Και ο μικρος τρελαινεται εκει...μενει με τις ωρες,,,Οποτε θα διαμορφωσω τον χωρο εκει και να είναι ελευθερος και να ειναι περισσοτερο ασφαλης...
 
Last edited by a moderator:


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Άντε, πιάσε δουλειά και μόλις τελειώσεις την κατασκευή, πατεντάρισέ τη, να φτιάξεις και τις δικές μας βεράντες!
με μεγάλημου χαρά!!!!!

εμενα μου φαινετε καλο και ευκολο και λογικα 8α το δοκιμασω... ευχαριστω για την ιδεα...
ΣΕ ευχαριστω!!!!!!!!!!θα σας ενημερωσω και για τα υφασματα μόλις τα κλείσω!!!!!!δίχτυ σίγουρα,,,,,Αλλά με διαφανο υφασμα απο μέσα ειναι διπλη προστασια......

αυτό ακριβώς έχω κάνει και εγώ και απλά το σκυλί δεν βγαίνει το καλοκαίρι στο μπαλκόνι, εμεις αν θέλουμε να ρομαντζάρουμε, μας κοιτάει μέσα από τη σίτα. Δεν ξέρω αν είναι ωραίο ή άσχημο αλλά το κάνω για το καλό του.
Θέλω να πώ πως έχοντας μόνο μία βεράντα,δεν θέλω να κάθομαι έξω και ο μικρός να ειναι μέσα..τον εχω συνηθησει πάντα δίπλα μου να παιζουμε κτλ...Δεν ειναι θέμα να ρομαντζάρω...ο Ροκος ειναι ο ρομάντος μου...χεχεχεχεχε/...εξω ειναι ο αγαπημένος του χώρος που δροσιζεται.μεσα στο σπιτι με ανεμιστηρες δεν αντεχεται η κατασταση.το σπιτι μου χώρια απ αυτό ειναι ενιαίο.....η βεραντα ειναι μεγάληκαι εκει παιζει ο μικρός το καλοκαιρι..εδω τώρα βγαινει με την παγωνιά!!!!και σκεφτομενη πως του αεσει εκει,ειναι ο χωρος του ο αγαπημενος,σκεφτηκα αυτο το κόλπο...
 
Last edited by a moderator:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Υπάρχουν και κάποιες σίτες που εφαρμόζουν, βέβαια θες και ένα πλαισιάκι..
 


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Υπάρχουν και κάποιες σίτες που εφαρμόζουν, βέβαια θες και ένα πλαισιάκι..
Τις εχω δει...δεν βολεύουν όμως για τις γωνίες και κάποια κυκλικά σημεία...Ενω αυτό στυλ κουρτινας πέφτει ομοιόμορφα και καλύπτει και το παραμικρό άνοιγμα...Θα το σπάσω σε 3 κομμάτια.....Ουτε η σκνιπα του Τσακ Νορις δε θα μπει~!!!!
 




maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
του μαγκάιβερ ομως μπορει να μπει ξερεις.....:D
Lolllllll..................ειμαι τόσο τρελή που μέχρι και πατεντα σκνιποπαγίδας θα βρώ....χαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα......................και αυτη την πατέντα την ανακάλυψα στο ιεροτερο μέρος του σπιτιου!!!!WC!!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αγαπητή Μαρία εμένα η πατέντα σου μου φαίνεται λίγο δυσλειτουργική ;)
Και αμφιβάλω αν θα μένουν οι σκνίπες απέξω, αλλά έστω και λίγο να βοηθήσει εφόσον στην περιοχή σας υπάρχει πρόβλημα κάτι είναι κι αυτό υποθέτω!
Παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην θαυμάσω τι σκαρφίστηκες για να κρατήσεις τον σκύλο σου υγιή :D
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Γνωμη μου οτι δεν χρειαζεται και υστερια για τις σκνιπες.Αλλωστε δεν βλαπτουν μονο τον σκυλο αλλά και εμας τους ιδιους οπότε ειναι σχεδον αδυνατο να προστατευτουμε 100% επιτυχως.Αφου ως γνωστον αν θελει να γινει...θα γινει!
Οπότε προσωπικα θα ελεγα να αποφυγεις λυσεις τυπου "τούλια και νύφες" γιατι και αντιαισθητικο θα ειναι σιγουρα αλλά και πληρη προστασια δεν θα εχεις...αλλωστε 24 ωρες το 24ωρο δεν θα εχεις τα τούλια κρεμασμενα...παιζει λοιπον και η περιπτωση να μπει η σκνιπα και εσυ απλα να την κλεισεις...μεσα στο σπιτι :)

Για τον σκύλο υπάρχουν ειδικά σπρέι και περιλαίμια και άλλα προϊόντα με ικανοποιητική εντομοαπώθηση.Ξερουμε οτι τα κουνούπια και οι σκνίπες τσιμπούν τον σκύλο στα σχετικά άτριχα σημεία του σώματος: μύτη, κοιλιά, μασχάλες, πέλματα. Τις περιοχές αυτές περιποιουμαστε πιο εντατικα και αλείφουμε ή ψεκάζουμε με ειδικά προϊόντα κάθε 2-3 ημέρες ή και καθημερινα το καλοκαιρι και ειδικα σε περιοχες με εντονο θεμα σε ζωυφια με φτερα.

Μια ενδιαφέρουσα λυση που εχω διαβασει για την καταπολέμηση των σκνιπών – φλεβοτόμων στον χώρο του σκύλου, ειναι ένα νέο σχετικά προϊόν, το οποίο κυκλοφορεί κανα δύο χρόνια στην Ελληνική αγορά. Πρόκειται για μια αυτοκόλλητη παγίδα κουνουπιών. Η μία πλευρά της παγίδας, επικολλάται στην είσοδο του κλουβιού του σκύλου ή το σπιτάκι του. Η άλλη πλευρά είναι εμποτισμένη με μία ουσία, η οποία θυμίζει στην σκνίπα οσμή σκύλου. Το έντομο έλκεται από την οσμή, προσγειώνεται στην παγίδα και μένει καθηλωμένο στην κόλα της. Αυτή η παγίδα μοιάζει με μικρό τετράγωνο χαρτόνι.

Αυτα.Και κυριως χωρις αγχος χωρις υστερια.Ψυχραιμια θελει και καλη προληψη.Οχι "γυαλινο κοσμο"...Τα τουλια μπορει να ειναι καλα για τις νυφες(ααν και δεν τα βρισκω σεξυ)αλλά για το σκυλο,ειδικα Καρποζηλο,μαλλον δεν... :)
 


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου...Αλλά θα σου μιλήσω από καρδιάς...Το τελευταιο πραγμα που με ενδιαφερει ειναι να ειναι αντιαισθητική η βεράντα μου.Ο Ροκος υπάρχει μια περιπτωση να ειναι μολυσμενος απο την σκιπα ..Οι εξετασεις Pcr αρχες Απριλίου θα μας το ξεκαθαρισουν...Αν τελικα ο μικρός έχει,σαφώς και θα το βάλω για να τον προστατεψω μεχρι εκει που δε παει...''αλλωστε αν ερθει αντρας σπιτι μου δεν θα ρθει για το τουλι...αλλα για ΤΟ ΤΟΥΛΙ''χαχαχαχαχαχαχαχα...Αν πάλι ο μικρος δεν ειναι που το ευχομαι όσο δε φανταζεσαι,πάλι θα το βάλω γιατι ψυχολογικά και μονο αυτα που περασα,και περναω με τους γιατρους και τις ανησυχιες,δεν θελω να τα περασω ξανα...
Δε διαφωνω για σπρευ και τέτοια...Του τα κάνω και του τα βάζω τυπικα ΠΑΝΤΑ....και σπρευ και πιπετες και και και και......Αλλά αυτο που με σωζει ειναι οτι το σπιτι ειναι μπροστα στην θαλασσα και ετσι θα ειναι και πιο ατμοσφαιρικ!!!!χεχεχεχεχεχεχεχεχεχ....
Οσο για τον καρπόζηλα μου,ειναι άντρακλας και το ξέρει...Του βαράω προσοχές κάθε μέρα και τεντώνεται από ικανοποιηση!!!!!!!!!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Σαφως και αν νοιωθεις εσυ λιγοτερο αγχος για την ασφαλεια του μικρου,ψυχολογικα θα σε βοηθησει το τουλι(οχι ΤΟ ΤΟΥΛΙ εκει ειναι μεγαλη κουβεντα χαχαχαχ).Ομως νομιζω οτι,σκεφτεσαι εν θερμω εφοσον οπως αναλυεις εχεις μια υποψια για προσβεβλημενο σκυλο(ευχομαι να ειναι απλα υποψια :) ). Σκεψου οτι και στο σπιτι ειναι πολυ πιο προφυλαγμενος ηδη,χωρις τουλια.Δηλαδη στη βολτα τι θα κανεις;Στην εξοχη;Στη θαλασσα;.....Δεν γινεται να προφυλασσεται συνεχως και απολυτα.Αυτο νομιζω,οπότε μην αγχωνεσαι,ολα να πανε καλα με τον μικρο σου και κανε προληψη οπως ολοι μας...Το αγχος και η εν θερμω αποφαση πιθανον να μην βοηθανε,ισα-ισα :)
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Εγω παντως ερευνω κατα ποσο δουλευει κατι τετοιο : http://www.megacatch.com/premier.html , οχι απαραιτητα το συγκεκριμενο (που το πουλανε διπλη και, τιμη στην Ελλαδα (390.00Ευρώ) , ενω εξω εχει γυρω στα 200 δολαρια).
Υπαρχει και συσκευη που εκπεμπει CO2 μαζι με το φως.
Μεχρι τοτε imperator και k-othrine ψεκασμα τους τοιχους και τις μαντρες, και καλυπτομαστε απολυτα.

Υ.Γ. Αλλαξα το λινκ με ενα του εξωτερικου γιατι στο προηγουμενο που ειχα βαλει, ο μ@λ@κας o ελληνας πουλαει και σκυλια online.
 
Last edited:


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
2 φορες αλλαξαμε σιτα γιατι ο κυριος περασε απο μεσα χωρις να καταλαβει τιποτα.Ηταν και πλισε συρταρωτη γμτ.:eek:

Μου αρεσουν παρα πολυ οι πατεντες και οι διαφορετικοι τροποι σκεψεις.:)

Μαρια προχωρα και ριχνε ιδεες , οπως και ολοι μας.

Think different.;)
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Σαν ιδιοκτητρια σου λέω οτι μονο οποια κατασκευή στα μπαλκονια ειναι μονιμη θελεις έγκριση ή και νομιζω οτι απαγορευεται.Αρα αν έχω καταλάβει καλά την κατασκευή σου μπορεις να κάνεις αυτο που θέλεις.Για τον δικο μου τώρα σκυλο, οταν θα γυριζα το μεσημέρι θα τα έβρισκα ολα ξεριζωμένα!! Βάλε και καμιά γλάστρα με βασιλικο ....
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Βασιλικοι και λοιπα αρωματικα φυτα δεν κανουν τιοπτα εκτος και καποιος μενει μεσα σε μια πυκνη ζουγκλα απο βασιλικους και δυομους. Με το να βαλεις μια, δυο γλαστρες δεν κανεις τιποτα, αντε καμια σαλτσα. Τωρα με το τουλι τι να σου πω, δεν ξερω. Η σκνιπα ειναι μικροσκοπικη και μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να σφραγισεις τοσο καλα ολα τα μερη ετσι ωστε να μην περναει κατι. Περνουμε τα μετρα μας με αμπουλες, κολλαρα, φυτικα σπρευ και αποφευγουμε να εχουμε το σκυλο εξω απο το σουρουπο και μετα. Και σου το λεω εγω που μενω διπλα σε υδροβιοτοπο, φαντασου τι γινεται.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Παντως το ψεκασμα με μηλοξυδο και ελαια σιτρονελλας και λεβαντας κανουν δουλεια.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Παντως το ψεκασμα με μηλοξυδο και ελαια σιτρονελλας και λεβαντας κανουν δουλεια.
Ναι, ναι σιγουρα κανουν. Και εγω εκτος ολων τις ψεκαζω με ενα φυτικο σπρευ με εκχυλισμα απο νιμ το οποιο εχει μια μυρωδια που θυμιζει πολυ σιτρονελα. Repeli λεγεται.