Πελματα σκασμενα


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Γεια σας,
το ξερω οτι οι περισσοτεροι θα απορισεται με αυτο τον τιτλο και ακομα περισσοτεροι θα σκεφτητε τι λαλακιες γραφει οταν διαβασετε παρακατω. Αλλα παρολα αυτα θα την κανω την ερωτηση :)

Εχω ενα μεγαλοσωμο σκυλο 2.5 χρονων και τα πελματα του ειναι σκασμενα με αποτελεσμα οταν μας παταει ή οταν μας ακουμπαει με τα ποδια του μας γδερνει. Μπορω να κανω κατι να γινουν πιο μαλακα;
 
  • Like
Reactions: Phyrrus


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω το ίδιο θέμα!!! Βάζω αγνη κεραλοιφή (ελαιόλαδο, αγνό κερί και λίγο βάλσαμο), όμως όχι πάρα πολύ συχνά γιατί πιστεύω ότι αν είναι πολύ μαλακά θα πληγώνονται έτσι όπως ξύνει το χώμα - τσιμέντο - πέτρες κλπ κλπ σα μανιακός.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Επίσης όταν έχει καύσωνα και καίει η άσφαλτος του τη βάζω προληπτικά πριν τη βόλτα, σα "μόνωση".
 










vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Γιατί αντί να του μαλακώσεις τις πατούσες δεν του απαγορεύεις να σε ακουμπάει με αυτές; Η μαλακή πατούσα τραυματίζεται πολύ πιο εύκολα. Απ' ότι διάβασα έχεις μεγαλόσωμο σκύλο και φαντάζομαι πως θα έχει και κάποιο βάρος. Οι τραυματισμοί στις πατούσες κάνουν πολύ καιρό για να επουλωθούν, πόσο μάλλον αν ο σκύλος είναι βαρύς.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Γεια σας,
το ξερω οτι οι περισσοτεροι θα απορισεται με αυτο τον τιτλο και ακομα περισσοτεροι θα σκεφτητε τι λαλακιες γραφει οταν διαβασετε παρακατω. Αλλα παρολα αυτα θα την κανω την ερωτηση :)

Εχω ενα μεγαλοσωμο σκυλο 2.5 χρονων και τα πελματα του ειναι σκασμενα με αποτελεσμα οταν μας παταει ή οταν μας ακουμπαει με τα ποδια του μας γδερνει. Μπορω να κανω κατι να γινουν πιο μαλακα;
Υπάρχουν αλοιφές σε pet-shop που προστατεύουν τις πατούσες :)

Σαν αυτή για παράδειγμα.

 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Επίσης όταν έχει καύσωνα και καίει η άσφαλτος του τη βάζω προληπτικά πριν τη βόλτα, σα "μόνωση".
Εγώ, δεν τις προτιμώ αυτές τις προληπτικές μεθόδους. Προτιμώ, να μην τους βγάζω έξω με ντάλα ήλιο, ή όταν έχει πυρώσει το σύμπαν.

sad_sam δεν θυμάμαι τι σκύλο έχεις αλλά, μήπως το θέμα είναι γιατί είναι σκασμένα τα πέλματά του; Η μήπως, σου φαίνεται ότι δεν έπρεπε να είναι έτσι; Δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι σώφρον να παρεμβαίνουμε, αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος. Εγώ τουλάχιστον, δεν θα το έκανα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν θα μαλάκωνα ποτέ με κρέμες τα πατούσια τους. Απορώ πραγματικά πως σκέφτεστε μερικοί..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εσεις οταν εχετε μαλακα πελματα, πχ αυτή τη σεζον, περπατάτε ξυπολυτοι σε ξύλα, αγκάθια, πετρες, άσφαλτο, χώμα?
Γιατι να υποφέρουν τα πόδια του σκύλου που θα εχουν μαλακώσει και κάθε τι θα μπορεί να σκισει την πατούσα του?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμενα ειχε πολυ ερεθησμενες και κοκκινες πατουσες απο το τρεξιμο στην παραλια.
Τοσο πολυ, που δεν μπορεσε να περπατησει την δευτερη μερα.
Τωρα ειμαστε μια εβδωμαδα διακοπες, τρεχουμε καθε μερα στην παραλια, και δεν εχει κοκκινισει καθολου με την κεραλοιφη που της εβαλα της πρωτες 3-4 μερες. Τωρα δεν βαζω πια- μαλλον συνηθησαν οι πατουσες? Παντος δεν μαλακοσαν, ουτε εγιναν πιο ευαισθητες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι δεν μιλαμε ομως για "θεραπευτικη" χρηση της αλοιφης. Μιλάμε για χρήση συχνη για να μην σκάνε οι πατουσες... Που δεν ξερω και τι εννοούμε με το "σκανε οι πατουσες", τραυματιζονται?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω την κεραλοιφη δεν την εβαλα θερπευτικα- αλλα προληπτικα! Τα πελματα της Cindy ειχαν ερεθηστει πριν απο 2-3 εβδομαδες πολυ ( δεν σταματαει το τρεξιμο- ολο περα δοθε ειναι- οι αλλες ειναι ξαπλα στην πετσετα, κατω απο την ομπρελλα, μετα απο 10-20 λεπτα τρεξιμο), Μετα καναμε αναγκαστικο δειαλειμμα απο παραλια- και τωρα της την εβαλα προληπτικα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ πάντως θεωρώ απαράδεκτο να βάζεις την αλοιφή για να μαλακώνουν τα πέλματα..Μήπως να τρίψουμε με ελαφρόπετρα και να βάψουμε και τα νύχια τους;
Και δεν μιλάω για serge, frenchie κλπ που βάζουν για προστασία μιλάω για αυτόν που άνοιξε το θέμα!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Δεν είπαμε να μαλακόσουμε τα πέλματα,
ειπαμε ότι άμα πληγιάσουν τι να βάλουμε.τον κτηνίατρο θα τον
ρωτησουμε ένταξη.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω πάλι διαβάζοντας το αρχικό ποστ, συμπεραίνω, ότι το « μας γδερνουν όταν ακουμπούν οι πατουσες» δοθηκε ως ενδειξη της κατάστασης της πατουσας και όχι ως το καθεαυτό προβλημα.

Αν είναι τοσο ξερές-αγριες, δεν βρισκω κακό να προσπαθησει να τις μαλακωσει λίγο΄ ισα ίσα το δέρμα γίνεται ελαστικότερο και πιο ανθεκτικό.
 
  • Like
Reactions: Phyrrus


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Απο τις παραπανω αναρτησεις συμπεραινω οτι καλυτερα να μην επεμβω στα πατουσακια του σκυλου μου.
Για να ληθουν καποιες αποριες εχω ενα cane corso το οποιο ζει στο διαμερισμα μαζι μου και δεν βγαινει βολτα οταν κανει ζεστη. Υποθετω οτι η πατουσες του ειναι "αγριες" απο φυσιολογικη φθορα.

Θα ρωτησω και τον κτηνιατρο.
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
 
  • Like
Reactions: Phyrrus


Vandal

Active Member
24 Ιουλίου 2013
39
0
peiraias
Οι αλοιφες που πουλανε στα πετ σοπ ειναι οπως ειναι οι κρεμες ενυδατωσης για τους ανθρωπους.Αν ειναι πολυ ξηρο το δερμα μας βαζουμε κρεμα ετσι δεν ειναι?Το να βαλεις το paw wax στις πατουσες του τετραποδου φιλου σου προφανως και δεν ειναι παραλογο και ουτε κατα διανοια τις μαλακωνει.Απλα τις προστατευει απο χαλικια,ασφαλτο,σκληρες επιφανειες και ξηροτητα.