Περί Ορθογραφίας


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Παρατήρησα πως όταν γράφεις ένα κείμενο αφήνοντας τους τόνους για το τέλος, τότε όταν αρχίζεις να βάζεις τόνους βλέπεις όλα τα λάθοι σε κάθε λέξη παρά όταν κάνεις ένα γενικό σκανάρισμα στο κείμενο για να βρείς λάθοι. :D Πέρνει λίγο χρόνο αλλά οκ :p
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εγω παρατηρησα οτι εδω και λιγες μερες γραφεις πολυ πιο σωστα απο πριν...Μπραβο για την προσπαθεια.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μπράβο Νταβίνα!! :)

(Παρεμπιπτόντως, τα λάθη, με η.. :) Χρησιμοποίησε αυτό μόλις τελειώνεις κάθε μύνημα πριν πατήσεις το post. Παίρνει 2 λεπτά παραπάνω αλλά θα δεις, θα μάθεις πολλά πράγματα! :) )
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Α, και κάτι άλλο.... επειδή όταν έγραφα με το χέρι άφηνα πάντα τους τόνους για το τέλος, το συνέχισα και μετά που ξεκίνησα να γράφω στο κομπιούτερ. Εχω να σου πω οτι είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο γρήγορο να τους βάζεις καθώς πληκτρολογείς και όχι στο τέλος. Trust me. To δοκίμασα για χρόνια! :)
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Όντως... δεν το έχω κάνει ποτέ, βάζω τους τόνους την ώρα που πληκτρολογώ, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ πιο γρήγορο. Διαφορετικά θα πρέπει να σβήνεις όλα τα φωνήεντα και να τα ξαναγράφεις.... ;)
 














ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
:Dπω πωωωω
μιλάμε για ταχύτητα η πάτρα έτσι ;:D:D
:D:D

μιλάμε το έψαχνα για χρόνια!ευχαριστώ...!!!!!!!!!!!!!! είχα φτάσει σε σημείο να πατάω και έξι πλήκτρα μαζί μήπως και το βρω!! :)
Φαντασία θέλει!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γιατι ο χρονος ειναι περιορισμενος και με τους τονους χρειαζομαι διπλασιο χρονο, επειδη τις μισες φορες τους παταω λαθος.
Το συνηθες λαθος ειναι να μπερδευω το λ και το πληκτρο του τονου.
κατλαλαβες Πηγ΄λη τ'ωρα ?
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πως να βάλω στο ποστ αυτά τα καρτούνς (δεν ξέρω και πως τα λένε βρε παιδιά), τα προσωπάκια που γελάνε κλπ ?
Πάτα επεξεργαστής κειμένου που βρίσκεται δίπλα στην υποβολή και θα τα δείς!;)
 




Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Εγώ πάντος όσο και να προσπαθώ η ορθογραφία μου στα ίδια χάλια παραμένει!1η λυκείου φέτος και γράφω ακόμα το (εσείς) γράφετε -> γράφεται!Greeklish δεν γράφω πουθενά!Παντού Ελληνικά!Και το αστείο είναι οτι δεν θυμάμαι ποτέ να είχα ιδιαίτερο προβλημα με την ορθογραφία...τα τελευταία χρόνια στο γυμνάσιο μάλλον εμφανίστηκε!Αλλά μπορεί και να μην θυμάμαι στο δημοτικό η να μην έδινα σημασία!Δυσλεξία δεν ξέρω αν έχω,δεν είχα ποτε τρανταχτά συμπτώματα...
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Και στο Libre Office σε Kubuntu :
διαλυτικά με τόνο = ; (τόνος) και shift + ; (τόνος) και το φωνήεν = ΐ
διαλυτικά = Shift + ; (τόνος) = ϊ
εισαγωγικά = Alt Gr + < ή > = « »
άνω τελεία = Alt Gr +Q = ·
Αυτά.. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981