Περί αναπαραγωγής και στείρωσης


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
Για να γίνει σοβαρός διάλογος θα πρέπει να υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα.

Σοβαρά επιχειρήματα δεν είδα ούτε στο θέμα με την περιπτωση του φίλου σου (ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ) που προσπαθούσε να δικαιολογήσει το back yard breeding στο οποίο επιδίδεται με μεγάλη επιτυχία , ούτε στο παρόν θεμα που η φίλη bouki μας βομβαρδίζει με ευχολόγια και φαιδρότητες περι …Χίτλερ και στείρωση ...γυναικών.

Μόλις βρείτε αξιόλογα επιχειρήματα για να τεκμηριώσετε αξιοπρεπώς την άποψη σας, ευχαρίστως να κάνουμε σοβαρό, εποικοδομητικό και γόνιμο διάλογο.

Εις το επανιδειν. :)
μπηκες ειπες τι ειπες και μετα στο επανιδειν απαντησε αυτο που ρωτησα εχει το σκυλι σου ηλεκτρονικη ταυτοτητα ναι η οχι¨?συμφωνεις μαζι μου οτι αν υπηρχε νομος και εφαρμοζονταν δεν θα υπηρχαν αδεσποτα? και οσο για τον φιλο μου αυτος ρωτησε επιθετικοτητα αρσενικου σκυλου κατα την περιοδο ζευγαρωματος και καποιοι το γυρισαν αλλου και οπως τους βολευε πχ ζευγαρωμα,εκτροφεας κτλ.πολυ ειδικος την ειδες αξιολογεις και το τι ειναι σοβαρο η οχι ποιος εισαι τελος παντων?
το σοβαρο καλα κανεις και το κανεις με εντονα γραμματα να το διαβαζεις για να μαθαινεις οτι ολων η σκεψεις ειναι σοβαρες και οχι μονο το τι θες εσυ.σε παρακαλω μην ξυνεις πληγες
 


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
το προβλημα με τα αδεσποτα ειναι η ανευθηνοτητα των ανθρωπων που τα αμελουν και τα πετανε στον δρομο γιατι ξερουν οτι δεν θα πιαστουν ποτε και δεν θα τους κανει ποτε κανεις τιποτα και οχι το ζευγαρωμα.γιατι με τις ταυτοτητες ολα θα ητανε ελεγχομενα ναι δεν ειναι κακο η φιλη μας μπορει να θελει να ζευγαρωσει το σκυλι της να κρατησει ενα για αυτην και τα υπολοιπα να τα δωσει σε καποιους φιλους της που τις ζητησανε.που ειναι το κακο ρε παιδια?απο την στιγμη που ο καθε ενας θα ητανε υπευθηνος για την γεννα που θα εκανε και που θα τα εδινε πως θα δημιουργοντουσαν αδεσποτα?γιατι δεν λεμε ναι στον νομο για την ταυτοτητα και λεμε οχι στο ζευγαρωμα.δηλ. μονο οι εκτροφεις ειναι οι εκλεκτοι και εχουν το δικαιωμα του ζευγαρωματος αν κανουμε και εμεις τα σκυλια μας τις απαρετητες εξετασεις? και θα τις κανουμε γιατι θα εχουμε στον νου μας οτι ελεχγομαστε και θα τιμωρηθουμε.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το κάνετε επίτηδες ?

Cavcasian τόσο καιρό που είσαι στο forum δεν έχεις δεί ότι όλοι είναι υπέρ της ηλεκτρονικής ταυτοποίησης και αυστηρής εφαρμογής του νόμου ?

Μήπως έχεις διαβάσει προτασεις επι προτάσεων για λύσεις του προβλήματος ?

Μήπως δεν βλέπεις ότι "θα τις κάνουμε" ή "εγώ θα βρώ σπίτια" δεν είναι επιχείρημα γιατί 1.000.000 ΔΕΝ το κάνουν ?

Θα κάνουμε μία συζήτηση ΓΕΝΙΚΗ επί του τελευταίου post που διαβάζουμε - αυτού που μας αφορά Η ΘΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ??

Να ξέρουμε ...

Ο φιλος σου για να κάνει δυσπλασία στους Καυκάσιους πρέπει να τρώει προστιμο ? Αυτό μας λές ? ΣΥΜΦΩΝΩ ... μεχρι τότε ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρώνει τους Καυκάσιους ? ΟΧΙ .... ΑΝ ΜΠΕΙ στο forum κάποιοι θα του πούν ότι δεν ΠΡΕΠΕΙ να τους ζευγαρώνει ... είτε σου αρέσει είτε όχι ...
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
είχα μείνει στη σελίδα 16, πότε πήγατε στην 23;; :p:p

Τη Λώρα κ τη Λίζα τις στείρωσα. Ούτε πρόβλημα είχαν στον ψυχισμό τους, ούτε στη διάθεσή τους.
Η Λώρα (γιατί τη Λίζα την έχασα τον Νοέμβριο από γηρατειά) μόνο κακοδιάθετη δεν είναι... (βλ. ποστ με Δούναβη :D:D).
Ρώτησα 10-12 κτηνιάτρους πριν προβώ σε στείρωση κ όλοι μου είπαν το ίδιο: Αν δεν έχω σκοπό να τη ζευγαρώσω, καλό θα ήταν για την υγεία του σκύλου για πρόληψη (καρκίνο της μήτρας κ.λ.π.) να προχωρήσω σε επέμβαση κ αυτό έκανα.

Δύο φίλες μου μία με ημίαιμο γριφόν-κανίς κ μία με λαμπραντόρ δεν τα στείρωσαν, αλλά ούτε τα ζευγάρωσαν ποτέ.
Το πρώτο έβγαλε όγκο στις θηλές όπου χρειάστηκε επέμβαση κ στείρωση κ τώρα είναι οκ
κ το δεύτερο χαίρει άκρας υγείας (μη στειρωμένο).:)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Aκού!! δεν δέχομαι απο κανεναν ειρωνικα σχολιακια ουτε προκειτε να ασχοληθώ άλλο μαζί σας , δεν δικαζομαι και ουτε απολογούμε σε κανέναν γιατι γεννησε η σκύλα μου , ζευγαραρωσε γιατι ζευγαρωσε αν υπαρχει νομος που να το απαγορευει να μου τον φερεις και θα σου απολογηθω τοτε.
Ξαναλέω οτι η στειρωση στα ζωα για μενα είναι βαρβαρο, επιπονο για αυτα και με συνεπειες στην υγεια και τον ψυχισμό τους.
Αυτο ειναι το θεμα μου το δικό σας δεν εχω πιασει ακόμα και δεν είμαι και ξανθια.
Καποιος είπε να κλειδωθει το θεμα εχει δικιο γιατι εχει κανταντησει γελειο.
Ρε κοπέλα μου δε θα μας τρελάνεις εσύ.
'Η όλοι είμαστε ηλίθιοι ή εσύ δε ξέρεις να μιλάς,διάλεξε.
Με το να απαντήσεις γιατί τη ζευγάρωσες,θεωρείς ότι δικάζεσαι?Τι άλλο θα ακούσουμε δλδ από σένα.ΕΛΕΟΣ!!!!
Προφανώς ο λόγος σου δεν είναι αρκετά καλός για να είναι πειστικός οπότε κ δε τον αναφέρεις.
Κ τα αστείρωτα έχουν πρόβλήματα υγείας λόγω μη στείρωσης,θα το καταλάβεις ποτέ ή θα συνεχίσεις να μας εξάπτεις???
Κ για μια τελευταία φορά,ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕΣ Κ ΕΣΥ ΝΑ ΖΟΥΝΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ.
Γιαυτό τα περι κυνοφιλίας πέστα αλλού.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
είχα μείνει στη σελίδα 16, πότε πήγατε στην 23;; :p:p

Τη Λώρα κ τη Λίζα τις στείρωσα. Ούτε πρόβλημα είχαν στον ψυχισμό τους, ούτε στη διάθεσή τους.
Η Λώρα (γιατί τη Λίζα την έχασα τον Νοέμβριο από γηρατειά) μόνο κακοδιάθετη δεν είναι... (βλ. ποστ με Δούναβη :D:D).
Ρώτησα 10-12 κτηνιάτρους πριν προβώ σε στείρωση κ όλοι μου είπαν το ίδιο: Αν δεν έχω σκοπό να τη ζευγαρώσω, καλό θα ήταν για την υγεία του σκύλου για πρόληψη (καρκίνο της μήτρας κ.λ.π.) να προχωρήσω σε επέμβαση κ αυτό έκανα.

Δύο φίλες μου μία με ημίαιμο γριφόν-κανίς κ μία με λαμπραντόρ δεν τα στείρωσαν, αλλά ούτε τα ζευγάρωσαν ποτέ.
Το πρώτο έβγαλε όγκο στις θηλές όπου χρειάστηκε επέμβαση κ στείρωση κ τώρα είναι οκ
κ το δεύτερο χαίρει άκρας υγείας (μη στειρωμένο).:)
ΑΥΤΑ δε σου λένε τπτ?
Ακόμα κ μετά από τόσες αποδείξεις,θες να πιστεύεις ότι κάνεις καλό ζευγαρώντας ημίαιμο?
Τι να πω πια..Οπως έχει ειπωθεί πολλές φορές,άλλο η ημιμάθεια κ άλλο η βλακεία.. ](*,)
Κ κρίμα που είσαι μεγάλη γυναίκα κ έχεις τέτοιες απόψεις κ θα τις περάσεις κ στα παιδιά σου..Απλά κρίμα..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για άλλη μια φορά φταίει το κράτος....Κι εγώ είμαι υπέρ της ταυτότητας αλλά δεν θα λύσουν τα πρόστιμα το πρόβλημα!Μακάρι να το έλυναν...Αν είναι έτσι δεν θα έιχαμε ατυχήματα από υπερβολική ταχύτητα...δεν θα είχαμε παραβιάσεις ερυθρού σηματοδότη...δεν θα έχαμε καταστροφές στο περιβάλλον...δεν θα είχαμε παράνομη αλιεία και παράνομο κυνήγι...και πολλά άλλα ακόμα χειρότερα δεν θα υπήρχαν...θα ήταν όλα ιδανικά!Τα πρόστημα δεν κάνουν τίποτα εάν εμείς δεν αντιληφθούμε τι πρέπει να κάνουμε!Σε τόσες άλλες περιπτώσεις τα πρ[οστημα δεν δούλεψαν τώρα γιατί να δουλέψουν;;;;Η νοοτροποία: εμένα δεν θα με πιάσουν θα υπερισχύσει και πάλι...
Παρεπιπτόντως, δεν είναι υποχρεωτικό από τον νόμο το μικροτσιπ;:confused:Έτσι νόμιζα!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
και θα τις κανουμε γιατι θα εχουμε στον νου μας οτι ελεχγομαστε και θα τιμωρηθουμε.
Συγνώμη αλλά ο λόγος που θα ενδιαφερθούμε για την υγεία των κουταβιών
είναι μήπως και πληρώσουμε πρόστιμο ή πώς θα είναι υγειέστερα και θα ζήσουν καλύτερα τα κουτάβια που θα έρθουν στον κόσμο;;;;;;;;;;:eek::eek::eek::eek:
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Εχθές είχαμε ραντεβού με την κτηνίατρο για να μιλήσουμε περί στείρωσης.Με το που μπήκαμε στο ιατρείο και έγινε γνωστή η ηλικία της σκυλίτσας (2 1/2 χρ.) πήραμε κόκκινη κάρτα. Κακώς που δεν την έχετε στειρώσει μέχρι σήμερα, αργήσατε. Ο.κ. κάναμε λάθος, δεν ξέραμε είμαστε πρωτόπειροι σε θέματα σκύλων.
Πάμε παρακάτω. Κατέβηκαν βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, έγχρωμες αποκρουστικές φωτογραφίες με ανοιγμένους σκύλους, μήτρες με πυόμητρα, στήθη με καρκίνους κλπ. Η ψυχή μας έγινε μαύρη, μας πιάσανε οι τύψεις, την οδηγούμε σε θάνατο (να χτυπήσω ξύλο), αρχίσαμε να ιδρώνουμε και να βγάζουμε τα ρούχα μας, η ατμόσφαιρα έγινε αποπνυκτική, το σκυλί στρεσαρίστηκε.
Μείναμε αποσβωλομένοι και χάσαμε την μιλιά μας. Θέλαμε να κάνουμε ερωτήσεις και δεν μπορούσαμε να αρθρώσουμε μία πρόταση. Αισθανθήκαμε ότι ένα μεγάλο κακό κάναμε στην κούκλα μας.
Αφού περάσαμε την μπόρα ήρθε και η γαλήνη. Αφού δεν την κάνατε μέχρι σήμερα δεν πειράζει να την κρατήσετε για κανά δυό χρόνια αστείρωτη και μετά βλέπουμε.
Ερώτησεις που περιμένουν απάντηση από ΑΠΛΟΥΣ ιδιοκτήτες ενός σκύλου:
Γιατί τέτοια ''επίθεση'' οπτική και προφορική από την κτηνίατρο, τόσο πολύ σφάλαμε;
Τα επόμενα δύο χρόνια θα ζούμε με τύψεις μην πάθει κάτι το σκυλί μας;
Ολα τα δεσποζόμενα σκυλιά οδηγούνται σε καρκίνο αν δεν στειρωθούν;
Τα αδέσποτα έχουν μικρότερο ποσοστό εμφάνισης καρκίνου γιατί γεννοβολούν κάθε εξάμηνο;

Το κλού της επίσκεψης:
- Τι τρώει το σκυλί σας;
- Την τάδε τροφή που απ όσα έχω διαβάσει είναι άριστη, αν και δυσεύρετη. Εδώ και ένα χρόνο το σκυλί πάει περίφημα και δεν έχουμε προβλήματα.
- Να σας γνωρίσω ότι η εταιρεία********** έχει βγάλει μία ειδική τροφή για γερμανικούς ποιμενικούς, πάρτε και ένα προσπέκτους.

Τι κάνουμε ρε παιδιά;;;;
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
ε, μα πολύ τραγικά στα είπε βρε κοπελιά... :-|

Κατ' αρχήν η Λίζα όταν είχε περίοδο έφυγε κάποια στιγμή από τον πατέρα μου στη βόλτα κ κατάφερε κ βρήκε σύντροφο επιτόπου. Έμεινε έγκυος (τις έκανα εξετάσεις αίματος πολυ΄σύντομα μετά το συμβάν). Ήταν 3 χρονών τότε. Τα σκυλιά κ τα δύο ημίαιμα, δεν ήξερα τί ασθένειες είχε κ ο άλλος που την γκάστρωσε (ήταν αδέσποτο).
Πήγα σε κτηνιάτρους (σε αρκετούς κ σε άλλους τόσους τηλ.), ρώταγα από εδώ κ από εκεί τί να κάνω κ τελικά κάναμε 'έκτρωση΄κ στείρωση.
Ομολογώ ότι στενοχωρήθηκα αρκετά. Αλλά ίσως μόνο εγώ γιατί η Λίζα ήταν σαν να μην άλλαξε τίποτα κ μάλιστα η διάθεσή της ήταν πιο ανεβασμένη από ποτέ...
Τη Λίζα την είχα βρει στον δρόμο κ η κτηνίατρος που την εξέτασε μου είπε ότι είχε ξαναγεννήσει τουλάχιστον άλλη μία φορά.

Αλλά κ στη Λώρα που πήγα σε κτηνιάτρους μου είπαν όλοι ότι ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ καλό είναι το σκυλί να στειρωθεί, αν δεν έχουμε σκοπό να το ζευγαρώσουμε ποτέ. Προληπτικά. Ούτε απειλές, ούτε βιβλία με καρκίνους, τίποτα... [κ οι 12 κτηνίατροι που ρώτησα για τη Λώρα, μου είπαν το ίδιο πράγμα. Στο μόνο που διαφνούσαν ήταν στο πότε έπρεπε να τη στειρώσω (δηλ. μετά από πόσες περιόδους]
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
συμπερασμα.........τα ζωα που ζουν ελευθερα στη φυση πεθαινουν απο καρκινο
τι ακουω παναγια μου.
αντε να στειρωσουμαι και τα ζωα στη ζουγκλα:confused::confused::confused::confused::confused:
 






manolis

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2009
50
0
Ελλαδα
Παιδια απο τα λιγα που ξερω η αποψη μου ειναι οτι ο καρκινος ειναι φρικτο πραγμα.Καλυτερα μαχαιρι και να εκμηδενισεις τις πιθανοτητες να παθει καρκινο παρα
να μην του βαλεις μαχαιρι και να υπαρχουν πιθανοτητες να παθει καρκινο.ΓιΑΤΙ κακα τα ψεματα ο καρκινος δεν αντιμετωπιζεται ουτε στα ζωα ουτε σε ανθρωπους.Απο τα λιγα που ξερω αν ειμαι λαθος διωρθοστε με.
 








LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
συμπερασμα.........τα ζωα που ζουν ελευθερα στη φυση πεθαινουν απο καρκινο
τι ακουω παναγια μου.
αντε να στειρωσουμαι και τα ζωα στη ζουγκλα:confused::confused::confused::confused::confused:

ποσο κοστιζει η στειρωση παιδια)?
το πηρες αποφαση να στειρωσεις καμια λεοπαρδαλη?:p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95