Περί αναπαραγωγής και στείρωσης




ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Αφού εξισώνεις τα σκυλιά με τους ανθρώπους, γιατί δεν εξισώνεις και όλα τα άλλα πλάσματα (κατσαρίδες, ψείρες, ποντίκια) με τους ανθρώπους και τα σκυλιά;

Γιατί οι άνθρωποι και τα σκυλιά έχουν δικαίωμα στην αναπαραγωγή και στερείς το δικαίωμα της ζωής σε άλλα είδη;

Δεν αξίζω να έχω σκύλο;
χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
και ξαναρωτω άλλη μια φορα και δεν θα επανέλθω γιατι δεν στειρώνουμε και ανθρώπους ;
Από τα παραπάνω post θα πρέπει να καταλάβεις πως αυτό ήδη γίνετε.

Δεν αφαιρούνται τα γεννητικά όργανα (γίνετε και αυτο κάποιες φορές) αλλά δεν επιτρέπετε η τεκνοποίηση.

Αλλά μην ξεχνάς πως και εσύ βάζεις ήδη όρια...

Άρα αφού δεν είναι τόσο τραγικό να στειρώνεις ή να μη ζευγαρώνεις (τουλάχιστον και εσύ δίνεις κουτάβια σε ανθρώπους που θα τα στειρώσουν ή δεν θα τους επιτρέψουν το ζευγάρωμα...ε?) οπότε δεν είναι κάτι ανήθικο αλλιώς γιατί δίνεις κουτάβια σε "ανήθικους" , δεν νομίζω ότι χρειάζετε να είμαστε τόσο επιθετικοί σε αυτούς που το επιλέγουν...

Επίσης να ξέρεις πως και τα ημίαιμα ζώα έχουν κληρονομικές παθήσεις , όπως και παθήσεις ή δυσμορφίες/δυσπλασίες που βεβαιώνουν πως και οι απόγονοι τους θα ταλαιπωρούνται από αυτές...Άρα?

Τέλος ένας φραγμός που ακόμα και εσύ βάζεις είναι να βρείς σπίτια για τα κουτάβια (και πιστεύω όχι ότι να'ναι σπίτια...έχεις κριτήρια και για αυτό)...Άρα αν δεν βρείς σπίτια να τα δώσεις , τους στερείς το δικαίωμα να ζευγαρώσουν.

Ακόμα και αν πρακτικά δεν έχεις βρεθεί αντιμέτωπος με αυτά τα διλλήματα , είναι υπαρκτά και πολύ πιθανά και από τις απαντήσεις σου προκύπτει πως και εσύ βάζεις όρια και φραγμούς , όπως και πως έχεις κριτήρια αξιολόγησεις πέρα από το δικαίωμα στο σεξ. :D
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Που ρε Bookie έχουν τα σκυλιά τα προσόντα να επιβίωσουν; στο δρόμο; στις μεγαλουπόλεις; στις εθνικές οδούς; όχι ακόμα και στη φύση δεν έχουν την δυνατότητα γιατί όπως σωστά ειπώθηκε τα σκυλιά είναι δικός μας δημιούργημα. Ξέχνα τη φύση, εμείς τα δημιουργήσαμε, εμείς είμαστε υπεύθυνοι για αυτά. Αλλά άμα υιοθετείς τη φύση σαν ιδέα για την αναπαραγώγη τους κάντο σε όλες τις παραμέτρους. Μην υποστηρίζεις οτι σε συμφέρει. Εκμεταλεύεσαι τη μητέρα φύση μου φαίνεται:rolleyes:.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μια ερώτηση έχω κανει και απαντηση δεν πήρα
Θεωρειται βαρβαρο ή φασιστικο την στειρωση των ανθρωπων ;;;;;;;;
ακόμα και των ανθρωπων με κληρονομικες ασθενεις η ψυχικες ;
Ανθρωπων που ξέρουμε οτι αν φερουν παιδια στον κοσμο αυτα θα δυστυχήσουν;;
Αν δεν κάνω λάθος βρισκόμαστε σε dogforum
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Δεν μου σχολίασες τα παραπάνω και προσθέθηκαν και αυτά:



Δηλαδή όπως βλέπεις και στους ανθρώπους το "ζευγάρωμα" έχει όρια και κανόνες , από το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας μέχρι τον οροθετικό HIV.

Για να μη πάμε σε άλλα , λιγότερο διακριτά κριτήρια... ;)
Δυστυχώς δεν ξέρω τι να σου απαντήσω γιατι είμαι πάσχοντας μεσογειακης αναιμίας ( τότε δεν υπηρχε βλεπεις προγεννητικος έλεγχος ) και είμαι εδω να τσακωνομαι μαζι σας περι δικαιωματων των ζωων.
Αστο το πήγαμε μακρια και δεν βγαζουμε άκρη.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δεν νομίζω ότι στα συμπτώματα της Μεσογειακής αναιμίας συγκαταλέγετε η αδυναμία απάντησης σε συγκεκριμένες ερωτήσεις... :)

Ίσα-ίσα πιστεύω πως οι απαντήσεις σου μπορεί να έχουν και μια διαφορετική προσέγγιση , αλλά απαντήσεις σε συγκεκριμένα θέματα. ;)

Για πες λοιπόν...

Άρα αφού δεν είναι τόσο τραγικό να στειρώνεις ή να μη ζευγαρώνεις (τουλάχιστον και εσύ δίνεις κουτάβια σε ανθρώπους που θα τα στειρώσουν ή δεν θα τους επιτρέψουν το ζευγάρωμα...ε?) οπότε δεν είναι κάτι ανήθικο αλλιώς γιατί δίνεις κουτάβια σε "ανήθικους" , δεν νομίζω ότι χρειάζετε να είμαστε τόσο επιθετικοί σε αυτούς που το επιλέγουν...

Επίσης να ξέρεις πως και τα ημίαιμα ζώα έχουν κληρονομικές παθήσεις , όπως και παθήσεις ή δυσμορφίες/δυσπλασίες που βεβαιώνουν πως και οι απόγονοι τους θα ταλαιπωρούνται από αυτές...Άρα?

Τέλος ένας φραγμός που ακόμα και εσύ βάζεις είναι να βρείς σπίτια για τα κουτάβια (και πιστεύω όχι ότι να'ναι σπίτια...έχεις κριτήρια και για αυτό)...Άρα αν δεν βρείς σπίτια να τα δώσεις , τους στερείς το δικαίωμα να ζευγαρώσουν.

Ακόμα και αν πρακτικά δεν έχεις βρεθεί αντιμέτωπος με αυτά τα διλλήματα , είναι υπαρκτά και πολύ πιθανά και από τις απαντήσεις σου προκύπτει πως και εσύ βάζεις όρια και φραγμούς , όπως και πως έχεις κριτήρια αξιολόγησεις πέρα από το δικαίωμα στο σεξ. :D
Θα έκανες παιδί χωρίς προγεννητικό έλεγχο ?

Θα έφτανες μέχρι τον τοκετό χωρίς να πάς ΠΟΤΕ στον γυναικολόγο να κάνεις ένα υπερηχογράφημα ?

Αν ναι, γιατί ?

Αν όχι, γιατί ?
Δηλαδή όπως βλέπεις και στους ανθρώπους το "ζευγάρωμα" έχει όρια και κανόνες , από το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας μέχρι τον οροθετικό HIV.

Για να μη πάμε σε άλλα , λιγότερο διακριτά κριτήρια... ;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
και είμαι εδω να τσακωνομαι μαζι σας περι δικαιωματων των ζωων.
Εσύ δεν είρθες να πείς τα επιχειρήματα σου και να εκφράσεις τις απορίες σου; :confused:

Τελικά κάνεις εξετάσεις στην σκύλα ΠΡΙΝ το ζευγάρωμα;
Και κατα την διάρκεια της κυησης, κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις στην σκύλα σου;
Γνωρίζεις τα τυχών προβλήματα που έχει ένας τοκετός και οτι μπορείς μέχρι να χάσεις την σκύλα αν δεν το χειρηστείς σωστα;
 




bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
παιδια σας έχω απαντησει σε όλα αυτα που με ρωτατε , δεν φταιω εγω αν δεν βλεπετε τις απαντησεις ουτε μπορω να γραφω συνεχεια τα ιδια .
Εχουμε διαφορετικη αποψη δεν εχετε καταφερει να με πεισετε ούτε εγω προφανως εσας.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αν και όταν δε σου κάνει κόπο δείξε μου τις απαντήσεις σου για τα παρακάτω...


Άρα αφού δεν είναι τόσο τραγικό να στειρώνεις ή να μη ζευγαρώνεις (τουλάχιστον και εσύ δίνεις κουτάβια σε ανθρώπους που θα τα στειρώσουν ή δεν θα τους επιτρέψουν το ζευγάρωμα...ε?) οπότε δεν είναι κάτι ανήθικο αλλιώς γιατί δίνεις κουτάβια σε "ανήθικους" , δεν νομίζω ότι χρειάζετε να είμαστε τόσο επιθετικοί σε αυτούς που το επιλέγουν...

Επίσης να ξέρεις πως και τα ημίαιμα ζώα έχουν κληρονομικές παθήσεις , όπως και παθήσεις ή δυσμορφίες/δυσπλασίες που βεβαιώνουν πως και οι απόγονοι τους θα ταλαιπωρούνται από αυτές...Άρα?

Τέλος ένας φραγμός που ακόμα και εσύ βάζεις είναι να βρείς σπίτια για τα κουτάβια (και πιστεύω όχι ότι να'ναι σπίτια...έχεις κριτήρια και για αυτό)...Άρα αν δεν βρείς σπίτια να τα δώσεις , τους στερείς το δικαίωμα να ζευγαρώσουν.

Ακόμα και αν πρακτικά δεν έχεις βρεθεί αντιμέτωπος με αυτά τα διλλήματα , είναι υπαρκτά και πολύ πιθανά και από τις απαντήσεις σου προκύπτει πως και εσύ βάζεις όρια και φραγμούς , όπως και πως έχεις κριτήρια αξιολόγησεις πέρα από το δικαίωμα στο σεξ. :D
Θα έκανες παιδί χωρίς προγεννητικό έλεγχο ?

Θα έφτανες μέχρι τον τοκετό χωρίς να πάς ΠΟΤΕ στον γυναικολόγο να κάνεις ένα υπερηχογράφημα ?

Αν ναι, γιατί ?

Αν όχι, γιατί
Δηλαδή όπως βλέπεις και στους ανθρώπους το "ζευγάρωμα" έχει όρια και κανόνες , από το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας μέχρι τον οροθετικό HIV.

Για να μη πάμε σε άλλα , λιγότερο διακριτά κριτήρια... ;)
Ευχαριστώ! :)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
παιδια σας έχω απαντησει σε όλα αυτα που με ρωτατε , δεν φταιω εγω αν δεν βλεπετε τις απαντησεις ουτε μπορω να γραφω συνεχεια τα ιδια .
Εχουμε διαφορετικη αποψη δεν εχετε καταφερει να με πεισετε ούτε εγω προφανως εσας.
Επειδή διάβασα προσεκτικά όλα τα ποστ, αλλά προφανώς μου ξέφυγαν οι απαντήσεις που έδωσες, απάντησε μου με ένα ναι ή ένα όχι στο εξής:
Σκας μια 600άρα κάθε φορά που ζευγαρώνει η σκύλα σου; Για προγεννητικό έλεγχο κλπ κλπ κλπ;
Σαν "ιδιοκτήτης" ημίαιμης σκύλας από γέννα με μηδέν προγεννητικό έλεγχο, που τραβιότανε 2-3 χρόνια από κληρονομική πάθηση για να μείνει στο τέλος παράλυτη και να πεθάνει στα χέρια μου από ευθανασία, "δικαιούμαι" μια απάντηση, δε νομίζεις;

Εγώ δε θα προσπαθήσω να σε πείσω για τίποτα. Αν μου πεις ότι σκας την 600άρα σε κάθε ζευγάρωμα, συν εμβόλια, αποπαρασιτώσεις, τσιπάρισμα των κουταβιών που τα κρατάς με τη μάνα τους min 2 μήνες, θα σου πω να τα ζευγαρώνεις και θα σου δώσω και την ευχή μου.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Αν και όταν δε σου κάνει κόπο δείξε μου τις απαντήσεις σου για τα παρακάτω...





Ευχαριστώ! :)

Δεν ξερω να πάνω παραθεσεις τα ξαναλεω συνοπτικα
1)Δεν ειπα πουθενα ότι καποιος που στειρωνει ειναι ανηθικος ασχετα αν συμφωνω ή οχι δεν ειναι όλα άσπρο μαυρο
2) τα σκυλια που είχα ημιαιμα και είχαν ζευγαρώσει δεν είχαν προβληματα υγειας ( συμφωνα με τον κτηνιατρο ) αν κάποιο ήταν άρρωστο οχι δεν θα το ζευγαρωνα
3) καταλαβες λαθος δεν δινω κουταβια σε σπιτια με προυποθεση οτι θα τα ζευγαρώσουν καποτε, ο φραγμος που βάζω είναι να μην βρεθουν στον δρομο.
4) έχω γινει μητερα και έχω κάνει προγεννητικο ελεγχο


παρακληση μην ξαναρωτησετε τα ιδια ...,βαρεθηκα ειναι κουραστικο πλεον
ας κλεισει εδώ.
η στειρωση είναι κάτι που θεωρω βαρβαρο και ιατρικα τουλαχιστον δεν μπορέσατε να μου αποδείξεται το αντιθετο
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
2) τα σκυλια που είχα ημιαιμα και είχαν ζευγαρώσει δεν είχαν προβληματα υγειας ( συμφωνα με τον κτηνιατρο ) αν κάποιο ήταν άρρωστο οχι δεν θα το ζευγαρωνα
Ο κτηνίατρος σου με το μάτι είδε οτι δεν είναι άρρωστο το σκυλί;
Βλέπεις οτι δεν μας απαντάς συγκεκριμένα.
Πες μας, έκανες εξετάσεις στην σκύλα ΝΑΙ η ΟΧΙ;
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
1)Δεν ειπα πουθενα ότι καποιος που στειρωνει ειναι ανηθικος ασχετα αν συμφωνω ή οχι δεν ειναι όλα άσπρο μαυρο
Σωστά!

2) τα σκυλια που είχα ημιαιμα και είχαν ζευγαρώσει δεν είχαν προβληματα υγειας ( συμφωνα με τον κτηνιατρο ) αν κάποιο ήταν άρρωστο οχι δεν θα το ζευγαρωνα
Ήσουν τυχερή αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά , έκανες όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πριν τα ζευγαρώσεις και αν ναι , ποιές?

Να ένα δικό σου όριο κριτήριο λοιπόν...Δεν θα ζευγάρωνες άρρωστο ζώο...Άρα σε άρρωστα ζώα μπορούμε να στερήσουμε το δικαίωμα στο σεξ και την αναπαραγωγή.

3) καταλαβες λαθος δεν δινω κουταβια σε σπιτια με προυποθεση οτι θα τα ζευγαρώσουν καποτε, ο φραγμος που βάζω είναι να μην βρεθουν στον δρομο.
Αυτό είχα καταλάβει...Και να άλλο ένα κριτήριο/φραγμός σου...Δεν δίνεις κουτάβια άρα δεν ζευγαρώνεις αν δεν έχεις εξασφαλίσει σωστα σπίτια.
Υπάρχει λοιπόν η πιθανότητα να αφαιρέσεις , έστω και προσωρινά , το δικαίωμα στο σεξ και την αναπαραγωγή αν δεν έχεις βρεί να τα δώσεις.

4) έχω γινει μητερα και έχω κάνει προγεννητικο ελεγχο
Σαν άνθρωπος λοιπόν ήθελες να ξέρεις πριν προχωρήσεις στο θεάρεστο δικαίωμα της αναπαραγωγής και να κρίνεις.

Σαν συμπέρασμα λοιπόν βγαίνει πως και εσύ έχεις τον ίδιο τρόπο σκέψης (ζευγαρώνω υπό όρους και προϋποθέσεις) απλά τα κριτήρια σου είναι διαφορετικά.

Είσαι πολύ ποιο ίδιος με τους υπόλοιπους από όσο νομίζεις...
 
Last edited:


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Επειδή διάβασα προσεκτικά όλα τα ποστ, αλλά προφανώς μου ξέφυγαν οι απαντήσεις που έδωσες, απάντησε μου με ένα ναι ή ένα όχι στο εξής:
Σκας μια 600άρα κάθε φορά που ζευγαρώνει η σκύλα σου; Για προγεννητικό έλεγχο κλπ κλπ κλπ;
Σαν "ιδιοκτήτης" ημίαιμης σκύλας από γέννα με μηδέν προγεννητικό έλεγχο, που τραβιότανε 2-3 χρόνια από κληρονομική πάθηση για να μείνει στο τέλος παράλυτη και να πεθάνει στα χέρια μου από ευθανασία, "δικαιούμαι" μια απάντηση, δε νομίζεις;

Εγώ δε θα προσπαθήσω να σε πείσω για τίποτα. Αν μου πεις ότι σκας την 600άρα σε κάθε ζευγάρωμα, συν εμβόλια, αποπαρασιτώσεις, τσιπάρισμα των κουταβιών που τα κρατάς με τη μάνα τους min 2 μήνες, θα σου πω να τα ζευγαρώνεις και θα σου δώσω και την ευχή μου.
Δεν είναι το χόμπι μου να ζευγαρώνω σκυλια για την πλακα μου ...η σκύλα που είχα τότε είχε γεννησει 2 φορες ήταν πριν 15 χρονια να σου πω την αλήθεια δεν θυμαμαι πόσα λεφτα είχα δώσει ήταν όμως αρκετα ,τα κουτάβια τα είχα μόνο αποπαρασιτώσει μόνο ( σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνιατρου ) δεν είμαι εκτροφέας ούτε pet shop δεν τους είχα κάνει εμβόλια αυτό το γνωριζάν οι άνθρωποι που τα πήραν, και να σου πω την αλήθεια ούτε ο κτηνιατρος τότε μου είχε πει ότι έπρεπε εγω να τα εμβολιάσω
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Αν θες ιατρική απόδειξη, τόση ώρα μιλάς με λάθους ανθρώπους στον κτηνιατρικό σύλλογο πρέπει να απευθυνθείς, ιατρικά επίσης την στείρωση την κάνουν οι κτηνίατροι αλλά πάλι εκεί πρέπει να πας. Εσύ πας να επιβάλλεις τις απόψεις σου και μάλιστα άνευ επιχειρημάτων, εκτός από τους παραλληλισμούς με τους ανθρώπους και το γνωμικό η μάνα φύση ξέρει καλύτερα, εσύ έχεις ιατρικές αποδείξεις, αν έχεις να πας στον κτηνιακτρικό σύλλογο να τις καταθέσεις και αν έχουν επιστημονικά επιχειρήματα (έρευνα, μελέτες και στατιστικά δείγματα) θα ρθούμε και εμείς.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Σωστά!

Ήσουν τυχερή αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά , έκανες όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πριν τα ζευγαρώσεις και αν ναι , ποιές?

Να ένα δικό σου όριο κριτήριο λοιπόν...Δεν θα ζευγάρωνες άρρωστο ζώο...Άρα σε άρρωστα ζώα μπορούμε να στερήσουμε το δικαίωμα στο σεξ και την αναπαραγωγή.

Αυτό είχα καταλάβει...Και να άλλο ένα κριτήριο/φραγμός σου...Δεν δίνεις κουτάβια άρα δεν ζευγαρώνεις αν δεν έχεις εξασφαλίσει σωστα σπίτια.
Υπάρχει λοιπόν η πιθανότητα να αφαιρέσεις , έστω και προσωρινά , το δικαίωμα στο σεξ και την αναπαραγωγή αν δεν έχεις βρεί να τα δώσεις.

Σαν άνθρωπος λοιπόν ήθελες να ξέρεις πριν προχωρήσεις στο θεάρεστο δικαίωμα της αναπαραγωγής και να κρίνεις.
Ναι ρε παιδια το ξαναλέω δεν θα ζευγαρωνα ποτε ένα ζωο και να πεταξω τα κουταβια στο δρομο μονο και μόνο επειδη θεωρω ότι ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρωσσει, αυτο όμως δεν σημαινει ότι πρεπει να συμφωνησω μαζί σας στην στειρωση !!!!
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Αν θες ιατρική απόδειξη, τόση ώρα μιλάς με λάθους ανθρώπους στον κτηνιατρικό σύλλογο πρέπει να απευθυνθείς, ιατρικά επίσης την στείρωση την κάνουν οι κτηνίατροι αλλά πάλι εκεί πρέπει να πας. Εσύ πας να επιβάλλεις τις απόψεις σου και μάλιστα άνευ επιχειρημάτων, εκτός από τους παραλληλισμούς με τους ανθρώπους και το γνωμικό η μάνα φύση ξέρει καλύτερα, εσύ έχεις ιατρικές αποδείξεις, αν έχεις να πας στον κτηνιακτρικό σύλλογο να τις καταθέσεις και αν έχουν επιστημονικά επιχειρήματα (έρευνα, μελέτες και στατιστικά δείγματα) θα ρθούμε και εμείς.
Εγώ δεν επιβάλλω σε κανενα τις απόψεις μου σε αντιθεση με όλους εσας οσο για τα επιχειρηματα άστο.....
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δεν είναι το χόμπι μου να ζευγαρώνω σκυλια για την πλακα μου ...η σκύλα που είχα τότε είχε γεννησει 2 φορες ήταν πριν 15 χρονια να σου πω την αλήθεια δεν θυμαμαι πόσα λεφτα είχα δώσει ήταν όμως αρκετα ,τα κουτάβια τα είχα μόνο αποπαρασιτώσει μόνο ( σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνιατρου ) δεν είμαι εκτροφέας ούτε pet shop δεν τους είχα κάνει εμβόλια αυτό το γνωριζάν οι άνθρωποι που τα πήραν, και να σου πω την αλήθεια ούτε ο κτηνιατρος τότε μου είχε πει ότι έπρεπε εγω να τα εμβολιάσω
Αν είχες κάνει πχ εξετάσεις δυσπλασίας, θα το θυμόσουνα.
Είναι μια λέξη που δεν ξεχνιέται: δ υ σ π λ α σ ί α !

Εγώ καλύφθηκα.
Δε συμφωνώ με αυτό που κάνεις αλλά δε θα κάτσω και να ασχοληθώ κιόλας, είναι μάταιο (τόσες σελίδες συζήτηση και έγινε μια τρύπα στο νερό).

Κάνε ό,τι σε φωτίσει ο Θεός και εύχομαι να είσαι απλά τυχερή, μια και ποιά θα είναι η υγεία και η τύχη των απογόνων σας είναι καθαρά θέμα τύχης.