Περί γλυκόλογων και άλλων αηδιών


pennou

Member
6 Ιουνίου 2007
14
0
Εχω τραλαθει!!!ολα οσα διαβασα ειναι υπεροχα...Ετσι σκεφτηκα να πω και εγω για τα ζωακια μου...Την Φαίη μου την φωναζω: φαιουλα,μιλφειγ,χιονομπαλα(ειναι μαλτεζ),μπουμπουκακι μου και αλλα τετοια γλυκολογα...σε περιπτωση που κανει τσισακια ή κακακια εντος σπιτιου,αυτα τα γλυκολογα μετατρεπονται σε βρωμιαρα,σκατομηχανη και απο την φραση:παλιοβρωμιαρα τι σε πηραμε???μονο για να μας χεζεις....???

επισης τα παραπανω συνοδευονται απο τα:ζητουλα και φαταουλα(τρωει οτι μεζε της δωσουμε,ξινιζει μονο με τις γαριδες τοοοοοοσοοοοο πολυ που φαινεται και στα ματια της οταν γυρνα απαξιωτικα το κεφαλι της αρνουμενη να την φαει)

Μετα το μεγαλο μας σκυλακι δεν εχει πολλα υποκοριστικα γιατι απλα ουτε ζητουλας ειναι ουτε αταξιες τυπου τσισακια,κακακια εχουμε αφου ειναι στον κηπο αλλα ειναι η λατρεμενη ιρμα,ιρμουλα,χιονοστιβαδα(μεγαλο σκυλι και ασπρο)χαζοχαρουμενο,ουφο γιατι κανει κατι δικα της τρελα,κοπελαρα μου,κουκλαρα,κορμαρα,ματαρες μου και αλλα τετοιααα...

Επισης για οσους αντιμετωπιζουν προβλημα να χτενιζουν τα ζωακια τους εχω βρει μια λυση(δοκιμαστε την μπορει να πιασει και σε σας)τους τραγουδαω.....:η φαιη μου(3) ή η ιρμα μου(3)(αναλογως ποια περιποιουμαστε) γλυκια και τραγανη σαν καραμελα,ονομα(3) ειναι μουρλια ειναι τρελα κτλ.Ο αδερφος μου κοροιδευει εμενα και την μανα μου καθε που μας ακουει αλλα τι να περιμενει κανεις,αντρες........Και το πιο κλασσικο που ζηταω εγω ειναι φιλακια και σπατουλαρισμα απο τα γλυκουλια μου!!!!

Κ 2 γατακια εχω που απλα τα ονομασα απο τα βιωματα τους ασβέστω η μια(ειχε πεσει στον ασβεστη η καημενουλα μικρη) και η σουρτουκω(γιατι μονιμως ειναι αλανιαρα) αλλα ως εκει...τωρα πια και οι δυο συνοδευονται απο το σιχαμενες απο την στην στιγμη που αρχισαν να τρωνε διαφορα(σαυρες,ποντικια,σπουργιτια και αλλα ατυχα ζωαααα)
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
αχαχαχαχαχ. μιλαμε εχω πεθανει στο γελιο λοιπον (γκουχ γκουχ)


ηρα---->ηρουκι ηρουκακι ηρουλινι

επισης ομορφοματα ζουζουνελα μπισμπιρικα ομορφια μου :oops:

ακομα ηραντανπλαν επειδη δεν ειναι κ τεραστιας ευφυιας

κ οταν με τσαντιζει μ@λ@κισμενο, παλιοπαιδο γαβαγουβιστρα(οταν μου παιρνει τα αυτια) κτλ

αυταααα :oops: :oops: :oops:



πω πω ακομα δεν γραφτηκα ρεζιλι εγινα :oops: :x :) 8)
 


bobos_SSvar

Member
9 Ιουνίου 2007
18
0
THESSALONIKI
χαίρομαι :D που υπάρχουν και άλλοι που παραχαιδεύουν τα μωρά τους με γλυκόλογα τις καλές στιγμές και μη.
χαρακτηριστικά μερικά από τα δικά μας:

Τεμπελόφατσα μου, όταν ξυπνάει και έχει την φάτσα "Μα γιατί δεν κοιμόμαστε και άλλο;"

Αρκουδίνι μου, όταν μου κάνει τα γλυκά μάτια (θέλω και άλλο, χάδια, βόλτα, φαγητό, χτένισμα κ.α)

Αρκουδόφατσα, αρκούδα, όταν τρέχει προς τα πάνω μου για να με ξεκουνήσει από κάπου (συνοδεύετε/ει απο ΜΗ).

Μπόγος, όταν αυτός δεν ξεκολλάει από κάπου (συνοδεύετε/ει από ΠΑΜΕ).

Μπουρίνι, Μπόρα, καταστροφέα, όταν κάνει εικαστικές αλλαγές και αφήνει το στίγμα του (σπασμένα αντικείμενα και άλλα)

και όλα τα συναφή, άρχοντα μου, πασά μου, μωρό μου, καρδιά μου ...
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Eυτυχώς, δεν είμαι η μόνη...

Να είσασθε όλοι σας καλά...!!!!
Έχω πέσει κάτω, από το πολύ γέλιο... :D :D :D

Ευτυχώς, δεν είμαι η μόνη... που έχω ξεφύγει..., απ΄ ότι βλέπω, όλες μας στην ίδια κατάσταση βρισκόμασθε... :lol:

Δεν χρειάζεται βέβαια, να αναφέρω, ότι ακριβώς η ίδια συζήτηση..., που γίνεται καθημερινά και στα δικά σας σπίτια, γίνεται και στο δικό μου, γύρω από τα "κακανάκια του μωρού..."

Με κάποιες όμως επιπλέον διευκρινίσεις... και για να γίνω πιο συγκεκριμένη, σας παραθέτω το διάλογο...

- Έκανε κακανάκια το μωρό...???
- Βεβαίως...
- Πόσες φορές ?
- Δύο
- Πώς ήταν?
- Τα πρώτα κανονικά, τα δεύτερα πιο νερουλά...
- Το χρώμα πως ήταν?
- Εντάξει κανονικό...
- Ωραία...

Και συνεχίζω...

- Μπράβο το μωρό μου, μπράβο η αγορίνα μου, μπράβο το αστέρι μου, ο άντρακλάς μου...!!!!! Ποια γκόμενα θα σε χαρεί εσένα, παίδαρέ μου???
Ποια γυναίκα θα σε πάρει εσένα, αγάπη μου???
'Ελα στη μανούλα του, να της δώσει φιλάκια...!!!!

Έρχεται, το μωρό... στην αγκαλιά μου και αρχίζουμε να χαϊδευόμασθε και να ανταλλάσουμε φιλάκια...

- Πως πέρασε το καλό μου, στη βολτίτσα του ??? Έπαιξε με άλλα μωράκια??? Πως πέρασε το μωρουδέλι μου, το ντουντουνέλι μου, η γλύκα μου, το παιδί μου...!!!!!!!!!

- Έλα το μωρό μου, έλα το ντουντούνι μου το γλυκό, έλα τώρα να καθαρίσουμε τα ποδαράκια μας και τα πιπινάκια μας..., για να πάμε στο κρεββατάκι μας... κλπ. κλπ. κλπ.

Όταν μου κάνει καμμιά ζημιά..., γιατί ο καημένουλης μου είναι ακόμα λίγο άγαρμπος..., ίσως λόγω μεγέθους και ηλικίας..., τότε του λέω :

- Τι είναι αυτό που έκανε το κακό σκυλάκι, το κακό ντουντούνι..., τι έκανε της μανούλας του? Τώρα να δεις τι θα σε κάνω άτιμο πλάσμα...!!!!!!

Και μια φορά που δεν είμασταν μόνοι μας..., ακούγετε από μέσα ο αδελφός μου να μου λέει :

- Λυπήσου το βρε, μην το χτυπάς αλύπητα..., μην το σκοτώσεις πρόσεχε...!!!!!!! :p

Από ότι καταλαβαίνετε δηλαδή, έχουμε γίνει νούμερο...!!!!!!!!!!! :D :D :D

Ειλικρινά όμως, σας λέω, δεν με ενοχλεί καθόλου!!!!!!!!!!!! :)
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
να προσθεσω οτι συνηθιζω να την φωναζω σκουπα + προπλυση. σκουπα γιατι αμα πεσει κανα φαγητο κατω τη φωναζω να το μαζεψει και προπλυση γιατι οταν ειναι ανοιχτο το πλυντηριο πιατων ερεχεται κ γλυφει τα διαφορα σκευη :lol:
 






konstantina

Active Member
21 Απριλίου 2007
37
0
καλά Rottie...φοβερό θεματάκι και άκρως διασκεδαστικό... έχω πάθει μούρλα με τους διαλόγους σας, η δική μας πάλι πάει κάπως έτσι...

- πωωω κάτι έπαθε ο μικρός , δεν είναι καλά έβγαλε τα έντερά του ήταν...
- ( και εγώ) μη μη μηηηηηηηηηη δεν μπορώ θα ΞΕΡΑΣΩ!!!

όσο για τα υποκοριστικά την μεγάλη μου την λέω βάση του ονόματός της (ΛΑΡΑ)
χουχουλιαρα, χαδιάρα, κουκλάρα , τρελάρα, παλαβιάρα, και το επίσης ρεαλιστικό ΚΛΑΝΙΑΡΑ

επίσης την λέω μωρή , τρελόγκα, ψωνάρα,κορίτσι ΜΟΥ, ομορφιά ΜΟΥ, μωρουλίνι ζουζουνίτσα μου, αστεράκι μου, α και μην ξεχάσω ...
εγώ λέω εσείς αν θέλετε βάζετε μπιπ..που***κι! :wink:

Τώρα τον BONO μου τον φωνάζω , αχ το αγοριιιι μουυυυ, έρωτά μουυυ, αλητάκο μουυυυ, άρχοντα , υπάρχουν στιγμές όμως εξίσου έντονες... και τότε αρχίζω τα μαμοθρεφτάκο μου, μαμούχαλο, μαμάκια, βλάκα, μάπα, πα***ρα και όταν κάποιες φορές με γραφει λόγω ηλικίας ακόμη, για να μην σαλτάρω διακωμωδώ λίγο την κατάσταση λέγοντάς του
"ρεεεε ξέρεις ποιά είμαι εγωωωω"? κλεμμένο απο την γειτόνισα η οποία και το έλεγε συνεχώς στο τρίχρονο παιδάκι της :shock: :? άν είναι δυνατόν λές και υπάρχει περίπτωση να μην το έχει πάρει γραμμή ακόμη το καημενούλι :? ο δικός μου φυσικά στο άκουσμα αυτής της φράσης ναι μέν του τραβάω την προσοχή και με κοιτάει αλλά με κοιτάει κάπως περίεργα σαν να σκέφτεται..."σε εμένα μιλάς έκανα κάτι? ΕΓΩΩΩΩ?"

αυτά τα ολίγα...

ωχ μου λείψανε κάτσε να πάω να κάνουμε αγκαλίτσες... :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Μια γνωστή μου έχει μια κόρη και μια σκυλίτσα. Κάθε απόγευμα, την ώρα που γυρίζει σπίτι αρχίζει τα γνωστά "κουκλίτσα μου" ¨μωράκι μου¨"αγάπη μου" κλπ...

Μια γειτόνισα λέει στην κόρη της μια μέρα:
Η μάνα σου σε αγαπάει πολύ... την ακούμε κάθε μέρα πως σου μιλάει όταν γυρίζει σπίτι!!!

Και η κόρη απάντησε: Όλα αυτά που ακούτε, τα λέει στο σκυλί, εμένα γαϊδούρα με ανεβάζει, ακαμάτα με κατεβάζει...

:p
 




Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
λοιπόν γράφω ονόματα σκύλων και τα υποκοριστικά τους κατά περίπτωση...

Χαϊδευτικά
Άϊρις: Κουράδα, Χοντρη, Κεφάλα, Βρωμιάρα, Γυναικάρα μου, Κουκλάρα μου

Μπέμπα: Τρελή, Τρελοκαμπέρο, Ψυχασθενή, Κουκλάρα μου, Μ***ρα μου, Μπεμπούκα, Μπεμπίνι

Μπάστερ: Τεμπέλη, Μαλάκα, Μουρόχαβλε, Παληκάρι μου, Κούκλε μου, Χοντρέ, Κεφάλα, Μάπα, Μπαστεράκο, Μπαστερίνι, Α***ρά

Μπρούνο: Τρελέ, Ότι να'ναι, Ψυχασθενής, Μπρουνάρα, (μικρό λόγω ζαρομένης φάτσας) Γέρο, Μαλάκα, Προβληματικό

Σέμπα: Γριά, Μπαμπόγρια, Μαλάκο, Σεμπίνι

Κρομ: Παίδαρε, Κούκλε μου, Μαλάκα, Κρομάρα, Κρομιαν, Κρομμύδας, Κρομιόνε, Α***ρά

Σε όλους τους "Παλιόστσυλα"

Σε στιγμές έντασης
Δεν ακούς?
Είσαι βλεμμένη/νος?
Τι έκανες??
Θα σε τσακίσω μωρή/ρε μαλάκα
Κωλόσκυλο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Που φτάνει η ηλιθιότητα του ανθρώπου... Το Σάββατο πήγαμε στον κτηνίατρο γιατί ο μικρός έβγαλε κάτι κοκκινίλες - επί της ευκαιρίας έγινε και κοίταγμα αυτιών, δοντιών κλπ. Όπου ο γιατρός αποφάνθηκε ότι ο μικρός έχει γ...μάτα δόντια, σαν μωρού, σε εξαιρετική κατάσταση!

Όλο το Σάββατο λοιπόν έπρηζα ανά μισή ώρα τον καλό μου: "Δεν είσαι πολύ περήφανος για τα δόντια του μπούμπη μας?"

Απάντηση μετά γέλωτα: "Κάνεις λες και ο μικρός πήρε πτυχίο και γυρίσαμε από την ορκομωσία!" :eyecrazy:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
vrmode said:
Που φτάνει η ηλιθιότητα του ανθρώπου... Το Σάββατο πήγαμε στον κτηνίατρο γιατί ο μικρός έβγαλε κάτι κοκκινίλες - επί της ευκαιρίας έγινε και κοίταγμα αυτιών, δοντιών κλπ. Όπου ο γιατρός αποφάνθηκε ότι ο μικρός έχει γ...μάτα δόντια, σαν μωρού, σε εξαιρετική κατάσταση!

Όλο το Σάββατο λοιπόν έπρηζα ανά μισή ώρα τον καλό μου: "Δεν είσαι πολύ περήφανος για τα δόντια του μπούμπη μας?"

Απάντηση μετά γέλωτα: "Κάνεις λες και ο μικρός πήρε πτυχίο και γυρίσαμε από την ορκομωσία!" :eyecrazy:

Χαχαχαχαχαχαχα...!!!!! :D :D :D

.
 


ERHKA

Member
25 Ιουλίου 2007
10
0
τελεια υποκοριστικα που τα σκεφτεστε!!!!!!!

εγω τον αποκαλω σε στιγμεσ τρελλας και λατρειας
βουζουνι μου(απο το ζουζουνι μου)
πιθινι μου(απο το πιτσινι μου)
mr dj
μανααααααααρι μου
αντρακλα μου εσυ

οταν του φοραω ρουχαλακια παπουτσακια κτλ
πω πω τι ομορφοσ που εισαιαιαιαι!!!!!!!!!(και κανει κυκλους τριγυρω μου η ψωναρα καμαρωνοντας)

επισης οταν με νευριαζει τον αποκαλω
βλαμενο
και φυγε τωρααααααα(και το καημενο οπου φυγει φυγει)

και αυτο που σπαει τα νευρα του μπαμπα μου επειδη τσιριζω ειναι
νιιιιιιιιιιιιιιιινιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι μου!!!!!!!(οταν εχω να τον δω ωρα)
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Τον Αρη (rott) όταν ακούει τα παρακάτω:
πασά μου,
άντρα του σπιτιού μου,
φύλακας μου εσύ,
είσαι ο πιο όμορφος σκύλος του κόσμου,
φάτσα μου, μωρό μου
μπίχλα μου
όταν δεν ακούει:
τσακίσου και έλα εδώ κοπρόσκυλο
θα σε τσακίσω ηλίθιε
παλιομαλ...α βούλωστο
παλουκόσου κάτω και μη κουνίσεις κ.α.

την Μάλιμπου (ημίαιμο) στις καλές μου
μπουμπουδίτσα μου, κοριτσάκι μου, τρυφερό μου πλάσμα εσύ, καρδούλα μου
όταν κάνει ζημιές
βρωμοαμερικάνα (την έφερα από την Αμερική) αυτό μόνο γιατί είναι πολύ ήσυχη γενικά
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
Εχμ.. βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος ανισόροπος... :D

Λοιπόν στις καλές μου:
Δουκάκο μου, Δουκαρέλο μου, Ζουζούνι μου,

Όταν με έχει φέρει στο αμήν γίνεται:
Χλέμπας (παραλαγμένο "Χλέπας") , Βλόμπας (απο το Β.Λ.Ο.), Κ@λ@τρυπίδης, Μαλ@κόσκυλας (και πολλά άλλα, δεν τα λέω μην φάω μπάν)

Όταν ζούμε τον έρωτα μας (αγαπουλιές και όχι κτηνοβασίες ε!) :

Γιόκα μου, Πρωτότοκε μου κτλ κτλ
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το γκριφον οταν ...αγαπιομαστε :lol:
σιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιινιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι με οσο πιο τσιριχτη φωνη μπορειτε να φανταστειτε :shock: (βγαινει απο το Ματις-ματισινι-σινι)

την καυκασινα

μπεμπα μου,μπεμπΑΡΡΡΡα μου,τιναιμωρηΜΠεμπαααα???? :lol:

τον γερμανικο

ντινομουυυυυυυυυ την κηδειασου γαμωτην φατσα πουχειιιιιιςςςςςςς :lol: :lol: :lol: (βγαινει απο το Γκριντο=ντινος)ασχετο...

οταν με εκνευριζουν,οκ,πεφτει πολυ μπινελικι και ειδικα στον γερμανικο :twisted: :twisted: δεν μπορω να τα πω,ντρεπομαι.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τον κανισάκο μου αποκαλούμε:
- Παιδί
- Αγόρι μου, αγόραρε
- Άντρα μου!
- Μπουμπουκοτζουτζούκο μου
- Γουρούνι
- Τσακάλι της Ερήμου
- Φλώρε
- ΣΚΥΛΙ
- Μοχθηρό Κουνέλι των Μόντι Πάιθον

Ακούει σε όλα 8)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ωχ ρεζίλι θα γίνουμε πάλι.. :lol:

Λέων: Μικρό άσπρο αρχίδι (παλιά), Μεγάλο άσπρο αρχίδι (τώρα), βλάχο, Λεωνίδα, Ναπολέων, κουραμπιέ, μάγκα, αντράκι, μαλάκα (εδώ έχουμε κάνει αταξία)

Blu: Μπλουζάκι, μωράκι, έρωτά μου, κουτσούνι, border του κώλου, χαζεμένο, χαλασμένο, υποτακτικό σκυλί κλπ

και στα δύο: κουκλί μου, μωρό μου, αγάπη μου, μουσούδα μου, ζουζούνι κλπ

και άλλα που ευτυχώς δεν τα θυμάμαι τώρα. :roll:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω τον λεω...blancidio,blancoσκυλο..κουταβακο μου,λατρεια μου,αγορι μου,χοντρε,μπουμπουκος,μπεμπης,μπουλουκιθρα,τραγε,παιδι μου,γιε μου,μαλακα,μουσουδος,αφτιαγκουρα,αφτια,κουνελοσκυλο..
εεε..αυτα.. :lol: :lol: :lol: :lol: