Περί πρωκτικών αδένων




D

Deleted member 14614

Guest
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που παρέθεσες Kimigaz και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Βέβαια, οι περισσότεροι κτηνίατροι εδώ είναι διαφορετικής σχολής. Δηλαδή, θα δώσουν αντιβίωση και θα επιμείνουν στο συνεχές άδειασμα μέχρι να σταματήσει. Στην πράξη, έμαθα για άλλα σκυλιά ότι πράγματι, ανάρρωσαν στο τέλος με αυτή την τακτική. Από την άλλη, ο κτηνίατρος του άρθρου προτείνει μια πιο φυσική προσέγγιση, η οποία με βρίσκει φυσικά σύμφωνο. Λογικά και οι 2 τακτικές έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, πιθανώς όμως η δεύτερη να είναι πιο υγιεινή και πιο μακροπρόθεσμα.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Σιγουρα ειναι καλυτερα φυσικα αλλα οτι πει ο γιατρος σου! Στην Ελλαδα γενικοτερα ολα περνανε με ενα χαπι!
Ειχα διαβασει ολο το θεμα αλλα μην εχοντας γνωση δεν ποσταρα κατι, σημερα επεσα πανω σε αυτο κ σε θυμηθηκα!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Πάντως οι δικοί μου κτηνίατροι δεν τον φορτώνουν με αντιβίωση για τους αδένες. Τους αδειάζουμε κάθε δίμηνο ξέρω 'γω και άλλες φορές έχει πράμα, άλλες πάλι είναι ΟΚ. Αλλά να αφήνει στάμπες στο πάτωμα όπως έγραψε ο OP, όχι δεν το κάνει.
 




D

Deleted member 14614

Guest
Τώρα θα τους αδειάσουμε έχοντας κλείσει 10 μέρες χωρίς στάμπες. Προς το παρόν, σε κάθε άδειασμα βγάζει, αλλά απ'ότι μου λέει, πάμε καλά. Πάντως, αντιβίωση πήρε μόνο στην αρχή για 2 εβδομάδες. Μην με ρωτήσετε αν έπρεπε, δεν έχω ιδέα.:p
Είμαι σίγουρος ότι η barf (και η μαγειρευτή γενικά) θα τον έσωζε, αλλά δεν έχω καμία εμπειρία σε αυτό. Έχω διαβάσει το θέμα, αλλά πρέπει να το ψάξω πολύ ακόμη, προτού γίνει αυτή η αλλαγή... Με έχει ψαρώσει και ο κτηνίατρος που μου λέει ότι δεν πρέπει με τίποτα να φάει άλλη τροφή πλην ξηράς. Ε, το έχω απλά στο μυαλό μου τουλάχιστον.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τώρα θα τους αδειάσουμε έχοντας κλείσει 10 μέρες χωρίς στάμπες. Προς το παρόν, σε κάθε άδειασμα βγάζει, αλλά απ'ότι μου λέει, πάμε καλά. Πάντως, αντιβίωση πήρε μόνο στην αρχή για 2 εβδομάδες. Μην με ρωτήσετε αν έπρεπε, δεν έχω ιδέα.:p
Είμαι σίγουρος ότι η barf (και η μαγειρευτή γενικά) θα τον έσωζε, αλλά δεν έχω καμία εμπειρία σε αυτό. Έχω διαβάσει το θέμα, αλλά πρέπει να το ψάξω πολύ ακόμη, προτού γίνει αυτή η αλλαγή... Με έχει ψαρώσει και ο κτηνίατρος που μου λέει ότι δεν πρέπει με τίποτα να φάει άλλη τροφή πλην ξηράς. Ε, το έχω απλά στο μυαλό μου τουλάχιστον.
Γιατι σου ειπε ο κτηνιατρος οτι δεν πρεπει να φαει κατι αλλο περα απο ξηρα..?
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Γιατι η ξηρα ειναι μια μεγααααααλη βιομηχανια με πολλα κερδη και μοτο οτι μονο ''επιστημονες'' ξερουν τι πρεπει να τρωει ο σκυλος μας..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Rick, κι εγώ ξηρά δίνω στα δικά μου, καθαρά για την ευκολία μου όμως, μιας και δεν μαγειρεύω ούτε καν για μένα. Αλλά δεν είναι δυνατόν λογικός άνθρωπος να πιστεύει ότι κάτι αποξηραμένα μπαλάκια με ουσιαστικά άγνωστο περιεχόμενο είναι η καλύτερη εφ'όρου ζωής διατροφή... :)
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Γιατι η ξηρα ειναι μια μεγααααααλη βιομηχανια με πολλα κερδη και μοτο οτι μονο ''επιστημονες'' ξερουν τι πρεπει να τρωει ο σκυλος μας..
Ετσι!!!
Rick, κι εγώ ξηρά δίνω στα δικά μου, καθαρά για την ευκολία μου όμως, μιας και δεν μαγειρεύω ούτε καν για μένα. Αλλά δεν είναι δυνατόν λογικός άνθρωπος να πιστεύει ότι κάτι αποξηραμένα μπαλάκια με ουσιαστικά άγνωστο περιεχόμενο είναι η καλύτερη εφ'όρου ζωής διατροφή... :)
Ε μα ναι,τι θα πει μονο ξηρα?? τελικα εχουν μπει οι κτηνιατροι πολυ βαθια σε αυτη την φυλοσοφια της ξηρας κ δεν λεν να ξεκολλησουν με τιποτα..
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Η εκτροφέας μου που σπουδάζει κτηνίατρος μου έχει πει πως υπάρχει συγκεκριμένο μάθημα ''Nutrition'' που λένε και ξανα λένε τα καλά της ξηράς. Για να είσαι σωστός κτηνίατρος πρέπει να έχεις και ανοιχτό μυαλό.. Δεν είναι πάντα οτι μαθαίνεις σωστό.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ναι οκ καλα κανουν κ εχουν μαθημα που λεει τα καλα της ξηρας αλλα πρεπει να μην κολλανε! Οπως ειπες να εχουν ανοιχτο το μυαλο τους κ να μην ειναι καθετοι,ας λενε την γνωμη τους αλλα χωρις να επιμενουν.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μωρέ μακάρι να ήταν αυτό το χειρότερο που λένε οι κτηνίατροι....
Εντάξει δεν είναι και δηλητήριο οι καλές ξηρές. Αλλά σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να ταΐσει κανείς τον σκύλο του. Οι άλλες διατροφές θέλουν χρόνο και κόπο όμως, για να γίνουν σωστά.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Βρε δεν ειπε κανεις οτι ειναι δηλητιριο οι καλες ξηρες τροφες,αν ειναι δυνατον. Απλα δεν ειναι καλο να ειναι καποιος κολλημενος σε αυτη του την αποψη. Και ναι σιγουρα οι αλλες διατροφες θελουν χρονο κ διαβασμα,παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο οπως μπορει να φαινεται.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Με το βιβλίο που είχε προτείνει η Berna και πήρα, -δεν το έχω τελειώσει ακόμα όμως- φαίνεται piece of cake! Πολύ κατατοπιστικό!
 








D

Deleted member 14614

Guest
Προφανώς παιδιά υπάρχουν πολλά συμφέροντα πίσω από την προώθηση της φιλοσοφίας του να δίνεις ξηρά και παράλληλα, πολλοί κτηνίατροι μπορεί να μην τολμούν να κάνουν τη μετάβαση σε κάτι πιο φυσιολογικό και υγιεινό, λόγω του ότι στην Ελλάδα είναι πρόσφατη αυτή η τάση.
Από εκεί και πέρα, υποστηρίζεται ότι με την καλή ξηρά ο σκύλος παίρνει το σύνολο των βιταμινών που χρειάζεται, ενώ με μαγειρευτό/barf θέλει πολύ ψάξιμο και είναι εύκολο να κάνεις λάθη.
Προσωπικά, θα προτιμούσα να κάνω κάτι λάθος μέχρι να βρω το σωστό, παρά να τρώει συνέχεια "κορν φλέικς", όπως τα λέει μια φίλη. Απλά, επειδή επιμένει ο κτηνίατρος ότι ο συγκεκριμένος σκύλος μόνο με καλή ξηρά θα στρώσει (αν και γενικά είναι υπέρ του συσκευασμένου), περιμένω να δω αποτελέσματα.
Συμφωνώ πάντως σε όλα όσα γράφετε!