Περί πρωκτικών αδένων






DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Όταν το σκυλί τα πάει μια χαρά με ξηρά τροφή, οι εξετάσεις του είναι άριστες, οι κενώσεις του κανονικές, έχει όρεξη να παίξει και έχει ένα υγιές βάρος, δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάτε.

Πάντως ο Johnny μου με Orijen και Acana έχει φτιάξει κάτι μούσκουλα στα πόδια...
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αχα μαλιστα..τι να πω,μπορει να εχει κ δικιο,εγω παντως θα το ξανα σκεφτομουν.
Πώς να μην το ξανασκεφτείς... Αλλά περιμένω να δω τα αποτελέσματα. Αν διορθωθεί το ζήτημα, κλείνω το στόμα μου και ανάβω ευχέλαιο. χαχα

Όταν το σκυλί τα πάει μια χαρά με ξηρά τροφή, οι εξετάσεις του είναι άριστες, οι κενώσεις του κανονικές, έχει όρεξη να παίξει και έχει ένα υγιές βάρος, δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάτε.

Πάντως ο Johnny μου με Orijen και Acana έχει φτιάξει κάτι μούσκουλα στα πόδια...
Είναι η ανησυχία του να θες να παράσχεις στον σκύλο σου ό,τι καλύτερο γίνεται. Δηλαδή, ό,τι κάνεις και για τον εαυτό σου. Σαφώς υπάρχουν σκυλιά που τρώνε χύμα ξηρά και μια χαρά έχουν ζήσει, όπως αντίστοιχα και σκυλιά που τρώνε barf ή μαγειρευτό. Απλά, όταν βλέπεις πώς κάνουν για μια μερίδα κοτόπουλο σε αντίθεση με μια μερίδα ξηράς, λες "μήπως κάνω κάτι λάθος τόσο καιρό?". Είναι καθαρά θέμα οπτικής για εμένα, δεν κατηγορώ κανέναν, εδώ δεν έχω καταλήξει καν ο ίδιος.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Καλά, αν έκανα ό,τι κάνω για τον εαυτό μου και για τον σκύλο μου, θα ήταν σε πολύ άσχημη μοίρα από άποψη διατροφής... :p

Πάντως, αν ένα σκυλί δεν του μάθεις να τρώει από αυτό που τρως κι εσύ, τότε ακόμα και μπριζόλα ψητή να του βάλεις στη μύτη δε θα τη φάει. Το έχω δει να γίνεται. Όταν υποκύπτεις και τον ταΐζεις κάθε φορά που κάθεσαι στο τραπέζι, αυτομάτως τον κάνεις ζητιάνο. Φασαριώζο ζητιάνο.

Από την άλλη είναι και θέμα κόστους για πολλούς. Δεν μπορεί να ψήνεις κοτόπουλα για το σκύλο κι εσύ να τη βγάζεις με junk food. Κροκέτα είναι το φαγητό του. Θα τη φάει και θα πει κι ένα τραγούδι, γιατί δεν αποφασίζει αυτός, αλλά εσύ. Αν τον αφήνεις να παίρνει αποφάσεις, το 'χασες το παιχνίδι.

ΥΓ: Orijen κι Acana κατά την άποψή μου είναι ό,τι καλύτερο γίνεται σε κροκέτες.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλά, αν έκανα ό,τι κάνω για τον εαυτό μου και για τον σκύλο μου, θα ήταν σε πολύ άσχημη μοίρα από άποψη διατροφής... :p

Πάντως, αν ένα σκυλί δεν του μάθεις να τρώει από αυτό που τρως κι εσύ, τότε ακόμα και μπριζόλα ψητή να του βάλεις στη μύτη δε θα τη φάει. Το έχω δει να γίνεται. Όταν υποκύπτεις και τον ταΐζεις κάθε φορά που κάθεσαι στο τραπέζι, αυτομάτως τον κάνεις ζητιάνο. Φασαριώζο ζητιάνο.

Από την άλλη είναι και θέμα κόστους για πολλούς. Δεν μπορεί να ψήνεις κοτόπουλα για το σκύλο κι εσύ να τη βγάζεις με junk food. Κροκέτα είναι το φαγητό του. Θα τη φάει και θα πει κι ένα τραγούδι, γιατί δεν αποφασίζει αυτός, αλλά εσύ. Αν τον αφήνεις να παίρνει αποφάσεις, το 'χασες το παιχνίδι.

ΥΓ: Orijen κι Acana κατά την άποψή μου είναι ό,τι καλύτερο γίνεται σε κροκέτες.
να σας βάλω να δελεάσετε τη δικιά μου με μπριζόλα, παϊδάκι, ζαμπον, μπεικον, τυρι κλπ.... να γελάω!!!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
η μικρή ειναι η μόνη περιπτωση βεβαιης αρνησης τροφης.... δεν πα να την παρακαλάς, δεν τα τρώει.... ακόμα και εναν συγκεκριμένο ήχο-σκανταλιάς να κάνω και να το παρει για παιχνίδι, παίρνει τη μπουκια και την κρυβει αλλά δεν την τρώει....
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Α σοβαρά τα έγραψες! Ορίστε τότε! :)

Απολυτα...! Σπάει νευρα η μικρή με το να μυρίζει και να φεύγει.... σταθερη αξια η κροκέτα της (φτου να μην την ματιάσω τώρα που τρώει)
 








D

Deleted member 14614

Guest
Όπως έγραψα και στο άλλο thread, πήγαμε σε άλλον κτηνίατρο και επ'ευκαιρία, ρώτησα και για τους αδένες. Τους εξήτασε και μου είπε ότι είναι...υγιέστατοι! Μάλιστα, είπε ότι πολύ κακώς τους αδειάζαμε κάθε 10 μέρες, γιατί με αυτόν τον τρόπο επιδεινώνουμε την κατάσταση. Είπε, επίσης, ότι δεν έγινε κάτι αν βγάλει μια-δυο στάμπες και συνήθως είναι από άγχος. Αν ήταν κάτι παθολογικό θα φαινόταν...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ωραία, πήγαινε και σε έναν τρίτο τώρα. Δεν κάνω πλάκα! Δεν βγάζεις άκρη αλλιώς :p
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ωραία, πήγαινε και σε έναν τρίτο τώρα. Δεν κάνω πλάκα! Δεν βγάζεις άκρη αλλιώς :p
Χαχαχα
Αναρωτιέμαι μήπως ένας ψυχίατρος συνέφερε καλύτερα.:p