Περί Blue buffalo..




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ο σκύλος μου την τρώει λίγο καιρό (ούτε 2 μήνες) και όλα καλά.
Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι πως θέλει μεγαλύτερη ποσότητα τροφής (έχει λίγες θερμίδες η συντήρησης).
Για το ζεστό καλοκαιράκι όμως θα είναι μάλλον καλό αυτό....

Το έχει παρατηρήσει κι άλλος αυτό;
 


nasos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2010
61
0
εγω την πηρα και την εφαγε αλλα μεσα ειχε κατι σαν κοκους ρυζιου μαυρου και αυτα δεν τα ηθελε
η 3 κιλη 27 ευρω
και τελικα του πηρα την ρουαγιαλλ
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
3 κιλη 27 ευρω
Αν ειχα ακουσει αυτην την τιμη πιο παλια θα ελεγα δεν βαριεσαι?...

Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Λιγότερη σε σχέση με ΤΙ; Δεν χρειάζεται να "μυρίζεις τα νύχια σου" αν έχει λιγότερες θερμίδες ανά κιλό, από μιά άλλη τροφή, θέλει μεγαλύτερη ποσότητα για να μένει στα ίδια κιλά ο σκύλος. Απλά τα πράγματα.

Από την συντήρισης της Όριτζεν (adult) πχ, έχει πολύ λιγότερες θερμίδες (και από πολλές άλλες τροφές).

Το ήξερα φυσικά πριν την πάρω (γιατί διαβάζω ΠΑΝΤΑ τα συστατικά πριν αγοράσω μία τροφή) αλλά δεν με πείραζε καθώς είναι καλοκαίρι (ο σκύλος χρειάζεται λιγότερες θερμίδες). Απλά μου πήρε λίγο καιρό να υπολογίσω την ποσότητα κι ο σκύλος αδυνάτισε.

Δεν φταίει η τροφή φυσικά. Μάλιστα η Μπλού έχει άλλους κωδικούς με πολύ περισσότερες θερμίδες ανά κιλό (άρα δεν μπορώ να γκρινιάξω άλλο).
 


ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
Μην πλακώνεστε για τα υλικά. Οι σκύλοι τρώνε ΜΟΝΟ ανθρώπινα σκουπίδια τα περισσότερα από τα τελευταία 5000 χρόνια.

Πολλοί είναι που λένε πως είναι ανίκανοι πια να αφομιώσουν μια τόσο "καλή" τροφή όπως η Origen!
Στα μεγαλόσωμα κουτάβια, οι περισσότερες περιπτώσεις προβλημάτων στα οστά στην ανάπτυξη, συμβαίνουν με ιδιοκτήτες που το "παρακάνουν" στην ποιότητα.

Εμένα με ανυσυχεί η τεράστια διαφορά/ποικιλία στην ουσία των ξηρών τροφών σήμερα.
Μα καλά, ΔΕΝ ξέρουν πια τι πρέπει να τρώει ένας σκύλος;

Ακόμη κι εμένα με μπερδεύουν (που έχω μελετήσει όσοι λίγοι την δίαιτα του σκύλου). Τη μία δώσε ασβέστιο, την άλλη ΜΗ!!
Τη μία δώσε λύπος την άλλη ΜΗ!!!!!!!!! Τη μία δώσε κόκαλα την άλλη ΜΗ!!!!!!!!!
Τα αβγά απαγορευόντουσαν (τα ασπράδια τουλάχιστον) αλλά τώρα λένε πως αυτό ήταν λάθος, πως δεν πειράζουν .....


Θα πάθω συστροφή στομάχου στο τέλος.....

κ μεμας τους αν8ρωπους τα ιδια δεν κανουν με τις τροφεεες???? ο καφες ηταν θανατος κ τωρα εχει κ αντιοξειδςτικα.......Παντως κ τα δικα μας φαγητα...αν κοιταξουμε τα συστατικα τους δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλυτερα απο την σκυλοτροφη...λολ
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Άσε... πονεμένη ιστορία. Πολλές φορές νιώθω πως ο σκύλος μου τρώει καλύτερα από μένα....
 


ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
παντως αυτη την τροφη 8α την δοκιμασω κ εγω οπωσδηποτε. σαν 1 συστατικο εχει ψαχνο κοτοπουλο σε αντι8εση με αλλες. Απο κρητικες που διαβασα σε αμερικανικα σαιτ... την 8εωρουν καλη τροφη αλλα απορουν γιατι εχει μεσα συστατικα που ουτε που χρειαζεται ο σκυλος και το 8εωρουν ανησυχιτικο.....σε σχεσει με αλλες τροφες ομως.....παιρνει καλη 8εση. Dr Zivago οταν λες ολα καλα...τα κπρανα του πως ειναι;
 


ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
Άσε... πονεμένη ιστορία. Πολλές φορές νιώθω πως ο σκύλος μου τρώει καλύτερα από μένα....
αχαχαχχ αστα!!! εγω τρωω 1 φορα την μερα γιατι δεν εχω ορεξη να μαγειρευω μονο για μενα....ο μικρος 4 φορες κ ξηρη κ μαγειρευτα κοτοπουλακια κ ψαρακια....τι αλλο να πω!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είμαι πολύ περίφανη για τα κόπρανα του σκύλου μου. Χι,χι χι, ΧΙ!
Δεν είναι βέβαια τόσο μεγάλα και "σοκολατένια" όσο με την Origen, αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορώ να τα έχω όλα... :)
 






ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
χεχεχχεεχ ενα για εμας στο μαζεμα...... κ 2 γιατι δειχνει οτι την μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης την κραταει ο οργανισμος!!!εγω 2 μερες που τον ειχα με μαγειρεμενο φαγητο (αποκλειστικα για τον μπομπιρα φυσικα), εφαγε περισσοτερη ποσοτητα απο την ξηρη τροφη κ εκανε πολυ λιγοτερα κακακια
 




flikainu1982

Active Member
24 Μαϊου 2010
30
0
Ψαχνω και δεν μπορω να βρω την Βlue buffalo.μπορειτε να μου πειτε απο που μπορω να την προμηθευτω>?ευχαριστω πολυ
 




flikainu1982

Active Member
24 Μαϊου 2010
30
0
βορεια προαστια μενω αλλα ειμαι διατεθειμενος να παω οπου την εχουνε!!στειλε μου αν θελεις πμ αν υπαρχει προβλημα να δημοσιευθει στο κεντρικο board..ευχαριστω πολυ
!!
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Λοιπόν σχετικά με τα κόπρανα τώρα που ταϊζω ενάμιση μήνα περίπου να πω ότι είναι καφέ σοκολατί (σε αντίθεση με το πήλινο χρώμα που ειχαν με προηγούμενη τροφή), συμπαγη και ίσως λιγότερα και μυρίζουν τρισχειρότερα απο τα ανθρώπινα:p