Περιλαιμιο/Κολαρο με χειρολαβη


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αυτο που ρωταω ουσιαστικα ειναι, το πηρα και καθαρισα; δε υα χρειαστει να παρω αλλο;
εχω παρει ενα στηθολουρο εδω και 5 σχεδον χρονια
εχει φαει τοοοοο μαμησι και οχι μονο απο ενα σκλι και ειναι ακομα σαν καινουργιο
βεβαια αξιζε οσο 2 στα μαγαζια αλλα αξιζε και δεν το μετανιωσα ποτε.

επισης φουλ αξιοπιστα πραγματα και στα μετρα σου μπορεις να βρεις και εδω
https://www.facebook.com/giannhs.solomos?fref=ts
 
  • Like
Reactions: archodea


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.. Μπορω να πω οτι αυτο αρχιζει και με ψηνει πολυ, γιατι εχει την εξτρα αγκραφα για τη χειρολαβη και μου φαινεται πολυ βολικο
http://www.juliusk9greece.com/el/with-handle/532-eco-leather-collar-with-handle.html#/19-μηκοσ-65_cm

Θα μιλησω και με τον εκπαιδευτη μας να δω αν εχει κατι να μου προτεινει και αυτος και αναλογα προχωραω!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@Galazios
αυτο που ψαχνεις ειναι πιο ευκολο να κολησει καπου ο σκυλος απο το απλο αλυσιδακι.
εχεις βαλει 2 θεμματα..ενα οτι το αλυσιδακι που εχεις δεν θα τον κρατησει αν γινει κατι στην βολτα και ενα οτι δεν θες τον οδηγο μεσα στο σπιτι.
αν φοβασαι οτι το αλυσιδακι που πηρες δεν ειναι καλο πας και παιρνεις ενα springer και κραταει χωρις να σπασει.
το κολαρο που ψαχνεις δεν θα σε βοηθησει σε καμια περιπτωση να διορθωσεις,δεν ειναι γιαυτη την δουλεια.θα εχεις απλα ενα ευκολο πιασιμο σε περιπτωση που κανει κανα ντου.
ερωτηση,μπορεις να μου δειξεις λιγο το κολαρο με δοντια που χρησιμοποιειτε στην εκπαιδευση;;;
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
την αλυσιδα που εχω την εμπιστευομαι φουλ σε θεμα ποιοτητας, συγκεκριμενα ειναι αυτη
http://www.gappay.gr/ell/product/Mayri-anokseidoti-atsalini-alysida-makry-kriko-4mm

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα μου εξασφαλισει τον ελεγχο του σκυλου οχι επειδη φοβαμαι μην σπασει, αλλα επειδη δεν ξερω αν θα προσφερει καποια ουσιαστικη αντισταση στο ιδιο το σκυλι που να το αποτρεψει απο αυτο που θελει να κανει. Γενικα προκειται για σκυλο που μαλλον ολα τα χρονια ηταν μονιμα αφημενος σε αλυσια και ειναι πολυ ανθεκτικος σαυτην.

Ενας αλλος λογος που δε με βολεψε, ειναι οτι δεν εχω μπορεσει να βρω τροπο να την εχω μονιμα πανω του φορεμενη χωρις καποιο οδηγο ή πως να τη ρεγουλαρω για να την κανω πιο στενη. Αλλα μαλλον ειμαι εγω αρκετα αμπαλος και δεν εχω βρει τον τροπο :D . Μου ειχε στειλει και μια σχετικη φωτο ο στελιος, αλλα δεν εχω βγαλει καποια ακρη.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μια χαρα αλυσιδακι εχεις λοιπον.
περνς το αλυσιδακι μεσα απο εναν κρικο στην αρχη ,το κανεις σαν θηλια για να καταλαβεις.

αν εχεις βρει το κουμπι ελενχο στον σκυλο θα εχεις ειτε με αυτην,ειτε με λορι απλο ειτε με οτιδηποτε.οποτε δεν υπαρχει ανχος πιστευω.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Μεσα απο τον μακροστενο κρικο οκ μπορω το περναω κανονικα και μετα το "κουμπωνω" με το λουρι για να μη φυγει. Το θεμα μου ειναι αν δεις στο λινκ της αλυσιδας την 3η φωτογραφια. Ετσι οπως το βλεπω και το καταλαβαινω εγω, ο ενας στρογγυλος κρικος εχει περασει μεσα απο τον αλλον, αλλα κατι τετοιο δεν μπορει να γινει, γιατι ειναι ιδιου μεγεθους και οι 2...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Aφου έχεις καλή αλυσιδα και παρ όλα αυτα φοβασαι ότι δεν θα μπορέσεις να τον κρατήσεις, μάλλον πρεπει να επενδυσεις σε παπουτσια με αντιολισθητικες σόλες αντι σε άλλο κολάρο!
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Aφου έχεις καλή αλυσιδα και παρ όλα αυτα φοβασαι ότι δεν θα μπορέσεις να τον κρατήσεις, μάλλον πρεπει να επενδυσεις σε παπουτσια με αντιολισθητικες σόλες αντι σε άλλο κολάρο!
ας οψεται ενα θεμα που εχω με τη μεση και τα οχι και τοσο γερα μου γονατα :p
Αυτο με τα παπουτσια δε 'ν' κακο!! :LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: epial


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μεσα απο τον μακροστενο κρικο οκ μπορω το περναω κανονικα και μετα το "κουμπωνω" με το λουρι για να μη φυγει. Το θεμα μου ειναι αν δεις στο λινκ της αλυσιδας την 3η φωτογραφια. Ετσι οπως το βλεπω και το καταλαβαινω εγω, ο ενας στρογγυλος κρικος εχει περασει μεσα απο τον αλλον, αλλα κατι τετοιο δεν μπορει να γινει, γιατι ειναι ιδιου μεγεθους και οι 2...
παρε το αλυσιδακι.
πιαστο στην μεση του με τα 2 δαχτυλα και ασε τις 2 ακρες να κρεμοντε κατω
παρε μετα το σημειο που κρατας και περνατο μεσα σε εναν ακριανο κρικο και αστο να κυλησει ολο μεσα
βουαλα
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τωρα ειδα ότι δεν ξερεις να φτιάχεις θηλεια την αλυσίδα...
Κρατα τον εναν κρικο με το χερι και ριξε την αλυσιδα μεσα σε αυτον τον κρικο.

Μαζι έγραφα με τον Τασο!:D
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αυτο με τα παπουτσια δε 'ν' κακο!! :LOL::LOL:
Την απόλυτη αναγκη τους την εμαθα όταν απο βαρεμαρα μια μερα που γυρισα απ το γραφειο δεν αλλαξα και τον εβγαλα βολτα με το κοστουμι.
Αποφασισε ξαφνικα να την πέσει σε καποιον που μας ζύγωνε, με πηγε κανοντας με τις δερματινες σόλες σκι στο πεζοδρόμιο, να βλεπω να ζυγωνει η κεφαλα του στον ανθρωπο, ο αλλος να εχει κοκκαλώσει από τον φόβο και στο τσακ καταφερα και μπλοκαρα την μυτη του παπουτσιου σε μια πλακα που εξείχε! Αλλιώς δεν ξερω τι θα είχε γινει!
Δραματικες στιγμες!
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
τωρα και με τα χιονια και τους παγους, καναμε και εξασκηση στη σωστη σταση του σωματος για τη μεγιστη δυνατη προσφυση στα παπουτσια.. Ειμαστε ετοιμοι πλεον!! :D
 
  • Like
Reactions: Orilis


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ω μοντιε!!! Οντως βουαλα!!!! χαχαχα
Ευχαριστω!!

Μετα ο οδηγος κουμπωνει οχι στον κρικο που κρεμεται, αλλα σαυτον που δημιουργει τα ορια της θηλιας, σωστα?
χαχαχαχαχχαχα
μετα τον κουμπωνεις αναλογα πως θες να τον χρησιμοποιησεις
η στα 2 κρικακια και τον εχεις στο νεκρο αρα δουλευει σαν απλο λουρι
η στο κρικακι που εξεχει αρα δουλευει σαν πνιχτης γιατι οταν τον τραβας σφιγγει τον λαιμο.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Νταξει, το λυσαμε και το θεμα με την αλυσιδα!!
Μια χαρα δηλαδη, γιατι δε με βλεπω τελικα να παιρνω καποιο αλλο κολαρο!!

(κερναω μπυρες με τα λεφτα που γλιτωσα!! :D )
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μονο μεγαλη προσοχή αν το κουμπώσεις σαν πνίχτη, με ποιά φορά θα τον βαλεις, γιατι αλλιώς «κλειδώνει» σφιχτα, μην το πνιξεις το σκυλι.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Galazios




Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Κυριως μεσα στο σπιτι θα του την εχω την αλυσιδα, αρα θα προτιμησω τη "νεκρα" που λεει και ο τασος πιο πανω σαν απλο κολαρο για να μπορω να του φοραω και τον οδηγο.
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
1.Ποιές τιμές είδες και συγκρίνεις;

2.Αλλά μπορούν να σου φτιάξουν, ότι θέλεις, όπως ακριβώς το θέλεις.

3.Και αναλαμβάνουν και όποιου τύπου συντήρηση/διόρθωση, χρειαστεί στο μέλλον.

4. Προσωπικά, συνυπολογίζω στο κόστος, και την εξυπηρέτηση και την συνολική συνεργασία/συμπεριφορά :)
1.Πριν 2 μερες εστειλα πμ στο st3li0s και του ζητησα να μου στειλει ενα λινκ που ειχε βαλει καποτε απο ενα σαιτ με λουρια στηθολουρα κτλ που ηταν πολυ καλα, αν δεν κανω τραγικο λαθος ειναι το λινκ που εβαλε ο epial, απλως ειχα την εντυπωση οτι το σαιτ ειναι στα γερμανικα; οτι ειναι γερμανικη η εταιρια; κατι τετοιο, και ναι εχουν διαφορα στην τιμη (υποθετοντας οτι ειναι εξ'ισου ποιοτικα) απλα...

2 ... αυτο νομιζω οτι κανει ολη τη διαφορα+το χειροποιητο και ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο (το custom)

3. After sales service... πολυ σημαντικο, που κολλαει και με το...

4 ...κοστος, οπου ολα παιζουν ρολο,ναι, για εμενα αν ειναι να δωσω αυτα τα λεφτα με ενδιαφερει οπως ειπε ο tasos malinoua να του βγαζω την Παναγια και να ειναι καινουργιο ξερωγω

Το γεγονος οτι 3 απο εδω λετε καλα λογια σημαινει στην χειροτερη οτι θα το κοιταξω
Ευχαριστω :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf