Περιμένοντας τον Django (Standard Schnauzer)


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!

Ήρθε επιτέλους και η δική μου ώρα να αρχίσω την παρουσίαση της επερχόμενης άφιξης του μικρού μου φίλου που θα με συνοδεύει στην ζωή μου για τα επόμενα χρόνια!
Πρόκειται για ένα black standard schnauzer, από εκτροφείο του εξωτερικού και συγκεκριμένα από την Σερβία. Μετά από πολύ καιρό μελέτης κατέληξα στην συγκεκριμένη φυλή, γιατί συγκεντρώνει όλα εκείνα τα στοιχεία που αναζητούσα σε έναν σκύλο, ένα σκυλί εργατικό ,μεσαίου μεγέθους, με ισορροπημένο χαρακτήρα, λίγο ξεροκέφαλο και φυσικά με ιδιαίτερη εμφάνιση και μαύρο χρώμα!
Δεν θα κρύψω πως αρχικά,ξεκινώντας την έρευνα μου, είχα στο μυαλό μου και άλλες φυλές, εκτός του Schnauzer, όπως Βελγικό Ποιμενικό Γκρένενταλ και Μπόξερ.
Όσο περισσότερο όμως μελετούσα για το Schnauzer, όσο περισσότερο μιλούσα με γνώστες της φυλής, τόσο περισσότερο με κέρδιζε.

Εκτίμησα το γεγονός πως σαν φυλή συνδυάζει πάρα πολλά πράγματα σε ένα μεσαίο μέγεθος και μεσαίες απαιτήσεις, βέβαια σαν χαρακτήρας θέλει κάποια προσοχή, διότι όπως προείπα είναι σκύλος λιγάκι ξεροκέφαλος, πιθανότατα θα επιχειρήσει να σε τεστάρει και επίσης αγνοεί τι θα πει φόβος.
Αφού λοιπόν κατέληξα σε αυτήν την υπέροχη φυλή-η οποία παρεμπιπτόντως είναι ελάχιστα προβεβλημένη στην Ελλάδα το επόμενο βήμα ήταν η επιλογή ενός πολύ καλού και ευσυνείδητου εκτροφέα, για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε.
Γι'αυτόν λοιπόν τον λόγο στράφηκα στο εξωτερικό.
Με την βοήθεια και κάποιων φίλων, στάθηκα πολύ τυχερός γιατί πραγματικά γνώρισα έναν εκτροφέα αλήθινο διαμάντι, τόσο σαν άνθρωπο όσο και γνώστη αυτής της φυλής. Eξαρχής ήταν δίπλα μου, πρόθυμος να με κατατοπίσει, να μου εξηγήσει, να μου δώσει την οποιαδήποτε πληροφορία και να απαντήσει ακόμα και στις πιο χαζές ερωτήσεις μου.
Το εκτροφείο μας λοιπόν είναι το Cindy Land Kennel που βρίσκεται στην Σερβία.

http://cindyland98.wix.com/cindylandkennel

Ένα εκτροφείο με πολλές διακρίσεις τόσο σε εθνικό όσο και ευρωπαικό επίπεδο, με πολύ όμορφα σκυλιά με εξαιρετικούς χαρακτήρες. Αφού λοιπόν πείστηκα για τον εκτροφέα και πείστηκε και εκείνος για μένα μετά απο μήνες καθημερινών συνομιλιών και επαφής, το επόμενο βήμα ήταν η επιλογή γέννας με τα χαρακτηριστικά που επιζητούσα.
Αυτό που βασικά με ενδιέφερε ήταν ο χαρακτήρας και έπειτα η μορφολογία. Το καλό με την γέννα που επέλεξα είναι πως συνδυάζει και τα δύο σε πολύ υψηλό βαθμό ,τόσο που θα μπορώ να συμμετάσχω και σε κάποια έκθεση μελλοντικά. Εδώ να προσθέσω πως στα αρσενικά ήμουν πρώτη επιλογή και η γέννα τελικά είχε τρία κουταβάκια, όλα αρσενικά!
Τα κουτάβια γεννήθηκαν στις 7/4/2014
Το πλήρες εκτροφικό όνομα του μικρού μου, είναι Black Django of Cindy Land, αλλά για μας είναι απλά ο Django!
Πατέρας: Mr.Bean Grand Calvera - "Bini" Veteran WW&EW'13,EW'07,Vice EW'08,ISPU Winner'10,Int CH,Srb CH,Cro CH,Hun CH,Srb KbSg,Hun KbSg,Cro KbSg, Aut KbSg,35x CACIB from 7 countries,BIS,2xR.BIS.


Pedigree:http://media.wix.com/ugd/3cf83d_80ce909247252c10d0b1c3ea0e118267.pdf

Μητέρα:Memory of Mici Grand Calvera " Mimi" Vice EW '13,Srb CH,Cro CH,BiH CH,Federation BiH CH,KbSg Cro,Srb,BiH,2xBIS,3x Jun BIS.


Pedigree:http://media.wix.com/ugd/3cf83d_80ce909247252c10d0b1c3ea0e118267.pdf

H γέννα:http://cindyland98.wix.com/cindylandkennel#!puppies--litters/c1g6p



Cindy Land Kennel | Puppies & Litters
cindyland98.wix.com
Kennel of Standard Schnauzers Black and Pepper Salt

Το κουτάβι μετά απο συννενόηση με τον εκτροφέα μου θα είναι στα χέρια μου 25 Ιουνίου δηλαδή 2 μηνών και 18 ημερών!
Πρίν σας παρουσιάσω το μικρό θα ήταν παράληψη μου να μην ευχαριστήσω κάποια άτομα μέσα απο το forum που πραγματικά με βοήθησαν με τις πληροφορίες, τις γνώσεις τους, την εμπειρία, και την όρεξη που είχαν!!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους: @George.Akita , @rodriguez , @aliki_s , @Alexia , @haviharakennel , @συλβοσκυλο , @Beyond Wonderland .
και σε κάποια αλλά άτομα που δεν ήθελαν να αναφέρω το όνομα τους..

Σας παρουσιάζω λοιπόν το Django!

 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μετά από τόσο οργανωμένη και ψαγμένη αναζήτηση, μόνο "με το καλό να τον δεχτείς τον μικρό Django" μπορώ να ευχηθώ, όλοψυχα!!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Με το καλό να έρθει στην ζωή σου και να περνάτε καλά για πολλά πολλά χρόνια.
 
  • Like
Reactions: django.


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Με το καλό να τον παραλάβεις και καλά να περνάτε.:)
Έχω πολύ ενδιαφέρον να μάθω νέα για χαρακτήρα και συμβίωση με ένα στάνταρ γιατί μου αρέσουν αλλά δεν έχω δεί να κυκλοφορούνε.
Εντάξει με την περιποίηση τριχώματος θα σου πεί ο εκτροφέας, το πολύ να κάνεται μαθήματα grooming on line.
Ωραία παρουσίαση και σοβαρό εκτροφείο φαίνεται, το ειχα δεί πιο παλιά στους
http://www.eurobreeder.com/breeds/schnauzer.html
 








django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Πατέρας: Mr.Bean Grand Calvera - "Bini" Veteran WW&EW'13,EW'07,Vice EW'08,ISPU Winner'10,Int CH,Srb CH,Cro CH,Hun CH,Srb KbSg,Hun KbSg,Cro KbSg, Aut KbSg,35x CACIB from 7 countries,BIS,2xR.BIS.



Μητέρα:Memory of Mici Grand Calvera " Mimi" Vice EW '13,Srb CH,Cro CH,BiH CH,Federation BiH CH,KbSg Cro,Srb,BiH,2xBIS,3x Jun BIS.

 


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Μετά από τόσο οργανωμένη και ψαγμένη αναζήτηση, μόνο "με το καλό να τον δεχτείς τον μικρό Django" μπορώ να ευχηθώ, όλοψυχα!!!
Να ΄σαι καλά ghelly ευχαριστώ πολύ!!
 
  • Like
Reactions: ghelly


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Με το καλό να ρθει ο Django ο Τιμωρός!Πολύ ωραία παρουσίαση,πολύ ομορφα σκυλια τα Σνάουτσερ και πολυ δυνατοι οι γονεις!
 
  • Like
Reactions: django.




django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Με το καλό να τον παραλάβεις και καλά να περνάτε.:)
Έχω πολύ ενδιαφέρον να μάθω νέα για χαρακτήρα και συμβίωση με ένα στάνταρ γιατί μου αρέσουν αλλά δεν έχω δεί να κυκλοφορούνε.
Εντάξει με την περιποίηση τριχώματος θα σου πεί ο εκτροφέας, το πολύ να κάνεται μαθήματα grooming on line.
Ωραία παρουσίαση και σοβαρό εκτροφείο φαίνεται, το ειχα δεί πιο παλιά στους
http://www.eurobreeder.com/breeds/schnauzer.html
Ευχαριστώ πολύ φιλέ μου rodriguez κι εσύ να χαίρεσαι το δικό σναουτσεράκι!! :):)
 
  • Like
Reactions: rodriguez


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Με το καλό να τον πάρεις και να τον χαίρεσαι πόλλά χρόνια. Πολύ όμορφοι οι γονείς και ο μικρός φαίνεται να εξελίσσεται καλά. Εύχομαι τα καλύτερα!!!
 
  • Like
Reactions: django.


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Με το καλό να ρθει ο Django ο Τιμωρός!Πολύ ωραία παρουσίαση,πολύ ομορφα σκυλια τα Σνάουτσερ και πολυ δυνατοι οι γονεις!
django o Tιμωρός! η ταινία ε!
Ελπίζω να μην είναι ακριβός το ίδιο χαχαχαχα..
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, οι γονείς όντως είναι εξαιρετική!!
 








django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Με το καλό να τον πάρεις και να τον χαίρεσαι πόλλά χρόνια. Πολύ όμορφοι οι γονείς και ο μικρός φαίνεται να εξελίσσεται καλά. Εύχομαι τα καλύτερα!!!
Σ΄ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!!