Περιποίηση Μαλτέζ


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
@ghelly Πολύ καλή η ιδέα για το κάθετο κόψιμο των κόμπων.
@haviharakennel Μόλις παρήγγειλα το conditioner απο το link που μου έστειλες. Παράδοση λέει σε 2-3 εβδομάδες βέβαια αλλά δεν πειράζει.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Κι επειδή δεν μπορούσα να περιμένω 3 εβδομάδες για το conditioner, αγόρασα το εξειδικευμένο spray για κόμπους απο τη σειρά της Animology. Ηδη, εδώ και 4-5 μέρες του κάνω εντατικό χτένισμα, ξεκόμπιασμα και έχουμε δει αποτελέσματα. Πρέπει να έχουν μείνει 2-3 μεγάλοι κόμποι πια. Επίσης, τον πήρα και τον πήγα σε μια άλλη γκρούμερ να τον δει και να μου πει αν στην κατάσταση που είναι, χρειάζεται να κουρευτεί με την ψιλή και μου είπε φυσικά ότι δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη. Εννοείται ότι το επόμενο grooming το ανέθεσα σ' αυτήν.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι επειδή δεν μπορούσα να περιμένω 3 εβδομάδες για το conditioner, αγόρασα το εξειδικευμένο spray για κόμπους απο τη σειρά της Animology. Ηδη, εδώ και 4-5 μέρες του κάνω εντατικό χτένισμα, ξεκόμπιασμα και έχουμε δει αποτελέσματα. Πρέπει να έχουν μείνει 2-3 μεγάλοι κόμποι πια. Επίσης, τον πήρα και τον πήγα σε μια άλλη γκρούμερ να τον δει και να μου πει αν στην κατάσταση που είναι, χρειάζεται να κουρευτεί με την ψιλή και μου είπε φυσικά ότι δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη. Εννοείται ότι το επόμενο grooming το ανέθεσα σ' αυτήν.
Μην σε πιανει ανυπομονησία.... περα από το ωραιο άρωμα... δεν ειναι τίποτα περισσότερο αυτή η "σειρα"...
Στον ίδιο που πηγες και το πηρες εχει και αλλες εταιριες, αν και τσουζουν οι τιμές του.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Αλήθεια; εγώ διάβασα ότι έχει βραβεθεί κ.λ.π. Τέλος πάντων, κάτι κάνει το σπρέι για ξεκόμπιασμα πάντως. Το αγόρασα απο το κατάστημα που εργάζεται η επόμενη groomer που θα τον πάω.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
να ξέρεις πάντως πως όσο πιο ενυδατωμένο το μαλλι, τόσο πιο δύσκολο να κάνει κόμπους.
Οποτε δώσε βάρος εκει, για να δυναμώσει και να ειναι υγιης η τρίχα. Εγώ εχω να δω κόμπο στο νιντζα από τον Απρίλη.... και όλο το καλοκαιρι τσαλαβουταγε στη θαλασσα!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Απο πού προμηθεύεστε τα 1allsystems βρε παιδιά;
χμ εγώ από αμερικη από mjmcompany.com.
Επισης μπορεί να εχει ο Τσομπαρης καναν ξεχασμένο κωδικό μιας και ΄ηταν αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.
Τώρα ειναι ο Λυκούργος Ζουμπουλιδης 1# All System
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
να ξέρεις πάντως πως όσο πιο ενυδατωμένο το μαλλι, τόσο πιο δύσκολο να κάνει κόμπους.
Οποτε δώσε βάρος εκει, για να δυναμώσει και να ειναι υγιης η τρίχα. Εγώ εχω να δω κόμπο στο νιντζα από τον Απρίλη.... και όλο το καλοκαιρι τσαλαβουταγε στη θαλασσα!
Πράγματι, η καινούργια groomer που τον πήγα μου είπε ότι η τρίχα του είναι αφυδατωμένη. Εμεινα ευχαριστημένη από τη δουλειά της κ μου έδωσε και αρκετές πληροφορίες περιποίησης. Ο Ροκάκος μου είναι κούκλος, ξεμπερδεμένος και μοσχοβολάει. Θα κοιτάξω να βρω ένα καλό ενυδατικό προϊόν να τον ψεκάζω πριν τον χτενίσω.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πράγματι, η καινούργια groomer που τον πήγα μου είπε ότι η τρίχα του είναι αφυδατωμένη. Εμεινα ευχαριστημένη από τη δουλειά της κ μου έδωσε και αρκετές πληροφορίες περιποίησης. Ο Ροκάκος μου είναι κούκλος, ξεμπερδεμένος και μοσχοβολάει. Θα κοιτάξω να βρω ένα καλό ενυδατικό προϊόν να τον ψεκάζω πριν τον χτενίσω.
Φωτογραφίες δεν βλέπω όμως....
Δεν θα χτενίσεις ποτε, στεγνό μαλλι. Πάντα ψεκάζεις πρώτα και μετά χτενιζεις.
Και επισης κατι αλλο... όταν τον ξεπλένεις απο το κοντίσιονερ... μην το ξεπλύνεις εντελώς! Αν ειναι σωστο προιον δεν θα του προκαλέσει πρόβλημα, αλλά θα κρατησει ευκολοχτένιστο το μαλλι του για περισσότερο!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Αυτή που έβαλα στο αβατάρ μου είναι χθεσινή. Δεν του πείραξε μαλλάκι, το ψαλίδισε μόνο και το ξεμπέρδεψε και του ξύρισε φυσικά την κοιλίτσα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτή που έβαλα στο αβατάρ μου είναι χθεσινή. Δεν του πείραξε μαλλάκι, το ψαλίδισε μόνο και το ξεμπέρδεψε και του ξύρισε φυσικά την κοιλίτσα!
κοιλιά, εσωτερικό ποδιών πισω και ποπό καλό θα ήταν να το μάθεις και εσύ, αν δεν ξερεις ήδη. Ετσι θα μπορείς να τον κρατάς καθαρό ανάμεσα στα ραντεβου γκρουμινγκ.
Και με μια φωτογραφία δεν θα την βγάλεις καθαρη.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Εγώ να πιάσω ψαλίδι!!! Εγώ ούτε το ειδικό ψαλιδάκι για τα νυχάκια δεν μπορώ, μια φορά πήγα να του τα κόψω, πόναγε, φώναζε και φοβήθηκα! Επιφυλάσσομαι και για άλλες φωτό!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ να πιάσω ψαλίδι!!! Εγώ ούτε το ειδικό ψαλιδάκι για τα νυχάκια δεν μπορώ, μια φορά πήγα να του τα κόψω, πόναγε, φώναζε και φοβήθηκα! Επιφυλάσσομαι και για άλλες φωτό!
Αφου μπορώ εγω, εσυ γιατι να μην μπορείς?
Τριμμερ χρειάζεσαι, όχι ψαλίδι. Με ενα τριμεράκι θα ξυρίσεις κοιλια χαμηλά, ποδια εσωτερικά και ποπό ;)
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τι ωραία που τα λες!!!!
Kαι εγώ ετσι ελεγα... αλλά καθε σκυλι εχει το κουμπι του! Κουρασε τον και δοκιμάσε σιγά σιγά. Όσο εισαι εσύ φρικαρισμένη, τόσο δυσκολοτερο θα ειναι.
 






Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Αααα, το μουσουδάκι μας πάντα το προσέχουμε. Οι 2 φωτό είναι τραβηγμένες πριν λίγο, αφού τον καθάρισα και τον χτένισα! Καλός δεν είναι;;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αμε μια χαρά ειναι. Και ωραία χτενισμένα και καθαρά τα μουστάκια του.
Με ενα απλό χτένισμα καθε μέρα, αν το μαλλι παραμενει ενυδατωμένο, χαιρετάς δια παντος τους κομπους!



εδιτ: δεν ξερω αν το κάνεις, αλλά το λέω για όποιον τύχει και δει το θέμα.
Χτενιζεις καλά τις μασχάλες και τα πόδια. Εκει μαζεύονται οι κομποι, όπως και κάτω από τα αυτιά!!!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ακριβώς εκεί μαζεύονται, όπως το λες. Ελα που τα πόδια του τα μπροστινά δεν μ' αφήνει να του τα χτενίζω με τίποτα. Με τα χίλια ζόρια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22