Περιττόματα γάτας


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Καλημέρα φίλοι μου, τις τελευταίες 15 μέρες παρατηρώ το εξής κουλό στην σκύλα μου...

Ενώ εδω και ενα χρόνο την ταιζω barf σπιτικι, τις τελευταίες 15 μερες, όταν πάμε βόλτα και βρει περιττοματα γατων, τρέχει σαν τρελή και τα τρώει (μπορείτε να φανταστείτε τα νεύρα που κάνω κάθε φορά)

Αυτό μου το έκανε και παλιά οταν έδινα ξηρή τροφή, αλλά με την barf είχε σταματήσει,

Γιατί συμβαίνει τώρα αυτό??
Λείπει κάτι από την τροφή της?
Έχει κάτι ο σκύλος?
Τι να κάνω για να σταματήσει αυτή την συνήθεια?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα περιττώματα γάτας θεωρούνται γκουρμεδιά για πολλούς σκύλους. Γι αυτό και όσοι έχουμε γάτες βάζουμε την τουαλέτα τους σε σημείο απρόσιτο από τους σκύλους, δηλαδή κάπου ψηλά.

Προσοχή: Εάν οι γάτες έχουν τοξόπλασμα (που δεν το ξέρεις) ο σκύλος μπορεί να κολλήσει εύκολα τοξόπλασμα, το οποίο μπορεί να δημιουργήσει σοβαρότατα νευρολογικά προβλήματα στο σκύλο.

Οπότε λάβε τα μέτρα σου να μην τα τρώει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα περιττώματα γάτας θεωρούνται γκουρμεδιά για πολλούς σκύλους. Γι αυτό και όσοι έχουμε γάτες βάζουμε την τουαλέτα τους σε σημείο απρόσιτο από τους σκύλους, δηλαδή κάπου ψηλά.

Προσοχή: Εάν οι γάτες έχουν τοξόπλασμα (που δεν το ξέρεις) ο σκύλος μπορεί να κολλήσει εύκολα τοξόπλασμα, το οποίο μπορεί να δημιουργήσει σοβαρότατα νευρολογικά προβλήματα στο σκύλο.

Οπότε λάβε τα μέτρα σου να μην τα τρώει.
ωχ ωχ αυτό δεν το ήξερα και τα τρώνε σαν λουκουμάκια...και από αδέσποτες γάτες..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
ωχ ωχ αυτό δεν το ήξερα και τα τρώνε σαν λουκουμάκια...και από αδέσποτες γάτες..
Κάπως έτσι την πατήσαμε και εμείς πριν δύο χρόνια, το τοξόπλασμα έφτασε στο θεό και τρέχαμε...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κάπως έτσι την πατήσαμε και εμείς πριν δύο χρόνια, το τοξόπλασμα έφτασε στο θεό και τρέχαμε...
Καλά που μας το είπες να κάνουμε κανένα τεστάκι..
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
σοβαρά ????? υπάρχει κάποιος τρόπος για να το σταματήσει ??
αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί να αρχίσει τώρα αφού για 1 χρόνο δεν το έκανε αυτό !!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
σοβαρά ????? υπάρχει κάποιος τρόπος για να το σταματήσει ??
αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί να αρχίσει τώρα αφού για 1 χρόνο δεν το έκανε αυτό !!
Δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσει - μόνο να μην το αφήνεις εσύ.
Ξαναλέω, είναι σαν να τρως εσύ παϊδάκια, τόσο γκουρμεδιά. Οι γατοκουράδες δεν συνδέονται με τη συνήθη κοπροφαγία. Δηλαδή σκύλοι που δεν ακουμπάνε ποτέ στη ζωή τους κόπρανα δικά τους ή άλλων σκύλων, πέφτουν στις γατοκουράδες σαν λιμασμένοι.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η πιο απλή λύση είναι να μην την αφήνεις. Την βλέπεις να πάει να χωθεί κάπου; Τραβάς λουρί και συνεχίζετε.
Για αυτή την προτίμηση στα γατοκουραδάκια που έχουν οι σκύλοι, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι λόγω του υψηλότερου ποσοστού πρωτεϊνης που περιέχει η τροφή που τρώνε.Δεν ξέρω αν ισχύει.

@vrmode Αυτό δεν το 'ξερα..Πάλι καλά που το ανέφερες να έχω το νου μου(y)
 






Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ με την δική μου.
Έχει μια αδυναμία στα γατοκουραδομεζεδάκια.
Οι λύσεις που βρήκα είναι οι εξής:
-Δεν την αφήνω να μυρίσει πάνω από 2-3 δεύτερα κι ειδικά όταν πάει να χώσει την μουσούδα της.
-Δούλεψα πολύ την εντολή ''άστο'' οπότε αν προλάβει και αρπάξει κάτι της το λέω έντονα και τ`αφήνει.
-Και αν κάποιες ελάχιστες φορές της φανεί πολύ νόστιμο και δεν τ`αφήσει,της ανοίγω το στόμα και της το βγάζω.
Εννοείται ότι όταν είναι με την μουσούδα της κάτω,έχω όλη την προσοχή μου πάνω της.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Τι γινεται οταν οι γκουρμεδιες αυτες ειναι καλα κρυμμενες αναμεσα στα χορτα χοντρου γκαζον σε περιφραγμενο κηπο; 2 φορες τον προλαβα (μαλλον), κανω "συγκομιδη"'οποτε παιρνω χαμπαρι κατι, αλλα δε μπορω να το ελεγξω 100%. Και μια μυρωδια και αποχρωση στα μουστακια του...μουρλια!:sick:
Αρα με τις αιματολογικες του φθινοπωρου να ζητησω κι εγω εξεταση για τοξοπλασμα...; Ρε μπελα που βρηκαμε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf