Περι ονοματων και nick..




merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
Δεν είναι; Sorry αν δεν είναι. Ετσι φαντάστηκα. Μου φάνηκε εύκολο. Για διαφωτίστε με...:rolleyes:
Μαρία και εγώ αυτή την εντύπωση είχα:p:p


θα ήταν ποιο εύκολο για εμάς που δεν σας ξέρουμε όλους να διευκρινίζετε :)
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
παιδια ο καθενας που μπαινει δεν ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει προσωπικα το ονομα του καθενος..
και αλλο καποιος να εχει νικ spyros23456 και να τον προσφωνουμε σπυρο και αλλο mathousalix-tricky-kopritis και να λεμε κουλα-βασιλη-πηγη.

τελος παντων εγω απλα το ειπα για να μην χανονται τα καινουργια μελη στις δημοσιευσεις.
δεν βρισκω οτι βοηθαει καποιος να λεει πχ συμφωνω με κουλα και εγω σαν mathousalix να εχω γραψει ενα ποστ πριν 2 σελιδες..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αχαχαχαχαααα!!!!:D:D:D
Λέτε να γίνει quiz και το όνομά μου;:p
Δεν είναι Φοίβος, αλλά δεν θεωρώ ότι θα υπάρχει κάποιο κέρδος με την αναφορά του....
Εξάλλου υπάρχει τουλάχιστον αλλος ένας με το ίδιο όνομα οπότε για να γίνεται ο διαχωρισμός μας θα πρέπει να αναφέρεται και το nick!
Άρα....πλεονασμός!
Προς το παρόν τουλάχιστον!;):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ρε συ Κούλα, ένα χρονο εισαι εδώ, ακομα δεν εμαθες τα ονοματα αυτων τουλαχιστον που γραφουν συχνα??
Εγώ πάντως δεν ήξερα ποια είναι η Κούλα (κι ας συνδιαλεγόμαστε τόσο καιρό!)

Παντως αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μικρά, γιατι δε βάζεις και το nick απο δίπλα??

Το σωστο ειναι να χρησιμοοποιουμε τα nicknames οσο αχαρο και αβολο και αν ειναι αφου πρεπει να γυριζουμε στα αγγλικα για να γραψουμε ενα ονομα μεσα σε ενα ελληνικο κειμενο. Ειναι λιγοτερο χρονοβορο να γραφεις απευθυνομενος στον καθενα με το μικρο του ονομα, αλλα το θεμα ειναι οτι εγω ...μπερδευομαι με το δικο μου. Ειναι τοσο κοινο ονομα που δεν ξερω ποτε αναφερονται σε μενα...
Ούτε και το μικρό του Σολκο ξέρω!!!:(

Επίσης, εντάξυ, δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα να γράφεται το nickname με ελληνικούς χαρακτήρες..... (εμένα τουλάχιστον που με φωνάζουν κοπρίτη, δε με πειράζει!! :))

Είσαι σίγουρη ότι ο Foibos είναι ο Φοίβος?
Δεν είναι.... μια φορά μου είπε το όνομα του, αλλά πέρασε τοσος καιρός που εξακολουθώ να τον λέω Φοιβο εκτοτε, που το ξέχασα! :D

Καλο είναι να διευκρινίζουμε όταν γράφουμε ονόματα όπως πολλοί το κάνουν τόσα χρονια.
Δεν βρίσκω τον λόγο να απαγορευτεί να γράφουμε ονόματα, αρκεί να διευκρινίζουμε ποιό είναι αυτό.:)
Δεν είπαμε να απαγορευτεί βρε παιδί μου... ειπαμε να κάνουμε μια προσπάθεια όλοι!:)
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
παιδια ο καθενας που μπαινει δεν ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει προσωπικα το ονομα του καθενος..
και αλλο καποιος να εχει νικ spyros23456 και να τον προσφωνουμε σπυρο και αλλο mathousalix-tricky-kopritis και να λεμε κουλα-βασιλη-πηγη.

τελος παντων εγω απλα το ειπα για να μην χανονται τα καινουργια μελη στις δημοσιευσεις.
δεν βρισκω οτι βοηθαει καποιος να λεει πχ συμφωνω με κουλα και εγω σαν mathousalix να εχω γραψει ενα ποστ πριν 2 σελιδες..
Εχεις δικιο και ειναι κουραστικο και ενοχλητικο πολλες φορες και θεμα ευγενειας προς τους πολλους νομιζω ,αλλα ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφραζεται οπως νομιζει,και τον βολευει.
Αλλωστε,εδω και σε αλλα φορουμ,καποιοι εχουν οικειοτητα μεταξυ τους και τη δειχνουν αναφερομενοι με μικρα ονοματα μεταξυ τους.
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν είπαμε να απαγορευτεί βρε παιδί μου... ειπαμε να κάνουμε μια προσπάθεια όλοι!
Ε ωραια ας την κανουμε:p:p:D



Φοιβο Φοιβο..πες μας πως σε λενε!!:D

και εγω Φοιβο νομιζα..:D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
.....βλεεεεεπω...έναν άγνωστο άντρα...να έεεεεεερχεται ...απο μακριά ...και να μας λεεεεεεεεει...ότι έιμαστε εκτος θέματος!!!:D:D:D:D
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
το σωστο ειναι να αναφερομαστε με τα nick.

Ομως σε κανενα φορουμ δεν το εχω πραξει.

οταν νιωθω ανεση με καποιον τον αποκαλω με το κανονικο -μικρο- του ονομα.

δεν μ'αρεσει το nick,ειναι ψυχρο.

εγω Φοιβο μονο ξερω ποιο ειναι το πραγματικο σου ονομα!:D:p:D:p:D
 


cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Σε όλα τα forum που συμμετέχω υπάρχει το ίδιο θέμα μετά από κάποιο καιρό.
Στο aquatek.gr αναφερόμαστε πάντα με τα Nick μας, ακόμα και όταν βρισκόμαστε από κοντά. Εκτός του ότι βοηθάει να συνδέσεις μια φάτσα με το nick που συνομιλείς στο forum, έχει και πολύ πλάκα.
Φανταστείτε το όλοι μαζί σε μια καφετέρια και να μας ακούει κάποιος να συνομιλούμε.
«Ρε συ kopritis, τι είναι αυτά που έλεγες προχθές στον merenta
«mathousalix που χάθηκε ο kango1
:confused::):D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γιατί? Μου έχει συμβεί πολλές φορές με ιντερνετικούς φίλους που γνώρισα και από κοντά. Η πλάκα είναι που με φωνάζουνε και Σάρα που δεν είναι το πραγματικό μου όνομα!:D:D:D:D:D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...πολλές αποκαλύψεις έχουμε σήμερα..
Ο Φοίβος δεν έιναι Φοίβος...η Σάρα δεν έιναι Σάρα...
εγω...ποια έιμαι τελικά????????:confused::confused::confused::confused:
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
και ποιος σας ειπε οτι εγω ειμαι ο Teo?...

(σε μιση ωρα θα ψαχνομαστε ολοι ποιοι ειμαστε...)

παντως περα απο την πλακα,εγω ειμαι ο Θοδωρης!:paja1:

επισης σε λιγη ωρα το παρον νημα θα σβηστει απο τις ανωτερες δυναμεις!(ετσι προβλεπω δηλαδη):D:p