Πεταμένα κουτάβια ημερών: Ευθανασία ή προσπέρασμα;

Τι κάνεις όταν βρίσκεις πεταμένα κουτάβια ημερών και δεν μπορείς να τα αναλάβεις?

  • Τους κάνω ευθανασία

    Votes: 1 8,3%
  • Τα αφήνω εκεί που τα βρήκα, προσπερνάω

    Votes: 11 91,7%

  • Total voters
    12

Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Η συζήτηση στο παρόν νήμα ξεκίνησε απο εδώ.

______________________________________________________________


συγνωμη που θα διαφωνησω για μια ακομα φορα
επειδη υπαρχουν ανευθυνα καθαρματα δεν σημαινει οτι και εγω θα γινω φονιας
σαφως και υπαρχει κουραση και ταλαιπωρια και εξοδα ,αλλα αμα θελω να εχω πιστη και ιδεολογια θα πρεπει και οταν χρειαζεται να πληρωνω το τιμημα της
ετσι λοιπον Zhivago το εκανες για τα "πιστευω" σου και οχι γιατι εισαι φλωρακι και λυγισες
το εκανες γιατι εισαι δυνατη και μαχιμη
φλωρος ειναι αυτος που προτιμα την ευκολη λυση και στη περιπτωση αυτη την ευθανασια
 
Last edited by a moderator:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
συγνωμη που θα διαφωνησω για μια ακομα φορα
επειδη υπαρχουν ανευθυνα καθαρματα δεν σημαινει οτι και εγω θα γινω φονιας
σαφως και υπαρχει κουραση και ταλαιπωρια και εξοδα ,αλλα αμα θελω να εχω πιστη και ιδεολογια θα πρεπει και οταν χρειαζεται να πληρωνω το τιμημα της
ετσι λοιπον Zhivago το εκανες για τα "πιστευω" σου και οχι γιατι εισαι φλωρακι και λυγισες
το εκανες γιατι εισαι δυνατη και μαχιμη
φλωρος ειναι αυτος που προτιμα την ευκολη λυση και στη περιπτωση αυτη την ευθανασια
Συμφωνώ απόλυτα!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ δε θα συμφωνήσω απόλυτα.....

επειδη υπαρχουν ανευθυνα καθαρματα δεν σημαινει οτι και εγω θα γινω φονιας
σαφως και υπαρχει κουραση και ταλαιπωρια και εξοδα ,αλλα αμα θελω να εχω πιστη και ιδεολογια θα πρεπει και οταν χρειαζεται να πληρωνω το τιμημα της
Αν ο καθένας μάζευε τον κάθε αδέσποτο κουτάβι που έπεφτε στην αντίληψη του, θα έπρεπε όλοι να ανοίξουμε καταφύγιο.... Οποτε οι πιθανότητες είναι τρεις:
1. Το μαζεύεις και κάνεις αυτό που κάνει η Στέλλα
2. Το προσπερνάς
3. Του κάνεις ευθανασία.

Το 1. εκ των πραγμάτων δε μπορεί να γίνει για όλα (ούτε καν για μερικά απο τους περισσότερους απο μας). Οπότε εχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο 2. και το 3. Στην περίπτωση των κουταβιών το να τα προσπεράσεις ισοδυναμεί με βέβαιο θάνατο, απλά πιο αργό. Θεωρώ πιο υπεύθυνο να μην τα αφήσεις να πεθάνουν απο ασιτία ή δίψα, αλλά να τα διευκολύνεις να πεθάνουν με αξιοπρέπεια τουλάχιστον, κι όχι σ'ενα κάδο με σκουπίδια.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aν και το θέμα είναι τεράστιο κατά την γνώμη μου για να αναλυθεί επαρκώς και προς όλες τις πλευρές που εμπεριέχει ένα τέτοιο θέμα.., προσωπικά συμφωνώ απόλυτα ότι μια τέτοια πράξη δεν σημαίνει φλωριά..αλλά αντιμετώπιση με γενναιότητα τέτοιων καταστάσεων.

Όχι φλωριά.., μαγκιά ίσως..
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μιλάμε για κουτάβια 3,5 ημερών που θα πεθάνουν αργά μέσα σε λίγες ώρες σ'ενα κάδο σκουπιδιών. Καταλαβαίνω τη θέση σου, (και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω κι εγώ τι θα έκανα), αλλά θεωρεις "φονική" πράξη το να τους προσφερεις έναν αξιοπρεπέστερο θάνατο?

Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι σωστότερο ή ακομα κι ευκολότερο: το να τα προσπεράσεις ή να τους κάνεις ευθανασία.... για σένα είναι προφανής η σωστή επιλογή?
(Δε μιλάμε για το αυτονόητα σωστό: αυτό που κάνει η Ζhivago).

Σημείωση: Μεταφέρω αυτή τη συζήτηση σε καινούριο θέμα, για να μη "χαλάμε" το χαρούμενο νήμα της Dr. Zhivago με δυσάρεστα φιλοσοφικά ερωτήματα χωρίς απάντηση! :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα ηθελα να προσθεσω καποιες σκεψεις πανω σε αυτό που ειπε η Κρινα.

Θεωρητικα, ένα ή μαξιμουμ δυο από τα οκτω κουταβια που θα πεταχτουν, μπορει με καποιον μηχανισμο να καταφερει να επιζησει.

Καποιος μπορει να βρει το τελευταιο και δυνατότερο. Υπαρχει ακομα και η πιθανότητα να μην το συνθλίψει το απορριμματοφόρο του Δημου στο οποιο θα καταληξει το περιεχομενο του κάδου. Παντα υπαρχει ελπιδα.

Οπότε ισως και μονο γι αυτην τη πιθανοτητα να αξιζει να πεθανουν αργα και αβοηθητα τα υπολοιπα.

Ετσι είναι ο κοσμος αλλά και η ιδια η φυση. Σκληρος. Και μερικες φορες καποιος ανθρωπος καλειται να παραστησει τον μικρο θεό και να αποφασισει για την μοιρα καποιων πλασματων.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι σωστότερο ή ακομα κι ευκολότερο: το να τα προσπεράσεις ή να τους κάνεις ευθανασία.... για σένα είναι προφανής η σωστή επιλογή?
(Δε μιλάμε για το αυτονόητα σωστό: αυτό που κάνει η Ζhivago
συγνωμη δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
συγνωμη δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις
Εννοώ οτι για μένα δεν είναι ξεκάθαρο τι είναι σωστότερο ως επιλογή: ο αργός, απαξιωτικός θάνατος στα σκουπίδια που θα επέλθει αν τα προσπεράσουμε ή η ευθανασία. Καταλαβαίνω το σκεπτικό και των δυο, αλλά δεν είμαι σίγουρη τι είναι σωστότερο.

Αναρωτιόμουν λοιπόν αν για σένα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. :)

(συζητάμε για την περίπτωση που δεν μπορεί κάποιος να τα φροντίσει κανονικά οπως έκανε η Ζιβάγκο... προφανώς το να τα μαζέψεις είναι η καλύτερη επιλογή αν σε παίρνει).
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Ούτε εγώ ξέρω τι θα έκανα...σιγουρα είναι δύσκολο να φροντισεις ημερών κουτάβια...αλλά απο την αλλη σκεφτομαι οτι καποιος τα πέταξε στα σκουπίδια....ομως η τύχη τους άλλαξε απο την στιγμή που περνάω και τα μαζεύω....και αρχίζουν και "ζουν" ξανα.....μέσα απο μένα...απο την φροντίδα μου..."ετυχε" να περνάω απο εκει...."ετυχε" να τα ακουσω....."ετυχε" να είμαι τόσο ψυχοπονιάρα για να τα μαζέψω?Δεν ξέρω....αλλα νομίζω οτι αξίζουν μια 2η ευκαιρία στη ζωή....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Για να εστιάσουμε λίγο τη συζήτηση, το ερώτημα δεν είναι αν πρεπει να τα μαζέψει κανείς ή όχι. Προφανώς αν μπορεί, αυτό είναι ευχής έργον!

ΤΟ ερώτημα στο παρόν νήμα είναι ΑΝ ΔΕΝ μπορεί να τα μαζέψει και να τα φροντίσει, τα προσπερνάει ή τους κάνει ευθανασία?
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Ουτε προσπερναω γτ μετα θα εχω τυψεις μια ζωή....ουτε κανω ευθανασια....δλδ τα μαζευω απο τον αργο θάνατο για να τα θανατωσω και εγω???ΘΑ έκανα τα πάντα και θα τα μάζευα....μπορεί τώρα να λεω χαζομαρες γτ εχω τον χρονο -σχετικα- γιανα τα φροντισω....
 




dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Σε μία τέτοια περίπτωση έχεις πολλά να απαντήσεις...
1)Έχω χρήματα κ χρόνο?
2)Τι θα τα κάνω αφού τα μεγαλώσω?
3)Αν τα αφήσω αδέσποτα μετά δε θα είναι χειρότερα?
4)Αν βρω κ άλλα μετά?
5)Να κρατήσω ένα εγώ κ τα άλλα να τα θυσιάσω?

Πάντως μπράβο σου dr
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
την πρωτη φορα που ηρθα αντιμετωπη με ζητημα ζωης και θανατου επελεξα τη ζωη και νικησα
ειμουν περιπου 14 ετων και βρηκα στην εξωπορτα ενα γατακι νεογενητο ωρων απο οτι μου ειπε ο γιατρος οταν το πηγα ,μου συστησε ευθανασια ,εγω φρικαρα που το ακουσα ,πηρα τηλεφωνο φιλοζωικες και μου ειπαν το ιδιο και εγω φρικαρα ακομα περισσοτερο
η εμπειρια μου ηταν καθαρα επιφανειακη και ξεροντας μονο τα βασικα κατοχου σκυλου ,μιας και το πρωτο μου σκυλι το μαζεψα με τη μαμα μου απο το δρομο σε ηλικια περιπου 5 ετων ισως ειμουν και λιγοτερο δεν θυμαμαι και απο εκει και περα το ειχα βρει σκοινι κορδονι και μαζευα αδεσποτα ,το εσκαγα απο το σπιτι και ερχομουν με παρεα ,αλλα τελος παντων
πηρα λοιπον το μικρο ,ειχα και μια σκυλιτσα δικια μου ,την ταρα ,ενα πεκινουα ,και αρχισε ο αγωνας
βεβαια ειμουν τυχερη μιας και το μωρο ηταν μονο ενα ,αλλα θα εκανα το ιδιο αν ηταν και περισσοτερα ,τελικα εγινε ενας γατος ζουμπουρλος τον οποιο και εδωσα αργοτερα σε οικογενεια , σε ηλικια περιπου 4 μηνων μιας και εγω εχω αλεργια και ειμουν συνεχεια με αντισταμινικα
τωρα πια εδω που ειμαι αν πρεπει να διαλεξω παλι θα ξανα κανω το ιδιο ,θα παλεψω ,δυστυχως υπαρχουν απωλειες αλλα στη ζωη ειναι και αυτες
δεν μπορω με τιποτα να καταδικασω σε θανατο και ας ειναι αυτος οπως λετε αξιοπρεπης και ανωδυνος
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είναι πολύ δύσκολη απόφαση...
Πχ. εγω δουλεύω (όχι σε δικιά μου δουλειά), αλλά σε γραφείο, αυτή την εποχή περίπου 8-10 ώρες την ημέρα...μένω μόνη μου και δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει...
Το να λείψω από τη δουλειά μου...δεν παίζει...γιατί θα με διώξουν...
Άρα? Τι κάνω? Τα παρατάω εκεί που είναι να πεθάνουν από μόνα τους? Τα πάω για ευθανασία? Τα ταίζω τις ώρες που είμαι σπίτι?
Από τα 3...με μεγάλη δυσκολία μάλλον θα διάλεγα το δεύτερο...
όχι, δεν μπορώ να τα αφήσω να τα λειώσει το σκουπιδιάρικο, ούτε να τα αφήσω να πεθάνουν "επωδυνα" από πείνα και δίψα. Αν κάποιος μου έλεγε ότι μπορούν να επιβιώσουν με ταίσμα κάποιες ώρες μόνο...τότε σίγουρα θα τα έπαιρνα και θα προσπαθούσα...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όντως μεγάλο θέμα και δύσκολο..
Να πεις τι είναι καλύτερο?
Δύσκολο..
Μπορώ να μιλήσω μονο υποθετικά και για τον εαυτό μου..

Αν βάλουμε την εννοια των πιθανοτήτων..σίγουρα όπως εγώ ίσως και κάποιος άλλος ακούσει αυτήν την φωνή που με ώθησε να τα βρω στα σκουπίδια..
Αν δεν μπορώ να τα φροντίζω μπορώ να τα βγάλω από τον κάδο και να βρω μια κούτα και να προσπαθήσω να τα αφήσω έξω από ένα κτηνιατρείο ή ένα pet shop κάπου που ίσως έχουν μια ευκαιρία πάρα πάνω από το σκουπιδιάρικο..
Αν ακούσουμε το κλάμα και αδιαφορήσουμε εντελώς είναι χειρότερο από το να πάρουμε την απόφαση να τους κάνουμε ευθανασία..
Αν όμως τα βγάλουμε από εκεί ποτε δεν ξέρεις ακόμα και στον δρόμο σε μια κούτα αν τα αφήσουμε ποια θα είναι η τύχη τους.., ίσως περάσει κάποιος που τα φροντίσει..ποτέ δεν ξέρεις..

Προσωπικά δεν μπορώ να αποφασίσω για αυτήν την τύχη με τίποτα..
Δεν θέλω να μου τύχει..αλλα σίγουρα δεν θα αδιαφορήσω αλλά ούτε και θα αποφασίσω για τον θάνατο τους.
Μάλλον θα κάνω κάτι για να ζήσουν ή έστω να έχουν πιθανότητες να διεκδικήσουν την ζωή.
Δύσκολη απόφαση και σίγουρα έξω από τον χορό..εύκολα χορεύουμε...
 


sophie_5

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2009
140
1
Είναι πολύ δύσκολη απόφαση. Εγώ έχω βρει αντίστοιχη γεννα σε δασάκι κοντά στο σπίτι του φίλου μου. (είναι πολύ συχνό φαινόμενο τώρα teleeutaia να πετάνε σκύλους εκεί :( )Μέσα σε σκυλόσπιτο είχαν παρατήσει 5 κουτάβια 10 ημερών το πολύ! Όταν τα bρηκά δυστυχώς ζούσε μονο ένα, το οποιο και μαζέψαμε και το μεγαλώσαμε με μπιμπερό.(εδώ να σημειώσω πως μόλις πήραμε το κουτάβι που ζούσε το σκυλόσπιτο εξαφανίστηκε, όσο είχε τα κουτάβια δεν τα mezeue κανεις περίμεναν να πεθάνουν για να πάρουν πίσω το σκυλόσπιτο τους!) Όταν έφτασε 2μηνών ευτυχώς βρήκαμε να το δώσουμε. Αν όμως είχαμε προλάβει να τα σώσουμε όλα ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάναμε. Όλοι ξέρουμε ποσο δύσκολα ο κόσμος ιοθετει αδέσποτα και να μέναμε με 7 σκυλιά, εφόσον ήδη έχουμε 2 θα ήταν αδύνατο. Οποτε ειλικρινά μερικές φορες η αδιαφορία η η euthanasia δυστυχώς είναι η μονη λύση..
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εγω στην περιπτωση που για οποιοδηποτε λογο δεν μπορουσα μονη μου να τα καταφερω ,θα τα επερνα και θα εψαχνα για "συμμαχο βοηθειας",ειτε οικονομικης αν δεν μπορουσα να ανταπεξελθω, ειτε προσωπικης ,αν επρεπε να φευγω για δουλεια και δεν μπορουσα να ταισω να φροντισω,μα με τιποτα δεν θα τα θανατωνα ,δεν κατηγορω κανενα ,αλλα εγω δεν μπορω ουτε στη σκεψη
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οποτε ειλικρινά μερικές φορες η αδιαφορία η η euthanasia δυστυχώς είναι η μονη λύση..
Aν μιλάμε για να είναι πεταμένα σε ένα κάδο.., η αδιαφορία μπορεί να γίνει χειρότερη της ευθανασίας.
(Αν δεν τα βρει κάποιος σε λίγες ώρες θα βρούν φριχτό θάνατο.)

Για εμενα αυτός που θα αδιαφορήσει στο κλάμα κουταβιών στα σκουπίδια.. είναι το ίδιο ένοχος με αυτόν που τα πέταξε εκεί.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981