Πηγή της αγάπης μας?


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Έχεις δίκαιο!!Λάθος από τη βιασύνη μου.. Καμία σχέση ο ένας με τον άλλο..
Ο "κουνιάδος" μου είναι ψυχίατρος και αν διαβάσει τί έγραψα θα με καριδώσει..:D:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλα το να σεβόμαστε και να αγαπάμε και αλλα ζώα στο ζωικό βασίλειο εξηγείται ψυχολογικά..?Δηλαδή λαμβάνεται σαν "περίπτωση" όπου υπάρχει και μια επεξήγηση..?Δεν το καταλαβαίνω..!!
Δηλαδή όταν ένα παιδάκι από μικρό
παρατηρεί τα ζώα,τα έντομα και αγαπάει αλλα πλάσματα πέρα από τους ανθρώπους,θεωρείτε ότι έχει ψυχολογικά προβλήματα?
Μονο όταν αγαπάει τους ανθρωπους είναι φυσιολογικό?

Επίσης δεν δέχομαι ότι οι γονείς σε κάνουν φιλόζωο..μονο!!
Οι γονείς μπορούν να βοηθήσουν στο να απόκτησεις φιλοζωική συνείδηση αλλα το να αγαπήσεις πραγματικά ένα ζώο είναι προσωπικό θέμα..,όπως και να σκοτώσεις η να βασανίσεις..,όπου για μένα όλα αυτά δεν απέχουν συγκριτικά με τις σχέσεις των ανθρωπων μεταξυ τους..
Αυτός που σκοτώνει ,η βασανίζει ένα ζώο ,αν μπορούσε θα το έκανε στον άνθρωπο..,ίσως τον κρατάνε αλλα..,αλλα είναι άρρωστος..
Αυτός που σέβεται τα ζώα ,ξέρει να σέβεται οτιδήποτε ζωντανό πλάσμα πέρα από αυτόν στον πλανήτη..!!
Αυτός που έχει αγαπήσει ένα ζώο..,έχει απλά θέσει σε πολύ υψηλά στάνταρ την αγάπη..
Αυτος που δεν αγαπησε ποτε ενα ζωο ειναι ισως φτωχοτερος απο μια τετοια εμπειρία..

Αν θελει να πει η ψυχολογος οτι καποιο προβλημα εχω..
Ας μου εξηγησει πρωτα γιατι αγαπαμε?γιατι αγαπιομαστε μεταξυ μας και γιατι στο παιχνιδι της αγαπης τα σκυλια και τα ζωα αποτελουν εξερεση ,οπου αναφερομαστε για ενα "ον"..τον ανθρωπο ,οπου υποτιθετε οτι εχει συναισθηματα..!!
Πως λοιπον ο ανθρωπος κατηγοριοποιει?πως παγωνει?πως επιλεγει τι να αγαπησει..?

Οταν μου δωσει η ψυχολογος ολες αυτες τις απαντησεις ..τοτε θα αποδεχτω οτι και εγω εχω προβλημα..
 
Last edited:


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Αυτός που σέβεται τα ζώα ,ξέρει να σέβεται οτιδήποτε ζωντανό πλάσμα πέρα από αυτόν στον πλανήτη..!!
Αυτός που έχει αγαπήσει ένα ζώο..,έχει απλά θέσει σε πολύ υψηλά στάνταρ την αγάπη..
Αυτος που δεν αγαπησε ποτε ενα ζωο ειναι ισως φτωχοτερος απο μια τετοια εμπειρία..

πολυ ωραιο Κατια:)σε 3 προτασουλες ειπες τα παντα..................
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Διαβάζοντας το αρχικό ποστ, σκέφτηκα ακριβώς ότι σχολίασε αμέσως μετά ο Ντένης.

Να πείτε στην ψυχολόγο, πως εγώ είμαι μετεορολόγος, και κάνω long term προβλέψεις:

Και για του λόγου το αληθές, να προβλέψω τι καιρό θα κάνει την 28η Οκτωβρίου 2008:
Ο καιρός θα είναι αίθριος, με πιθανότητα να μαζευτούν σύννεφα, που πιθανόν να οδηγήσουν σε βροχές ή καταιγίδες, οι άνεμοι θα πνέουν από 1 μέχρι 10 μποφώρ, και με ελάχιστη πιθανότητα για χιόνια και χαλάζι στα ορεινά ή στα πεδινά.
Με δυο λόγια, εαν δεν βρέξει και δεν χιονίσει, ο καιρός θα είναι καλός!!!
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Άλλοι, μεγάλωσαν με γονείς ΠΟΛΥ αυστηρούς και / ή αδιάφορους που δεν τους έδιναν πολλή τρυφερότητα, με αποτέλεσμα να αποζητούν άμεση ανταπόκριση (κούνημα ουράς, χαρούλες κ.λπ.) σε δικό τους κάλεσμα φροντίδας.

Προσωπικα εμενα με καλυπτει απολυτα αυτο το κομματι. Εινα σαν να περιγραφει τους δικους μου γονεις...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ο καθενας μας πιστευω θα βρει καποιο κομματι που να τον καλυπτει η' εκφραζει αντιστοιχα ειναι λογικο.....
τον Αντωνη θα τον βοηθησει πιστευω μια "καταιγιδα του Αιωνα" open seas:xD:με αυτα που λεει.................
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Η ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ λοιπόν δεν μίλησε για τους ανθρώπους που αγαπούν τα σκυλιά, τα ζώα και το περιβάλλον κ.λπ, κ.λπ. Μίλησε για όσους έχουν ΛΟΞΑ με τα σκυλιά, μπορεί να μην το διατύπωσα σωστά. Για όσους, δηλαδή βλέπουν σκύλο και η πρώτη τους αντίδραση είναι να πάνε να παίξουν μαζί του (όπως εγώ). Για όσους γουστάρουν να συναναστρέφονται με σκυλιά και να έχουν δικά τους, χαρίζοντάς τους ιδανικές συνθήκες ζωής. Για όσους αισθάνονται αυτό το φοβερό σκίρτημα στο κούνημα μιας ουρίτσας!
Επίσης, δεν θεωρεί ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Εγώ που τα άκουσα αυτά δεν ένιωσα να με θίγει σε κάτι! Δε σημαίνει ότι είναι "ψυχολογικό πρόβλημα" η αγάπη για τα σκυλιά, δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο!
Απλή απόρροια των βιωμάτων μας είναι. Θεωρώ ότι όταν μεγαλώνουμε με γονείς κυνόφιλους έχουμε πιθανότητες να γίνουμε κυνόφιλοι. Η κόρη της Frenchiefan ας πούμε έχει τρομερή αγάπη για τα σκυλιά, αλλά ο γιος της, όπως η ίδια έχει πει, δεν ασχολείται! Όταν όμως αυτό δεν συμβαίνει, όταν δηλαδή οι γονείς μας είναι ψιλοαδιάφοροι, γιατί γινόμαστε έτσι? Η μάνα μου ας πούμε, αγαπάει πολύ τα σκυλιά. Δεν είχε όμως σκύλο για πάρα πολλά χρόνια... Είχε ένα ντόμπερμαν πριν γεννηθώ εγώ και ο αμέσως επόμενος σκύλος που είχε στο σπίτι ήρθε όταν εγώ ήμουν 17 χρονών! Προσωπικά θέλω να έχω σκύλο σε όλη μου τη ζωή. Δεν θα άντεχα ούτε ένα χρόνο χωρίς σκύλο! Ή έστω χωρίς να ασχολούμαι συνεχώς με σκυλιά... Εκεί βρίσκεται για μένα η διαφορά.

Επίσης, το χλευασμό προς έναν επιστήμονα, έναν γιατρό που ασχολείται κυρίως με δύσκολες νευρολογικές ασθένειες όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας και έχει αφιερώσει τη ζωή του στην ψυχανάλυση, για έναν άνθρωπο στην τελική που ΛΑΤΡΕΥΕΙ τα σκυλιά, τον βρίσκω άκρως προσβλητικό.

Καταλαβαίνω ότι πολλοί βρίσκετε γελοίες αυτές τις προσεγγίσεις και θεωρείτε ότι ξέρετε τα πάντα για τον εαυτό σας, αλλά σας συμβουλεύω να αναθεωρήσετε. Δικαίωμά σας βέβαια... εκφράζετε τη γνώμη σας.
Προσωπικά τη γνώμη της γιατρού τη βρήκα ενδιαφέρουσα, δε σημαίνει ότι την ασπάζομαι. Πάντως με έβαλε σε σκέψεις.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δικιο εχεις.. και ρε παιδια.. αλλο ψυχιατρος και αλλο ψυχολογος.. και οντως δεν καλυπτει ολες τις περιπτωσεις.. αλλα στη δικια μου περιπτωση σας ειπα καλυπτει την αναγκη μου να αγαπω και να φροντιζω χωρις να προδοθω.. και το γεγονος οτι απο παιδικα βιωματα..οχι απο τη μητερα μου τοτονιζω.. εχω μια υπερευαισθησια στην κακομεταχειριση πλασματων αβοηθητων.. ειναι ο μονος λογος που μπορω να ασκησω βια.. ε κατι σημαινει.. και ναι δε θεωρω οτι ειμαι για δαφνι... ουτε η γιατρος μου ακουστηκε οτι το θεωρει.. αλλα οπως ειπα αν καποιοι αλλοι το θεωρουν.. αρκει να μου δωσουν το ριτακι και να ειναι πετ φρεντλι το ιδρυμα :):) και οντως υπαρχουν οπως βλεπετε και στο φορουμ ιδιοκτητες και ιδιοκτητες.. αλλοι πιο συγκρατημενοι και αλλοι οπως η λιζα και εγω -ειναι και αλλοι- που τα εχουμε σαν παιδια μας και οχι σα σκυλια μας.. ολοι τα αγαπαμε και τα σεβομαστε-δεν εννοω αυτο- αλλα π.χ. δε θα ασχοληθουν ολοι με την ορεξη του σκυλου τους :D εγω ανηκω σε αυτους που ναι θα το κανουν.. επισης τη βαζω στο κρεβατι μου δεν την αφηνω ποτε δεμενη, την αποκαλω το κοριτσι μας, της εχουμε μαξιλαρι-γιατι αλλιως δεν της αρεσει να κοιμαται-δε θα την αφηναμε με τπτα σε ξενοδοχειο μικρων ζωων.. ε.. της εχουμε πετσετα για μετα το μπανιο γιτι κρυωνει.. ε..εχουμε μια υπερβολη.. και ομως αφου δεν ενοχλουμε κανεναν και ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι.. δε με νοιαζει τι θα πουν οι αλλοι :) αλλα οκ αντικειμενικα.. καπου οφειλεται αυτο.. :D
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ναι τετοια λεγε και αντε μετα να γλιτωσουμε τα αλλα τα μπουρνουζια.. τα λευκα.. που δενουν τα χερια πισω..:p:p
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δεν νομίζω ότι περιλαμβάνει όλες τις κατηγορίες η κυρία ψυχίατρος. Εγώ δεν είδα τον εαυτό μου να περιλαμβάνεται σε καμία από τις περιπτώσεις που αναφέρονται και ας είμαι τρελή και παλαβή με τις σκυλομουτσούνες.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ολες μας οι συμπεριφορες και ειδικα αυτες που "ξεφευγουν" απο τα "ορια",εχουν σχεση με τους γονεις μας...
απο εκει και υστερα,ωραια..ε,ΚΑΙ?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Πότε αρχιζει η θεραπεία;;;;;;;;

Χωρία πλάκα....μεγάλωσα με 3 σκυλιά, κουνέλια (έμπαινα μεσα στο κλουβί), κατσίκια, κότες, πάπιες και γατιά.
Οι γονείς μου με αγαπάνε και ειδικά η μητέρα μου, μου έδοσε και δίνει πολλή αγάπη, στοργή, φροντίδα, ενδιαφέρον, κτλ......
Προσωπικά, πιστεύω πως μεγαλώνοντας σε ένα περιβάλλον με ζώα και η μάθηση της φροντίδας του ζώου, αυτό σε μαρκάρει και το έχεις για 1 ζωή.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ε ΜΑ! τα σκυλια μας μαραναν σε σχεση με τους γονεις μας..γινομαστε σκατοψυχοι με τα ζωα,οι γονεις φταινε,γινομαστε υπερ αγαπησιαρηδες,αυτοι φταινε..λολολολολ....
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Οι γονεις ΠΑΝΤΑ φταινε για ΟΛΑ

(ειμαι και μανα και τα λεω χωρις ντροπη :D)
κι εγω..κι εγω..αλλα μεχρι να ερθει η ωρα να μου σουρουν,ας το απολαυσω σουρνωντας στους δικους μου γονεις:D
ελα μωρε,ολοι θα ζησουμε:eek:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
καλε οχι η μαμα μου δε φταιει σε τιποτα και ειναι τελεια και μου λειπειειειει.. αααα θελω τη μαμααα μου :p:p:p:p σορυ για το εκτος θεματος αλλα οταν περναει το διμηνο στα ξενα παθαινω χομεσικνες
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Θα φανώ απόλυτος μηδενιστής, αλλά...
Τόσο η αδελφή μου όσο κι εγώ, προκύψαμε κυνόφιλοι από έναν πατέρα που ήταν κυνόφιλος, που με την σειρά του προέκυψε από έναν παππού που ήταν κυνόφιλος!
Συμπερασματικά λοιπόν, εμένα μου έλειπε η πατρική στοργή από έναν πατέρα που του έλειπε η πατρική στοργή από έναν παππού που του έλειπε η πατρική στοργή κλπ κλπ?

Πολύ Φροϋδικό μου ακούγεται!

Και τι γίνεται με αυτούς που μισούν και βασανίζουν ζώα?

Χόρτασαν γονική στοργή σε τέτοιον βαθμό που την αντέστρεψαν και την έκαναν βία?

Chloe, φοβάμαι πως οι περισσότεροι ξένοι συνάδελφοι της ψυχαναλύτριάς σου θα διαφωνήσουν μαζί της!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981