Πιθανόν δυσπλασία!!!


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Παίδες....

Σχοινιά, ταινίες και έντονα τραβήγματα δεν είναι ο σωστός τρόπος για ακτινογραφία δυσπλασίας,..., πως να το κάνουμε τώρα...

Αν η ακτινογραφία έχει βγει λάθος, όπου και να πας να τη δείξεις, θα παραμείνει λάθος.

Πρώτα βγαίνει η σωστή ακτινογραφία (θέση σώματος) και μετά οι σωστές διαγνώσεις...

Έκανε μετρήσεις ο κτηνίατρος με λεπτομέρεια ή όχι?
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
@ sakann
Θεσσαλονίκη δεν είσαι;

Για σίγουρα σωστές ακτίνες πήγαινε στο Πατσίκα.
Έχει ιατρείο έξω (μόνο ακτίνες, υπερήχους κλπ κάνει και από τιμές νορμάλ) αλλά μπορείς να κλείσεις ραντεβού μαζί του και στις κλινικές του ΑΠΘ (αλλά πιθανότατα θα φας όλο σου το πρωινό).
Ξέρει να βγάζει ακτίνες, ξέρει να τις διαβάζει και μπορείς να του ζητήσεις να τις δείξει και στον Τσιμόπουλο ή στον Πράσινο (ορθοπεδικούς του ΑΠΘ).

Πατσίκας Μιχάλης
Δαβάκη 7-8 (κάθετη στην Καλλιδοπούλου)
2310.86.82.50
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Έκανε μετρήσεις ο κτηνίατρος με λεπτομέρεια ή όχι?
μετρήσεις δεν γίνονται σε μοίρες για να χαρακτηριστεί η δυσπλασία???
ο οποιος χαρακτηρισμός γίνεται μονο στην γερμανία επίσημα???
διορθώστε με αν κάνω λάθος!!!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
μετρήσεις δεν γίνονται σε μοίρες για να χαρακτηριστεί η δυσπλασία???
ο οποιος χαρακτηρισμός γίνεται μονο στην γερμανία επίσημα???
διορθώστε με αν κάνω λάθος!!!

Χαρακτηρισμό στο pedigree μόνο από επίσημο φορέα.

Μετρήσεις όμως στην ακτινογραφία μπορούν να κάνουν οι εξειδικευμένοι κτηνίατροι.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Χαρακτηρισμό στο pedigree μόνο από επίσημο φορέα.

Μετρήσεις όμως στην ακτινογραφία μπορούν να κάνουν οι εξειδικευμένοι κτηνίατροι.
δεν είναι ασταθές να γίνει μέτρηση σε ένα κουτάβι που ακόμα μεγαλώνει?
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Σιδερενιος ο μικρος.
Επειδη καταλαβαινω οτι το σκυλουνι κοιμαται εξω και οτι λογω περιοχης εχετε πολυ υγρασια μηπως να εβαζες μεσα στο σπιτακι του κανεναν αφυγραντηρα? Επισης μηπως υπαρχει η δυνατοτητα μεχρι να τελειωσει η αναπτυξη του να μενει μεσα μαζι σας? Τουλαχιστον το βραδυ σε ενα crate σε μια γωνιτσα?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μα γιατί έδεσε τα πόδια;Δεν πρέπει να είναι ενωμενα αλλα σε ευθεια,παραλληλα.Με λαθος σταση,πώς βγηκε σωστή διαγνωση;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Μα γιατί έδεσε τα πόδια;Δεν πρέπει να είναι ενωμενα αλλα σε ευθεια,παραλληλα.Με λαθος σταση,πώς βγηκε σωστή διαγνωση;
η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το έχω απορία...
κι εμείς έτσι την βγάλαμε του κρατούσαμε με τον φίλο μου χερια πόδια να τεντωθεί και παράλληλα χωρίς μέθη
ευτυχώς έμεινε ακίνητος (ήταν 4 μηνών και ο γιατρός δεν ήθελε να τον επιβαρύνει με μέθη)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Δεν πρέπει να είναι ακριβώς παράλληλα το πόδια... Πρέπει να έχουν μια μικρή κλίση προς τα μέσα...

Σε κουτάβι 4-5-6 μηνών μπορείς να κάνεις διάγνωση. Αλλά υπάρχει ο μεταβλητός παράγοντας της ανάπτυξης. Π.χ. μπορεί να μην έχει 5-6 μηνών, και να εμφανίσει αργότερα. Μπορεί να δείχνει ότι έχει και όταν πάει 12-14-18 μηνών να μην έχει.

Ας μας δώσει ο άνθρωπος λεπτομέρειες.

Τι του είπε ο κτηνίατρος...Πως έκανε την διάγνωση...Τι του είπε να κάνει...Απο που πήρε τον σκύλο... κλπ
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Δεν πρέπει να είναι ακριβώς παράλληλα το πόδια... Πρέπει να έχουν μια μικρή κλίση προς τα μέσα...

Σε κουτάβι 4-5-6 μηνών μπορείς να κάνεις διάγνωση. Αλλά υπάρχει ο μεταβλητός παράγοντας της ανάπτυξης. Π.χ. μπορεί να μην έχει 5-6 μηνών, και να εμφανίσει αργότερα. Μπορεί να δείχνει ότι έχει και όταν πάει 12-14-18 μηνών να μην έχει.
το να φανεί αλλοίωση μετά το καταλαβαίνω...
το να διορθωθεί από μονο του πως γίνεται??? δεν το έχω ξανακούσει!!!
έχω ακούσει την έκφραση να γλυτώσει την δυσπλασία αλλα ομολογώ δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου...
και το έχω καταλάβει να μην χρειαστεί χειρουργική επέμβαση να μην δηλ προχωρήσει και επιδεινωθεί... στο έχει πει γιατρός η το έχεις δει σε κάποιο σκύλο σου???
μιλάμε πάντα για δυσπλασία που είναι καταγραμμένη στο DNA του σκύλου η για κάποιο άλλο αρθριτικό πρόβλημα???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.898
@ vasbar

Ολα όσα ρωτάς, έχουν ήδη απαντηθεί. Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Τις λεπτομέρειες της εξέτασης ούτε ο ίδιος ο sakann δεν μπορεί να τις ξέρει. Και δεν χρειάζεται άλλωστε.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
@ vasbar

Ολα όσα ρωτάς, έχουν ήδη απαντηθεί. Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Τις λεπτομέρειες της εξέτασης ούτε ο ίδιος ο sakann δεν μπορεί να τις ξέρει. Και δεν χρειάζεται άλλωστε.
έχουν???
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Πώς;Αφού για να ειναι δεμενα,έστω ένα σημειο ακουμπούσε μεταξυ τους.

Τελοσπάντων,γιατρος δεν είμαι,αλλά ο σκύλος μου έχει κάνει σε 4-5 διαφορετικούς γιατρούς ακτινογραφίες για δυσπλασία.Τετοια μεθοδο δεν ξαναειδα.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Κι αλλη ακτινογρφια? Γιατι? Με ηρεμηση δεν γινεται? Κι αλλη ηρεμεηση σε τοσο μικρο ζωο? Ας παει αυτην που βγαλανε να την κοιταξει και καποιος αλλος. Η ακτινογραφια δεν αλλαζει αναλογα με το ποιος την κανει εκτος κι αν ειναι κουνημενη.
Κανεις μεγαλο λαθος για την ακτινογραφια.Συμφωνω με την galazio. Εχει πολυ ειδικη τεχνικη για να παρεις σωστα τα ισχυα.Εχεις κανει ποτε για δυσπλασια?Μπορει να γινει και με απλη ηρεμηση,χωρις ολικη.
 
Last edited:


sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Παιδιά ο γιατρός απλώς μου είπε οτι είναι ελαφρα δυσπλασία!!Δηλαδή 1ου βαθμού!!!Να μην κουράζω το κουταβι,σκαλες κτλ.Κολύμπι όσο το δυνατόν πιο πολύ και τα χάπια που ανέφερα!!Τι παρα πάνω να μου πει δηλαδή??:confused:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αυτό που ξέρω και έχω δει είναι ότι ο σκύλος δέχεται ηρεμιστηκό, τον ξαπλώνουν με πλάτι κάτω και τα πόδια ανοιχτά. Η διαδικασία αυτή κρατά περισσότερη ώρα απο όσο κρατάν οι ακτίνες. Αυτό γίνεται γιατί λίγο λάθος να τον έχουν τοποθετήσει πάνω στην βάση δεν θα δείξει σωστή εικόνα.
 




sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Βλέπαμε την ακτινογραφία μαζί και μου εξηγούσε!!!Δεν τα κατάλαβα και πολύ για να πω την αλήθεια γιατι μου μιλούσε κάπως επιστημονικά!!!Αυτό που κατάλαβα σίγουρα είναι πως το ένα κόκαλο με το άλλο έχουν μια μικρή διαφορα!!Το δεξί πόδι έχει λέει ένα μεγαλύτερο κενό με κάτι(δεν θυμάμαι πως το είπε)σε σχέση με το άλλο!!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa