Πιθανόν τύφος


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
θυμαστε που σας ειχα πει οτι ειχαμε καποια προβληματακια με διαρροια αλλα λυθηκαν αφου φαγαμε την hills id??? λοιπον χτες ο σκυλος το βραδυ εκανε εμετο. διαφανο χωρις τπτ μεσα..εεε λεω θα τον ενοχλουσε τπτ... μετα απο λιγο παλι εμετο σαν τον προηγουμενο και 4μιση το πρωι διαρροια που εμοιαζε με νερο... ο σκυλος την χθεσινη ημερα δεν ειχε ορεξη να φαει ... τεσπα ξυπναω το πρωι να φυγω γτ ειχαμε κανονισει ταξιδι σμρ να ερθω στο πατρικο μου ο σκυλος δεν ειχε ορεξη και ξανα κανει εμετο κιτρινο. λεω θα παρω τον κτηνιατρο τον παιρνω τηλ μου λεει να το προσεξω και να παρατηρω πως θα παει... ο σκυλος κοιμοταν σε ολο το ταξιδι και γυρω στισ 12μιση εκανε κακα στην σταση διαροοια πιο πιχτη. φθανουμε σπιτι μου και κανει παλι εμετο κιτρινο... λεω δεν αφηνω περιθωρια κατευθειαν κτηνιατρο. παω στον κτηνιατρο εδω στο πατρικο μου που εχω ακουσει και τα καλυτερα. του λεω τι γινεται κατευθειαν θερμομετρο.φυσιολογικη θερμοκρασια. βλεπει το βιβλιαριο με τα εμβολια αποψη του εντελως λαθος εμβολιασμος. εγιναν εμβολια που δεν θα επρεπε να γινουν. εξεταζει με στηθοσκοπιο ψηλαφιζει ολα οκ. και του φερνει μια κονσερβα. ο σκυλος γυρναει το κεφαλι απο την αλλη πλευρα..μου κανει οτι μπορει να ειναι κατι απλα γαστρεντερολογικο αλλα η αποστροφη απο το φαγητο τον φοβιζει για τυφο.. και αρχιζει τις ενεσεις για τυφο. καναμε σημερα και θα κανουμε αυριο και το σαββατο τις υπολοιπες/...ο κτηνιατρος εδω μου ειπε οτι αυτος που μας εκανε τον εμβολιασμο ειναι οτι να ναι ... και διαφωνησε στο γεγονος οτι μ επετρεψε να τν πηγαινω βολτα...να σημειωσω οτι ο σκυλος θα τρωει με συριγγα ενα συμπληρωμα διατροφης.. και τπτ αλλο ουτε νερο...:lloroso::lloroso::lloroso::lloroso:
ειμαι πολυ στεναχωρημενη γτ επεσα σε εναν ανευθυνο και εφτασα τον σκυλο μ σε αυτο το σημειο
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Πωπω... Βλέπω πολλά αδικαιολόγητα λάθη κτηνιάτρων τελευταία -μερικά μοιραία...- κ δν το καταλαβαίνω, ούτε μου αρέσει... Περαστικά σας να ευχηθώ κ προσοχή...
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
Πωπω... Βλέπω πολλά αδικαιολόγητα λάθη κτηνιάτρων τελευταία -μερικά μοιραία...- κ δν το καταλαβαίνω, ούτε μου αρέσει... Περαστικά σας να ευχηθώ κ προσοχή...
η αληθεια ειναι οτι για τον δικο μου το υποψιαζομουν απο την πρωτη διαρροια οτι δεν ειναι και πολυ ικανος...οταν δεν σου λεει φερτον απο εδω και σ λεει ελα να παρεις την τροφη τι να πω??
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Πωπω... Βλέπω πολλά αδικαιολόγητα λάθη κτηνιάτρων τελευταία -μερικά μοιραία...- κ δν το καταλαβαίνω, ούτε μου αρέσει... Περαστικά σας να ευχηθώ κ προσοχή...
Συμφωνώ και γω μαζί σου ,και μάλιστα έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για το ποιόν τελικά πρέπει να εμπιστευόμαστε!!!
Hook,τι να πω, περαστικά και εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μη λυγίζεις,να κάνεις κουράγιο γιατί σε έχει ανάγκη!
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ειχε κανει για τυφο το ενα και ενα επαναληπτικο ..για λυσα και πνευμονια αλλο ενα που δεν ξερω για τι ακριβως ηταν...μορβα νομιζω θα σας γελασω.... εχω μια απορια μεταδιδεται στον ανθρωπο αυτο?και επισης υπαρχει περιπτωση να το εξαναεμφανισει στο μελλον?
 


cgri1976

Well-Known Member
καλησπερα και απο εμενα...θα σου πω και εγω κατι...
ειχα παρομοια περιστατικα με το προηγουμενο μποξερ μου....εμετους συνεχεια, διαρροιες, το σκυλι ειχε χασει αρκετα κιλα...δεν ετρωγε καθολου.... περασε αρκετος καιρος για να βρω τι εχει...ειχα αλλαξει και εγω δεν θυμαμαι ποσους κτηνιατρους....τελικα εκανα απλα μια εξεταση υπερηχου και βρηκαμε ενα προβλημα στο εντερο της...δεν θυμαμαι ακριβως την διαγνωση....αλλαξα αμεσως τροφη, μια κτηνιατρικη, και μου ειχε πει ο γιατρος οτι.."να της εχω το μπολ την γεματο με την ημερησια ποσοτητα και να την αφηνω να τρωει οποτε θελει..." γιατι αυτο;....το σκυλι ειχε συνδεσει οτι οταν ετρωγε, πονουσε, αρα δεν θα φαει, και αν ετρωγε θα εκανε εμετο...επομενως περιμενε να δεις τι θα σου πει ο κτηνιατρος σου...
ελπιζω ολα να πανε καλα!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
καλησπερα και απο εμενα...θα σου πω και εγω κατι...
ειχα παρομοια περιστατικα με το προηγουμενο μποξερ μου....εμετους συνεχεια, διαρροιες, το σκυλι ειχε χασει αρκετα κιλα...δεν ετρωγε καθολου.... περασε αρκετος καιρος για να βρω τι εχει...ειχα αλλαξει και εγω δεν θυμαμαι ποσους κτηνιατρους....τελικα εκανα απλα μια εξεταση υπερηχου και βρηκαμε ενα προβλημα στο εντερο της...δεν θυμαμαι ακριβως την διαγνωση....αλλαξα αμεσως τροφη, μια κτηνιατρικη, και μου ειχε πει ο γιατρος οτι.."να της εχω το μπολ την γεματο με την ημερησια ποσοτητα και να την αφηνω να τρωει οποτε θελει..." γιατι αυτο;....το σκυλι ειχε συνδεσει οτι οταν ετρωγε, πονουσε, αρα δεν θα φαει, και αν ετρωγε θα εκανε εμετο...επομενως περιμενε να δεις τι θα σου πει ο κτηνιατρος σου...
ελπιζω ολα να πανε καλα!
η διαγνωση ειναι η κατι γαστρεντερολογικο η πιθανοτατα τυφος σε πολυ πρωιμο σταδιο... οτι και να ειναι μου ειπε οτι θα θεραπευτει πληρως το σκυλακι μου...μου εκανε εντυπωση η συμπεριφορα του σε σχεση με τον αλλο...κατευθειαν θερμομετρο να δει αν μυριζουν τα κακα βιβλιαριο....ααα και ξεχασα να σας πω πως τα ματακια του τρ τελευταια ηταν κοκκινα και τα ετριβε συνεχεια...και αυτο μ ειπε οτι τον ανησυχησε και ηθελε να ξεκινησουμε τις ενεσεις για τυφο
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Στα λάθη του κτηνιάτρου δεν θα σταθώ,δεν αξίζει,ξέρεις πολύ καλά τι πρέπει να κάνεις εσυ σε αυτό το θέμα!
Περαστικά θα ευχηθώ μόνο και γρήγορα να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα ώστε να μην τυραννιέσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και το σκυλί!
Μακάρι να πάνε όλα κατ'ευχήν!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Σου είπε να πλένεις όλα τα αντικείμενα με χλωρίνη ή άλλο απολυμαντικό και ό,τι άλλο φέρεις σε επαφή με τον σκύλο; Εγω θα το ΄κανα άμεσα.
Περαστικά!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ένα λεπτό..μήπως μπερδεύτηκες και ο γιατρός αποκατέστησε απλά τους ηλεκτρολύτες χωρίς να δώσει κάποια μορφή αντιβίωσης??
Πως διέγνωσε τον τύφο χωρίς τις αντίστοιχες εξετάσεις?
Δεν γίνεται να γίνει διάγνωση της νόσου λόγο της αδιαφορίας του ζώου για τροφή..
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
ειμαι πολυ στεναχωρημενη γτ επεσα σε εναν ανευθυνο και εφτασα τον σκυλο μ σε αυτο το σημειο

Συγχώρεσε με αλλά δε μπορώ να κρατηθώ και να μη το πω ,
Μάλλον είναι η μοίρα σου να πέφτεις σε ανεύθυνους , αρχής γεννωμένης από αυτόν που δημιούργησε αυτό το κουτάβι .
Καλή τύχη
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Είχα ένα κουτάβι που πέθανε από τύφο,
είχε συνέχεια όρεξη για φαγητό και νερό αλλά απαγορευόταν να του δώσω το οτιδήποτε...
Τα κακά του μύριζαν ΑΠΑΙΣΙΑ και είχαν λίγο αίμα στην αρχή,μετά μόνο αίμα,
το σκυλί δεν είχε όρεξη ούτε να παίξει ούτε καν να σηκωθεί,
αυτό που έκανε ο γιατρός ήταν να του δίνει συνέχεια ενδοφλέβια ή υποδόρια υγρά ώστε να καταπολεμήσουμε την αφυδάτωση (κύρια αιτία που πεθαίνουν από τύφο) και τέλος αν περάσουν 7 το πολύ 10 μέρες η ασθένεια έχει κάνει τον κύκλο της και το σκυλί θα πρέπει να αρχίσει να καλυτερεύει...
Τι εμβόλια έχετε κάνει? (όπως τα γράφει το βιβλιάριο)

Αν δεν έχετε κάνει κανένα τεστ που να υποδεικνύει ότι είναι τύφος δεν μπορείς να είσαι σίγουρος....
Σου εύχομαι περαστικά και να πάνε όλα καλά!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
παιδια συγνωμη που δεν σας απανταω αλλα ειχαμε παει κτηνιατρο το πρωι για τις ενεσεις που μας ειπε να επαναλαβουμε και σμρ και μεχρι τρ πονουσε και εκλεγε και δεν ηθελα να τον αφησω μονο του..μου ειπε οτι ανταποκριθηκε στην θεραπεια την γαστρεντερολογικη που του εκανε χτεσ και πλεον αποκλειει το ενδεχομενο τυφου αφου εχουν σταματησει τα συμπτωματα...και ειναι κατι που βρηκε και εφαγε και τον πειραξε ετσι τον καημενο....ειμαι ολη την ωρα διπλα του και τον λυπαμαι τον καημενο δεν κανει να φαει τπτ και να πιει νερο...τρωει με συριγγα ενα διατροφικο υγρο που μας εδωσε 5 φορες την ημερα...ειναι πολυ καλυτερα μπορω να πω φαινεται στα ματια του ...ελπιζουμε να ειναι περαστικο...αυριο θα πω στον γιατρο να κανουμε τις εξετασεις για τυφο προληπτικα ετσι για να μου φυγει η ιδεα..
 


Kostas Sidi

New Member
18 Μαϊου 2012
1
0
θυμαστε που σας ειχα πει οτι ειχαμε καποια προβληματακια με διαρροια αλλα λυθηκαν αφου φαγαμε την hills id??? λοιπον χτες ο σκυλος το βραδυ εκανε εμετο. διαφανο χωρις τπτ μεσα..εεε λεω θα τον ενοχλουσε τπτ... μετα απο λιγο παλι εμετο σαν τον προηγουμενο και 4μιση το πρωι διαρροια που εμοιαζε με νερο... ο σκυλος την χθεσινη ημερα δεν ειχε ορεξη να φαει ... τεσπα ξυπναω το πρωι να φυγω γτ ειχαμε κανονισει ταξιδι σμρ να ερθω στο πατρικο μου ο σκυλος δεν ειχε ορεξη και ξανα κανει εμετο κιτρινο. λεω θα παρω τον κτηνιατρο τον παιρνω τηλ μου λεει να το προσεξω και να παρατηρω πως θα παει... ο σκυλος κοιμοταν σε ολο το ταξιδι και γυρω στισ 12μιση εκανε κακα στην σταση διαροοια πιο πιχτη. φθανουμε σπιτι μου και κανει παλι εμετο κιτρινο... λεω δεν αφηνω περιθωρια κατευθειαν κτηνιατρο. παω στον κτηνιατρο εδω στο πατρικο μου που εχω ακουσει και τα καλυτερα. του λεω τι γινεται κατευθειαν θερμομετρο.φυσιολογικη θερμοκρασια. βλεπει το βιβλιαριο με τα εμβολια αποψη του εντελως λαθος εμβολιασμος. εγιναν εμβολια που δεν θα επρεπε να γινουν. εξεταζει με στηθοσκοπιο ψηλαφιζει ολα οκ. και του φερνει μια κονσερβα. ο σκυλος γυρναει το κεφαλι απο την αλλη πλευρα..μου κανει οτι μπορει να ειναι κατι απλα γαστρεντερολογικο αλλα η αποστροφη απο το φαγητο τον φοβιζει για τυφο.. και αρχιζει τις ενεσεις για τυφο. καναμε σημερα και θα κανουμε αυριο και το σαββατο τις υπολοιπες/...ο κτηνιατρος εδω μου ειπε οτι αυτος που μας εκανε τον εμβολιασμο ειναι οτι να ναι ... και διαφωνησε στο γεγονος οτι μ επετρεψε να τν πηγαινω βολτα...να σημειωσω οτι ο σκυλος θα τρωει με συριγγα ενα συμπληρωμα διατροφης.. και τπτ αλλο ουτε νερο...:lloroso::lloroso::lloroso::lloroso:
ειμαι πολυ στεναχωρημενη γτ επεσα σε εναν ανευθυνο και εφτασα τον σκυλο μ σε αυτο το σημειο
Poso mhnwn h xronwn einai to skuli s??Gt k emena auth t stigmh pernaei ta stadia tou Tufou kai tou dinw mono Antiemetiko kai ena farmako gia to stomaxi!!!Dn ton vazei ston oro o kthniatros mou akoma gt den einai afudatwmenos!!!Alla dn mou eipe gia enesis gia thn antimetwpish tou Tufou!!! :/
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kostas Sidi τα γκρικλις δεν επιτρεπονται απο τους Κανονισμους του φορουμ.

Πως διαπιστωθηκε οτι ειναι τυφος στο σκυλο σου? Ποσο ειναι?
Καλωσηρθες.