Πιθανό άγανο στην μύτη


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το πρωι στο θεμα με τα παγακια ειχα αναφερει ότι η Ηρα εχει προβλημα με την αναπνοη. Μαλλον είναι θεμα μυτης και όχι λαιμου.
Το πρωι ηταν πολύ εντονο το προβλημα και στη διαρκεια της μερας μειωθηκε, αλλά παραμενει.
Την πηγα το απογευμα στην γιατρο και ειπε ότι μαλλον ρουφηξε καποιο άγανο ενώ μυριζε στη βολτα.
Η Ηρα ειναι συνεχεια με τη μυτη κατω όταν την αφηνω χαλαρη ή ελευθερη και τα χορτα είναι καταξερα.

Η γιατρος ειπε ότι δεν βγαινει με φτάρνισμα (ειχαμε πολλα φταρνίσματα) και οσο παει μπορει να προχωραει προς τα μεσα στους βρογχους.
Αν μεινει μεσα, θα σαπισει και θα ληξει το θεμα, αλλά μεχρι τοτε θα την ενοχλει πολύ.

Ο μονος τροπος για να βγει είναι με ναρκωση και τσιμπιδα. Δεν ξερω τι να κανω.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πανε και κανε ναρκωση να το βγαλει Αρη δεν ειναι τιποτα αν το προλαβετε μπροστα.
 












foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τίποτα δεν είναι η νάρκωση βρε Αρη σιγά...
Δεν μπορεί να είσαι τόσο άτυχος να κάτσει σε εσένα η επιπλοκή.....Νέα, υγιής και δυνατή είναι η σκύλα σου!

Εγώ μπορώ άνετα να σκεφτώ μερικές επιπλοκές που είναι πιο πιθανό να συμβούν αφήνοντάς ένα ξένο σώμα να σαπίσει μέσα στον σκύλο.....

Την μέθη κι εγώ την θεωρώ μάλλον απίθανη....
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
με πιο τρόπο ο γιατρος θα σιγουρευτεί ότι κάτι υπάρχει στην μύτη?
έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να την ναρκώσει τζαμπά?
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
απο rottie για το αγανο skylakos
Η βελονωτή απόφυση των σταχυων του σιταριού (κυριως).
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
με πιο τρόπο ο γιατρος θα σιγουρευτεί ότι κάτι υπάρχει στην μύτη?
έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να την ναρκώσει τζαμπά?
Καλημερα.
Μα αυτο ακριβως με απασχολει. Το οτι δεν ειναι σιγουρο αλλά απλά μια πιθανοτητα. Θα την ναρκωσει, θα χωσει την τσιμπιδα, θα σκαλισει και τα δυο ρουθουνια και ΙΣΩΣ βρει ενα αγανο.
Αν ηταν σιγουρο οτι ρουφηξε ενα, δεν θα το συζητουσα αλλά θα την ναρκωναμε την ιδια στιγμη.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αστη μωρέ, τι θα πάθει??. Αν δεν πονάει ή ενοχλείται υπερβολικά, περίμενε λίγες μέρες μήπως φύγει απο μόνο του και αν όχι, το ξανασκέφτεσαι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πηγη, δεν θα παθει τιποτα, αλλά αν τελικα είναι αγανο και δεν βγει από μονο του, πιθανον θα παει πιο μεσα και θα την ενοχλει πολύ περισσοτερο. Τοτε θα πρεπει να βγει και θα είναι πιο δυσκολο.

Σημερα δεν δειχνει ακομα να ενοχλειται αλλά ακομα ψιλοκοιμαται. Ψιλοροχαλίζει παντως, κατι σπανιο για την Ηρα. Όταν κινειται και μυριζει εντονα, τοτε φαινεται περισσοτερο. Δεν πηγα ακομα στο γραφειο για να δω πώς θα είναι.

Σκεφτομαι να την παω μια καλη βολτα, και στο γραφειο που θα την εχω μαζι μου θα δω πώς είναι και ισως την παω το απογευμα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ τη γνώμη μου σου λέω. Αν ο σκύλος δεν υποφέρει/πονάει ιδιαίτερα ή δεν υπάρχει κίνδυνος ζημιάς, θα περίμενα να περάσει μόνο του (αν ενοχλειθεί περισσότερο αργότερα, το ξανασκέφτεσαι). :)
Εσύ αποφασίζεις! :)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το ίδιο έπαθε πρόσφατα και ένα λαμπραντοράκι δικό μου στα Γιάννενα, το αφαίρεσε ο γιατρός πολύ εύκολα και είπε του ιδιοκτήτη πόσο τυχερός ήταν που δεν προχώρησε.

βγάλτο το ρημάδι
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Τι ειναι το αγανο;
Το άγανο είναι πιθανόν κάποιο αγκαθάκι / "σκουπίδι" / "ξυλάκι" :rolleyes:

Και στον δικό μου πάντως που είχαμε πέρυσι ένα άγανο στο αυτί μέσα κάναμε αναισθησία και όλα πήγαν καλά ;) Μην το φοβάσαι πάντως δεν είναι τίποτε :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ξερετε ηδη ότι δεν εμπιστευομαι τους γιατρους εδώ. Δεν το εχω για πεταμα το σκυλι. Τι να κανω? Να τους ζητησω εξετασεις? Τι εξετασεις? Μου εχει κολλησει αυτο που διαβασα τις προαλλες για ένα σκυλι συνφορουμιτισσας που το ναρκωσανε για καθαρισμο δοντιων και δεν ξυπνησε.

Στην κτηνιατρικη κλινικη βλεπει τον σκυλο αναισθησιολογος και κρινει αν μπορει να ναρκωθει. Αν ημουν Θεσσαλονικη, θα την πηγαινα και ας πηγαινε χαμενη η ναρκωση, αλλά και να θελω να την παω τωρα, η κλινικη εχει κλεισει για καλοκαιρι.

Όλα αυτά σκεφτομαι και κοντευω να σκασω παλι. Ηδη αρχισε να ρουθουνίζει πιο εντονα. Το προβλημα της παραμενει.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σε καταλαβαινω Αρη....
Αλλα αφου η Ηρα ειναι υγιης και δυνατη δε νομιζω οτι υπαρχει κινδυνος... Μα καλα κανενας γιατρος δεν υπαρχει εκει που να ξερει τι κανει?
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Ξερετε ηδη ότι δεν εμπιστευομαι τους γιατρους εδώ. Δεν το εχω για πεταμα το σκυλι. Τι να κανω? Να τους ζητησω εξετασεις? Τι εξετασεις? Μου εχει κολλησει αυτο που διαβασα τις προαλλες για ένα σκυλι συνφορουμιτισσας που το ναρκωσανε για καθαρισμο δοντιων και δεν ξυπνησε.

Στην κτηνιατρικη κλινικη βλεπει τον σκυλο αναισθησιολογος και κρινει αν μπορει να ναρκωθει. Αν ημουν Θεσσαλονικη, θα την πηγαινα και ας πηγαινε χαμενη η ναρκωση, αλλά και να θελω να την παω τωρα, η κλινικη εχει κλεισει για καλοκαιρι.

Όλα αυτά σκεφτομαι και κοντευω να σκασω παλι. Ηδη αρχισε να ρουθουνίζει πιο εντονα. Το προβλημα της παραμενει.

Κατανοητά τα ερωτήματα και οι "αμφιβολίες σου" απλά αν θυμάμαι καλά ίσως υπάρχουν δύο ειδών αναισθησίες , εμένα τότε Αλεξανδρούπολη που είχα το ατυχές γεγονός , βρήκα έναν κτηνίατρο που δεν τον ήξερα προσωπικά αλλά όταν κάναμε την μικρή επεμβασούλα στο μικρό είχε τις αισθήσεις του απλά ήταν "σε αφασία" , είχαμε βάλει δοσολογία για λιγότερο βάρος απ ότι ήταν το κανονικό του και έτσι δεν αποκοιμήθηκε πλήρως...