Πλατάρια (Πολύ πάνω από 10% κρέας)


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μιας και είχε γίνει συζήτηση σχετικά με τα πλατάρια, το πόσο κρέας έχουν και το εάν και κατά πόσο είναι αρκετό αυτό το κρέας για τη διατροφή του σκύλου, έκανα (αργία γαρ) αυτό που μου είχε προτείνει το μέλος ΜΑΚΗΣ, δηλαδή να ξεψαχνίσω ένα.

Ιδου το αποτέλεσμα (αριστερά το κόκκαλο και δεξιά το ψαχνό):



Σημειωτέον, ότι το κομμάτι κόκκαλο στα αριστερά έχει κρέας εσωτερικά, ανάμεσα στα μικρά κόκκαλα του καρούτζου αλλά και στα πλευρά.

Εμένα περισσότερο στο 50% κρέας και 50% κόκκαλο μου κάνει.

Το συγκεκριμένο πλατάρι δεν είναι από τα πιο "ψωμομένα", αλλά θα το έλεγα... μετριότατο.

Από εκεί και πέρα και χάριν της πλήρους πληροφορίας, αντιγράφω μέρος του post μου σχετικά με τη διατροφή με πλατάρια

Μια γρήγορη ανάλυση:

Ο σκύλος μου ζυγίζει 40 κιλά, οπότε χρειάζεται ~800-1200 γρ φαγητό την ημέρα, ανάλογα με τον καιρό, το πόσο αθλείται, το πού ζει κτλ.

Ας πούμε ότι χρειάζεται 1 κιλό μαγειρευτό την ημέρα.

Το κυρίως πιάτο του είναι πλατάρια (λαιμοί και φτερούγες από κοτόπουλο, αλαφρώς βρασμένα για 5 λεπτά, κυρίως για το φόβο της σαλμονέλας).

Τα πλατάρια κοστίζουν 39 λεπτά το κιλό (Βαρβάκειος),αλλά για να μην τρέχω τα πέρνω προς 50 λεπτά το κιλό από το χασάπη μου.

Επίσης, μέσα στο φαγητό του, του δίνω ψιλοκομμένο μαρούλι και καρότο. Με ένα μαρούλι και 4 μικρά καρότα περνάει 4 μέρες.

Του δίνω 1 κονσέρβα τόνο την εβδομάδα και 1-2 μήλα.

Τέλος, 1 αυτό την εβδομάδα

Πλατάρια: 0,50 ανά ημέρα*30 ημέρες = 15 ευρώ

Μαρούλι/καρότο: 1,20 ανά 4 ημέρες * 7 = 8,40 ευρώ

Κονσέρβα τόνος: 1 την εβδομάδα * 4 = 4 ευρώ

Μήλα: 2 ανά 2 εβδομάδες * 2 = 4 ευρώ

Αυγά: 0,3 * 4 = 1,20 ευρώ

Σύνολο μήνα: 32,60 ευρώ

Για να τρώει φρέσκο φαγητό χωρίς πρόσθετα συντηρητικά. Υπάρχει το θέμα ότι χρειάζεται χώρος στην κατάψυξη για να αποθηκεύσεις τα πλατάρια, αλλά πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει.
Όποιος θέλει να κάνει μετάβαση, καλό είναι (όπως σε όλες τις αλλαγές διατροφής) να την κάνει σταδιακά. Τα παραπάνω μαζί με λίγη ξηρά τροφή, η οποία σταδιακά θα μειώνεται.

Υπάρχει αρκετός κόσμος που τα δίνει ωμά (και εκτροφείς στην Ελλάδα). Προσωπικά έχω λίγο κόλλημα με την BARF, οπότε τα βράζω λίγο, περισσότερο για να κοιμάμαι ήσυχος.

ΥΓ: Περεταίρω εξέταση του συγκεκριμένου πλαταρίου δεν είναι εφικτή. Ο σκύλος μου το καταβρόχθισε :D
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το βράσιμο των πλαταριών, έστω και λίγο τους χαλάει την ελαστικότητα - τα κόκκαλα γίνοται ακίδες πλέον (δεν μιλάω για το λαιμό αλλά για τα πλευρικά)
 




mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Το βράσιμο των πλαταριών, έστω και λίγο τους χαλάει την ελαστικότητα - τα κόκκαλα γίνοται ακίδες πλέον (δεν μιλάω για το λαιμό αλλά για τα πλευρικά)
Ο Ερμης τρωει μονο ωμα. Το βρασιμο του κοτοπουλου δεν δινει ολα τα θρεπτικα συστατικα σε σχεση με το ωμο. καλυτερα να περασεις στον ατμο τα λαχανικα που εχεις μεγαλυτερο κινδυνο ασθενειων.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
οντως εχει πολυ περισσοτερο κρεας απο οτι ειχα δει - υπολογισει

επειδη μας ενδιαφερει το βαρος και οχι ο ογκος , μηπως το ζυγισες κιόλας :confused::)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
οντως εχει πολυ περισσοτερο κρεας απο οτι ειχα δει - υπολογισει

επειδη μας ενδιαφερει το βαρος και οχι ο ογκος , μηπως το ζυγισες κιόλας :confused::)
Θα το κάνω με άλλο γιατί όπως είπα αυτό το έφαγε ο μικρός.

Περίμενε να ξεψαχνίσω ένα άλλο (ο σκύλος μου θα σε ευγνομωνεί... είμαι πάνω στο μαγείρεμα και με κάνεις να του δίνω κεράσματα :D )
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
65 γραμμάρια κρέας και 75 κόκκαλο (όχι τελείως ξεψαχνισμένο).

Ιδού:

Κρέας:



Κόκκαλο:



Οπότε πάνω-κάτω βγαίνουμε στα ίδια.

Φυσικά, το κρέας δεν είναι αφυδατωμένο, αλλά και πάλι παραμένει μια πολύ καλή ποσότητα κρέατος στην καθημερινή διατροφή του σκύλου, χωρίς κανένα συντηρητικό επιπλέον της τροφής του ίδιου του κοτόπουλου.

Ο μικρός σε ευχαριστεί. Έφαγε 2 πλατάρια πέραν του προγράμματος σήμερα εξ' αιτίας σου ;-)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο Ερμης τρωει μονο ωμα. Το βρασιμο του κοτοπουλου δεν δινει ολα τα θρεπτικα συστατικα σε σχεση με το ωμο. καλυτερα να περασεις στον ατμο τα λαχανικα που εχεις μεγαλυτερο κινδυνο ασθενειων.
Κι εγώ φοβάμαι το βράσιμο..... ωμά τα δίνω.....(αλλά όχι μονο πλατάρια, ολόκληρο το κοτόπουλο.... θεωρώ οτι έχει σωστότερη αναλογία κρέατος/κόκαλου χωρίς να χρειάζεται να μετράω..... )

Α, επ'αυτού να ρωτησω κάτι, από κόπρανα πως πάει ο σκύλος με ατή τη διατροφή? Γιατι εμένα τις μέρες που έδινα μόνο πλατάρια, είχει ΠΟΛΥ ξηρά κόπρανα..... αναγκαζομουν την επόμενη να δίνω κιμά για να έρθει στα ίσια του.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση αλλά σαλμονέλλα δεν μπορεί να πάθει ο σκύλος από το ωμό κοτόπουλο?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Υποτίθεται ότι επειδή το έντερο είναι κοντό και τα υγρά του στομαχιού πολύ δυνατά, δεν παθαίνουν εύκολα σαλμονέλωση (δεν είναι απίθανο όμως).

Σε μια μελέτη που διάβαζα, έδειξαν ότι 80% των σκυλιων που ταϊζονταν ΒΑΡΦ είχαν σαλμονέλα στο φαϊ τους, και απο αυτά 30% εδειχναν σαλμονέλα και στα κοπρανα τους. Κανένας απο τους εν λόγω σκύλους δεν είχε νοσήσει.
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση αλλά σαλμονέλλα δεν μπορεί να πάθει ο σκύλος από το ωμό κοτόπουλο?
Μονο οταν ταϊζεις νωπο κοτοπουλο. Το κατεψυγμενο εχει απαλαχθει κατα 99% εαν δεν κανω λαθος στην βαθεια καταψυξη. Και στο τσοφλι του αυγου, στα λαχανικα βρισκεις σαλμονελα. Πραττεις τα δεοντα. Για λαχανικα πχ χρησιμοποιω αυτα της Happy Dog.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οσο καλη αναφορα και αν εκανε ο Κωστας(kkranis) σχετικα με τα πλαταρια εγω προσωπικα φοβαμαι να δωσω το οτιδηποτε!

Επισης εχω μπερδευτει και λιγο διοτι οι αποψεις ειναι παντα πανω απο 2 σε τετοιου ειδους συζητησεις!Αν κανουμε το 1 θα εχουμε αυτα,αν κανουμε το 2 θα εχουμε προβλημα σε αυτα!

Τα δινουμε ωμα η οχι?
Τα δινουμε μαγειρεμενα η οχι?

Εχω παρακολουθησει ολες αυτες τις συζητησεις περι BARF και ακομα συμπερασμα σωστο δεν εχω βγαλει!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Aρκεί που προβληματίζεσαι και ψάχνεσαι!:)

Κι εγώ 100% ευχαριστημένη δεν είμαι με καμία τροφή.... προσωπικά ήθελα να δώσω ΒΑΡΦ γιατι θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο για τα δόντια με τα οποία ο δικός μου έχει μεγάλο πρόβλημα (βλέπε θέμε BARF και δόντια). Απο την άλλη όμως συχνά δίνω και ξηρά, γιατί κακά τα ψέματα τίποτα δεν συναγωνίζεται την ξηρά σε ευκολία όταν δεν έχεις καταψύκτη. Επίσης, όταν είμαστε σε άλλο σπίτι ή έχω κόσμο στο δικό μου, ομολογώ οτι δε δίνω ΒΑΡΦ, γιατι δε θα κάνουμε τίποτε άλλο απο το να μιλάμε γι'αυτό. Ε, και του φτιάχνει και μαγειρευτό (σωστό) η μάνα μου ενίοτε.... να μην το δώσω?:D

Πάντως η διατροφή δεν είναι μαύρο άσπρο....... πάντα υπαρχουν υπέρ και κατά. Ζυγίζεις κι αποφασίζεις!
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Θα συμφωνησω με την Πηγη. Καλο ειναι να ψαχτεις αρκετα, να διαβασεις παρα πολυ και δοκιμαζοντας θα δεις τι ταιριαζει καλυτερα στο σκυλακι σου. Τι του δινει υγεια και ευζωια γενικα χωρις να κλεινεις τα αυτια σου. Τουναντιον να τα εχεις ανοιχτα και να τεσταρεις οτι ακους.
Προσωπικα στο μαλτεζακι μου ειδα τεραστιες διαφορες αναμεσα στις τρεις διατροφες: Ωμα- Μαγειρευτα-Ξηρα
και ακολουθησα αυτο που του εκανε το μεγαλυτερο καλο.
Οσον αφορα τα πλαταρια δεν ειναι καλυτερο να δινεις ολοκληρο το κοτοπουλο τμηματικα οπως ειπε η Πηγη διοτι ετσι εξασφαλιζεις την καλυτερη αναλογια οστων & κρεατος?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω από την άλλη έιμαι υπερ ενός συνδυασμού όλων των παραπάνω...και ξηρα και μαγειρευτα και ωμα!!!
Απλώς προσπαθώ να διαλεγω το καλύτερο και από τα τρία!!!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...
Α, επ'αυτού να ρωτησω κάτι, από κόπρανα πως πάει ο σκύλος με ατή τη διατροφή? Γιατι εμένα τις μέρες που έδινα μόνο πλατάρια, είχει ΠΟΛΥ ξηρά κόπρανα..... αναγκαζομουν την επόμενη να δίνω κιμά για να έρθει στα ίσια του.
Με το μαρούλι, τα μήλα κτλ είναι μια χαρά.

Αν κάνεις το λάθος να δώσεις σκέτα πλατάρια για 2 μέρες, τότε ναι, θα κάνεις το σκύλο δυσκοίλιο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω από την άλλη έιμαι υπερ ενός συνδυασμού όλων των παραπάνω...και ξηρα και μαγειρευτα και ωμα!!!
Απλώς προσπαθώ να διαλεγω το καλύτερο και από τα τρία!!!
Εγω παλια αναγαζομουν να ταιζω την Εσμεραλντα μου μονο με ομα- ΔΕΝ ΕΤΡΟΓΕ τιποτα αλλο!!!

Τα τωρινα μου κοριτσια τρωνε "ανακατεμενα". ΒΑΡΦ, Ξερη αλλα και μαγηρευτο! Και ειναι ολα μια χαρα, δεν εχουν προβληματα με πεπτικο, δοντια η οτιδηποτε αλλο!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Με το μαρούλι, τα μήλα κτλ είναι μια χαρά.

Αν κάνεις το λάθος να δώσεις σκέτα πλατάρια για 2 μέρες, τότε ναι, θα κάνεις το σκύλο δυσκοίλιο.
Δεν τα έδινα στο ίδιο γευμα, αλλά ναι έτρωγε γεύμα λαχανικων/γαλακτοκομικών ενδιάμεσα απο τα πλατάρια.... δεν είδα μεγάλη διαφορά, αλλά εν τω μεταξύ άλλαξα κρέατα, οπότε ίσως αν είχα επιμείνει να δούλευε.... επίσης αυτο που βοήθησε σε μένα είναι τα όργανα (συκωτάκια κυρίως).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95