Πληγή σκύλου


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!
Είμαι καινούριο μέλος, μένω σε ένα χωριό της Λάρισας και έχω έναν μολοσο Ηπείρου 40 κιλών και 2 ετών.
Αρχές του μήνα τον στείρωση και μόλις επουλωθηκε η πληγή του εμφανή σε στο πόδι του κάτι σαν έκζεμα με απώλεια τριχωματος.
Την επόμενη μέρα είχε γίνει πληγή χωρίς αίμα αλά με πυον.
Ο γιατρός μου έδωσε augmentin των 500 δύο φορές την ημέρα, ένα μαλακό χάπι για ψώρα, μια αλοιφή για μύκητες και σπρέι pulvo.
Η πληγή όμως μεγάλωσε(περίπου 7 εκ.) και απέκτησε βάθος.
Ακολούθησα την θεραπεία για 4 ημέρες αλλά καμία βελτίωση
Κατόπιν ο γιατρός μου χορήγησε σουλφαμιδοσκονη και ένα σπρέι αλουμινίου και φυσικά συνεχίστηκε η αντιβίωση. Όμως και πάλι καμία βελτίωση. Έχουμε κλείσει 23 ημέρες και τελικά σήμερα του πήρε αίμα για λεισμανιωση και άλλες εξετάσεις.
Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να ανεβάσω φωτογραφίες του σκύλου μου προκειμένου να έχετε εικόνα, ανησυχώ πάρα πολύ δεν ξέρω τι άλλο να του προσφέρω. Αν έχετε κάποια ιδέα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!
Είμαι καινούριο μέλος, μένω σε ένα χωριό της Λάρισας και έχω έναν μολοσο Ηπείρου 40 κιλών και 2 ετών.
Αρχές του μήνα τον στείρωση και μόλις επουλωθηκε η πληγή του εμφανή σε στο πόδι του κάτι σαν έκζεμα με απώλεια τριχωματος.
Την επόμενη μέρα είχε γίνει πληγή χωρίς αίμα αλά με πυον.
Ο γιατρός μου έδωσε augmentin των 500 δύο φορές την ημέρα, ένα μαλακό χάπι για ψώρα, μια αλοιφή για μύκητες και σπρέι pulvo.
Η πληγή όμως μεγάλωσε(περίπου 7 εκ.) και απέκτησε βάθος.
Ακολούθησα την θεραπεία για 4 ημέρες αλλά καμία βελτίωση
Κατόπιν ο γιατρός μου χορήγησε σουλφαμιδοσκονη και ένα σπρέι αλουμινίου και φυσικά συνεχίστηκε η αντιβίωση. Όμως και πάλι καμία βελτίωση. Έχουμε κλείσει 23 ημέρες και τελικά σήμερα του πήρε αίμα για λεισμανιωση και άλλες εξετάσεις.
Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να ανεβάσω φωτογραφίες του σκύλου μου προκειμένου να έχετε εικόνα, ανησυχώ πάρα πολύ δεν ξέρω τι άλλο να του προσφέρω. Αν έχετε κάποια ιδέα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
καλημερα! μονο σε αυτο το σημειο εχει τριχόπτωση; ειχε κοκκινα μικρα σπυθουρακια; αλλα κενα στο τρίχωμα;
 


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
καλημερα! μονο σε αυτο το σημειο εχει τριχόπτωση; ειχε κοκκινα μικρα σπυθουρακια; αλλα κενα στο τρίχωμα;
Καλημέρα σας, αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε.
Ναι μόνο σε αυτό το σημείο είχε τριχόπτωση και δεν είχε κάποιο σημάδι ή σπυράκια.
 


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Καλημέρα σας, αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε.
Ναι μόνο σε αυτό το σημείο είχε τριχόπτωση και δεν είχε κάποιο σημάδι ή σπυράκια.
Καλημέρα σας, αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε.
Ναι μόνο σε αυτό το σημείο είχε τριχόπτωση και δεν είχε κάποιο σημάδι ή σπυράκια.
 

Attachments





rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
πωπω ειναι μεγαλη πληγη..ελπιζω να μην τον ενοχλει πολυ..φαινεται σαν καποιου ειδους μολυνση, μην ανησυχεις αφου κανατε και εξετασεις θα βρει ο γιατρος τροπο να το πολεμησει..
 
  • Like
Reactions: Chryssa 66


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
πωπω ειναι μεγαλη πληγη..ελπιζω να μην τον ενοχλει πολυ..φαινεται σαν καποιου ειδους μολυνση, μην ανησυχεις αφου κανατε και εξετασεις θα βρει ο γιατρος τροπο να το πολεμησει..
Όντως είναι πολύ μεγάλη πληγή δεν ξέρω τι μπορεί να είναι απλά ανησυχώ ακόμα περισσότερο γιατί εδώ που είμαι δεν έχω επιλογές και ο γιατρός δεν έχει εμπειρία λόγω του ότι ασχολείται περισσότερο με τα ζώα που έχουν οι χωρικοί ως επάγγελμα δηλαδή αγελάδες, πρόβατα, κατσίκια...
Να είσαι καλά ευχαριστώ και πάλι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να σου ζήσει το αγόρι σου.
Βάλτον σε καμιά μεγαλύτερη φωτό, να τον θαυμάσουμε.
Πες μας και τίποτα για την σκούφια του, τ' όνομά του, το ποιόν του :giggle:
Να χαρούν και λίγο ο @sea-mol ο @takisft ο @GRDANE

Ο γιατρός σου πάντως, τα δοκίμασε όλα (y):LOL:
Αν οι εξετάσεις δεν δείξουν κάτι, σκεφτείτε λίγο την περίπτωση, να είναι hot spot.
Θα βρεις και σχετικές συζητήσεις στο φόρουμ.
Δεν είναι τίποτα κακό, αλλά είναι σίγουρα μπελαλίδικο, ειδικά αν αρχίσει να σου βγάζει συχνά. Στο μέλλον, θα το καταλαβαίνεις γρήγορα, μόλις τον δεις και αρχίζει να γλύφεται και να μασουλιέται. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθείς και το αντιμετωπίσεις, τόσο πιο γρήγορα θα εξαφανίζεται.
Τα hot spot είναι βασικά, δερματικές αλλεργίες, ποικίλλης προέλευσης. Μπορεί να έχει περιβαλλοντικά αίτια πχ.
Πρέπει η πληγή να αερίζεται καλά και να μένει στεγνή και καθαρή.
Καλό θα ήταν να έχεις μία Celestoderm ή μία Fucicort. Βοηθούν στα δερματικά.

Σ' αυτήν την εικόνα πχ, είναι hot spot:

20150222_205451.jpg

Περαστικά του και ενημέρωσέ μας, τι καταλήξατε ότι είναι τελικά.
 
  • Like
Reactions: rescuedog


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να σου ζήσει το αγόρι σου.
Βάλτον σε καμιά μεγαλύτερη φωτό, να τον θαυμάσουμε.
Πες μας και τίποτα για την σκούφια του, τ' όνομά του, το ποιόν του :giggle:
Να χαρούν και λίγο ο @sea-mol ο @takisft ο @GRDANE

Ο γιατρός σου πάντως, τα δοκίμασε όλα (y):LOL:
Αν οι εξετάσεις δεν δείξουν κάτι, σκεφτείτε λίγο την περίπτωση, να είναι hot spot.
Θα βρεις και σχετικές συζητήσεις στο φόρουμ.
Δεν είναι τίποτα κακό, αλλά είναι σίγουρα μπελαλίδικο, ειδικά αν αρχίσει να σου βγάζει συχνά. Στο μέλλον, θα το καταλαβαίνεις γρήγορα, μόλις τον δεις και αρχίζει να γλύφεται και να μασουλιέται. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθείς και το αντιμετωπίσεις, τόσο πιο γρήγορα θα εξαφανίζεται.
Τα hot spot είναι βασικά, δερματικές αλλεργίες, ποικίλλης προέλευσης. Μπορεί να έχει περιβαλλοντικά αίτια πχ.
Πρέπει η πληγή να αερίζεται καλά και να μένει στεγνή και καθαρή.
Καλό θα ήταν να έχεις μία Celestoderm ή μία Fucicort. Βοηθούν στα δερματικά.

Σ' αυτήν την εικόνα πχ, είναι hot spot:

View attachment 73394

Περαστικά του και ενημέρωσέ μας, τι καταλήξατε ότι είναι τελικά.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση ναι σίγουρα θα σας ανεβάσω φωτογραφίες χαρούμενες, όσο για το hot spot άλλο ήξερα ότι σημαίνει, θα ενημερωθώ. Ευχαριστώ και πάλι, ευγνώμων!
 




Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Και εμενα για HotSpot μου μοιαζει!
Ισως απο το stress της επεμβασης- ισως δεν εχει και καμια σχεση! Ειναι περιεργα αυτα!
Ναι μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Περιεργως και ο γιατρός μου λέει ότι και εσείς εδώ στην ομάδα, με δικά του λόγια βέβαια. Περιμένω να βγουν σήμερα τα αποτελέσματα από τις αιματολογικο.
Το χειρότερο όμως είναι ότι καταφέρνει πλέον να ξύνει την πληγή του με το πίσω πόδι και το αποτέλεσμα είναι το βάθος να έχει φτάσει κόκκαλο!!!
Τι να κάνω??? Ο γιατρός επιμένει ότι πρέπει η πληγή να μείνει ανοιχτή για να κλείσει, όμως άμα την ξύνει και με μανία δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ!!!
Αν μπορεί κάποιος παρακαλώ την βοήθεια σας!
 


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση ναι σίγουρα θα σας ανεβάσω φωτογραφίες χαρούμενες, όσο για το hot spot άλλο ήξερα ότι σημαίνει, θα ενημερωθώ. Ευχαριστώ και πάλι, ευγνώμων!
 


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Ναι μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Περιεργως και ο γιατρός μου λέει ότι και εσείς εδώ στην ομάδα, με δικά του λόγια βέβαια. Περιμένω να βγουν σήμερα τα αποτελέσματα από τις αιματολογικο.
Το χειρότερο όμως είναι ότι καταφέρνει πλέον να ξύνει την πληγή του με το πίσω πόδι και το αποτέλεσμα είναι το βάθος να έχει φτάσει κόκκαλο!!!
Τι να κάνω??? Ο γιατρός επιμένει ότι πρέπει η πληγή να μείνει ανοιχτή για να κλείσει, όμως άμα την ξύνει και με μανία δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ!!!
Αν μπορεί κάποιος παρακαλώ την βοήθεια σας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δεν σου έδωσε κάτι, να αντιμετωπίσει την φαγούρα;
Τον φαγουρίζει τον κακομοίρη, γι'αυτό το ξύνει.
 


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι τώρα κοντά του, ήρθα Αθήνα για λίγες ημέρες, είναι ο σύζυγός μου μαζί του. Ευτυχώς οι εξετάσεις του είναι καλές, ελαφρά ανεβασμένη κρεατινινη και ουρία. Πήγε ο σύζυγός μου στον γιατρό και του έδωσε χάπια κορτιζόνης και μια γάζα αυτοκόλλητη που δεν ήξερε αν πρέπει να την βάλει. Άλλαξε τρεις τέσσερις φορές γνώμη (ο γιατρός) και τελικά του είπε να του βάλει γάζα στην πληγή. Τι να πω δεν ξέρω. Αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ πολύ πέστε μου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δυστυχώς, είναι εύκολα προσβάσιμο το σημείο και καταλαβαίνω, ότι δεν γίνεται να είστε 24 ώρες από πάνω του. Αν όμως έχει ήδη αρχίσει την κορτιζόνη και εφόσον μπήκαμε σε ΣΚ, μήπως είναι εφικτό στον άντρα σου, να τον έχει από κοντά, για να τον εμποδίζει όταν προσπαθεί να το πειράξει; Μέχρι να πιάσει η κορτιζόνη και να μην τον ενοχλεί, οπότε θα σταματήσει να ασχολείται μαζί του. 1-2 μέρες πιστεύω θα χρειαστεί. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ομολογώ :unsure:
 
  • Like
Reactions: Chryssa 66


Chryssa 66

Member
24 Ιουλίου 2020
11
1
57
Ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντάς και ενδιαφέρεσαι, να είσαι καλά. Δευτέρα βράδυ θα είμαι και εγώ κοντά του να δούμε. Καλό ΣΚ
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU