Πληροφορίες για Αμερικάνικο Ακίτα


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούριος στο φόρουμ, και ο λόγος που μπήκα είναι γιατί ενδιαφέρομαι να αποκτήσω μεγαλόσωμη ράτσα.

Μετά απο "ψάξιμο", δείχνω να καταλήγω στο Αμερικανικό Ακίτα. Το συγκεκριμένο σκυλί αρχικά μου το "σύστησε" ένας φίλος που το κατέχει. Ψάχνομαι και για άλλες ράτσες, αλλά μετά απο ψάξιμο" να είμαι ειλικρινείς δεν έχω δει ομορφότερο και εντυπωσιακότερο σκυλί απο κοντά. Ο φίλος μου λέει ότι είναι και καλός φύλακας, ατρόμητο σκυλί (προς σκυλιά και ανθρώπους) και πιστός.

Θα ήθελα όμως και άλλες πληροφορίες απο κατόχους του σκυλιού, αν είναι δυνατόν. Ή απο άτομα που ξέρουν για την συγκεκριμένη ράτσα. Επειδή σε κάποια websides είδα ότι θεωρούνται "δύσκολα" σκυλιά, θα ήθελα την γνώμη σας. Τι ακριβώς σημαίνει "δύσκολα" και αν θα με απασχολεί η σωματική ακεραιότητα της οικογένειάς μου, όταν λείπω από το σπίτι.......
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Είναι πολυ δυστροπα σκυλιά με πρωτοβουλίες, πιστά στο αφεντικό τους μέχρι και τη ζωή τους θυσιάζουν για το αφεντικό τους. Δεν είναι για αρχάριους, επίσης μη διαννοηθεις να το παρεις μικρότερο απο 2,5 μηνών γιατι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα συμπεριφοράς, έχω ανοίξει θέμα διάβασε το.
 


sofos_vet

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2010
79
1
33
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά...πολύ καλή επιλογή..Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ''νόμιμο'' εκτροφέα της συγκεκριμένης φυλής...Όπως και να είναι..να είσαι προσεκτικός και μη επιπόλαιος με την επιλογή σου...καλό ψάξιμο..
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
δεν έχω δει ομορφότερο και εντυπωσιακότερο σκυλί
λάθος σκεπτικό. Από αναζήτηση συντρόφου (και όχι one night stand) μέχρι αναζήτηση σκύλου, ξεκινάς απ' το χαρακτήρα και τις απαιτήσεις και όχι απ' την αισθητική. Μόνο έτσι δε θα ανοίξεις λογαριασμούς που δε μπορείς να κλείσεις.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
λάθος σκεπτικό. Από αναζήτηση συντρόφου (και όχι one night stand) μέχρι αναζήτηση σκύλου, ξεκινάς απ' το χαρακτήρα και τις απαιτήσεις και όχι απ' την αισθητική. Μόνο έτσι δε θα ανοίξεις λογαριασμούς που δε μπορείς να κλείσεις.
Σωστό αυτό που λες αλλά δεν είναι απόλυτο... Το παιδί είπε ναι μεν ότι του αρέσει από αισθητικής άποψης αλλά ανέφερε και στοιχεία του χαρακτήρα,αλλιώς δεν θα ψαχνόταν!
@komninos δεν ξέρω καθόλου από Ακίτα για να σου πω,αλλά υπάρχουν στο φόρουμ άτομα που θα σε βοηθήσουν. Το μόνο που θα πω είναι να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ και να σου δώσει μια λίστα από εκτροφεία. Έτσι ο εκτροφέας θα σε καθοδηγήσει και θα σου λύσει όλες σου τις απορίες.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
λάθος σκεπτικό. Από αναζήτηση συντρόφου (και όχι one night stand) μέχρι αναζήτηση σκύλου,
:) Δεν παίζεσαι πεθανα στο γέλιο ....

Φίλε μου αν είναι πρώτος σκύλος σου και έχεις και παιδιά μικρά μια και λες πως έχεις οικογενεια θα σου έλεγα ότι δεν κάνει εκτός και αν ασχοληθείς πολύ και πληρώσεις σίγουρα και για την εκπαιδευση του.... που αν έχεις και παιδια θα είναι και λίγο διαφορετική ( θα πρέπει να μαθει να τα ανεχεται με καποιες τεχνικες αλλά για αυτην την ρατσα λίγο δύσκολο)
 


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
λάθος σκεπτικό. Από αναζήτηση συντρόφου (και όχι one night stand) μέχρι αναζήτηση σκύλου.
Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι λάθος το σκεπτικό για να είμαι ειλικρινής. Όταν υπάρχουν 300 ράτσες σκύλων, τότε θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να προσδοκά ένα σκυλί (ή ένα σύντροφο) που θα τον καλύπτει σε όλους τους τομείς και δεν χρειάζεται να συμβιβαστεί με κάποιον. (Ίδιο σκεπτικό έχω και με τις συντρόφους φίλε Grifos....).

Φίλε Christosp προσωπικά δεν έχω παιδιά, αλλά το σκυλί θα είναι σε χώρο με παιδιά. Είχα ένα ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό παλιότερα, όπως και ένα πιτ μπουλ. Έχω κάποιες γνώσεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές. Αν κάποιος είναι ιδιοκτήτης, περιμένω να ακούσω περισσότερα. Κυρίως στο θέμα της επιθετικότητας σε αφεντικό και οικεία πρόσωπα. Δεν θα μπορούσα να πάρω ποτέ ένα σκυλί που θα ήταν επιθετικό προς το αφεντικό του, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες...
 




Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Οταν λες δεν εχεις παιδια αλλα θα ειναι σε χωρο με παιδια, τι ακριβως εννοεις?
 


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
Δύο σπίτια, μεζονέτες σε κοινό κτήμα. Στο ένα μένω εγώ. Στο διπλανό ο αδερφός μου με την γυναίκα του....
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Ετσι δυσκολευει λιγο το πραγμα.
Οι υπολοιποι ειναι συμφωνοι? Θελουν τον σκυλο η απλα θα τον ανεχτουν επειδη τον θελεις εσυ?

Το πως θα ειναι ο σκυλος με εσενα και τους υπολοιπους εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Το ποσο χρονο θα ασχολειστε με αυτον καθε μερα, η εκπαιδευση του, η εκπαιδευση των υπολοιπων που θα εχουν καθημερινη επαφη με αυτον, η καταγωγη του, ο χαρακτηρας του....κτλ
 


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
Αφού βλέπω ότι έχεις Ακίτα, θα σου εξηγήσω λίγο την κατάσταση. Οι υπόλοιποι θέλουν ένα σκύλο φύλακα, με τον απαράβατο όρο να μην φοβούνται για την σωματική ακεραιότητα τους (και των παιδιών τους). Η επιλογή του σκύλου είναι δική μου, όπως και η ανατροφή του. Κανένας δεν θα ασχολείται με το σκυλί εκτός απο εμένα. Γιατί δυσκολεύει το πράγμα? Πες μου αν θέλεις, σε παρακαλώ....
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
komninos;489159 Η επιλογή του σκύλου είναι δική μου said:
Απαντησες μόνος σου γιατί δυσκολευει και δεν εχει να κανει με ακιτα ( που είναι αρκετά δύσκολο σκυλί και σύσκολα θα ανεχθεί αλλους) αν ασχολησαι μόνο εσύ υπάρχει πρόβλημα ειδικά με παιδιά δεν θα πρέπει ποτέ να βρεθούν μόνα τους με τον σκύλο
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αφού βλέπω ότι έχεις Ακίτα, θα σου εξηγήσω λίγο την κατάσταση. Οι υπόλοιποι θέλουν ένα σκύλο φύλακα, με τον απαράβατο όρο να μην φοβούνται για την σωματική ακεραιότητα τους (και των παιδιών τους). Η επιλογή του σκύλου είναι δική μου, όπως και η ανατροφή του. Κανένας δεν θα ασχολείται με το σκυλί εκτός απο εμένα. Γιατί δυσκολεύει το πράγμα? Πες μου αν θέλεις, σε παρακαλώ....
Αυτα που γραφεις ειναι αντιφατικα...
θελουν σκυλο φυλακα και να μη φοβουνται για την σωματικη ακεραιοτητα τους αλλα δε θα ασχολουνται μαζι του και μονο εσυ θα τον αναλαβεις... αυτα τα δυο δεν πανε μαζι... ποσο μαλλον με ενα αμερικανικο ακιτα...
Ο Akitaman ειναι εκτροφεας της φυλης που σε ενδιαφερει οποτε προσεξε πολυ καλα τι θα γραψεi...
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Δλδ δεν θα ερχετε κανεις αλλος σε επαφη με τον σκυλο εκτος απο σενα?
 


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
Προφανώς και θα έρχεται. Στο ίδιο χώρο ζούμε και οι δύο οικογένειες. Απλά δεν θα ασχολείται. (Δεν θα τον ταίζουν, βγάζουν βόλτα κτλ κτλ). Αυτά θα τα κάνω εγώ. Απλά φαντάσου μια κατάσταση τύπου.... θα το βλέπουν από μακριά...

Το σκυλί έχω σκοπό να το αφήνω εντελώς λυμένο στο κτήμα τις βραδυνές ώρες, όταν μεγαλώσει. Για αυτό και θέλω να το πάρω, για φύλαξη. Κατά την διάρκεια της ημέρας θα είναι σε περιορισμένο χώρο. Και την βόλτα του, θα την κάνω μόνο εγώ πάντοτε. Οπότε αν κάποια στιγμή το βράδυ βγει κάποιος έξω απο το σπίτι (εκτός απο εμένα), δεν θέλω να έχουμε τράβαλα....

Πες μου σε παρακαλώ υπό τις συνθήκες που σου περιγράφω, αν μπορώ να πάρω ένα τέτοιο σκυλί.
 




Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Ετσι πως μου τα περιγραφεις ειναι σαν να επιδιωκεις τα τραβαλα.
Και αυτο νομιζω οτι ισχυει και για αλλες φυλες με εντονο το ενστικτο της φυλαξης.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ετσι πως μου τα περιγραφεις ειναι σαν να επιδιωκεις τα τραβαλα.
Και αυτο νομιζω οτι ισχυει και για αλλες φυλες με εντονο το ενστικτο της φυλαξης.
ακριβως... οταν ενας σκυλος ειναι φυλακας δε θα πει 'α αυτους τους βλεπω απο μακρια αρα ειναι καλοι". Για να τους γνωρισει το ζωο, πρεπει απο μικρο να ερχεται σε επαφη μαζι τους, ωστε να τους μαθει και να τους θεωρησει "δικους του".

και θα σου πω και κατι αλλο επειδη αναφερεις διαμονη εξω και φυλαξη. Για μενα ο καλυτερος φυλακας ειναι αυτος που μενει μεσα στο σπιτι. και ξερεις γιατι? γιατι αν καποιος βαλει στοχο το σπιτι σας και ξερει οτι εχετε σκυλο, του πεταει μια φολα, ενα αναισθητικο,απο τα καγκελα και ξεμπερδευει.
 


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
Μαλιστά.... κρίμα. Μετά απο ψάξιμο εδώ και ένα μήνα, δεν είχα βρει πιο όμορφο και μεγαλοπρεπές σκυλί. Και μου έλεγαν ότι κάνει και για φύλακας. Ξεκινάει πάλι το ψάξιμο μάλλον...

Akitaman σε ευχαριστώ πολύ για την ειλικρίνειά σου. Όπως και τα άλλα παιδιά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981