Πληροφορίες για εκπαιδευτές;


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Πριν ρωτήσω για εκπαιδευτές θέλω να ρωτήσω όσους έχουν περάσει εκπαίδευση τα σκυλιά τους τι είναι καλύτερο να αφήσεις τον σκύλο στον ειδικό χώρο που έχουν οι εκπαιδευτές ή στον χώρο σου να έρχεται ο εκπαιδευτής;


Έχω ένα staffordshire 11 μηνών και έχει αρχίσει να γίνεται ζωηρό και δεν ακούει τίποτα και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάω για εκπαίδευση; Έχετε να μου προτείνεται κάποιους εκπαιδευτές (να μην είναι πανάκριβη) όσοι δεν θέλουν να γράψουν εδώ ας μου στείλουν ένα πμ!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Εμείς κάναμε ομαδικα μαθηματα και είμαστε πολυ ευχαριστημένοι!Στο puppies park με τον Γιάννη Αποκοτο και το Στέφανο Μυλωνα!Ειναι δίπλα μας για κάθε απορία ή πρόβλημα που έχουμε και αυτο Ειναι πολυ σημαντικό!Επισης ξέρουν τις φυλές μας και τις ιδιαιτερότητες τους!Θα στους πρότεινα ανεπιφύλακτα!Πήγαινε μιλά μαζι τους,να δουν και το σκύλο και θα σου προτείνουν ότι ειναι καλύτερο!
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Σημαντικές ερωτήσεις προς τους εμπειρότερους;

Όπως ξέρετε μερικοί έχω ένα Staffordshire που είναι 11 μηνών, τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μια περίεργη συμπεριφορά του σκύλου μου, γαβγίζει τις περισσότερες φορές μέρες, χθες επιτέθηκε και δάγκωσε την μάνα μου στο πόδι και της άφησε μελανιά, πριν λίγο μπήκε κάτω από το κρεβάτι και άρχιζε να γαβγίζει δυνατά αναγκάστηκα να κλείσω μπαλκονόπορτες μέχρι να τον βγάλω έξω, με δάγκωσε αρκετά δυνατά στα χέρια μου μέχρι να τον πάω σε άλλο δωμάτιο μόνο του να ηρεμήσει. Ο σκύλος είναι μαζί μου και με τους γονείς μου και άρχιζαν να μου λένε σήμερα ότι είναι επιθετικό μπορεί να δαγκώσει κάποιον, όταν κοιμάσαι μπορεί να σε κατασπαράξει και κάτι τέτοια, θα επιτεθεί σε κανά παιδί στον δρόμο, να πω την αλήθεια αρχίσω να ανησυχώ κάπως και μου πέρασε από το μυαλό να το δώσω. Ο σκύλος δεν με ακούει καθόλου, βγαίνει έξω 3 φορές την ημέρα περίπου στα 40 λεπτά με 1 ώρα κάθε φορά, τις περισσότερες φορές τρέχει όταν πετάω το κλαδί, τρώει συγκεκριμένη ώρα.


Δεν ξέρω που μπορεί να έσφαλα, το σκυλί δεν το χτυπάω καθόλου για να γίνει επιθετικό, έρχεται να παίξει όποτε θέλει αυτό και στο παιχνίδι πάνω δαγκώνει χέρια μερικές φορές άθελα αλλά και μερικές δαγκώνει στο πόδι για να του δώσεις την μπάλα ή το παιχνίδι. Σήμερα το είδα αρκετά θυμωμένο κάτω από το κρεβάτι. Δεν με ακούει καθόλου, στην βόλτα τραβάει και ορμάει σε κόσμο για παιχνίδι και μερικές φορές δαγκώνει τα χέρια τους στο παιχνίδι όχι με δύναμη με αποτέλεσμα μερικοί να φοβούνται. Μήπως δεν έχει αρκετό χώρο; Μήπως φταίει η ζέστη τελευταία για την συμπεριφορά του τις τελευταίες μέρες; Τι να κάνω; Λέω να το πάω εκπαιδευτή άνοιξα και θέμα εδώ http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευση.συμπεριφορά-18/πληροφορίες.για.εκπαιδευτές;-22842/

Οι απαντήσεις σας θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην τελική απόφαση μου για αυτό να απαντάτε σοβαρά. Ευχαριστώ!
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Εμείς κάναμε ομαδικα μαθηματα και είμαστε πολυ ευχαριστημένοι!Στο puppies park με τον Γιάννη Αποκοτο και το Στέφανο Μυλωνα!Ειναι δίπλα μας για κάθε απορία ή πρόβλημα που έχουμε και αυτο Ειναι πολυ σημαντικό!Επισης ξέρουν τις φυλές μας και τις ιδιαιτερότητες τους!Θα στους πρότεινα ανεπιφύλακτα!Πήγαινε μιλά μαζι τους,να δουν και το σκύλο και θα σου προτείνουν ότι ειναι καλύτερο!
mucca διάβασε και εδώ το θέμα
http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευση.συμπεριφορά-18/πληροφορίες.για.εκπαιδευτές;-22842/
 


ΟΡΦΕΑΣ GSD

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
76
1
εμεις τον πηγαμε σε ενα κεντρο που τον εκπαιδευαμε στο χωρο εκει και με ομαδικα μαθηματα και ατομικα αλλα παντα εκει,δεν ερχοντουσαν στο πραγματικο περιβαλλον που ζουσε ο σκυλος και δεν ειδαμε αποτελεσμα μετα απο 6 μηνες!!μετα φεραμε εναν εκπαιδευτη που ερχοταν σπιτι και πηγαιναμε ακομα κ για καφε για να μαθει ο σκυλος και αυτην την περιπτωση και σε 10 μαθηματα ειχαμε τελειωσει την εκπαιδευση με φοβερα αποτελεσματα και πιο φτηνα απο το κεντρο. να τον αφησεις εκει δε θα στο προτεινα γιατι μετα αναγκαστικα θα πρεπει να μαθεις και συ πως γινονται οι εντολες και το σημαντικοτερο για μενα δεν ξερεις πως θα τον εκπαιδευσουν,αν θα χρησιμοποιησουν βια,αν τον ταιζουν και τι,αν ειναι καθαρα εκει που μενει κ.τ.λ
 




Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Εμείς κάναμε ομαδικα μαθηματα και είμαστε πολυ ευχαριστημένοι!Στο puppies park με τον Γιάννη Αποκοτο και το Στέφανο Μυλωνα!Ειναι δίπλα μας για κάθε απορία ή πρόβλημα που έχουμε και αυτο Ειναι πολυ σημαντικό!Επισης ξέρουν τις φυλές μας και τις ιδιαιτερότητες τους!Θα στους πρότεινα ανεπιφύλακτα!Πήγαινε μιλά μαζι τους,να δουν και το σκύλο και θα σου προτείνουν ότι ειναι καλύτερο!
λαθος λινκ εβαλα πριν, αυτο εδω το θεμα http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευσ...κές.ερωτήσεις.προς.τους.εμπειρότερους;-22843/
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα παιδιά στο Puppies Park μπορούν να σε βοηθήσουν σίγουρα. Πήγαινε και μίλα μάζί τους και ΑΜΕΣΑ...Δεν φτα'ιει ο σκύλος....εσύ δεν διάβασες τα σημάδια όταν ήταν κουτάβι...
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Προσωπικα, ειχα τεραστιο προβλημα με το δικο μου, (Amstaff 18 μηνων)

Μετα απο αρκετο ψαξιμο και συναντησεις με εκπαιδευτες, ακουγοντας διαφορετικες αποψεις καθε φορα, διαφορετικα χρονικα περιθωρια και σαφως διαφορετικα χρηματικα ποσα, κατεληξα στον Πετροχειλο,

(Staffordshire εχεις πμ)

Ο σκυλακος μου εμεινε εκει για 45 ημερες, οι τελευταιες 12 μερες ηταν μαθηματα καθαρα με μενα και τον σκυλο για την εκμαθηση των εντολων.

Για να πω την αληθεια καθως πηγαινα να τον δω την πρωτη μερα μετα απο τοσο καιρο ειχα το αγχος να δω πως θα ανταποκριθει στον εκπαιδευτη, ελεγα οτι αν εχει φαει ξυλο θα τον εχει φοβηθει, δεν θα πλησιαζει κοντα του!

Σας διαβεβαιωνω λοιπον οτι τιποτα απο αυτα δεν εγινε, ο ερμακος εκανε σαν τρελος απο τη χαρα του καθε φορα που ο εκπαιδευτης τον επιανε απο την αλυσιδα για να παμε βολτα, σηκωνε το κεφαλι του και περιμενε την επιβραβευση του, και απο μενα και απο τον εκπαιδευτη τα πρωτα μαθηματα.

Την τελευταια μερα που τον πηρα απο το κτημα, ηταν πολυ ησυχος σαν να ειχε στεναχωρηθει που τον πηρα απο εκει, βεβαια εκει που ηταν, ηταν ελευθερος σε εναν ελεγχομενο χωρο, με το σπιτακι του, με τη τροφη που εγω του ειχα πει οτι τρωει και γενικα ολες τις ανεσεις του.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τη συμπεριφορα του σκυλακου μου απο εκεινη τη μερα που τον ξαναπηρα πισω, χωρις να εχω μετανιωσει οθυτε λεπτο για την αποφαση μου.


Εγω για τον συγκεκριμενο θα το προτεινα ανεπιφυλακτα, και ας εχουν μερικοι τις αντιρρησεις τους.

Μονο και μονο που θα πας και θα δεις πως συμπεριφερονται στα σκυλια που εχουν (μεγαλο στον αιρθμο, περιπου 45 τοτε) θα καταλαβεις αρκετα!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εκπαιδευτή στο χώρο του ή στο δικό σου με σένα ΠΑΝΤΑ μαζί.

Εγώ θα πάρω ήδη εκπαιδευμένο σκυλί και πάλι θα πάμε στον εκπαιδευτή του για να μάθω κι εγώ τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Πόσο μάλλον σε ένα ανυπάκουο σκυλί σαν το δικό σου. Οπωσδήποτε εκπαιδευτή και όπωσδήποτε παρουσία σου.
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Εκπαιδευτή στο χώρο του ή στο δικό σου με σένα ΠΑΝΤΑ μαζί.

Εγώ θα πάρω ήδη εκπαιδευμένο σκυλί και πάλι θα πάμε στον εκπαιδευτή του για να μάθω κι εγώ τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Πόσο μάλλον σε ένα ανυπάκουο σκυλί σαν το δικό σου. Οπωσδήποτε εκπαιδευτή και όπωσδήποτε παρουσία σου.
Μην εισαι τοσο απολυτος...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Σε σχέση με τι; (απόλυτη)
___________________________________
Α κατάλαβα. Είμαι, γιατί αν δεν ξέρει τον εκπαιδευτή και πάει σε έναν τυχαίο δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει στο σκύλο.

Και γιατί να μην είσαι μπροστά; Γιατί ο σκύλος σου να σε αποχωριστεί για ένα μήνα;
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Οπως και σε ολα τα πραγματα, υπαρχουν οι καλοι και οι ¨κακοι¨

Προσωπικα οπως ανεφερα παραπανω δεν ειχα κανενα παραπονο ουτε προβλημα.

Εδω εσυ οπως ειπες θα παρεις ενα ηδη εκπαιδευμενο σκυλι....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μην εισαι τοσο απολυτος...
Εντάξει, έχεις δίκιο, δεν πρέπει να είμαστε τόσο απόλυτοι...

Με βάση την "πανανθρώπινη" αρχή ότι αυτός που εκπαιδεύεται είναι, βασικά, ο ιδιοκτήτης - χειριστής... και ο σκύλος, απλά, μαθαίνει να προσαρμόζει την συμπεριφορά του...
Να το θέσω λίγο διαφορετικά, λοιπόν...

Οι περιπτώσεις που θα άφηνα σκύλο (μόνο του) σε εκπαιδευτή, θα ήταν:

1. Αν είχα αποκτήσει το σκύλο και πάθαινα, ξαφνικά, κάποιο ατύχημα, οπότε δεν θα μπορούσα να είμαι παρών, για αρκετά μεγάλο χρόνικό διάστημα...

2. Αν είχα αποκτήσει, ξαφνικά, τόσα χρήματα και περιουσιακά στοιχεία, όπου θα επέλεγα (ίσως) να έχω και 1-2 σκύλους - φύλακες, μαζί με τους χειριστές τους...
Τότε, θα έστελνα τα σκυλιά για εκπαίδευση... είτε θα τα έπαιρνα έτοιμα και θα τα έστελνα για προσαρμογή, μαζί με τους χειριστές τους...
Αλλά, τότε δεν θα ήταν τα δικά μου σκυλιά, αλλά τα σκυλιά των χειριστών...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Θεωρητικά η εκπαιδεύση γίνεται για να καταλάβουμε εμείς τη γλώσσα του σκύλου...δεν καταλαβαίνω τη λογική του αφήνω το σκύλο για εκπαίδευση!Δεν αμφιβάλλω οτι τον είχε καλά το σκύλο σου...όμως τη δικιά μου δε θα την άφηνα κάπου!Εξάλλου πήραμε σκύλο για να ασχολούμαστε μαζί του και όχι να τον δώσουμε κάπου και να τον πάρουμε "έτοιμο" χωρίς παρεξήγηση,αυτή είναι η άποψη μου!
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Ο καθε εκπαιδευτης εχει τον δικο του τροπο εκπαιδευσης.

Κοιτα, δεν ξερω που θα πας τον δικο σου για εκπαιδευση αλλα εδω μιλαμε για τον Staffordshire που θελει αναζηταει πληροφοριες.

Ας μη το περασουμε σε προσωπικο επιπεδο και σπαμαρουμε τζαμπα το thread.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Το συγκεκριμένο εκπαιδεύτηκε με τους ιδιοκτήτες του μπροστά.

Προτιμώ να είσαι εσύ αυτός που δίνει την εντολή καθ'υπόδειξη του εκπαιδευτή ώστε και ο σκύλος να μην μπερδεύει τα πράγματα όταν μετά από ένα μήνα κάποιος άλλος του δώσει την ίδια εντολή.

Τουλάχιστον ας ψαχτεί ο φίλος μας για εκπαιδευτή στα μέτρα του. Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα.
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Θεωρητικά η εκπαιδεύση γίνεται για να καταλάβουμε εμείς τη γλώσσα του σκύλου...δεν καταλαβαίνω τη λογική του αφήνω το σκύλο για εκπαίδευση!Δεν αμφιβάλλω οτι τον είχε καλά το σκύλο σου...όμως τη δικιά μου δε θα την άφηνα κάπου!Εξάλλου πήραμε σκύλο για να ασχολούμαστε μαζί του και όχι να τον δώσουμε κάπου και να τον πάρουμε "έτοιμο" χωρίς παρεξήγηση,αυτή είναι η άποψη μου!
Και οταν δεν εχεις τον καταλληλο χρονο τι κανεις?

Τον αφηνεις χωρις εκπαιδευση?

Σου ειπα οτι καναμε μαζι 12 μαθηματα, που οι περισσοτεροι εκπαιδευτες ειναι τα συνολικα μαθηματα που σου κανουν για τη βασικη.

Δεν τον πηρα ετοιμο, παραγγελματα και μπλοκαρισματα τα δουλευουμε οσο μπορω και εγω μονοι μας!

Σεβαστη η αποψη σου.
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Το συγκεκριμένο εκπαιδεύτηκε με τους ιδιοκτήτες του μπροστά.

Προτιμώ να είσαι εσύ αυτός που δίνει την εντολή καθ'υπόδειξη του εκπαιδευτή ώστε και ο σκύλος να μην μπερδεύει τα πράγματα όταν μετά από ένα μήνα κάποιος άλλος του δώσει την ίδια εντολή.

Τουλάχιστον ας ψαχτεί ο φίλος μας για εκπαιδευτή στα μέτρα του. Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα.
Στα 4 τελευταια μαθηματα, εκανε μονος μου τις εντολες, σαν δοκιμη, οταν του εδινε παραγγελματα και εντολες ο εκπαιδευτης δεν τον ακουγε. Ολα γινονται με τις καταλληλες διορθωσεις.

Αυτο που με ενδιεφερε εμενα ηταν να μη βαλω στον σκυλο μου πνιχτη!

Ολοι οι εκπαιδευτες πνιχτη χρησιμοποιουν και θετικη εκπαιδευση...

Πως εσυ περνεις εκπαιδευμενο σκυλο χωρις να εχεις κανει μαθηματα μαζι του και περιμενεις οτι θα εχει ανταποκριση... Μια ετσι και μια αλλιως μου τα λες.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
My two cents...

Η εκπαίδευση είναι κάτι μαγικό και δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ να λείπω απο αυτό το κομμάτι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981