Πνίχτης για περπάτημα;


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Από μόνος του δεν πρόκειται να "στρώσει" νομίζω

Ειδικά από τη στιγμή που έχει παγιοποιηθεί μια συμπεριφορά

Προσωπικά θεωρώ το "δίπλα" πολύ εύκολη εντολή για να χρειάζεται πνίχτης και πιστεύω ότι ένας σωστός εκπαιδευτής δε θα στο προτείνει.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εγω παντως αν και του φοραω πνιχτη, τον χρησιμοποιω σαν κολαρο και σπανια τον χρησιμοποιω στον κρικο που πνιγει.Παντως εχω προσεξει στις λιγες φορες που τον εχω χρησιμοποιησει (επι το πλειστον η γυναικα μου τον χρησιμοποιει στον πνιχτη) δεν ενοχλειτε απο το πνιξιμο και σε καμμια περιπτωση δεν τραυματιζετε. Εχει την ταση να τραβαει λιγο παραπανω απο τον βηματισμο μας και οχι παρα πολυ, σαν να θελει να ανοιξει λιγο το βημα.Επισης εχω δοκιμασει σε ελεγχομενο περιβαλλον να τον αφησω λυτο να προχωρησει διπλα μου και πηγαινει πολυ καλυτερα απο οταν τον εχω δεμενο. Συγχρονιζετε και παει ακριβως διπλα μου.
Ολα αυτα βεβαια στην αρχη της βολτας γιατι μετα που κουραζετε πηγαινει μια χαρα διπλα μου χωρις τραβηγμα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Παντως εχω προσεξει στις λιγες φορες που τον εχω χρησιμοποιησει (επι το πλειστον η γυναικα μου τον χρησιμοποιει στον πνιχτη) δεν ενοχλειτε απο το πνιξιμο και σε καμμια περιπτωση δεν τραυματιζετε.

2) Εχει την ταση να τραβαει λιγο παραπανω απο τον βηματισμο μας και οχι παρα πολυ, σαν να θελει να ανοιξει λιγο το βημα.

3) Επισης εχω δοκιμασει σε ελεγχομενο περιβαλλον να τον αφησω λυτο να προχωρησει διπλα μου και πηγαινει πολυ καλυτερα απο οταν τον εχω δεμενο. Συγχρονιζετε και παει ακριβως διπλα μου.
Αντε, να προσθέσω - διευκρινίσω ορισμένα πράγματα κι εγώ, μιάς και τα δικά μας σκυλιά προσομοιάζουν πολύ με τον μολοσσό (σε θέματα ταλαιπωρίας, διόρθωσης, πόνου κλπ.)

1) Μιά από τα ίδια! Δεν πονάει και δεν τραυματίζεται ούτε η Μόκα, όταν ο πνίχτης είναι ενεργός. Ξέρω, βέβαια, ότι ο Ricos έχει ακολουθήσει άλλη φιλοσοφία εκπαίδευσης. Η δική μου είναι πως, όταν ο πνίχτης είναι ενεργός, είμαστε σε υπακοή και οφείλει να περπατάει δίπλα μας. Οταν ο πνίχτης είναι στο "ελεύθερο", σημαίνει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει (να στματήσει απότομα, να μυρίσει κλπ.). Οπότε, τον τελευταίο καιρό τη μαθαίνω να δέχεται (σιγά-σιγά) και παραγγέλματα με ανενεργό πνίχτη ή λυτή.

2) Αυτή την τάση την έχει και η Μόκα, αλλά (η άτιμη...) ξέρει τι θέλω και "κονταίνει" το βήμα, όταν πάρει χαμπάρι πως ...διανοούμαι να σκεφτώ διόρθωση...

3) Επίσης, το "ελεύθερο - λυτό" της Μόκας, είναι το καλύτερό της. Μπορεί να περπατήσει άνετα δίπλα μου (πάντα σε ελεγχόμενο - περιφραγμένο περιβάλλον).
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Αυτό που έχω να πω είναι σχετικο-άσχετο.
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.

Οπως και να έχει,
είτε τον χρησιμοποιήσετε ως πνίχτη,
είτε ως περιλαίμιο,
μην τον αφήνετε πάνω στον σκύλο χωρίς επίβλεψη,
και ειδικά όταν ο σκύλος μένει μόνος.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αν δεν είναι αρκετά σφιχτός, μπορεί να μισο-βγει και να κολήσει μέσα στο στόμα του σκύλου η μια μεριά, και η άλλη κανονικά στο σβέρκο.

Σε φίλο μάλιστα όχι μόνο έγινε αυτό, αλλά κόλησε και η γλώσσα του σκύλου μέσα σε ένα κρίκο του πνίχτη και χρειάστηκε χειρουργείο
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Εχουν πνιγεί σκυλιά έτσι!:(
Μπορεί ο εξωτερικός κρίκος να πιαστεί κάπου.
Ο σκύλος στην προσπάθεια του να ξεφύγει επιδεινώνει την κατάσταση.
Το πιο λυπηρό (όλα είναι αλλά...) ένα μαλινουά της Πυροσβεστικής.:(
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ρωτησα γιατι ο σκυλος μου (που τον φοραει σχεδον συνεχεια) δεν αντιμετωπισε ποτε καποιο προβλημα,αλλα δεν μου περασε και απο το μυαλο κατι τραβηγμενο.

οπως και να εχει -ειδικα με τετοια περιστατικα,εστω και σπανια- θελει προσοχη.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Μην του τον φορά μέσα στο σπίτι.
Ετσι και αλλιώς δεν τον χρησιμοποιείς.
Τσάμπα η φθορά στο τρίχωμα εκτός των άλλων...

Προσωπικά, περιλαίμιο μόνο στην βόλτα.
Μέσα δεν βρίσκω λόγο να το φοράει.;)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
δεν του τον φοραω συνεχεια...επισης δεν μενει μεσα στο σπιτι.

σε πολλα σκυλια η τριβη κανει κακο στο σημειο εκεινο του τριχωματος.

ο δικος μου,δεν εχει εμφανισει κατι βεβαια....και τον εχει φορεσει αρκετα.

(sorry για το οfftopic.)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Προσωπικά θεωρώ το "δίπλα" πολύ εύκολη εντολή για να χρειάζεται πνίχτης και πιστεύω ότι ένας σωστός εκπαιδευτής δε θα στο προτείνει.
Οπως σε τοσα πολλα άλλα πραγματα, ετσι και εδω την διαφορά την κανει ο σκυλος, θεωρωντας παντα οτι ο τροπος εκπαιδευσης που ακολουθηθηκε ηταν σωστος και ο καταλληλος για τον συγκεκριμενο σκυλο.

Αλλα σκυλια λογω ανυπομονησιας, ταμπεραμεντου κλπ δυσκολευονται παρα πολυ στο περπατημα στο δίπλα, ενω άλλα το μαθαινουν σε μια μερα και μολις το λουρι κανει πως τεντωνει, σταματανε και επιστρεφουν.

Αλλα δεν βαζουν κωλο κατω στο πλατς για πανω απο μισο λεπτο κι άλλα καθονται με τις ωρες.

Αλλα παθαινουν αμοκ με τα γατια και άλλα κοιμουνται μαζι τους.

Αλλα δεν κανουν αους με τιποτα και άλλα δεν δαγκωνουν με τιποτα.

Αλλα ειναι οι πρωτοι πελατες της φολας κι άλλα δεν τρωνε ποτέ απο κατω χωρις καμια εκπαιδευση.

Να συνεχισω?

Δεν πονάει και δεν τραυματίζεται ούτε η Μόκα, όταν ο πνίχτης είναι ενεργός.
Ναι, γιατι η Μοκα δεν ανηκει μαλλον στην κατηγορια των σκυλων που θα προσπαθησουν να φτασουν καπου ή να κανουν κατι no matter what.

Στην Ηρα χρησιμοποιησα πνιχτη για ελαχιστες μερες πριν απο πολυ καιρο. Η πληγη που της εκανε εκλεισε μετα απο μηνες και το δερμα ηταν σκληρο και εξογκωμενο σε εκεινο το σημειο μεχρι προσφατα.
Ναι, φυσικα και δεν ηξερα να τον δουλευω, αλλά να μια περιπτωση που ο πνιχτης και ποναει και τραυματιζει.

Απο την αλλη, με τις διορθωσεις με το δερματινο κολαρο που χρειαζοταν η Ηρα για να υπακουσει, αλλο σκυλι θα ειχε σβερκο τρια κοματια.

Πες μου τωρα, μεταξυ δυο κακων ποιο ειναι το μη χειρον και ποιο το βελτιστο?!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Οπως σε τοσα πολλα άλλα πραγματα, ετσι και εδω την διαφορά την κανει ο σκυλος, θεωρωντας παντα οτι ο τροπος εκπαιδευσης που ακολουθηθηκε ηταν σωστος και ο καταλληλος για τον συγκεκριμενο σκυλο.

Αλλα σκυλια λογω ανυπομονησιας, ταμπεραμεντου κλπ δυσκολευονται παρα πολυ στο περπατημα στο δίπλα, ενω άλλα το μαθαινουν σε μια μερα και μολις το λουρι κανει πως τεντωνει, σταματανε και επιστρεφουν.

Αλλα δεν βαζουν κωλο κατω στο πλατς για πανω απο μισο λεπτο κι άλλα καθονται με τις ωρες.

Αλλα παθαινουν αμοκ με τα γατια και άλλα κοιμουνται μαζι τους.

Αλλα δεν κανουν αους με τιποτα και άλλα δεν δαγκωνουν με τιποτα.

Αλλα ειναι οι πρωτοι πελατες της φολας κι άλλα δεν τρωνε ποτέ απο κατω χωρις καμια εκπαιδευση.

Να συνεχισω?
Ναι, αλλά εγώ δε μιλάω για βόλτα με αντιπερισπασμούς, κυνηγητά γατιών κτλ

Μιλάω για μια πορεία στο "δίπλα" και μόνο

Αν αυτό δεν έχει επιτευχθεί σε τέλειο βαθμό σε ελεγχόμενο χώρο, είναι άσκοπο να βγάλεις το σκύλο έξω και να περιμένεις να είναι και σωστός από πάνω.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και πού να ξερω εγω τι εννοεις βρε? :confused::p
Στην απλη και ουδετερη πορεια,τα πραγματα ειναι σαφως πολυ πιο ευκολα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ναι, γιατι η Μοκα δεν ανηκει μαλλον στην κατηγορια των σκυλων που θα προσπαθησουν να φτασουν καπου ή να κανουν κατι no matter what.
Αρη, να σου θυμίσω κάτι που σου έχω ξαναπεί, ώστε να βοηθήσω και από την αντίστοιχη οπτική.
Φαντάσου την Ηρα στο "αντίστροφό" της: Ναι, η Μόκα, κάποιες στιγμές θα προσπαθήσει (για την ακρίβεια, θα εκσφενδονιστεί) no matter what, όταν τρομάξει!
Ο ενεργός πνίχτης (είτε το πιστεύεις, είτε όχι) την βάζει σε ένα τρόπο "σκέψης", ώστε ακόμα και αυτό το ξεπέταγμα από φόβο, να το κάνει πιο "γλυκά" και να σταματάει με τη διόρθωση...

Εχουν πνιγεί σκυλιά έτσι!:(
Μπορεί ο εξωτερικός κρίκος να πιαστεί κάπου.
Ο σκύλος στην προσπάθεια του να ξεφύγει επιδεινώνει την κατάσταση...
Εστω και off-topic, για να το εμπεδώσουμε όλοι...

Ο μπούλης (και ο Κώστας) έχει μεγάλο δίκιο!
Παρότι ξεχνάω πολλές φορές να της βγάλω τον πνίχτη, είναι σημαντικό να μην το ξεχνάμε, ιδίως όταν ο σκύλος είναι σε εξωτερικό χώρο, Θοδωρή.
Μπορεί εύκολα να πιαστεί από κάπου... πιό εύκολα απ' ότι μέσα στο σπίτι (όπου έχει μικρότερη ταχύτητα και ορμή και έχει μάθει να μετακινείται πιο προσεκτικά)...
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Γιαννη ο σκυλος μου ειναι μεσα στο Kennel του οπου υπαρχει το σπιτι του και τα μπολ νερου - φαγητου.Τιποτε αλλο για να τραυματιστει με τον οποιοδηποτε τροπο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα σας.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε:

- Έναν αρσενικό Γερμανικό μολοσσό (ύψος 80+ cm στο ακρώμιο, βάρος 80+ κιλά)

- Μια γυναίκα χειρίστρια

Επίσης σύμφωνα με την περιγραφή της ιδιοκτήτριας, ο σκύλος τραβαει στην βόλτα στο 30% των περιπτώσεων που κάτι θα δει και θα του τραβήξει την προσοχή και δεν τον συγκινούν πλέον ούτε οι λιχουδιές, ούτε τα παιχνίδια.

Είναι απολύτως σίγουρο πως εάν δεν γίνει απολύτως σαφές στο σκύλο ότι ΔΕΝ πρέπει να τραβαει σε καμία περίπτωση, το 30% των περιπτώσεων που τραβαει τώρα θα μετατραπεί σε 100% σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα διότι πολύ απλά η ιδιοκτήτρια του σκύλου του έχει δώσει την επιλογή και την δυνατότητα να τραβαει κατά περίπτωση. Από την στιγμή λοιπόν που ο σκύλος έχει την δυνατότητα να επιλέξει, θα επιλέξει αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο και αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο δεν είναι να κάτσει στο «μαζί», αλλά να τρέξει σε ένα άλλο σκύλο, γάτα, ή οτιδήποτε άλλο του προσελκύσει την προσοχή.

Εάν αυτή η συμπεριφορά δεν διορθωθεί άμεσα, έτσι ώστε να ΜΗΝ έχει ΠΟΤΕ την επιλογή ο σκύλος να τραβήξει, σε λίγο καιρό ιδιοκτήτρια και σκύλος θα χρειαστεί να διακομιστούν με συνοπτικές διαδικασίες για παροχή πρώτων βοηθειών στα εφημερεύοντα η πρώτη και στον κτηνίατρο ο δεύτερος.

Η λύση είναι μονόδρομος: Διόρθωση της ανεπιθύμητης συμπεριφοράς με την βοήθεια εκπαιδευτικών εργαλείων και συγκεκριμένα prong collar ή e-collar.

Τα εκπαιδευτικά εργαλεία δεν είναι αντικείμενα βασανισμού είναι το μέσο για να φτάσουμε στον εκπαιδευτικό μας στόχο. ΌΛΑ τα εκπαιδευτικά εργαλεία (παιχνίδια, λιχουδιές, πνίχτης, πνίχτης με καρφιά, χρήση φωνής, ηλεκτρικό κολάρο κτλ), είναι χρήσιμα και απαραίτητα στην εκπαίδευση και κακώς διαχωρίζονται σε «καλά» και «κακά» με αποτέλεσμα πολλές φορές να δαιμονοποιουνται από ανθρώπους που τους συμφέρει να μένει ο κόσμος στην ημιμάθεια, στην άγνοια και στην παραπληροφόρηση.

Η εκπαίδευση είναι ΜΙΑ και ανάλογα το σκύλο και το εκπαιδευτικό στόχο που έχουμε θεσει επιλέγουμε ποια θα χρησιμοποιήσουμε για να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αυτό που κάνει την διαφορά είναι η χρήση τους και όχι τα ίδια τα εκπαιδευτικά εργαλεία, γι’ αυτό κάθε ιδιοκτήτης πρέπει να διδαχτεί την ΟΡΘΗ τους χρήση από επαγγελματίες εκπαιδευτές και όχι από «γνώστες» του πεζοδρομίου ή του πληκτρολογίου που καπως-καπου-καποτε κατι ακουσαν, κατι καταλαβαν, κατι θελουν να μας πουν.

Αγαπητή φίλη Skylakos,

Ο εκπαιδευτής σου έχει δίκιο και καλά θα κάνεις μετά την παρούσα άτυπη δημοσκόπηση στο forum, όπου ο καθένας μας έχει πει την γνώμη του, να τον εμπιστευτείς και να ακολουθησεις τις οδηγίες του. Εάν δεν έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου, απευθύνσου άλλου.

Το σίγουρο είναι ότι από δω μέσα δεν θα βρεις λύση στο πρόβλημα σου, το οποίο έτσι και το αμελήσεις, θα οξυνθεί με τον καιρό και θα έρθεις αντιμέτωπη με χειρότερα προβλήματα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατερινα, συμφωνω μαζι σου 100% αλλά το φορουμ τελευταια εχει παρα-θετικέψει, γι αυτό και φοβομαστε πλεον να αποδεχθουμε ανοιχτα τα εργαλεια του σατανα! :D:paja1:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Καλησπέρα σας.

...
Πώς κρίνεις εσύ μέσω internet αν το συγκεκριμένο σκυλί αντέχει τον πνίχτη ή το prong.

Ναι, μπορεί να δουλέψει σωστά, αλλά τα εργαλεία αυτά προϋποθέτουν και πιο "σκληρά" σκυλιά που να αντέχουν τη διόρθωση
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και πάντα πρέπει να φροντίζουμε ότι δεν δημιουργείται η εικόνα "βάλτε πνίχτες με καρφιά και ακίδες για να σας ακούει ο σκύλος" ;)

εκπαιδευτικά εργαλεία ναι- για εκπαιδευση απο εκπαιδευτές

τώρα μιλάνε όλοι - μιλάω κι εγώ με το "ρουξούνι" που το κρατάω με ένα δάχτυλο.....:lol:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
@kkranis

Γιατι Κωστα, στις συντριπτικα περισσοτερες περιπτωσεις σοφτ σκυλων που δεν τραβανε σαν τα βοδια και δεν αντιδρουν πολύ εντονα στα ερεθισματα, αρκει να μπει προνγκ και το τραβηγμα σταματαει από μονο του, ΧΩΡΙΣ να χρειαζεται καποια διορθωση με τραβηγμα/τιναγμα του λουριου.

Γι αυτό ειπε και ο Ντενις για 20 εκατοστα λουρι. Εκει το προνγκ θα είναι στην ουσια σε παθητικο ρολο.

Αν αρχισεις τις κανονικες και σοβαρες διορθωσεις με τα εργαλεια, τοτε ναι, θες και σκληρο σκυλο και το εργαλειο "πρεπει" να λειτουργησει κανονικα και οχι παθητικα.