Πνίχτης για περπάτημα;


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Γίνονται πολλά σεμινάρια τα οποία μπορείς να παρακολουθήσεις και να δείς διάφορες χρήσεις εκπαιδευτικών εργαλείων.
Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά επειδή μαθαίνεις γρήγορα http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?5825-Αγριεψε με τα σεμινάρια θα ανέβεις γρήγορα πολλές σκάλες.

Και επειδή μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα, (το οποίο έχει σχεδόν καλυφθεί) ... ciao
Εννοειται οτι μαθαινω γρηγορα δεν γεννηθηκα ξερολας...ουτε τα ξερω ολα.Απλα μ αρεσει να πιστευω σε αυτα που βλεπω και οχι σε αυτα που ακουω...

Και δε θελω να τσακωθω , πρεπει να προσπαθησεις πολυ αλλα τοτε θα ξεκατινιαστουμε και δεν ειναι ωραιο...και δεν νομιζω οτι σε συμφερει.

αυτά τα ρήματα δεν είναι επιχειρήματα παρά μόνο ψυχολογικοί και συναισθηματικοί εκβιασμοί...

Αυτο θα ισχυε αν τα ελεγα καρφι και ρευμα αλλα βλεπεις οτι ειμαι διακριτικος.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@Panos0685
Αν θεωρείς την χρήση του prong ή του e-collar καρφωμα και ψήσιμο,
δεν νομίζω να σου αλλάξει αυτή η άποψη αν την δεις από κάποιο εκπαιδευτή δουλεμένη σωστά ή όχι.
(Νομίζω; )

Έχεις ήδη αποφασίσει ποια άποψη και στάση κρατάς.

Είναι σαν την γιαγιά μου που είτε το σκουλαρίκι στη γλώσσα το κάνεις σε χειρουργείο, είτε με ταβανόπροκα, πάλι βάρβαρο είναι γι αυτήν, πάλι κατά είναι (να ελαφρύνω λίγο το κλίμα) ;)
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
@Panos0685
Αν θεωρείς την χρήση του prong ή του e-collar καρφωμα και ψήσιμο,
δεν νομίζω να σου αλλάξει αυτή η άποψη αν την δεις από κάποιο εκπαιδευτή δουλεμένη σωστά ή όχι.
(Νομίζω; )

Έχεις ήδη αποφασίσει ποια άποψη και στάση κρατάς.

Είναι σαν την γιαγιά μου που είτε το σκουλαρίκι στη γλώσσα το κάνεις σε χειρουργείο, είτε με ταβανόπροκα, πάλι βάρβαρο είναι γι αυτήν, πάλι κατά είναι (να ελαφρύνω λίγο το κλίμα) ;)
Καμια σχεση δεν φοραω παρωπιδες...αυτο λεω τοση ωρα.Να μαθω ποιος εκπαιδευτης χρησιμοποιει το prong η το ηλεκτρικο σωστα θελω.Θα ηταν πολυ ενδιαφερον γιατι η Ιταλια και η Γερμανια μου πεφτουν μακρια.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν είπα ότι φοράς παρωπίδες.
Είπα πως θεωρώ, ότι αν με τα δικά σου φίλτρα βλέπεις κάτι βάρβαρο εις βάρος του σκύλου,
έστω και αν το δεις να χρησιμοποιηθεί σωστά, πάλι βάρβαρο θα το θεωρείς.
Μεγάλη συζήτηση και όχι απαραίτητη, απλά έχει να κάνει και με την οπτική γωνία του παρατηρητή ;)

Εκτός αν θεωρείς πως είναι βάρβαρο επειδή χρησιμοποιείται κατά κόρον λάθος,
και όχι επειδή είναι αυτό καθ'αυτό βάρβαρο!
(Αν κατάλαβα σωστά το τελευταίο post)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Panos0685,τόση ώρα μιλούσες με έναν εκτροφέα Rottweiler!

Αν θέλεις να μάθεις τι και πως περί πνίχτη και κολάρου μπορείς να το μάθεις με άλλο τρόπο!

Αυτός ο τρόπος που διάλεξες είναι απαξιωτικός!

Υπενθυμίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα!

Όποιος θέλει να δει δουλειά εκπαιδευτή ας ενδιαφερθεί και ας ρωτήσει!

Εδώ μιλάμε για τον συγκεκριμένο σκύλο της skylakos και υπό συγκεκριμένες συνθήκες!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Να μαθω ποιος εκπαιδευτης χρησιμοποιει το prong η το ηλεκτρικο σωστα θελω.
Εστω ότι εχεις δικιο Πανο. Κι εγω θα ηθελα να μαθω ποιος εκπαιδευτης χρησιμοποιει σωστα το δερματινο κολαρο. Σωστα σημαινει ηπια και αποτελεσματικα.

Γιατι, αν το χρησιμοποιει για να κανει τον σκυλο ελικοπτερο και να του τσακιζει τον σβερκο, σε τι διαφερει από αυτον που «πνιγει» και «ψηνει»?
Από την άλλη, εάν δεν εχει αξιολογο και σταθερο αποτελεσμα, να τον κανω τι?

Εαν εσυ (υποθετικα) γνωριζεις δυο τρεις σωστους με το δερματινο, τοτε αυτό μαλλον δεν αποτελει σοβαρο στατιστικο δειγμα, ουτε και είναι πρακτικα αξιοποιησιμο από ολους εμας.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Denis,οι 2 τελευταιοι σπόνδυλοι πριν την ουρα του ήταν σε κοντινοτερη αποσταση από την πρεπουσα, με αποτελεσμα να πιεζει το κεντρικο σωληνα των νευρων και ο σκυλος να μη μπορει να καθισει και να ξαπλωσει.Εγινε εγχειρηση πριν 2 μηνες και περιμενουμε αποτελεσματα.Ως τωρα μικρη βελτιωση.Επισης βρηκαν στοιχεια wobbler τοσο μικρα που ο σκυλος δε νιωθει ακομα τιποτα,χωρις να γνωριζουν ομως πώς,πότε και αν θα εκδηλωθει.

Διαβαζω πολυ προσεκτικα αυτα που λετε παιδια και σας ευχαριστω για την αναλυση.
Πάντως και απο εδω μέσα σε αλλα θεματα εχουν γραφτει οτι ο πνιχτης βλαπτει σε λαιμο,σβερκο,κτλ, αλλα τα ιδια ακριβως εχουν γραφτει και για το απλο περιλαιμιο λογω τραβηγματος.Ακομα και γιατροι δεν μου εχουν απαντησει ξεκαθαρα.

Ο συγκεκριμενος σκυλος, μολις νιωσει εστω λιγο πονο στο λαιμο,δε θα αντιδρασει ασχημα.Πιστευω οτι οι διορθωσεις που θα γινουν θα εχουν αποτελεσμα ακομα και σε μικρη ενταση.

Δεν δεχομαι(συγγνωμη λογω και της μικρης μου εμπειριας) οτι οι διορθωσεις πρεπει να ειναι απο την αρχη εντονες.Στα παντα υπαρχουν διαβαθμισεις, γιατι ισα-ισα αν δεν υπαρχουν μαθαινει ο σκυλος οτι οτιδηποτε και να κανει η τιμωρια θα ειναι ιδια και ετσι απευαισθητοποιειται γρηγοροτερα μπροστα σε οποιασδηποτε πιεσης τιμωρια.

Οσο αφορα οτι ειμαι γυναικα και αν μπορω να τον κρατησω,πιστεψτε με,μπορω. Δεν ειναι αυτο το θεμα ομως.Και αντρας να ημουν 120 κιλα,θα ηθελα να μη χρειαζεται να βαζω δυναμη για να τον κρατησω σε....μια γατα.Να μην κανει καν το βημα να παει.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν ο σκυλος μαθει να μη σερνει με τον πνιχτη,μολις το βγαλω,δε θα συρει;Θα ξερει οτι δε θα νιωσει πονο,αρα ισως το εκμεταλλευτει.
Με τοσο σωματικο πονο που εχει αυτο σκυλι,θα βιωσει το ιδιο και τον πονο του πνιχτη;Οτι ακομα κι εγω τον ποναω;Θα πειτε οτι σκεφτομαι γυναικεια,ε;Δε θεωρω οτι αυτος ειναι ο τροπος σκεψης μου,αλλα υπαρχει μια αμοιβαια εμπιστοσυνη μεταξυ μας και δε θελω να χαλασει.Χτιστηκε με κοπο.Αν καποιος μπορει να μου επιβεβαιωσει οτι αυτη δε θα χαλασει με τον πνιχτη,θα το βαλω.Αν ομως εστω στο πισω μερος του μυαλου σας,υπαρχει η υπονοια οτι μπορει να συμβει,θα ηθελα να το ξερω.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Δεν δεχομαι(συγγνωμη λογω και της μικρης μου εμπειριας) οτι οι διορθωσεις πρεπει να ειναι απο την αρχη εντονες.Στα παντα υπαρχουν διαβαθμισεις, γιατι ισα-ισα αν δεν υπαρχουν μαθαινει ο σκυλος οτι οτιδηποτε και να κανει η τιμωρια θα ειναι ιδια και ετσι απευαισθητοποιειται γρηγοροτερα μπροστα σε οποιασδηποτε πιεσης τιμωρια.
Λάθος, γιατί του μένει στο μυαλό το αρχικό σοκ της τιμωρίας και ξέρει με τη σταθερότητα και συνέπεια του χειριστή ότι όταν κάνει λάθος θα επέλθει η τιμωρία.

Τα εργαλεία αυτά πρέπει να χρησιμοποιούνται σωστά. Όποιος δεν έχει τα κότσια να το κάνει, καλύτερα να μη τα βάλει :)

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν ο σκυλος μαθει να μη σερνει με τον πνιχτη,μολις το βγαλω,δε θα συρει;Θα ξερει οτι δε θα νιωσει πονο,αρα ισως το εκμεταλλευτει.
Σε θεωρητικό επίπεδο και εφόσον γίνει σωστά η δουλειά πρώτα από τον εκπαιδευτή και μετά μάθεις και εσύ να το χειρίζεσαι, τότε ο σκύλος θα "κουμπώσει" σε μια επιθυμητή για εσένα συμπεριφορά χωρίς να χρειάζεται πολλές διορθώσεις μετά. Πάντως εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ σκύλο που να ξεκίνησε να φοράει πνίχτη ή prong με αυτή τη λογική από μεριάς ιδιοκτήτη και μετά από κάποιο καιρό να τα αποχωρήστηκε.


Με τοσο σωματικο πονο που εχει αυτο σκυλι,θα βιωσει το ιδιο και τον πονο του πνιχτη;Οτι ακομα κι εγω τον ποναω;Θα πειτε οτι σκεφτομαι γυναικεια,ε;Δε θεωρω οτι αυτος ειναι ο τροπος σκεψης μου,αλλα υπαρχει μια αμοιβαια εμπιστοσυνη μεταξυ μας και δε θελω να χαλασει.Χτιστηκε με κοπο.Αν καποιος μπορει να μου επιβεβαιωσει οτι αυτη δε θα χαλασει με τον πνιχτη,θα το βαλω.Αν ομως εστω στο πισω μερος του μυαλου σας,υπαρχει η υπονοια οτι μπορει να συμβει,θα ηθελα να το ξερω.
O πόνος στον πνίχτη, το prong ή ακόμα και στη δυνατή διόρθωση με το κολάρο είναι δεδομένος. Από το λαιμό περνάνε όλα τα νεύρα του σώματος και είναι από τις πλέον ευαίσθητες περιοχές, μαζί με την κοιλιά

Τώρα, το να μη χαλάσεις τη σχέση σου με το σκύλο, μεγάλο κεφάλαιο...


@denis (αν και ελαφρώς off-topic)

Περιγράφεις μια μέθοδο που χρησιμοποιείς το prong για φοβικά σκυλιά. Συμφωνώ μαζί σου στα περί αντίδρασης στον πόνο (για αυτό και εγώ έβαλα τα "" στη λέξη πόνος, γιατί και εγώ θεωρώ ότι ο σκύλος δεν αντιδρά σε πόνο, αλλά ψυχικά δεν αντέχει την ανθρώπινη επαφή.

Πραγματικά δεν ξέρω (ούτε το έχω δει ποτέ ούτε μου είχε περάσει από το μυαλό) αν δουλεύει η διόρθωση με τέτοιο τρόπο, αλλά προσωπικά προτιμώ μιαν άλλη αντιμετώπιση. Την απευαισθητοποίηση του σκύλου μέσω θετικών εμπειριών, όπως το τάισμα και το παιχνίδι, που αυτό το έχω δει να δουλεύει και μάλιστα πολύ καλά.

Μια μικρή ιστορία ως παράδειγμα. Πριν μερικούς μήνες γνώρισα ένα σκύλο γ/π προερχόμενος από γραμμές οδηγών τυφλών (και οι δύο γονείς του εργάζονται ως οδηγοί). Το σκυλί πολύ ήρεμο από χαρακτήρα και λόγω των πολλών απαγορεύσεων (πίεσης) που είχε δεχτεί μέσα στο ίδιο του το σπίτι από άπειρους ιδιοκτήτες, δεν έπαιζε, φοβόταν την οποιαδήποτε ξένη ανθρώπινη παρουσία και κρυβόταν πίσω από τον ιδιοκτήτη του στο παραμικρό.

Σήμερα το σκυλί αυτό προπονείται κανονικά σε καθήκοντα προστασίας και έχει φτάσει στο σημείο που ο ιδιοκτήτης έχει πρόβλημα και χρειάζεται δουλειά στο control για να κρατήσει ένα γ/π που είναι γεμάτο αυτοπεποίθηση.

Προσωπικά εγώ, ίσως λόγω απειρίας, δε μπορώ να φανταστώ πώς το prong ή ο πνίχτης θα λειτουργούσε ευεργετικά στο συγκεκριμένο σκύλο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παντως, αναμεσα στο δερματινο, τον πχιντη και το προνγκ, το πιο "φιλικο" εργαλειο σε τραχεια και αυχενα ειναι το προγνκ. Πρεπει να προσπαθησεις πάρα πολυ για να κανεις ζημια στα σημεια αυτα. Για να τρανταξεις τον σκυλο με το προνγκ, πρεπει να κανεις τετοια διορθωση, που πλεον μιλαμε για κακοποηση.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Και το απλό κολάρο, εφόσον εφαρμοστεί σωστά την κάνει τη δουλειά μια χαρά

Και δεν ξέρω γιατί μιλάμε για τα προβλήματα στη σπονδυλική στήλη. Απ' ότι κατάλαβα ο συγκεκριμένος σκύλος είχε το πρόβλημα στους τελευταίους σπονδύλους πριν την ουρά (εκτός και αν δεν έχει λειτουργήσει ο καφές ακόμα)

:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, θα ηθελα να ξερω τι ειδους αποτελεσματικη διορθωση μπορει να γινει με το "σωστα εφαρμοσμενο" δερματινο κολαρο ή ακομα και με τον πνιχτη, στην περιπτωση που ο σκυλος εχει ηδη προλαβει και τραβηξει μπροστα καναδυο μετρα και ο ιδιοκτητης βρισκεται απο πισω με το ... τεντωμενο λουρι στο χερι.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι ρε συ, αλλά λεμε τωρα οτι σου ξεφυγε, πραγμα συνηθες για τον μεσο ιδιοκτητη στη βολτα. Μονο το προνγκ θα σταματησει τον σκυλο στην περιπτωση που περιγραφω και θα μεινει στη θεση του ψηλα (μολις κατω απο τα αυτια).
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αν το θέτεις έτσι... εξαρτάται πόσο θέλει να ασχοληθεί ο καθένας

Εφόσον κάποιος δεν έχει το χρόνο, την όρεξη, βαριέται κτλ τότε ΟΚ πάω πάσο
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, το θεμα δεν είναι να πας ή να παω πασο.

Φυσικα, και τα πραγματα βελτιωνονται δραματικα εάν ο ιδιοκτητης ασχοληθει πολύ και ουσιαστικα με τον σκυλο του και το χτισιμο της σχεσης και όταν κανει βολτα δεν αρμενιζει και είναι απολυτα συντονισμενος με τον σκυλο, καθως επισης όταν βλεπει και προβλεπει τα ερεθισματα/περισπασμους πριν αυτά εμφανιστουν ή συμβουν.

Συχνα όμως, ο σκυλος αντιλαμβανεται πρωτος το ερεθισμα, λογω αισθησεων δικων του και δικιας μας επιπολαιοτητας και το περιθωριο εγκαιρης αντιδρασης από εμας χανεται.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ναι, αλλά εφόσον ο ιδιοκτήτης έχει φροντίσει για όλα πριν εκθέσει το σκύλο του στα ερεθίσματα για τα οποία συζητάμε, τότε θα έχει μειώσει και τα προβλήματα σε βαθμό που θα αντιμετωπίζονται πολύ εύκολα
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεκτο, αλλά η πραξη δειχνει άλλα. Ότι βιαζομαστε να τον εκθεσουμε σε ερεθισματα υπαρανω των δυναμεων μας και αποφασιζουμε να δρασουμε όταν μια συμπεριφορα εχει ηδη παγιωθει.
Μια τετοια περιπτωση εχουμε πιθανοτατα και εδώ.

Εξαλλου, τα εργαλεια δεν βγηκαν για να εκπαιδευονται σε βασικη κουταβια 4 μηνων (ασχετως αν γινεται και αυτό), αλλά για διορθωση ανεπιθυμητων συμπεριφορων.

Βεβαια, εξακολουθω να πιστευω ότι σε σοφτ σκυλο δεν ειναι απαραιτητα, εδώ όμως εχουμε σοφτ σκυλο πολλων κιλων.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βεβαια, εξακολουθω να πιστευω ότι σε σοφτ σκυλο δεν ειναι απαραιτητα, εδώ όμως εχουμε σοφτ σκυλο πολλων κιλων.
Πρώτα απ' όλα κανείς μας δε μπορεί να πει αν ο συγκεκριμένος σκύλος είναι soft ή softer ή ... softex :p

Αν ο σκύλος είναι ευαίσθητος στις διορθώσεις, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπει πνίχτης ή prong, με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι ο χειριστής θα μάθει να διορθώνει με το σωστό τρόπο.

Η ευαισθησία στις διορθώσεις δεν εξαρτάται από τα κιλά του σκύλου, αλλά από το χαρακτήρα του. Εδώ υπάρχουν σκυλιά που δέχονται μικρές διορθώσεις από το χειριστή τους και "πέφτουν" αμέσως ενώ αν πάει κάποιος άλλος να τους κάνει διόρθωση (π.χ. εκπαιδευτής) αντιδρούν δυναμικά (για να το θέσω ευγενικά).

Αν μιλάμε για σκύλο ο οποίος δε χαμπαριάζει και δεδομένου ότι είναι στη συγκεκριμένη ηλικία, τότε ναι, μπορεί και η χρήση πνίχτη ή ακόμα και prong να είναι μονόδρομος.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Όχι, κανείς δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα για την «μαλακοτητα» του σκυλου, πιθανον ουτε η ιδια η ιδιοκτητρια, εάν δεν εχει γνωρισει «αναγνωρισμενους» πραγματικα μαλακους ή σκληρους σκυλους. Απλά, για να δικα της κριτηρια ή διαισθηση, ο σκυλος ειναι ευαισθητος.

Και φυσικα πρεπει να εξεπεργαστει με πολλη διακριση οσα γραφονται εδώ από ανθρωπους αγνωστους που δεν εχουν συναντησει ποτέ τον σκυλο, και απλά κρινουν από περιγραφες.

Μην ξεχναμε ότι το ιντερνετ είναι ένα μερος οπου πιτσιρικια μπορει να παριστανουν τους μυστικους πρακτορες και γιαγιαδες τα σουπερ μοντελα :D

Ο εκπαιδευτης εχει τον πρωτο λογο, αρκει η ιδιοκτητρια να τον εμπιστευεται. Ωστοσο, και μονο το γεγονος οτι το κανει θεμα στο φορουμ, δειχνει αμφιβολιες.
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
εχω ακριβως το ιδιο "προβλημα" ... με σαγκα.. στην αρχη ελεγα οτι ειναι βλαμενος... και οτι κει εχει κολησει να τραβαει.. οχι σερνει.. αλλα να θελει αν ειναι πιο μπροστα απο εμενα...

διαβασα και τις 20 σελιδες, τελικα κατεληξα.. οτι φυσικα φταιω εγω! αφου δεν ημουν επιμελης στο περπατημα του... η αληθεια ειναι οτι με τον πνιχτη περπαταει καλυτερα, αλλα γιατι ακουει το χρατς χταρτς της αλυσιδας και μαζευεται.. αλλα και παλι.. την μια τον εχω διπλα μου.. την αλλη του αφηνω ολο το μηκος του λουριου 1.20 μετα παλι τον ξαναμαζευω... μετ ακανω αναστροφη.. και ξαναφηνω το λουρι στο 1.20 κρατωντας το με το ενα χερι... μετα παλι θυμαμαι οτι τον θελω στο ποδι... μετα ξαναφηνω αμα δω καμια βιτρινα... μετα συνειδητοποιω οτι την αναστροφη την κανω οταν τεντωσει το 1.20 και οχι οταν ξεφυγει...
ε θα μας τρελανεις ρε μανα? τι θες?
δεν φταιε ο σκυλος.. αλλα εγω και ας λεω οτι ξερω τι κανω... δεν ειμαι συνεπης..

στανταρ μετα την βολταρα και το τρεξιμο, ειναι τελειος στο περπατημα... αλλα στην αρχη της βολτας ... ειναι πολυ ενθουσιαμενος και πιο ζωηρος...
αμα ξεκινησω την βολτα με συνεπεια, και στανταρ μηκος λουριου και κανα 2 αναστροφες... μεχρι να φτασω στο παρκο και συνεχισω να ειμαι επιμελης..ολα πανε τελεια.
διαφορετικα.. αντι να φωναζω τον καυμενο τον Σαγκα.. καλυτερα να κοιταχτω στον καθρεφτη και να πω.. πας καλα κοπελα μου?! :D