Ποδήλατο με σκύλο - εξοπλισμός κ συμβουλές


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά να αθλούμαι παρέα με τον Ήρωα κ επειδή είμαι φαν της ποδηλασίας κι έχω κ πολύ καλό εργαλειάκι (αυτό, ετς για να παινευτώ κ λιγουλάκι :rolleyes:), αυτό θα κάνουμε. Έχω μελετήσει το θέμα κ ξέρω πάνω κάτω τι θα μου χρειαστεί αλλά θα ήθελα κ προσωπικές εμπειρίες. Π.χ. για τον εξοπλισμό. Ένα springer θέλω να πάρω σαν κι αυτό. Τι πρέπει να προσέξω;
Επίσης, είναι ασφαλής ο ασφαλτόδρομος για τις πατούσες του ή καλύτερα να βρώ χωματόδρομο; Δεν με φοβίζει το πόσες φορές θα με ρίξει μέχρι να μάθει, αλλά για την δικιά του υγεία ανησυχώ.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Είσαι σίγουρη ότι θέλεις να βγεις στην Θεσσαλονίκη με ποδήλατο και σκύλο; :D
Ακόμα και τον ποδηλατόδρομο της παραλίας δεν τον θεωρώ ασφαλή, εκτός από κάποιες ώρες, νωρίς το πρωί, που δεν έχει κίνηση.
Θα πρότεινα πάντως χωμάτινες επιφάνειες (Σέιχ Σου, Χορτιάτης) ....

Ωραίο ποδήλατο (y)
 
  • Like
Reactions: Estranged and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Είσαι σίγουρη ότι θέλεις να βγεις στην Θεσσαλονίκη με ποδήλατο και σκύλο; :D
Ακόμα και τον ποδηλατόδρομο της παραλίας δεν τον θεωρώ ασφαλή, εκτός από κάποιες ώρες, νωρίς το πρωί, που δεν έχει κίνηση.
Θα πρότεινα πάντως χωμάτινες επιφάνειες (Σέιχ Σου, Χορτιάτης) ....

Ωραίο ποδήλατο (y)
Λέω να αρχίσω στην μαρίνα της Αρετσούς όπου τις καθημερινές είναι σχετικά ήσυχα κ σε μερικά άλλα σημεία έδω ανατολικά, έχει κ χωματόδρομους γύρω απ τον Ιππικό όμιλο... Στη νέα παραλία απλά σιχαίνομαι να κάνω ποδήλατο, και χωρίς τον σκύλο...
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Προς τα εκεί, όντως, νομίζω είναι καλά.
Αρκεί να εξασφαλίσεις πρώτα ότι ο σκύλος δεν θα υποκύπτει εύκολα σε "πειρασμούς" (άλλα σκυλιά, γάτες κλπ). Υπάρχει ένα παλιό σχετικό θέμα κάπου στο φόρουμ, ψάξτο αν θες, έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
 
  • Like
Reactions: Eroe


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά να αθλούμαι παρέα με τον Ήρωα κ επειδή είμαι φαν της ποδηλασίας κι έχω κ πολύ καλό εργαλειάκι (αυτό, ετς για να παινευτώ κ λιγουλάκι :rolleyes:), αυτό θα κάνουμε. Έχω μελετήσει το θέμα κ ξέρω πάνω κάτω τι θα μου χρειαστεί αλλά θα ήθελα κ προσωπικές εμπειρίες. Π.χ. για τον εξοπλισμό. Ένα springer θέλω να πάρω σαν κι αυτό. Τι πρέπει να προσέξω;
Επίσης, είναι ασφαλής ο ασφαλτόδρομος για τις πατούσες του ή καλύτερα να βρώ χωματόδρομο; Δεν με φοβίζει το πόσες φορές θα με ρίξει μέχρι να μάθει, αλλά για την δικιά του υγεία ανησυχώ.
Αν ανησυχείς για την δικιά του υγεία,πρόσεξε να μην πλησιάσει το ποδήλατο,έχω δει σκύλο μεσαίου μεγέθους στο παρκο Τρίτση που πιάστηκε το πόδι του στην αλυσίδα με άσχημα αποτελέσματα.Του έπιασε το πόδι η αλυσίδα στα δόντια του δισκοβραχίωνα,οπότε καταλαβαίνεις.
Έπεσε και το ποδήλατο πάνω του.....
Για μένα καλύτερα να μην το κάνεις.Φαντάσου ότι στο δρόμο είναι ακόμα πιο επικίνδυνα και για τους δυό σας.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αν ανησυχείς για την δικιά του υγεία,πρόσεξε να μην πλησιάσει το ποδήλατο,έχω δει σκύλο μεσαίου μεγέθους στο παρκο Τρίτση που πιάστηκε το πόδι του στην αλυσίδα με άσχημα αποτελέσματα.Του έπιασε το πόδι η αλυσίδα στα δόντια του δισκοβραχίωνα,οπότε καταλαβαίνεις.
Έπεσε και το ποδήλατο πάνω του.....
Για μένα καλύτερα να μην το κάνεις.Φαντάσου ότι στο δρόμο είναι ακόμα πιο επικίνδυνα και για τους δυό σας.
Γι'αυτό δεν θα τον έχω χύμα με το λουρί όπως το κάνουν μερικοί μερικοί αλλά με αυτό το στήριγμα το οποίο κρατάει τον σκύλο σε μια απόσταση από το ποδήλατο... Εννοείται ότι ποτέ δεν θα το έκανα σε έναν δρόμο που έχει αμάξια!..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
ωραίο ποδήλατο ωραίο και το στήριγμα...
απλά προς γνώση... δεν βοηθάει να κρατάει τον σκύλο σε απόσταση... αλλά αμβλύνει πιθανά απότομα τραβήγματα προς αντίθετη κατεύθηνση ώστε να μειώνει την πιθανότητα πτώσης...
βοηθητικές ερωτήσεις για να μπορέσουμε να δώσουμε συγκεκριμένες οδηγίες:
ηλικία σκύλου , φυλή αν είναι γνωστή είτε σωματική του διάπλαση... (ύψος, κιλά)
 
  • Like
Reactions: Eroe




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
καλησπέρα
ωραίο ποδήλατο ωραίο και το στήριγμα...
απλά προς γνώση... δεν βοηθάει να κρατάει τον σκύλο σε απόσταση... αλλά αμβλύνει πιθανά απότομα τραβήγματα προς αντίθετη κατεύθηνση ώστε να μειώνει την πιθανότητα πτώσης...
βοηθητικές ερωτήσεις για να μπορέσουμε να δώσουμε συγκεκριμένες οδηγίες:
ηλικία σκύλου , φυλή αν είναι γνωστή είτε σωματική του διάπλαση... (ύψος, κιλά)
Είναι αυτός εδώ ο Σικελός
Πλησιάζει τα 10 κιλά τώρα, με ύψος 49 πόντους. Είναι ακόμα έφηβος αλλά για τη συγκεκριμένη φυλή το τρέξιμο ίσον το παν, λέω να το αρχίσουμε σιγά σιγά χωρίς υπερβολές, από απλές ασκησούλες και μικρές αποστάσεις, έτσι ώστε μέχρι το καλοκαίρι να το έχει μάθει καλά.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σε γενικές γραμμές
  • ο σκύλος πρέπει να ξέρει να περπατάει σωστά με το λουρί
  • να είναι άνω των 15- 16 μηνών
  • ξεκινάμε με μία μικρή απόσταση οποία αυξάνεται σταδιακά, με ενδιάμεσα στάδια παραμονής σε σταθερή απόσταση για κάποιο χρονικό διάστημα ΄για ν αμην κάψουμε τον σκύλο
  • στα ενδιάμεσα στάδια παρακολουθούμε στενά τον σκύλο κι αν χρειαστεί πισωγυρίζουμε σε προηγούμενο στάδιο για περισσότερο χρονικό διάστημα...
  • σταδιακά μπορούμε να φτάσουμε άνετα σε πολύ μεγάλες αποστάσεις...
  • αν δεν πρόκειται ο σκύλος να ασχοληθεί με εργασία σπορ κλπ ιδανική απόσταση είναι τα 4000 με 6000 μέτρα
  • λαμβάνουμε πάντα υπόψη στο πρόγραμμα μας πόσο συχνά θα γίνεται η προπόνηση ( καθημερινα, 2 φορές την εβδομάδα κλπ) κι αναλόγως διαμορφώνουμε τα στάδια και τις αποστάσεις.
  • αν είναι ιδανικό αποφεύγουμε την άσφαλτο καλή συνέχεια
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@GR DANE
Και για το τσέχικο, που θέλω να το πάω για SR-SVP? Στους πόσες μήνες να το ξεκινήσω?
γιατί δεν ρωτάς τον προπονητή - εκπαιδευτή σου?

προσωπική μου γνώμη ο διαχωρισμος στο σπορ ή την εργασία, με το τρέξιμο απλά για την εκτόνωση του σκύλου,
γίνεται μόνο ως προς τις αποστάσεις και τις μικρές διαφορές στην τεχνική της προπόνησης
κι όχι στα όρια της ηλικία τα οποία τα θεωρώ σημαντικά για την ολοκλήρωση της σκελετοδομής κατά την ανάπτυξη του σκύλου...
όλα αυτά με κεντρικό γνώμονα το καλό του σκύλου μας και των γούστων μας στα όρια ασφαλείας...
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Εννοείται ότι θα ρωτήσω την εκτροφέα. Η πιο αρμόδια να απαντήσει είναι αυτή, μετά από 30 χρόνια εκτροφής τσεχοσλοβάκικου. Ούτως ή άλλως έχω ολόκληρη λίστα με ερωτήσεις. Απλά, λόγω εμπειρίας δικής σου, ήθελα να αρχίσω να σχηματίζω μία εικόνα (χωρίς δεσμευτική απάντηση από μέρους σου).
Και ακριβώς επειδή μιλάμε για σπορ, δε θέλω να επιβαρύνω χωρίς λόγο το μικρό σε ηλικία που ακόμα αναπτύσσεται.
 
  • Like
Reactions: Eroe and GRDANE


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εγω που κανω ακριβώς το ιδιο πραγμα με το δικο μου το ζώον την παω αποκλειστικα σε χωματινα τεραιν. Η ασφαλτος κανει κακο και στις πατουσες και στις αρθρώσεις. Προσωπικά την εχω λυτή και αυτη ακολουθει. Οσο για το KTM, οκ τιμιο ποδηλατακι αλλα τουλαχιστον βαλτου μια XT ή XTR σειρά επάνω. Με Deore δεν γ@μ**σe ποτέ κανείς. :p
 
  • Like
Reactions: saras


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Μια χαρά είναι η deore,δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα,όσο για το καλύτερο πάντα υπάρχει,ανάλογα τι χρήση κάνεις.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγω που κανω ακριβώς το ιδιο πραγμα με το δικο μου το ζώον την παω αποκλειστικα σε χωματινα τεραιν. Η ασφαλτος κανει κακο και στις πατουσες και στις αρθρώσεις. Προσωπικά την εχω λυτή και αυτη ακολουθει. Οσο για το KTM, οκ τιμιο ποδηλατακι αλλα τουλαχιστον βαλτου μια XT ή XTR σειρά επάνω. Με Deore δεν γ@μ**σe ποτέ κανείς. :p
Δεν χρειάζεται. Αυτά τα €€ (για να είμαστε σαφείς, €€€) προτιμώ να τα δώσω αλλού. Το μόνο που άλλαξα ήταν τα ελαστικά, κατά τ'αλλα με καλύπτει απόλυτα. Λυτό μέσα στη πόλη αποκλείεται να αφήσω τον σκύλο. Όταν πάμε σε βουνό, ναι. Αλλά δεν θα γίνεται αυτό κ κάθε μέρα δυστυχώς.
 
  • Like
Reactions: GRDANE