Ποιά μέθοδο να διαλέξω για τον σκύλο μου;


pehlas

Active Member
7 Ιανουαρίου 2011
38
0
Καλησπέρα! Θέλω να μοιραστώ έναν σημαντικό προβληματισμό μου, ο οποίος δεν είναι άλλος απο την εκπαίδευση του σκύλου μου! Έχω μπερδευτεί λιγακι ώς προς το ποιά μέθοδος είναι η καλύτερη! Έχω μιλήσει με διάφορους εκπαιδευτές, ρώτησα κι έμαθα ποιοι είναι οι καλύτεροι στα μέρη μου, συναντήθηκα μαζί τους και τώρα πρέπει να πάρω την μεγάλξ απόφαση!!!
Γερμανική μέθοδος; Μου είπανε πως έχει τα πιο γρήγορα και καλά αποτελέσματα, προσωπικά την έχω αποκλείσει στο μυαλό μου γιατί θεωρώ οτι είναι λίγο απάνθρωπο να πνίγεις τον σκύλο! Η θετική εκπαίδευση? Clicker κλπ.

¨Εχω δει αποτελέσμα και από τους 2 εκπαιδευτές, γνωρίζω οτι στην ουσία θα εκπαιδευτώ κι εγω πρώτα κλπ. Απλά σαν χαρακτήρας ο σκύλος μου από την φύση του είναι πολύ πεισματάρης και θα ήθελα να διαλέξω το καλύτερο δυνατό!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που συνδυάζει όλες τις μεθόδους βάση του χαρακτήρα του σκύλου σου και την ανταπόκριση/πρόοδο του στην εκπαίδευση με στόχο να επιτύχει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα διαρκείας.

Η εκπαίδευση χωρίζεται σε 3 βασικά στάδια:

- Εκμάθηση (εξαιρετικό εκπαιδευτικό εργαλείο το Clicker και η λιχουδιά).

- Εμπέδωση (συνεχείς επαναλήψεις με ένταξη περισσότερων δυσκολιών/ ερεθισμάτων).

- Διόρθωση (εξαιρετικά χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο το choke/prong collar).

Από προσωπική πείρα (εκπαίδευσα τον πρώτο μου σκύλο στον διασημότερο Έλληνα «θετικό» εκπαιδευτή με αποτέλεσμα να πετάξω 800 ευρώ και να έχω άπειρα προβλήματα με το σκύλο από την στιγμή που μπήκε στην εφηβεία και έπειτα και να αναγκαστώ να επαναλάβω από την αρχη την εκπαίδευση του σε άλλη βάση, εντάσσοντας σε αυτή τη διόρθωση), δεν θα επέλεγα κανέναν εκπαιδευτή που να έχει παγιωμένη, αμετάκλητη και ανελαστική τακτική στην εκπαίδευση.

Θεωρώ ότι κανείς επαγγελματίας εκπαιδευτής δεν θα πρέπει να απορρίπτει/ αποκλείει καμία εκπαιδευτική μέθοδο/τακτική.

Η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που ταιριάζει σε κάθε σκύλο και δεν είναι όλοι οι σκύλοι το ίδιο. :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Εξαρτάται απο τον σκύλο και την σχέση που εσύ σαν ιδιοκτήτης έχεις μαζί του
 


pehlas

Active Member
7 Ιανουαρίου 2011
38
0
Η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που συνδυάζει όλες τις μεθόδους βάση του χαρακτήρα του σκύλου σου και την ανταπόκριση/πρόοδο του στην εκπαίδευση με στόχο να επιτύχει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα διαρκείας.

Η εκπαίδευση χωρίζεται σε 3 βασικά στάδια:

- Εκμάθηση (εξαιρετικό εκπαιδευτικό εργαλείο το Clicker και η λιχουδιά).

- Εμπέδωση (συνεχείς επαναλήψεις με ένταξη περισσότερων δυσκολιών/ ερεθισμάτων).

- Διόρθωση (εξαιρετικά χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο το choke/prong collar).

Από προσωπική πείρα (εκπαίδευσα τον πρώτο μου σκύλο στον διασημότερο Έλληνα «θετικό» εκπαιδευτή με αποτέλεσμα να πετάξω 800 ευρώ και να έχω άπειρα προβλήματα με το σκύλο από την στιγμή που μπήκε στην εφηβεία και έπειτα και να αναγκαστώ να επαναλάβω από την αρχη την εκπαίδευση του σε άλλη βάση, εντάσσοντας σε αυτή τη διόρθωση), δεν θα επέλεγα κανέναν εκπαιδευτή που να έχει παγιωμένη, αμετάκλητη και ανελαστική τακτική στην εκπαίδευση.

Θεωρώ ότι κανείς επαγγελματίας εκπαιδευτής δεν θα πρέπει να απορρίπτει/ αποκλείει καμία εκπαιδευτική μέθοδο/τακτική.

Η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που ταιριάζει σε κάθε σκύλο και δεν είναι όλοι οι σκύλοι το ίδιο. :)
Ο δεύτερος εκπαιδευτής δεν μου απέκλεισε τις άλλες μεθόδους, απλα μου είπε πως άν δουλέψουμε με τον πνίχτη στην άρχη και έστω οτι ο σκύλος τον συνηθίσει μετά δεν έχουμε επιλογές!! Το έβαλε σαν τελευταία λύση!

Εξαρτάται απο τον σκύλο και την σχέση που εσύ σαν ιδιοκτήτης έχεις μαζί του
Ο σκύλος έχει πολύ δυνατό χαρακτήρα και είναι σχετικά δύσκολος ως προς την εκπαίδευση! Όσον αφορά την σχέση μας, τι να πώ, είμαστε μαζί σχεδόν όλη την ημέρα έκτος απο τις ώρες εργασίας. Κοιμάτε μέσα στο σπίτι, κάθε μέρα πηγαίνουμε περιπάτους ή εκδρομούλες κλπ. Νομίζω πως τα πηγαίνουμε πολύ καλά! Έχει μάθει κάποια βασικά πράγματα έλα, μείνε, κάτσε, φάτω αλλά έχουμε προβλήματα στην βόλτα π.χ.
 
Last edited by a moderator:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο δεύτερος εκπαιδευτής δεν μου απέκλεισε τις άλλες μεθόδους, απλα μου είπε πως άν δουλέψουμε με τον πνίχτη στην άρχη και έστω οτι ο σκύλος τον συνηθίσει μετά δεν έχουμε επιλογές!! Το έβαλε σαν τελευταία λύση!
Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου είπε.:)
Ποτέ δεν χρησιμοποιείται ο πνίχτης στην αρχή της εκπαίδευσης. Δεν είναι εργαλείο εκμάθησης, είναι εργαλείο διόρθωσης.
 


pehlas

Active Member
7 Ιανουαρίου 2011
38
0
Το γνωρίζω απλά κάναμε ένα μάθημα με τον άλλο εκπαιδευτή και πραγματικά έφριξα!!! Μπορεί να μου το είπε για να με καθυσηχάσει! 4 μηνών κουτάβι και το κακόμοιρο ούρλιαζε!!! Σταμάτησα επιτόπου το μάθημα!!! Μπορεί να γίνομαι και κουραστικός η να ακούγομαι βλάκας αλλά πραγματικά ψάχνω για το καλύτερο!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπορείς να μας περιγράψεις λεπτομερώς τι έκανε στο πρώτο σας μάθημα ο εκπαιδευτής και το κουτάβι ούρλιαζε?
 


pehlas

Active Member
7 Ιανουαρίου 2011
38
0
Γνωριζόμαστε κλπ. Πηγαίνουμε πίσω στον κήπο, της φοράει κατευθείαν τον πνίχτη, και μου λέει από ποιά πόρτα θα την βγάζω για τη βόλτα της. Του λέω και αρχίζει να την πνίγει (και καλά να περιμένει και με την εντολή "έξω" να αρχίσει να περπατάει)! Το σκυλί άρχισε σαν να ουρλιάζει, τσιρίζει δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Τελος πάντων παθαίνω το πρώτο σοκ! Βγαίνουμε έξω με τα πολλά και αρχίσαμε να περπατάμε, μόλις αρχισε να τεντώνει το λουράκι με δύναμη την τραβούσε και αυτη πάλι τα ίδια!! Μας κοιτούσε κόσμος, εγώ αισθανόμουνα απαίσια ως που του είπα να σταματήσουμε! Μπορεί να συμβαίνει έτσι και ο σκύλος να αντιδρά έτσι, να είναι φυσιολογικό, δεν το γνωρίζω γιατί δεν είχα κάποια παρόποια εμπειρία!!!
 




pehlas

Active Member
7 Ιανουαρίου 2011
38
0
Έχει 3,5 μήνες που έφυγα και απογοητεύτηκα! Το πάλεψα μόνος μου απο βιβλία κλπ. αλλά τώρα νομίζω πως χρειάζεται κάποιον ποιό έμπειρο να μας εκπαιδεύσει!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Με βάση την περιγραφή σου, θα απευθυνόμουν σε άλλον εκπαιδευτή. Ριξε μια ματια σε αυτό: Θα σε βοηθήσει να επιλέξεις τον καταλληλότερο για το σκύλο σου. :)
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Πρώτο μάθημα ήταν?

Έφυγες...

Πάνε πες του ότι δεν κόβουμε έτσι τον τσαμπουκά!
Γιατί δεν μας γράφεις δύο λέξεις παραπάνω;

Όπως το να μας περιγράψεις το δικό σου πρώτο μάθημα.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τον εκπαιδευτη... τον γνωριζα απο το παρελθον....
ηξερα τα σκυλια του και σκυλια που ειχε εκπαιδευσει...... με γνωριζε κι εκεινος......
ηξερε τις γνωσεις που ειχα και τον τροπο που συμπεριφερομαι στα σκυλια μου.....
( λειτουργουσε και σε επιπεδο φιλοξενιας και ειχε φιλοξενησει τον προηγουμενο σκυλο μου....)
παραυτα τον επισκεφτηκα μαζι με το κουταβι μου οταν το πηρα σε ηλικια περιπου 3 μηνων κι ενω το ειχα ηδη καμμια δεκαρια μερες και ενω ειχε κανει και το κενελ κοφ εμβολιο....
μιλησαμε αρκετα οσο περιεργαζοταν το κουταβι και μου εδωσε οδηγιες πλευσης για τους επομενους 5 μηνες.....
μου εδωσε το ελευθερο να τον ενοχλω με τηλεφωνα ή επισκεψεις σε οτιδηποτε χρειαζομαι..... αυτο το διαστημα....
αποφασισαμε η εκπαιδευση μας να αρχισει οταν το κουταβι γινει 8 μηνων λογω φυλης ( μολοσσος) και να προμηθευτω αλυσιδα την οποια να μην φορεσω στον σκυλο .... μεχρι να την φορεσει εκεινος πρωτη φορα....
το πρωτο μαθημα...
την ωρα που ειχαμε συμφωνησει πηγα εκει.... ο σκυλος εμεινε στον στιβο να τρεξει μυρισει κατουρησει κλπ...
εμενα μου εφτιαξε καφε και για κανενα 10λεπτο μιλαγαμε.... σε μπαλκονι ακριβως διπλα και πανω απο τον στιβο....
μετα ζητησε να κατεβω να παιξω με τον σκυλο και ηρθε σε λιγο εκεινος....
μου ζητησε να κατσω σε συγκεκριμενη θεση με τον σκυλο ( τον τοποθετησα σε θεση κατσε η κατω) κι εκεινος απεναντι μας σε αποσταση 3-4 βηματων αρχισε να μου μιλαει κι εξηγει τα της εκπαιδευσης...
μετα 5-10 λεπτα πηρε τον σκυλο και μου εδειξε... πως περπαταει στην θεση μαζι , πως να διορθωνω αν χρειαστει και πως να ( τωρα την εμαθα την λεξη... τοτε δεν την ειχαμε χρησιμοποιησει ποτε) γεφυρωνω την διορθωση με τον σκυλο μου...
με ξαποστειλλε μετα 45 50 λεπτων περιπου ενω η συνολικη ενασχοληση του σκυλου δεν ηταν πανω απο 20 λεπτο κι αυτο την περισσοτερη ωρα ο σκυλος ακουγε... αυτα που μου ελεγε ο εκπαιδευτης...
μου ειπε για 2-3 ημερεςνα επαναλαμβανω τα οσα ειπαμε και μονο αυτα και να ξαναπαω για το δευτερο μαθημα μετα 3 ημερες...
αυτην την θεωρω ως την καλυτερη εμπειρια και πρωτο μαθημα για εκπαιδευτη... γι αυτο και την περιεγραψα αναλυτικα....
να σημειωσω οτι ειχα κι αλλες 2 αντιστοιχες εμπειριες με αλλους εκπαιδευτες στο παρελθον με αλλα μου σκυλια χωρις ομως τα αντιστοιχα αποτελεσματα της συγκεκριμενης εκπαιδευσης....
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
τον εκπαιδευτη... τον γνωριζα απο το παρελθον....
ηξερα τα σκυλια του και σκυλια που ειχε εκπαιδευσει...... με γνωριζε κι εκεινος......
ηξερε τις γνωσεις που ειχα και τον τροπο που συμπεριφερομαι στα σκυλια μου.....
( λειτουργουσε και σε επιπεδο φιλοξενιας και ειχε φιλοξενησει τον προηγουμενο σκυλο μου....)
παραυτα τον επισκεφτηκα μαζι με το κουταβι μου οταν το πηρα σε ηλικια περιπου 3 μηνων κι ενω το ειχα ηδη καμμια δεκαρια μερες και ενω ειχε κανει και το κενελ κοφ εμβολιο....
μιλησαμε αρκετα οσο περιεργαζοταν το κουταβι και μου εδωσε οδηγιες πλευσης για τους επομενους 5 μηνες.....
μου εδωσε το ελευθερο να τον ενοχλω με τηλεφωνα ή επισκεψεις σε οτιδηποτε χρειαζομαι..... αυτο το διαστημα....
αποφασισαμε η εκπαιδευση μας να αρχισει οταν το κουταβι γινει 8 μηνων λογω φυλης ( μολοσσος) και να προμηθευτω αλυσιδα την οποια να μην φορεσω στον σκυλο .... μεχρι να την φορεσει εκεινος πρωτη φορα....
το πρωτο μαθημα...
την ωρα που ειχαμε συμφωνησει πηγα εκει.... ο σκυλος εμεινε στον στιβο να τρεξει μυρισει κατουρησει κλπ...
εμενα μου εφτιαξε καφε και για κανενα 10λεπτο μιλαγαμε.... σε μπαλκονι ακριβως διπλα και πανω απο τον στιβο....
μετα ζητησε να κατεβω να παιξω με τον σκυλο και ηρθε σε λιγο εκεινος....
μου ζητησε να κατσω σε συγκεκριμενη θεση με τον σκυλο ( τον τοποθετησα σε θεση κατσε η κατω) κι εκεινος απεναντι μας σε αποσταση 3-4 βηματων αρχισε να μου μιλαει κι εξηγει τα της εκπαιδευσης...
μετα 5-10 λεπτα πηρε τον σκυλο και μου εδειξε... πως περπαταει στην θεση μαζι , πως να διορθωνω αν χρειαστει και πως να ( τωρα την εμαθα την λεξη... τοτε δεν την ειχαμε χρησιμοποιησει ποτε) γεφυρωνω την διορθωση με τον σκυλο μου...
με ξαποστειλλε μετα 45 50 λεπτων περιπου ενω η συνολικη ενασχοληση του σκυλου δεν ηταν πανω απο 20 λεπτο κι αυτο την περισσοτερη ωρα ο σκυλος ακουγε... αυτα που μου ελεγε ο εκπαιδευτης...
μου ειπε για 2-3 ημερεςνα επαναλαμβανω τα οσα ειπαμε και μονο αυτα και να ξαναπαω για το δευτερο μαθημα μετα 3 ημερες...
αυτην την θεωρω ως την καλυτερη εμπειρια και πρωτο μαθημα για εκπαιδευτη... γι αυτο και την περιεγραψα αναλυτικα....
να σημειωσω οτι ειχα κι αλλες 2 αντιστοιχες εμπειριες με αλλους εκπαιδευτες στο παρελθον με αλλα μου σκυλια χωρις ομως τα αντιστοιχα αποτελεσματα της συγκεκριμενης εκπαιδευσης....
Η συνολική διάρκεια τελικά της εκπαίδευσης, με το παρόν του εκπαιδευτή, πόσο διήρκησε;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συνολικα 2,5 περιπου μηνες με τελικο αποτελεσμα ( αρκετα αργοτερα) σκυλου και χειριστη ικανου προς επιδειξη υπακοης....

πιστευω οτι ειναι ασχετο με την περιγραφη του πρωτου μαθηματος....
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
συνολικα 2,5 περιπου μηνες με τελικο αποτελεσμα ( αρκετα αργοτερα) σκυλου και χειριστη ικανου προς επιδειξη υπακοης....

πιστευω οτι ειναι ασχετο με την περιγραφη του πρωτου μαθηματος....
Εκεί έγκειται το μεγάλο πρόβλημα, ο μέσος ιδιοκτήτης δεν προτίθεται να ασχοληθεί παραπάνω από ένα μήνα με την

εκπαίδευση του σκύλου του, όσον αφορά την παρακολούθηση μαθημάτων, οπότε ο εκπαιδευτείς καλείται να βρει

έναν γρήγορο αλλά ‘ασφαλή’ τρόπο για την εκμάθηση των εντολών.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αυτο ειναι λαθος του ιδιοκτητη καταρχην, και μεγαλυτερο του εκπαιδευτη που δεν δεχεται να κανει σωστη δουλια
η μαλον που δεχεται να μην κανει σωστη δουλια ετσι ωστε ολοι να ειναι ευχαριστημενοι......

προσωπικα ο σκυλος μου με τον εκπαιδευτη εκτελουσε τελεια απο το 7 μαθημα...........
το θεμα ηταν να μαθω εγω να χειριζομαι σωστα........ και η μεταξυ μας σχεση ( εμενα και του σκυλου)
 


pehlas

Active Member
7 Ιανουαρίου 2011
38
0
Σας ευχαριστώ παιδια! Με βοηθήσατε πολύ. Αρχίσαμε μαθήματα! Με κλικερ, λιχουδιές και halty! Super!!!!
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενα μνμ, ο όποια διόρθωση πρέπει να γίνεται πολύ αργότερα, στο στάδιο της "διόρθωσης" και αφού ο σκύλος έχει πρώτα διδαχθεί και εκπαιδευτεί πάνω στις ζητούμενες συμπεριφορές.

Επίσης να προσθέσω ότι οι όποιες διορθώσεις δεν είναι για κουτάβια αλλά για ενήλικα σκυλιά!