Ποιές φυλές "έχουν" σάλια?






smartpower

Active Member
26 Ιανουαρίου 2011
37
0
menidi
και τα Αγιου Βερναρδου ,το εχω δει στις ταινιες με το Μπετοβεν :p
το ιδιο λενε κι οσοι εχουν δει το terner & hooch,που δειχνει ασταματητα το bordeaux να του τρεχουν τα σαλια.δεν ειναι ομως ακριβως ετσι,σαλια εχουν οταν πινουν νερο και οταν ζεστενοντε.δεν ειναι ολη μερα με τα σαλια να τους κρεμοντε μεχρι το πατημα..(εκτος βεβαια των περιπτωσεων που στο τραπεζι υπαρχουν μπριζολακια..:p)
 




dexterbull

Member
4 Φεβρουαρίου 2011
20
0
Ο δικός μου είναι μικρούλης ακόμα bullmastiff 4 μηνών και μόνο όταν τρώει έχει σάλια, πολλά!!, αλλά μόνο τότε! Ακόμα κ όταν πεινάει και περιμένει να τον ταϊσω δεν του τρέχουν. Προς το παρόν τουλάχιστον δεν είναι πρβλμ τα σάλια του. Στο μέλλον δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί. Αν μπορεί καποιος ας μας πει...
 








nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
οπότε έχουν σάλια Rico; γιατι όπως έχω διατυμπανίσει σε όλο το forum περιμένω την γέννηση της μποξερίνας μου τέλος φεβρουαρίου!!!!!!!!!!!!! οτι μου πείις θα είναι ιδιαίτερα βοηθητικό!
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Τα σαλια του σκύλου είναι πρόβλημα και ειδικά αν τον έχεις μέσα στο σπιτι. Ωστόσο μαθαίνεις και προσαρμόζεται. Εγώ πχ έχω μια πετσέτα για να τον σκουπίζω μετά απο βόλτα και ειδικά αμέσως μετά που θα πιει νερό. Μετα ηρεμει και δεν έχει σαλια εκτός και αν τον προκαλεσω για παιχνίδι όπου ενθουσιαζετε και τότε κάνουν την εμφάνιση τους πάλι. Μόνο τότε. Ακόμα και όταν τρώμε δεν έχει σαλια.

Επίσης απο όσο γνωρίζω δεν έχουν όλα τα μποξερ σαλια, ανάλογα τι θα σου τύχει.
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δηλαδή απλά δεν οδηγούνται στην κατάποση αλλά έξω?
δεν είναι υπερβολική η παραγωγή τους?
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Η παραγωγη τους αυξανεται μονο σε ορισμενες περιπτωσεις(π χ ζεστη , αγχος κλπ) αλλα ειναι επισης σημαντικο το οτι δεν μπορουν ευκολα να συγκρατηθουν.Θα σου δωσω ενα παραδειγμα: ο κεφαλας εχει την ταση να αρπαζει στον αερα οτι πεταει κοντα στη μουρη του,μυγες ,σφηκες κλπ.Μια μερα λοιπον ενω καθοταν παρατηρησα οτι του ετρεχαν πολλα σαλια απο την μια πλευρα μονο του στοματος.Με ενα καλυτερο ελεγχο ανακαλυψα οτι τον ειχε τσιμπησει σφηκα στο ενα χειλος ,το οποιο ειχε γινει τουμπανο και κρεμοταν προς τα εξω! ειχε πολυ γελιο,εμοιαζε το χαμογελο του Τζοκερ αλλα μονοπαντα!
Παντως ο βαθμος σιελορροιας αλλαζει και στα μπουλμαστιφ,δεν ειναι ολα το ιδιο,αν θυμαμαι καλα απο οταν συναντηθηκαμε στην εκθεση στη Αθηνα, ο Solo ηταν ο πρωταθλητης αναμεσα μας (ας με διορθωσει ο Θοδωρης αν κανω λαθος)!
Υποθετω βεβαια οτι και το κοντο ρυγχος παιζει τον ρολο του,μιας και ειναι πιο ευαισθητα στη ζεστη και αναπνεουν αρκετα απο το στομα .
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Παντως ο βαθμος σιελορροιας αλλαζει και στα μπουλμαστιφ,δεν ειναι ολα το ιδιο,αν θυμαμαι καλα απο οταν συναντηθηκαμε στην εκθεση στη Αθηνα, ο Solo ηταν ο πρωταθλητης αναμεσα μας (ας με διορθωσει ο Θοδωρης αν κανω λαθος)!
Υποθετω βεβαια οτι και το κοντο ρυγχος παιζει τον ρολο του,μιας και ειναι πιο ευαισθητα στη ζεστη και αναπνεουν αρκετα απο το στομα .
Σωστα Κοσμα. Ο Σολο ειδικα τους θερμους μηνες εχει αρκετη ποσοτητα σαλιου, και οντως δεν εχουν ολα τα μπουλμαστιφ την ιδια σιελορροια. Δεν ξερω για το κοντο ρυγχος (που πρεπει να παιζει ρολο) αλλα η κατασκευη του κατω χειλους ειναι αυτη που παιζει τον πρωτευοντα ρολο κατα την αποψη μου!
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ωραία
το κλείσαμε κι αυτό το θεματάκι
μέχρι και τις περιπτώσεις ημίαιμων καλύψαμε

Αν το κάτω χείλος είναι χαλαρό τότε θα έχουμε σάλια
καληνύχτα!!!!!!!
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
ωραία
το κλείσαμε κι αυτό το θεματάκι
μέχρι και τις περιπτώσεις ημίαιμων καλύψαμε

Αν το κάτω χείλος είναι χαλαρό τότε θα έχουμε σάλια
καληνύχτα!!!!!!!
γιατι, θα παρεις σκυλο που εχει χαλαρο κατω χειλος??? μιλα ρε κοκοναρε και το πας και το φερνεις απο δω και απο εκει ολη μερα! :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πέραν της πλάκας........
πολλά σκυλιά θα ήθελα να είχα
μερικά θα το ήθελα πάρα πολύ και έχω καταλήξει ότι απλά θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή
και το πρώτο στην λίστα έχει χαλαρό κάτω χείλος :lol: