Ποια έτοιμη BARF χρησιμοποιείτε και γιατί ?




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Οπότε έχουμε και λέμε,σήμερα έκανα παραγγελία 60 κιλά nature's

Μας έχει κάτσει προς το παρόν καλύτερα από την kitchen,από άποψη κοπράνων και πέψης.
Σήμερα κλείσαμε κύκλο με τις διαφορετικές γεύσεις-τροφές. Με καμία δεν έδειξε να έχει θέμα. Πάμε πολύ καλά
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα,
Ξανά ρώτησα και ποιο πάνω ανάλογο. Αλλά η ερώτηση είναι πιο συγκεκριμένη.
Τι πρόσθετο προτείνετε για καλύτερη οχύρωση immune system. Σκεφτόμουν για garlic powder.
Η σκέψη ήρθε καθώς σήμερα διαγνωστηκαμε για 2η φορά με kennel cough μέσα σε 6 μήνες :(
15αυγουστος και διάγνωση με ότι συνεπάγεται όλο αυτό...
 
  • Like
Reactions: xristinap


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
Καλησπέρα,
Ξανά ρώτησα και ποιο πάνω ανάλογο. Αλλά η ερώτηση είναι πιο συγκεκριμένη.
Τι πρόσθετο προτείνετε για καλύτερη οχύρωση immune system. Σκεφτόμουν για garlic powder.
Η σκέψη ήρθε καθώς σήμερα διαγνωστηκαμε για 2η φορά με kennel cough μέσα σε 6 μήνες :(
15αυγουστος και διάγνωση με ότι συνεπάγεται όλο αυτό...
Περαστικαααα Θα σου πρότεινα το anima strath σαν συμπλήρωμα που έχω ξεκινήσει και δίνω στον δικό μου πλέον και ήταν και δοκιμασμένο στον άλλο σκύλο που είχαμε όταν είχε πάθει ζημιά από ποντικοφάρμακο και είχε αναιμία κτλ και είχε βοηθήσει πιστεύω αρκετα από πρόταση του κτηνιάτρου τότε. Ψάξτο λίγο νομίζω βοηθάει γενικά και στο ανοσοποιητικό αλλιώς έχει και κάποια σαν το Canvit Immuno Tablets.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλησπέρα,
Ξανά ρώτησα και ποιο πάνω ανάλογο. Αλλά η ερώτηση είναι πιο συγκεκριμένη.
Τι πρόσθετο προτείνετε για καλύτερη οχύρωση immune system. Σκεφτόμουν για garlic powder.
Η σκέψη ήρθε καθώς σήμερα διαγνωστηκαμε για 2η φορά με kennel cough μέσα σε 6 μήνες :(
15αυγουστος και διάγνωση με ότι συνεπάγεται όλο αυτό...
Για υγείες ανοσοποιητικό θέλουμε υγείες μικροβιωμα εντέρου (αφού το 80% του ανοσοποιητικου είναι εκεί) άρα άρχισε με μιξ πρε/προβιοτικων (προ: κεφιρ, γιαούρτι, λαχανικά σε ζύμωση, μέλι. Πρε: πράσινη μπανάνα, μέλι, σκόρδο, μη πεπτικη ίνα (τριχωτά chews, πράσινα λαχανικά) μετά μπορείς να προσθέσεις Γύρη, σπιρουλίνα, κουρκουμά που βοηθούν επίσης το ανοσοποιητικό σύστημα!
P. S. Άμα χρειαστείς κάτι πιο εξειδικευμένο στείλε μου και στο instagram
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Για υγείες ανοσοποιητικό θέλουμε υγείες μικροβιωμα εντέρου (αφού το 80% του ανοσοποιητικου είναι εκεί) άρα άρχισε με μιξ πρε/προβιοτικων (προ: κεφιρ, γιαούρτι, λαχανικά σε ζύμωση, μέλι. Πρε: πράσινη μπανάνα, μέλι, σκόρδο, μη πεπτικη ίνα (τριχωτά chews, πράσινα λαχανικά) μετά μπορείς να προσθέσεις Γύρη, σπιρουλίνα, κουρκουμά που βοηθούν επίσης το ανοσοποιητικό σύστημα!
P. S. Άμα χρειαστείς κάτι πιο εξειδικευμένο στείλε μου και στο instagram
Όταν το έγραφα να σου πω την αλήθεια εσένα σκέφτηκα. Λέω μήπως να σου στείλω κατευθείαν direct,γιατί είχα δει που είχες ανεβάσει κάτι σχετικό.
Πάρα πολλά από αυτά τα έχουμε στις τροφές μας και πολλά από αυτά που ανέφερες τα τρώει και "έξτρα" μέσα στην μέρα.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Όταν το έγραφα να σου πω την αλήθεια εσένα σκέφτηκα. Λέω μήπως να σου στείλω κατευθείαν direct,γιατί είχα δει που είχες ανεβάσει κάτι σχετικό.
Πάρα πολλά από αυτά τα έχουμε στις τροφές μας και πολλά από αυτά που ανέφερες τα τρώει και "έξτρα" μέσα στην μέρα.
Άμα έχετε θέμα με το ανοσοποιητικό καλό είναι να τα δίνεις σε "θεραπευτική δόση" για λίγο καιρό για ένα καλό boost
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Καλησπέρα,
Ξανά ρώτησα και ποιο πάνω ανάλογο. Αλλά η ερώτηση είναι πιο συγκεκριμένη.
Τι πρόσθετο προτείνετε για καλύτερη οχύρωση immune system. Σκεφτόμουν για garlic powder.
Η σκέψη ήρθε καθώς σήμερα διαγνωστηκαμε για 2η φορά με kennel cough μέσα σε 6 μήνες :(
15αυγουστος και διάγνωση με ότι συνεπάγεται όλο αυτό...
Ρε συ, να σου πω: ρώτα τον κτηνίατρο, τώρα που το ανοσοποιητικο αντιμετωπίζει ενεργή λοίμωξη,αν είναι καλή ιδέα να δίνεις barf,η οποία επιβαρύνει έξτρα το ανοσοποιητικο λόγω του υψηλού βαθμού πολλών παθογόνων που έχει (η ψύξη δεν τα σκοτώνει,απλά αδρανοποιει πολλαπλασιασμο,ο οποίος επαγεται πάλι όταν βρεθεί η τροφή σε θερμοκρασία δωματίου).
Μηπως είναι καλή ιδέα να του μαγειρεύεις κάνα φαι τώρα, μέχρι να γίνει καλά.
Σα γενική αρχή δλδ, δεν θέλουμε πολλά παθογόνα ταυτόχρονα.. Κι η αντιβίωση ξεσκίζει τα καλά βακτήρια του πεπτικου, που κάνουν τρελη δουλειά στο ανοσοποιητικο, όπως σου είπε πιο πάνω η Lisa. Τα προβιοτικα να τα δίνεις μακριά από αντιβίωση, τουλάχιστον 4 ώρες.
Περαστικά κ αγύριστα!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Ρε συ, να σου πω: ρώτα τον κτηνίατρο, τώρα που το ανοσοποιητικο αντιμετωπίζει ενεργή λοίμωξη,αν είναι καλή ιδέα να δίνεις barf,η οποία επιβαρύνει έξτρα το ανοσοποιητικο λόγω του υψηλού βαθμού πολλών παθογόνων που έχει (η ψύξη δεν τα σκοτώνει,απλά αδρανοποιει πολλαπλασιασμο,ο οποίος επαγεται πάλι όταν βρεθεί η τροφή σε θερμοκρασία δωματίου).
Μηπως είναι καλή ιδέα να του μαγειρεύεις κάνα φαι τώρα, μέχρι να γίνει καλά.
Σα γενική αρχή δλδ, δεν θέλουμε πολλά παθογόνα ταυτόχρονα.. Κι η αντιβίωση ξεσκίζει τα καλά βακτήρια του πεπτικου, που κάνουν τρελη δουλειά στο ανοσοποιητικο, όπως σου είπε πιο πάνω η Lisa. Τα προβιοτικα να τα δίνεις μακριά από αντιβίωση, τουλάχιστον 4 ώρες.
Περαστικά κ αγύριστα!
To μιλήσαμε αυτό με την κτηνίατρο την χθεσινή και με τον κτηνίατρο δε τίθεται θέμα με την μπαρφ,βασικά εγώ δε το σκεφτηκα,η μάνα μου
Θα ξεκινήσω από σήμερα πρόβειο γιαουρτακι πάλι σίγουρα.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
To μιλήσαμε αυτό με την κτηνίατρο την χθεσινή και με τον κτηνίατρο δε τίθεται θέμα με την μπαρφ,βασικά εγώ δε το σκεφτηκα,η μάνα μου
Θα ξεκινήσω από σήμερα πρόβειο γιαουρτακι πάλι σίγουρα.
Α ρε η μανουλα,πολυ μπροστά, ρισπεκτ:giggle:
Πάρε συμπληρωμα καλύτερα για τώρα, υψηλές συγκεντρώσεις δλδ να παιρνει "καλων" βακτηρίων. Το γιαούρτι δεν επαρκει γαι τώρα που παίρνει αντιβίωση.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Α ρε η μανουλα,πολυ μπροστά, ρισπεκτ:giggle:
Πάρε συμπληρωμα καλύτερα για τώρα, υψηλές συγκεντρώσεις δλδ να παιρνει "καλων" βακτηρίων. Το γιαούρτι δεν επαρκει γαι τώρα που παίρνει αντιβίωση.
Λες να πάρω σκεύασμα "καλών" βακτηρίων για το στομάχι ε;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Λες να πάρω σκεύασμα "καλών" βακτηρίων για το στομάχι ε;
Για το έντερο κυρίως. Να γίνει καλός εποικισμος του,από τα φιλικά βακτήρια, τα οποία θα δράσουν ανταγωνιστικα έναντι των παθογόνων.
Φυσιολογικά, έχει το έντερο επαρκή αριθμό καλων βακτηρίων, όμως η αντιβίωση σκοτώνει πολλά από αυτά. Το συμπληρωμα (με αρκετά είδη βακτηριων), θα ενισχύσει το έντερο με καλά.
Η δική μου γνώμη, είναι να δίνεις σταθερά συμπληρωμα προβιοτικων (2-3 διαφορετικά εναλλαξ), επειδή δίνεις barf, η οποία εισάγει στο έντερο παθογόνα βακτήρια, τα οποία εδραιώνονται εκεί κ πολλαπλασιαζονται. Τα καλά βακτήρια θα κρατάνε την ισορροπία.
 
  • Like
Reactions: Lisa_the_rescue


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Είδα αυτά τα σμουθις σήμερα στο πετ σοπ και από πίσω έλεγε και για διατροφή μπαρφ.
Αρκετά ενδιαφέρον. Τώρα αν είναι ποιοτικά ή αν αξίζουν δε ξέρω,εγώ για να το ψάξω το φωτογράφισα και είπα να το μοιραστώ.
IMG20230816195900.jpg
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Είδα αυτά τα σμουθις σήμερα στο πετ σοπ και από πίσω έλεγε και για διατροφή μπαρφ.
Αρκετά ενδιαφέρον. Τώρα αν είναι ποιοτικά ή αν αξίζουν δε ξέρω,εγώ για να το ψάξω το φωτογράφισα και είπα να το μοιραστώ.
View attachment 77469
Απο συστατικά φαίνονται καλά, για ποιότητα δεν ξέρω, δεν τα έχω δοκιμάσει, έχω την τρέλα να τα κάνω όλα μόνη μου XD περιμένω εντυπώσεις όμως!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
αν ψωνιζεις ολη τη σειρα της natures food, μπορεις να δοκιμασεις σπιτικη μπαρφ, ιδια λεφτα θα σου βγει μεσο ορο. και θα χεις το μυαλο σου ησυχο απο πλευρας ποιοτητας.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Απο συστατικά φαίνονται καλά, για ποιότητα δεν ξέρω, δεν τα έχω δοκιμάσει, έχω την τρέλα να τα κάνω όλα μόνη μου XD περιμένω εντυπώσεις όμως!
δεν ειμαι λοιπον η μονη τρελη...
 
  • Haha
Reactions: Lisa_the_rescue


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
αν ψωνιζεις ολη τη σειρα της natures food, μπορεις να δοκιμασεις σπιτικη μπαρφ, ιδια λεφτα θα σου βγει μεσο ορο. και θα χεις το μυαλο σου ησυχο απο πλευρας ποιοτητας.
Ξεκίνησα και εγώ σπιτική ξανά μετά από 2 χρόνια στην έτοιμη , έκανα 3 συνταγές αυτή τη φορά για λίγο παραπάνω από μήνα (κουνέλι με μοσχάρι, πρόβατο με κοτόπουλο και χοιρινό - κοτόπουλο - μοσχάρι) και μου βγήκε περίπου 80€ για σκύλο που τρώει μισό κιλό την ημέρα, δεν είναι τόσο ακριβά αλλά είναι πιο ακριβά απ'οτι ήταν όταν είχα ξεκινήσει τη σπιτική το 2018-2019
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Ξεκίνησα και εγώ σπιτική ξανά μετά από 2 χρόνια στην έτοιμη , έκανα 3 συνταγές αυτή τη φορά για λίγο παραπάνω από μήνα (κουνέλι με μοσχάρι, πρόβατο με κοτόπουλο και χοιρινό - κοτόπουλο - μοσχάρι) και μου βγήκε περίπου 80€ για σκύλο που τρώει μισό κιλό την ημέρα, δεν είναι τόσο ακριβά αλλά είναι πιο ακριβά απ'οτι ήταν όταν είχα ξεκινήσει τη σπιτική το 2018-2019
Γενικά το κομμάτι της άλεσης της μπαρφ διατροφής θεωρείς χρειάζεται; Έχω δει που δίνεις γεύματα ατόφια. Δηλαδή κομμάτι καρδιά,κομμάτι συκώτι,κομμάτι κρέας κόκκινο πχ μαζί με ανάλογα φρούτα - λαχανικά και πρόσθετα.
Τα κόκαλα και αυτά τα έχω δει τα δίνεις ατόφια,χωρίς άλεση.
Βέβαια στο κομμάτι της άλεσης μαρεσει πολύ πιο πολύ η kitchen από την natures. Η natures πάρα-έχει καλή άλεση που δε θα έλεγα ότι το θεωρώ και τόσο καλό.
Πώς κάνετε την "αποστείρωση" τον κρεάτων για τα βακτήρια για αυτό που διαφημίζουν πως στους -40 και πάνω για κάποιο καιρό πεθαίνει η πλειοψηφία των παθογενη βακτηρίων.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Δεν πεθαίνουν τα βακτήρια κατάψυξη,αδρανοποιουνται απλά. Με το ξεπαγωμα, αρχίζει κανονικά ο πολλαπλασιασμος. Μόνο με μαγείρεμα πεθαινουν. Στους 68 Κελσίου πχ, αρχίζει κ πεθαίνει η σαλμονελα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Δεν πεθαίνουν τα βακτήρια κατάψυξη,αδρανοποιουνται απλά. Με το ξεπαγωμα, αρχίζει κανονικά ο πολλαπλασιασμος. Μόνο με μαγείρεμα πεθαινουν. Στους 68 Κελσίου πχ, αρχίζει κ πεθαίνει η σαλμονελα.
Η δυνατότητα της βαθείας κατάψυξης έχει την δυνατότητα να σκοτώσει. Έτσι έχω διαβάσει τουλάχιστον