Ποια είναι η καλύτερη ράτσα σκύλου συντροφιάς;


Kwnstadina

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
98
0
31
Εκαλη,Αθηνα
twitter.com
εχω ακουσει πολλα για το πεισμα των τερριερ :Ρ μου το λεει και η φιλη μου οτι ειναι πεισματαρικο αλλα με τετοια φατσα πως να κρατησεις κακια xD ?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Kwnstadina, εφ'όσον δεν έχεις καταλήξει κάπου συγκεκριμένα, μήπως να έκανες μια βόλτα σε κανένα καταφύγειο? Μπορεί κάποιο από εκεί να σου κλέψει την καρδιά, κι αν είναι ενήλικο ξέρεις κι απ'ευθείας και τελικό μέγεθος και χαρακτήρα(το χαρακτήρα θα στον πουν τα παιδιά εκεί που τα ζουν)

Τα καθαρόαιμα, κατ'εμέ, είναι θεμιτότατη επιλογή όταν ξέρουμε γιατί το θέλουμε, κι έχουμε ψάξει πολύ για το αν μας ταιριάζει και ουσιαστικά ρωτάμε κάποιον που ξέρει τη φυλή, όταν έχουμε σχεδόν καταλήξει, μπας και έχουμε παραβλέψει κάτι στην έρευνά μας.

Αλλά ερωτηματολόγιο για ποια ράτσα θεωρούμε εμείς καλύτερο για συντροφιά, να προτείνουμε ουσιαστικά εμείς τι σου ταιριάζει από τη στιγμή που δεν σε γνωρίζουμε? Ούτε μπλούζα δεν θα μπορούσα να σου προτείνω χωρίς να σε ξέρω προσωπικά για να δω τι σου ταιριάζει.. Και για κάποιους τα juck russel είναι ιδανικοί σύντροφοι, αλλά αυτοί οι κάποιοι επιζητούν αυτά τα επίπεδα ενέργειας από το σκύλο τους. Εσύ? τι επιζητάς? Όχι "τί δε σε χαλάει", αλλά "τί επιζητας"?

Κι από τη στιγμή που θα είναι καθαρά και μόνο για συντροφιά, εγώ τολμώ να προτείνω ημιαιμάκι, πρώην ή και νυν αδεσποτάκι (αν και για το νυν δεν θα ξερεις χαρακτηρα)... Ξέρεις πόσα κουκλιά, μικρόσωμα, με χαμηλά επίπεδα ενέργειας υπάρχουν (κι ορισμένα δεν μαδάνε και πολύ)?

Κι η Donna Karan, πριν γίνει New York, ήταν μια απλή μοδίστρα για ορισμένους, αλλά όσοι αναγνώρισαν το ταλέντο της πρίν γίνει "της μοδός" έχουν τώρα διαμαντάκια στην ντουλάπα τους...
 


Kwnstadina

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
98
0
31
Εκαλη,Αθηνα
twitter.com
σε ολα αυτα που λες συμφωνω απολυτα γιατι και ο γατος που εχω αδεσποτακι ηταν κατευθειαν απο το δρομο γιαυτο δεν εχω αποκλεισει ουτε το καταφυγιο. μηπως ξερει καμια ιστοσελιδα ή καποιο τηλεφωνο καποιου καταφυγιου που μπορω να επισκεφτω και να δω ολα τα σκυλακια απο κοντα ?
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Συνηθως σκυλιά που προορίζονται για εύκολη συμβίωση με τον άνθρωπο (συντροφιάς) είναι αυτά που έχουν λίγες απαιτήσεις εκτόνωσεις ή σκυλιά τα οποία εκτονώνονται σε καθημερινή βάση. Το μέγεθος του σκύλου δεν είναι κριτήριο επιλογής για σκύλο "συντροφιάς".
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Τι θα έλεγες για miniature ή toy poodle? Είναι μικρά σε μέγεθος , όμορφα, χαριτωμένα, πανέξυπνα, νομίζω δεν χρειάζονται πολύ άσκηση και δεν βγάζουν πολύ τρίχα. Εγώ αν ήταν να πάρω κάποτε μικρόσωμο σκύλο θα έπαιρνα ένα miniature poodle χρώματος orange fawn, όπως ο Floyd της Chloe, που είναι ένας γλύκας.
 
Last edited:




dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Κοιτα και για τα boston terrier! Ειναι πολυ χαρουμενα σκυλακια και τα πανε και αυτα πολυ καλα με τα παιδακια!
Υπέροχα σκυλάκια, τα είδα στην έκθεση χτες και τα ερωτεύθηκα! Μίλησα με τον εκτροφέα τους και μου έδωσε πολλές καλές πληροφορίες σχετικά με αυτά!

Σχετικά με τα παιδάκια ο εκτροφέας μου είπε ότι υπάρχει ένα μικρό θεματάκι αν είναι αρκετά τα σκυλάκια! Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν έχουν τόσο πολύ τα θέματα που έχουν τα παγκ και τα γαλλικά κατά τα λεγόμενα του εκτροφέα πάντα...
 


Kwnstadina

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
98
0
31
Εκαλη,Αθηνα
twitter.com
Τι θα έλεγες για miniature ή toy poodle? Είναι μικρά σε μέγεθος , όμορφα, χαριτωμένα, πανέξυπνα, νομίζω δεν χρειάζονται πολύ άσκηση και δεν βγάζουν πολύ τρίχα. Εγώ αν ήταν να πάρω κάποτε μικρόσωμο σκύλο θα έπαιρνα ένα miniature poodle χρώματος orange fawn, όπως ο Floyd της Chloe, που είναι ένας γλύκας.
Ειδα χθες στην εκθεση 2 μικρα μαυρα toy poodles και ηταν αξιαγαπητα! Χοροπηδουσαν σαν τρελα ολη την ωρα και καθομασταν και τα χαζευαμε με την μανα μου :p
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
σε ολα αυτα που λες συμφωνω απολυτα γιατι και ο γατος που εχω αδεσποτακι ηταν κατευθειαν απο το δρομο γιαυτο δεν εχω αποκλεισει ουτε το καταφυγιο. μηπως ξερει καμια ιστοσελιδα ή καποιο τηλεφωνο καποιου καταφυγιου που μπορω να επισκεφτω και να δω ολα τα σκυλακια απο κοντα ?
Κάνε μια βόλτα από τις αγγελίες του φόρουμ.
 


ΛΕΩΝ

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
5
0
Καλημέρα! Ρίχνωντας μία γρήγορη ματιά στο θέμα δεν θα μπορούσα να μην προτείνω το κοκόνι (συγνώμη αν έχει αναφερθεί δεν διάβασα όλες τις σελίδες ) ! Είναι μικρό προς μεσαίο μέγεθος (5-8 κιλά) τα πάει καλά με τα παιδάκια και δεν έχει πολλές απαιτήσεις άσκησης... (Και όχι δεν είμαι εκτροφέας κοκονιών!!! ) Απλά έχω ενθουσιαστεί με όσα έχω δει ως τώρα...Ψάξ΄το λίγο και δεν θα χάσεις. Ελπίζω να βρεις τελικά αυτό που ψάχνεις!
 






elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Κοίταξε λίγο και τα retriever! Golden η λαμπραντορ! Παρ'οτι το μέγεθος τους δεν σε βοηθά στο να καταλάβεις πως ειναι πολυ φιλική ράτσα ειναι σκύλοι συντροφιάς χωρις επιθετικότητα και τα πανε πολυ καλα με τα παιδια!
 


Dio13

Member
20 Αυγούστου 2012
5
0
Αθήνα
www.facebook.com
Γνωμη μου ειναι πως ασχετα με τη ρατσα και τις ιδιαιτεροτητες που μπορει να εχει η καθεμια, ο καθε σκυλος εχει τη δικη του προσωπικοτητα.
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Τα καβαλιερακια ειναι απιστευτη φυλη. Δεν εχω λογια. ΟΜΩΣ, αν και τα λατρευω, δεν θα επαιρνα ξανα. Ο λογος;
ΣΥΡΙΓΓΟΜΥΕΛΙΑ. Υπαρχει και στα καλυτερα εκτροφεια. Και το καβαλιερακι αργοπεθαινει απο αβασταχτους πονους.
Θες την αποψη μου; ΜΗΝ παρεις. Δεν αξιζει το ρισκο. Γιατι ΑΝ σου κατσει, θα ζησεις αργο θανατο κι εσυ και το καβαλιερακι σου. ΚΑι η μαγνητικη ; 460 ευρω τελικη τιμη. Μια ρημαδα κωλομαγνητικη εγκεφαλου.


Καλη μας χωνεψη Χοπακι μου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ήμουν ανάμεσα σε cavalier και lab και ήταν ο λόγος που τελικά δεν πήρα καβαλιέρ, είχα μάλιστα επισκεφτεί το εκτροφείο στην Αθήνα και είχα μιλήσει και με την κυρία Bates στην Σύρο.
Ελπίζω πως δεν έχει SM η σκυλίτσα σου Hopsi!
Και επίσης καλώς ήρθες, πολύ χάρηκα που είδα ποστ σου ξανά :)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δυστυχως, η ελπιδα μας τελειωσε.
Λυπάμαι πάρα πολύ :( :(

Όταν το ποσοστό στην ασθένεια αυτή διάβασα κάπου ότι είναι 50%, ένα στα δύο δηλαδή, κατά την γνώμη μου δεν θα πρέπει να συνεχίσει η εκτροφή της φυλής αυτής με τα σημερινά δεδομένα.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό για να συνεχίζουν, από τη στιγμη που δεν μπορουν να το ελέγξουν οι εκτροφείς.
Σαν ρωσικη ρουλέτα που καταλήγει σε εξαιρετικά επώδυνη ζωή και μαρτυρικό θάνατο!