Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
PRO PLAN PUPPY LARGE ROBUST 14kg (αλλαγη απο Royal Canin που εδινε ο εκτροφεας)

1) τρίχωμα? Καλο
2) κόπρανα? Ημισκληρα & λίγα σχετικά (για κουταβι 6 μηνων)
3) διάθεση? Νωχελικη στο σπιτι - super εξω
4) ενέργεια? Πολυ καλη
5) αφομίωση? Πολυ καλη
6) ποιότητα, ποσότητα και (μυρωδιά κοπράνων)? Μυριζουν σκατιλα (μια χαρα δηλαδη) - καθόλου αέρια!
:)
7) μυρωδιά ανάσας?
Ουδετερη θα ελεγα
8.) κάνει εμετούς? Εχει κανει 3 φορες αυτο το πρασινο αφρωδες γαστρικο υγρο.
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στον μεγάλο Royal Canin Cardiac (κτηνιατρική):

1) τρίχωμα? Απροσδόκητα καλό!!!
2) κόπρανα?Μια χαρά
3) διάθεση?Πολύ καλή
4) ενέργεια? Απροσδόκητα καλή
5) αφομίωση?
Δεν πολυκατάλαβα, συγγνώμη
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων?
Είπαμε μια χαρά, όσα πρέπει, ανεκτή
7) μυρωδιά ανάσας?
Κακή, αλλά δεν φταίει (μόνο) η τροφή
κάνει εμετούς?
Όχι όταν τρώει μόνο την τροφή του

Στον μικρό
Arden, puppy

1) τρίχωμα? Προς το παρόν σούπερ
2) κόπρανα?Πολύ καλά
3) διάθεση?Άριστη
4) ενέργεια? Άριστη
5) αφομίωση?
...
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων?
Πολύ καλά, λίγο πολλά, πολύ ανεκτή
7) μυρωδιά ανάσας? Κουταβίλα :D
κάνει εμετούς?
Όχι
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Γιατι? Τι σχεση εχει η ξηρα της Acana με την δυσπλασια?

Δεν εχει σχεση η Acana,αλλα οι αλλες 2.Ταιζα Acana πιο πριν και την θεωρω καλυτερη τροφη.Αλλα ειμαι αναγκασμενος λογω δυσπλασιας του σκυλου να δινω η Hills Η Royal.Για αυτο σκεφτομαι να του δινω μονο χαπια δυσπλασιας και καποια τροφη αλλη.Τωρα δινω και χαπια και τροφη Hills.Τα χαπια πρεπει να τα σταματαω μετα απο 3 μηνες για 1-2 μηνες οποτε το διαστημα αυτο ο σκυλος καλο θα ηταν να τρωει φαρμακευτικη τροφη
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Δεν ειναι ολες οι ξηρες της acana το ιδιο...
Για αυτο υπαρχουν και "οι διαφορες κατηγοριες"!
Απ'οτι ξερω μονο η Hills και η Royal βγαζουν τροφες για προβληματα οστων,αρθριτικων,δυσπλασιας κλπ.Την Hills J/D μου την προτεινε ο ορθοπαιδικος που διεγνωσε την δυσπλασια.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Απ'οτι ξερω μονο η Hills και η Royal βγαζουν τροφες για προβληματα οστων,αρθριτικων,δυσπλασιας κλπ.Την Hills J/D μου την προτεινε ο ορθοπαιδικος που διεγνωσε την δυσπλασια.
εγω κτηνιατρους που "προτεινουν" δεν εμπιστευομαι....υπαρχει κυκλωμα γυρω απο αυτο με συνεργασιες εταιριων με γιατρους....
μηπως θα βοηθουσε περισσοτερο μια καλυτερη τροφη τυπου acana, και συμπληρωματα διατροφης?
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
εγω κτηνιατρους που "προτεινουν" δεν εμπιστευομαι....υπαρχει κυκλωμα γυρω απο αυτο με συνεργασιες εταιριων με γιατρους....
μηπως θα βοηθουσε περισσοτερο μια καλυτερη τροφη τυπου acana, και συμπληρωματα διατροφης?
Ο ορθοπαιδικος ειπε οτι η θα πρεπει να του δινω η ειδικη τροφη η χαπια για την δυσπλασια.Με αλλον γιατρο-ορθοπαιδικο που μιλησα και εχει δει την ακτινογραφια του σκυλου αλλα οχι τον ιδιο τον σκυλο γιατι ειναι εκτος Αθηνας μου ειπε οτι η ξηρα απο μονη της δεν επαρκει και καλο θα ηταν να δινω και χαπια μαζι,αλλα μετα απο 3 μηνες να σταματαω τα χαπια για 1-2 μηνες για να τα αποροφησει ο οργανισμος του(και λογικα να μην παθει καποια ζημια,νεφρα κλπ).Οποτε δεν ξερω αν στο διαστημα 1-2 μηνων που δεν θα δινω χαπια αν ειναι καλο να δινω φαρμακευτικη τροφη η να την αποκλεισω εκεινο το διαστημα η τελειως και να δινω καποια αλλη τυπου Acana και μονο χαπια
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγω παιρνω τη Belcando senior. Οι σκυλες ειναι 8 και 11 αντιστοιχα.

1) τρίχωμα? Γυαλιστερο
2) κόπρανα? Λιγα, μαυρα και σκληρουτσικα
3) διάθεση? Μια χαρα
4) ενέργεια? Φισεκια. Τρεχουμε χιλιομετρα τη μερα
5) αφομίωση?
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων? εχω απαντησει
7) μυρωδιά ανάσας? καλυτερη απο πολλων ανθρωπων
κάνει εμετούς?
οχι αλλα αυτο δεν ειναι δειγμα γιατι ποτε δεν ειχαμε προβλημα και με αλλες τροφες
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ελβις

Royal canin junior for labradors (μετά από μια ατυχέστατη προσπάθεια να του δώσω Acana large breed puppy επανήρθαμε στην royal)

1) τρίχωμα? Γυαλιστερό τέλειο.
2) κόπρανα? Σχετικά μαλακά και μυρωδάτα
3) διάθεση? σουπερ
4) ενέργεια? υψηλή
5) αφομίωση? Σουπερ
6) ποιότητα, ποσότητα και (μυρωδιά κοπράνων)?
ποσότητα νορμάλ, μυρωδιά σκατουλενια (πως να μύριζαν δλδ;) ποιότητα ελαφρώς μαλακά
7) μυρωδιά ανάσας?
Μοσχοβολάει το αγόρι μου
8.) κάνει εμετούς? Ποτέ από την τροφή

Λούση

Acana light & fit

1) τρίχωμα? Kαλό
2) κόπρανα? Σχετικά μαλακά και μυρωδάτα
3) διάθεση? καλή
4) ενέργεια? μέτρια (νορμάλ για την ηλικία της)
5) αφομίωση? Σουπερ
6) ποιότητα, ποσότητα και (μυρωδιά κοπράνων)?
ποσότητα νορμάλ, μυρωδιά σκατουλενια , ελαφρώς μαλακά
7) μυρωδιά ανάσας?
Ουδέτερη
8.) κάνει εμετούς? Ποτέ από την τροφή
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγω παιρνω τη Belcando senior. Οι σκυλες ειναι 8 και 11 αντιστοιχα.

1) τρίχωμα? Γυαλιστερο
2) κόπρανα? Λιγα, μαυρα και σκηλουτσικα
3) διάθεση? Μια χαρα
4) ενέργεια? Φισεκια. Τρεχουμε χιλιομετρα τη μερα
5) αφομίωση?
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων? εχω απαντησει
7) μυρωδιά ανάσας? καλυτερη απο πολλων ανθρωπων
κάνει εμετούς?
οχι αλλα αυτο δεν ειναι δειγμα γιατι ποτε δεν ειχαμε προβλημα και με αλλες τροφες
με την αφομοιωσιμότητα εννοεί κατά πόσο η ποσότητα των κοπράνων συνάδει με την ποσότητα αυτού που τρώνε δεδομένου πως οι τροφές περιέχουν υλικά ζωικής προέλευσης και φυτικής προέλευσης που ούτως ή άλλως έχουν διαφορετική αφομοιωσιμότητα τα ποσοστά αλλάζουν.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ρε παιδιά ότι ο η μυρωδιά των κοπράνων ότι είναι σκατουλένια ΕΝΝΟΑΤΑΙ ότι και θα είναι σκατουλένια απλα ρωτώ γιατί υπάρχουν μυρωδιές όπως της Οrijen ας πούμε που δε στέκεσαι ούτε μέσα στο Webley ακόμα και με στολή αστροναύτη και υπάρχουν και μυρωδιές της Winners Plus που πας απο πάνω απ το κουράδι με τη μυτούλα σε απόσταση ενός εκατοστού και το πράμα μυρίζει σαν σανό που τρώνε τα άλογα, δηλαδή ίχνος κουραδίλας ΕΠ ουδενί!!!! Ανέφερα αυτές τις δύο γιατί κατα γενική ομολογία ειναι τα δύο άκρα αντίθετα στο θέμα μυρωδιάς!!!! Διευκρυνίστε ντεεεεεεεεεεε :D :D :D :p :p
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
επισημανση στο ποστ # 31 της Κυβελης....
η Royal ειναι τοσο καλη που ο σκυλος βυθιστηκε στο τσουβαλι, εγινε βαρελακι απο το πολυ φαι και παρ'ολα αυτα ουτε εμετο ουτε τιποτα...απλα ρευοταν παρα πολυ...
Νομιζω σημαντικο για την ποιοτητα της τροφης....
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ρε παιδιά ότι ο η μυρωδιά των κοπράνων ότι είναι σκατουλένια ΕΝΝΟΑΤΑΙ ότι και θα είναι σκατουλένια απλα ρωτώ γιατί υπάρχουν μυρωδιές όπως της Οrijen ας πούμε που δε στέκεσαι ούτε μέσα στο Webley ακόμα και με στολή αστροναύτη και υπάρχουν και μυρωδιές της Winners Plus που πας απο πάνω απ το κουράδι με τη μυτούλα σε απόσταση ενός εκατοστού και το πράμα μυρίζει σαν σανό που τρώνε τα άλογα, δηλαδή ίχνος κουραδίλας ΕΠ ουδενί!!!! Ανέφερα αυτές τις δύο γιατί κατα γενική ομολογία ειναι τα δύο άκρα αντίθετα στο θέμα μυρωδιάς!!!! Διευκρυνίστε ντεεεεεεεεεεε :D :D :D :p :p
τη winners plus που λες ούτε που την έχω ξανακούσει ποτέ.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Eπίσης με την Orijen τα αέρια είναι απλά ΑΠΕΧΤΑ, ΦΟΝΙΚΑ, ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ και κλωτσιά στο στομάχι!!!! Πυρινικός πόλεμος!!!!! Τέλος!!! Προτείνω μετονομασία της Orijen σε αγγλική έκδοση ''Fartorijen'' η και σε ελληνική ''Pordorijen'' μπορούμε να βγάλουμε αν θέλετε και μια super premium την ''Klanorijen'' για γιγαντώσομες και βραχυκέφαλες φυλές όπου ούτως ή άλλως και εκεί γίνεται το έλα να δεις!! :D :p
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ρε παιδιά ότι ο η μυρωδιά των κοπράνων ότι είναι σκατουλένια ΕΝΝΟΑΤΑΙ ότι και θα είναι σκατουλένια απλα ρωτώ γιατί υπάρχουν μυρωδιές όπως της Οrijen ας πούμε που δε στέκεσαι ούτε μέσα στο Webley ακόμα και με στολή αστροναύτη και υπάρχουν και μυρωδιές της Winners Plus που πας απο πάνω απ το κουράδι με τη μυτούλα σε απόσταση ενός εκατοστού και το πράμα μυρίζει σαν σανό που τρώνε τα άλογα, δηλαδή ίχνος κουραδίλας ΕΠ ουδενί!!!! Ανέφερα αυτές τις δύο γιατί κατα γενική ομολογία ειναι τα δύο άκρα αντίθετα στο θέμα μυρωδιάς!!!! Διευκρυνίστε ντεεεεεεεεεεε :D :D :D :p :p
σωστα ολα αυτα....
το # 2 και το # 6 ομως θα επρεπε να ειναι μια ερωτηση ομως... ισως να επρεπε να λειπει η # 2
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
επισημανση στο ποστ # 31 της Κυβελης....
η Royal ειναι τοσο καλη που ο σκυλος βυθιστηκε στο τσουβαλι, εγινε βαρελακι απο το πολυ φαι και παρ'ολα αυτα ουτε εμετο ουτε τιποτα...απλα ρευοταν παρα πολυ...
Νομιζω σημαντικο για την ποιοτητα της τροφης....
χαχαχαχαααα σωστή πρέπει να ενημερώσω την εταιρία να το προσθέσει στη καμπάνια που κάνει!
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com