Ποια ξηρα τροφή προτιμά ο σκύλος σας;


pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
brit care εδω και λιγο καιρο.την τρωει πολυ ευχαριστα.εχω καιρο να τον δω να τρωει ετσι
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Γειά σας και απο μένα,

@manolis68, συγχαρητήρια για τα βραβεία που απέσπασε η κούκλα σου...

Για την τροφή τώρα...τι είναι εκείνο που τους δημιουργεί άρνηση στη ξηρά τροφή.....δεν το κατάλαβα...παρατήρησα ότι οι περισσότεροι συνδυάζουν μαγειιρευτό & ξηρά τροφή....έτσι ήταν απο την αρχή..???

Ο εκτροφέας απο τον οποίο σε λίγο καιρό θα πάρω την Cane Corsina μου ...σε κατά καιρούς μεταξύ μας συζητήσεις, μου ανέφερε επίσης το εξής :....μη λυπηθείς και δώσεις λιχουδιές απο κρέας η φρούτο....θα σταματήσει να σου τρώει την ξηρά τροφή..τονίζοντας μου βεβαίως ότι το μαγειρευτό είναι πιο υγιεινό..αλλά....

Μήπως εμείς φταίμε λοιπόν για την άρνηση στην ξηρά τροφή..(ερωτώ ταπεινά...δεν είμαι σίγουρος).
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ανάλογα τον σκύλο.....
ο δικός μου σκύλος έχει συμβεί να προτιμήσει την ξηρά απο το μαγειρευτό....
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
φιλε μανο,δεν προκειται νομιζω ποτε να μπουκωσω το ζωο μου να παρει κιλα για να κατεβει στην εκθεση!για μενα ειναι πολυ λαθος.σωστη τροφη κ ασκηση κ το σκυλι θα κατεβει οπως ειναι εκεινη την στιγμη κ σε οποιον αρεσει.αν τρεφεις σωστα κ γυμναζεις ,το αποτελεσμα δεν θα ειναι ασχημο ετσι κ αλλιως.
Θεωριτικα εισαι ολοσωστος!
Δεν τη μπουκωσα ομως ωστε να γινει χοντρη, και ειχε και ασκηση με το μπαλακι της καθε μερα κανενα μισαωρο, τοσο που δεν αντεχε αλλο το κυνηγι. Το προβλημα ηταν πως ΔΕΝ ετρωγε ουτε καν τη ποσοτητα που χρειαζεται για να διατηρηθει.
Οσο για την εκθεση, δε μπορεις να την πας ετσι απλα και να "περπατησεις" στο στιβο. Ουτε η Μπαρτσελονα δε μπορει να το κανει αυτο! Αν πας για βραβειο, πρεπει να παρεις κιλα και να γυμναστεις ωστε να εχεις ογκο και οχι λιπος. Η δικια μου ευτυχως τα καταφερε και δεν εχασε κιλα, και αν και ειναι μεγαλοσωμο θυληκο, ηταν μονο 40 κιλα. Παρολα αυτα ηταν μεγαλυτερη σε ογκο απο τα περισσοτερα αρσενικα ροτβαιλερ της εκθεσης.
Φαντασου ομως να την αφηνα ετσι και να εχανε κιλα, θα ηταν ενα μεγαλο σκυλι και μπροστα στα υπολοιπα θα ηταν σαν κακομοιρο!
Σε τελικα αναλυση, αν το σκυλι το πας σε εκθεσεις, πρεπει να το φτιαξεις ωστε να παει και να σταθει σωστα και οχι να το κανεις ρεζιλι! Αλλιως αν εισαι "σε οποιον αρεσει" οπως λες, δεν το πας σε εκθεση και πας μονο σαν επισκεπτης.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Γειά σας και απο μένα,

@manolis68, συγχαρητήρια για τα βραβεία που απέσπασε η κούκλα σου...

Για την τροφή τώρα...τι είναι εκείνο που τους δημιουργεί άρνηση στη ξηρά τροφή.....δεν το κατάλαβα...παρατήρησα ότι οι περισσότεροι συνδυάζουν μαγειιρευτό & ξηρά τροφή....έτσι ήταν απο την αρχή..???

Ο εκτροφέας απο τον οποίο σε λίγο καιρό θα πάρω την Cane Corsina μου ...σε κατά καιρούς μεταξύ μας συζητήσεις, μου ανέφερε επίσης το εξής :....μη λυπηθείς και δώσεις λιχουδιές απο κρέας η φρούτο....θα σταματήσει να σου τρώει την ξηρά τροφή..τονίζοντας μου βεβαίως ότι το μαγειρευτό είναι πιο υγιεινό..αλλά....

Μήπως εμείς φταίμε λοιπόν για την άρνηση στην ξηρά τροφή..(ερωτώ ταπεινά...δεν είμαι σίγουρος).
Καλα τα λες και δεν κανεις λαθος.
Το προβλημα με εμενα ηταν πως ΧΩΡΙΣ παραξενους μεζεδες, σιγα σιγα σταματησε να τρωει την ξηρα τροφη. Εγω θελοντας να την παω στην εκθεση επεσα αναγκαστικα στην παγιδα της πανουργας σκυλας και αρχισα να της βαζω μεσα στη ξηρα της σαλτσουλες και κιμα και γιαουρτακια. Αυτη οταν ειδε πως πιανει το κολπο, σταματησε εντελως να τρωει σκετη ξηρα αν δεν της ειχα μεσα διαφορα μεζεδακια.
Τωρα πια ομως που τελειωσε η εκθεση, ερθε ο καιρος να ξαναμαθει την ξηρα, ΣΚΕΤΗ χωρις κιμαδες και αλλα. Απλα μαλλον θα τη ξαναγυρισω στη royal η στην proplan γιατι ειναι μια χαρα με αυτες. Οσες αλλες δοκιμασα, ουτε καν να τις μυρισει δεν ηθελε.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μα αν τρεφεις σωστα κ γυμναζεις,εχεις το αποτελεσμα που θες.τι να το κανω αν ενα θηλυκο ειναι πιο φαρδυ απο ενα αρσενικο αλλα δεν εχει σωστη κατανομη?κ επειδη παντα μεγαλο ρολο παιζει ο κριτης,καλυτερα να αφηνεις το ζωο οπως ειναι πριν.δεν μιλαω για κοκαλιαρικα σκυλια κτλ που εκει,ενταξη,καταλαβαινουμε τι πρεπει να γινει,αλλα μιλαω για νορμαλ καταστασεις.ολα με την προυποθεση ειπαμε οτι ταιζεις σωστα κ γυμναζεις.οποτε το σε οποιον αρεσουμε ,νομιζω καταλαβαινεις πως το εννοω.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Γειά σας και απο μένα,

@manolis68, συγχαρητήρια για τα βραβεία που απέσπασε η κούκλα σου...

Για την τροφή τώρα...τι είναι εκείνο που τους δημιουργεί άρνηση στη ξηρά τροφή.....δεν το κατάλαβα...παρατήρησα ότι οι περισσότεροι συνδυάζουν μαγειιρευτό & ξηρά τροφή....έτσι ήταν απο την αρχή..???

Ο εκτροφέας απο τον οποίο σε λίγο καιρό θα πάρω την Cane Corsina μου ...σε κατά καιρούς μεταξύ μας συζητήσεις, μου ανέφερε επίσης το εξής :....μη λυπηθείς και δώσεις λιχουδιές απο κρέας η φρούτο....θα σταματήσει να σου τρώει την ξηρά τροφή..τονίζοντας μου βεβαίως ότι το μαγειρευτό είναι πιο υγιεινό..αλλά....

Μήπως εμείς φταίμε λοιπόν για την άρνηση στην ξηρά τροφή..(ερωτώ ταπεινά...δεν είμαι σίγουρος).
Σίγουρα το σκυλί σε αυτό τον τομέα είναι όπως το μάθεις, υπάρχουν βέβαια και σκυλιά που δεν κωλώνουν και τρώνε ό,τι τους βάλεις στο πιάτο τους, και άλλα που συμπεριφέρονται λες και κάνουν απεργία πείνας.

Νομίζω όμως ότι ο εκτροφέας σου υπερβάλλει λίγο, γίνεται να ζήσει μια ζωή ένας σκύλος έχοντας δοκιμάσει μόνο κροκέτα? Μου φαίνεται κάπως...
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Σίγουρα το σκυλί σε αυτό τον τομέα είναι όπως το μάθεις, υπάρχουν βέβαια και σκυλιά που δεν κωλώνουν και τρώνε ό,τι τους βάλεις στο πιάτο τους, και άλλα που συμπεριφέρονται λες και κάνουν απεργία πείνας.

Νομίζω όμως ότι ο εκτροφέας σου υπερβάλλει λίγο, γίνεται να ζήσει μια ζωή ένας σκύλος έχοντας δοκιμάσει μόνο κροκέτα? Μου φαίνεται κάπως...

Δεν μου διευκρίνησε εάν αναφερόταν μόνο για κουτάβι.....μπορεί αργότερα να μου προτείνει άλλες διατροφικές οδηγίες.......γιαυτό ρωτάω και εσάς που έχετε πονοκεφαλιαστεί πολλές φορές με το θέμα...κάπου θα έχετε βρεί την χρυσή τομη..;):)
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
μα αν τρεφεις σωστα κ γυμναζεις,εχεις το αποτελεσμα που θες.τι να το κανω αν ενα θηλυκο ειναι πιο φαρδυ απο ενα αρσενικο αλλα δεν εχει σωστη κατανομη?κ επειδη παντα μεγαλο ρολο παιζει ο κριτης,καλυτερα να αφηνεις το ζωο οπως ειναι πριν.δεν μιλαω για κοκαλιαρικα σκυλια κτλ που εκει,ενταξη,καταλαβαινουμε τι πρεπει να γινει,αλλα μιλαω για νορμαλ καταστασεις.ολα με την προυποθεση ειπαμε οτι ταιζεις σωστα κ γυμναζεις.οποτε το σε οποιον αρεσουμε ,νομιζω καταλαβαινεις πως το εννοω.
Δε διαφωνω σε αυτα που λες. Ομως η δικια μου, ηταν στην ορεινη Ναυπακτια για ενα μηνα το καλοκαιρι και εφαγε λιγοτερο απο μισο σακι ξηρα τροφη. Τελευταια εβδομαδα σχεδον καθολου. Την πηγα στο γιατρο αλλα ηταν μια χαρα. Παρολα αυτα ειχε χασει τουλαχιστον 4 κιλα. Αν συνεχιζε ετσι θα την πηγαινα στην εκθεση και θα ηταν 35 κιλα! Τοτε τι να το κανω? Να την κανω ρομπα και να της πετανε σουβλακια?
Οσο για τον κριτη, οτι και να ειναι, το καλο δε μπορει να το βγαλει μετριο. Μεχρι τωρα την εχουν κρινει 6 κριτες και ειχε 3 πρωτες και 3 δευτερες θεσεις. Το εβλεπα σαν κριμα και αδικο να παει και να χασει απο δικια μου βλακεια, γιατι δε βρηκα τι επρεπε να κανω ωστε να σταματησει να χανει κιλα και να ξαναβρει την ορεξη της.
Παντως τελος καλο, ολα καλα......
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Δεν μου διευκρίνησε εάν αναφερόταν μόνο για κουτάβι.....μπορεί αργότερα να μου προτείνει άλλες διατροφικές οδηγίες.......γιαυτό ρωτάω και εσάς που έχετε πονοκεφαλιαστεί πολλές φορές με το θέμα...κάπου θα έχετε βρεί την χρυσή τομη..;):)
Το κουταβι δε κανει να τρωει τιποτα αλλο γιατι μπορει να μη το σηκωνει το στομαχι του (διαροιες εμμετοι).
Οταν μεγαλωσει υπαρχουν ειδικα σνακ να του δινεις αλλα παντα με φειδω γιατι αλλιως καλομαθαινει αλλα ταυτοχρονα παχαινει κιολας!