Ποιες εντολές εκτελεί ο σκυλος σας;


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
τι λολαθηκες εσυ?
Παλι off θα βγουμε?!
Αν εμας τα σκυλια μας μαθανε 2-3 πραγμτα κ καμαρωνουμε (γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε) κ εσυ βαζεις τον σκυλο σου στην αλλη πλευρα τοτε... αχ κ που να κρυφτουμε!
Καλα το ειπα τελικα..
lol..
 


oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
Θέλω να μάθει το "φέρε μπύρα από το ψυγείο" για να αγγίξει την τελειότητα !!!!

Αυτές ειναι εντολές κύριοι ..... Αλλά που ...




Sent from my iPhone using my iPhone
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
καλα εκτος απο τα βασικα( κατσε, μεινε, ελα , μη ), του εχω μαθει να μ δινει το χερι, να βρισκει σε πιο χερι ειναι το μπισκοτακι ακουμποντας την πατουσα πανω, να μενει στα δυο ποδια και να περναει αναμεσα απο τα ποδια μ! Μπορει να ξεχασα και τιποτα o_O

Χωρις βοηθεια εκπεδευτη.
 


jo.d

Well-Known Member
8 Μαϊου 2012
147
0
βουλα
παραληψη τα προηγουμενα ισχυουν για την μικρη μου
τα αλλα δυο η εμμα μου 1 χρονων γνωριζει τα βασικα ειναι υπερβολικα ησυχη ο δε troufy 13 χρονων καταλαβαινει πιο πολυ με νοηματα γιατι η ακουη του δεν ειναι τοσο καλη.
 




ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
ζιτς=κατσε πλατς=ξαπλωσε μπλαϊμπ=μεινε φους=παμε φουι=κακοοοοο
(ολα τα παραγγελματα τα εκτελει και μονο κοιταζοντας τον δεικτη του χεριου μου) :p
χμμ κατι μπλοκαρισματα απο 200-150-100-50 μετρα

Τα εχει μαθει στα γερμανικα για να μπερδευει τις εντολες, π.χ. κατσε κατω κλπ κλπ

Σε γενικες γραμμες ειμαι υπερευχαριστημενος με τον ερμακο μου, απλα χρειαζεται συνεχως εξασκηση και υπενθυμιση.

Τωρα που πηγαμε στρατο να δουμε τι θα γινει, ευτυχως η μεταθεση εκατσε διπλα ;)
 




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εγω της εχω μαθει
κατσε,
ξαπλα,
μεινε,
μη,
μαζι ,
αστο ,
εδω,
παμε,
κολλατο, τ'αλλο,
μαμ (για να φαει)
κατω (για να κατεβει απο καναπε κλπ)
εξω (αν θελω να σφουγγαρισω και την βγαλω στο μπαλκονι)
τσισα, κακα,
οκ (οταν της εχω πει μια εντολη και μετα θελω να της πω οτι ειναι ελευθερη δηλαδη),
unter (να περναει κατω απο τα ποδια μου και να καθεται μπροστα μου), κοντα (να καθεται κολλητα στο ποδι μου),
ψαξε (την βαζω σε θεση κατσε ή ξαπλα και παω καπου που να μην με βλεπει και της κρυβω το παιχνιδι, μετα παω παλι κοντα της της λεω μπραβο και μετα "οκ, ψαξε" και παει να βρει το παιχνιδι), και της εχω μαθει το
φερτο (για να μου φερνει το παιχνιδι). Και τωρα μαθαινουμε το
μαζι χωρις λουρι και τα παει τελεια :D
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Όταν θέλουν, αρκετές, τις βασικές.
Η καλύτερη όμως είναι το "ΟΥΤΕ να τολμήσεις να το διανοηθείς", όταν διασταυρωνόμαστε με γάτα και θέλει η καλή μου η Ρούνη να την κάνει λουρίδες!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Η καλύτερη όμως είναι το "ΟΥΤΕ να τολμήσεις να το διανοηθείς", όταν διασταυρωνόμαστε με γάτα και θέλει η καλή μου η Ρούνη να την κάνει λουρίδες!
Aυτή είναι χρήσιμη γενικά, όχι μόνο για γάτα! Πρέπει να τη μάθουμε κ μεις!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
H Baroque ξερει
μηηηηηηηηηηη
κατσε (το οποιο κανει μονο για να φαει μπισκοτακι)
κατεβα (για να κατεβει απο το αμαξι)
κατεβα απο τον καναπε/κρεββατι (γιατι το κατεβα μονο του κανουμε πως δεν το ακουμε)
πηγαινε μεσα (για να παει στο δωματιο της)
πηγαινε εξω (για να βγει στον κηπο)
ελα (αλλα μονο σε εξωτερικους χωρους μεσα στο σπιτι με αγνοει)
απο την αλλη (για κολωνες, δεντρα και οταν με κανει κομπο με την οδηγο της)
περιμενε (σε διασταυρωσεις, για να μαζεψουμε κακακια, για να βγαλουμε τον οδηγο)
κατω (για τις εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις που θα ανεβασει ποδια στο τραπεζι)
μεσα ή μπες (για να μπει στο αμαξι)
παμε (για να ξεκινησει να περπατα, συνηθως οταν εχει κολλημενη την μουρη της σε κατι που μυριζει και μπορει να κανει και 5 λεπτα)
εντος σπιτιου το παμε σηματοδοτει και οτι θα βγουμε βολτα
μαζι (με την εννοια να περπαταει διπλα μου χωρις να τραβαει και οχι αυστηρα "διπλα")

Η Froggy ξερει
τις ιδιες εντολες με την Baroque με εξαιρεση το απο την αλλη που το δουλευουμε ακομα.
επιπλεον
φυγε απο εκει (συνηθως γιατι παει να σκαλισει τις σακουλες σκουπιδιων)
φυγε απο εδω (για να παει σε αλλο δωματιο)
ακρη (για να φυγει απο την μεση και να κλεισω πχ την πορτα του ψυγειου ή του ντουλαπιου)
κανε πιο εκει (χρησιμο οταν παιρνει την θεση μου στον καναπε ή γενικα εμποδιζει)
ξαπλα
σηκω (επειδη κοιμαται μαζι μας τις περισσοτερες φορες με αυτη την εντολη σηκωνεται και κατεβαινει για να μπορεσω να σηκωθω ή να βολευτω)
πηγαινε στην μανα σου/πατερα σου (μονο μεσα στο σπιτι)
φτανει (για να σταματησει να γαυγιζει ή το πολυ εντονο παιχνιδι)
αστο ή φτυστο (αναλογα τι εχει αρπαξει)
θα φαμε τιποτα (με αυτη την "εντολη" εχει παρατησει οτι κανει και παει στην κουζινα)

Δεν ειχαμε εκπαιδευτη. Βλεποντας τα γραμμενα βλεπω οτι χρησιμοποιουμε αρκετες περιφραστικες εντολες με μικρες διαφορες πχ πηγαινε εξω/μεσα. Για καποιο λογο η Baroque ανταποκρινεται καλυτερα στις προτασεις απο τις κοφτες εντολες. Ή μπορει ετσι να νομιζω εγω.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
O δικός μου πολλές εντολές (όπως κάτσε,ξάπλα ) τις καταλαβαίνει περισσότερο όταν του κάνω νοήματα παρά όταν του τις λέω, μόνο ο δικός μου το κάνει ή το κάνουν και τα δικά σας;
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Αυτό το θέμα με κάνει να νοιώθω άσχημα... σχεδόν τίποτα δεν έχει μάθει η χαμένη η δικιά μου, μπροστά στα άλλα σκυλάκια του φόρουμ...:(
Τάκη πόσο ταιριάζουν τα σκυλιά μας.....
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Φανταστικό το πόσα μπορούν να μάθουν!
Δυστυχώς δεν ξέρω πως να του μάθω εντολές, με ποιον τρόπο να συνδέει τη λέξη με την πράξη...
Έχω δοκιμάσει να του μάθω αλλά δεν μαθαίνει! Δεν μπορώ να του δώσω να καταλάβει τι θέλω να κάνει...

Ξέρει μόνο το "κάτσε κάτω" που το έμαθε μόνος του, όταν του έβαζα φαγητό ή νερό του φώναζα κάτσε κάτω και όσο χοροπηδούσε δεν άφηνα το πιάτο, μόλις ηρεμούσε και καθόταν, το άφηνα.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
O δικός μου πολλές εντολές (όπως κάτσε,ξάπλα ) τις καταλαβαίνει περισσότερο όταν του κάνω νοήματα παρά όταν του τις λέω, μόνο ο δικός μου το κάνει ή το κάνουν και τα δικά σας;
Κι εμενα καμια φορα θα ακουσει καλυτερα αν της κανω νοημα. Πχ απο το ξαπλα οταν της ξαναπω κατσε αυθορμυτα κανω και το χερι μου προς τα πανω και εχω παρατηρησει οτι εκτελει πιο σφαιρα, οποτε καμια φορα δεν λεω την εντολη. Στα πιο πολλα τις εχω μαθει και με το χερι αλλα το κατσε το ακουει και λεκτικα και με κινηση χεριου, το ιδιο και το ξαπλα, το ιδιο και το κοντα. Απλα πιστευω ειναι πιο καλο να μαθει να ακουει κι ολας. Απο την αλλη το καλο ειναι οτι ο σκυλος σου ακουει μονο εσενα :D
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
...
Ξέρει μόνο το "κάτσε κάτω" που το έμαθε μόνος του, όταν του έβαζα φαγητό ή νερό του φώναζα κάτσε κάτω και όσο χοροπηδούσε δεν άφηνα το πιάτο, μόλις ηρεμούσε και καθόταν, το άφηνα.
Ακριβως αυτό είναι το κλειδι, για την εκμάθηση. Του δειχνεις κάτι που θέλει και το παίρνει όταν κάνει αυτό που του ζητας. (Τωρα η υπακοή είναι τελείως διαφορετικη, αλλά αν δε μαθει πρώτα, πως θα υπακουσει?)
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Αυτό το θέμα με κάνει να νοιώθω άσχημα... σχεδόν τίποτα δεν έχει μάθει η χαμένη η δικιά μου, μπροστά στα άλλα σκυλάκια του φόρουμ...:(
Καλα απο οτι διαβαζεις βγαλε και μισο κιλο ψεμα...:D

Εκτος αν θεωρουμε εντολες οτι εκανε 1-2 φορες και μπραβο μας και ζητω μας.


Εμεις στα καθημερινα:
Κατσε / Κατω / Μεινε / Ελα / Μαζι / Μη (οχι με πολυ επιτυχία παντα)

Στο παιχνιδι:
Πιαστο / Φερτο / Leave it / Κοντα

Στην Θαλασσα:
Bring / Out αυτες οι δυο θελουν δουλεια ακομα, πρεπει να ερθει το καλοκαιρι να εχουμε πνιγμενους για σωσιμο
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Tάκη, Αλίκη μην νοιώθετε μοναξιά. :p
Από εντολές άλλο τίποτα, το θέμα είναι κατά πόσον τις εκτελούν όταν υπάρχουν πολλοί αντιπερισπασμοί.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τάκη πόσο ταιριάζουν τα σκυλιά μας.....
Tάκη, Αλίκη μην νοιώθετε μοναξιά. :p
Από εντολές άλλο τίποτα, το θέμα είναι κατά πόσον τις εκτελούν όταν υπάρχουν πολλοί αντιπερισπασμοί.

Είμαστε δυο, είμαστε τρεις, είμαστε χίλιοι δεκατρείς...:cool::D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981