Ποιες ράτσες μαδάνε και ποιες όχι




mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Dogo και boxer μαδάνε.
Η διαφορά τους είναι ότι στα dogo η τρίχα τους είναι ελαφριά δεν καρφώνεται με αποτέλεσμα να καθαρίζεται εύκολα.
Στα boxer πάλι το ακριβώς αντίθετο. Βαριά καρφώνεται παντού ( το δράμα της ζωής μου ) δεν βγένει με τίποτα .
Φυσικά το πόσο μαδάει ένα σκυλί πιστεύω ότι εξαρτάται και απο ίδιο . Η μεγάλη πάντα έχανε πολύ περισσότερο απο ότι η μικρή (και τρώνε την ίδια τροφή).

Το χάσκι που είχαμε μαδούσε δύο φορές το χρόνο. Ολόκληρες σακούλες κήπου πετούσαμε κάθε φορά αλλά πολύ εύκολο στο καθάρισμα.
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Τα γιορκσαιρ δε μαδανε καθολου,ειναι σαν το ανθρωπινο μαλλι,στη χτενα δηλαδη μπορει να δεις μαλλια.
Τα μαλτεζ καμια φορα αφηνουν πολυ λιγη τριχα ,σχεδον καθολου κ αυτα.
Τα μπισον-φριζε επισης δε μαδανε καθολου.

Τα πινσερ μπορει να μου καποιος αν μαδανε πολυ ?Κ αν ναι,ειναι δυσκολο το καθαρισμα?
Το κουταβινι μου που μαλλον ειναι μινι πινσερ,αφηνει λιγο χνουδι στις μπλουζες μου και θελω να ξερω αν θα δυσκολευει το καθαρισμα οσο μεγαλωνει...προς το παρον ειμαστε οκ.
 
  • Like
Reactions: d-friend


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τα πινσερακια μαδανε κανονικα αλλα σχετικα λιγο και με τοσο μικρες τριχουλες δεν εχεις προβλημα, εκτος βεβαια αν κοιμαται στο μαξιλαρι σου οπως η δικια μου. Οταν μαδαει φτυνω τριχες.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Affenpinscher
Airedale Terrier
American Hairless Terrier
American Water Spaniel
Australian Terrier
Basenji
Bedlington Terrier
Bergamasco
Bichon Frise
Bichon/Yorkie
Black Russian Terrier
Bolognese
Border Terrier
Bouvier des Flanders
Brussels Griffon
Cairn Terrier
Cesky Terrier
Chacy Ranior
Chi-Poo
Chinese Crested (hairless)
Cockapoo
Coton De Tulear
Dandie Dinmont Terrier
Doodleman Pinscher
Giant Schnauzer
Glen of Imaal Terrier
Hairless Khala
Havanese
Irish Terrier
Irish Water Spaniel
Italian Greyhound
Kerry Blue Terrier
Komondor
Labradoodle
Lagotto Romagnolo
Lakeland Terrier
Lowchen (Little Lion Dog)
Maltese
Malti-Poo
Manchester Terrier
Mi-Ki
Miniature Poodle
Miniature Schnauzer
Norfolk Terrier
Norwich Terrier
Peruvian Inca Orchid
Petit Basset Griffon Vendeen
Polish Owczarek Nizinny
Poos
Portuguese Water Dog
Puli
Schnoodle
Scottish Terrier (Scottie)
Sealyham Terrier
Shepadoodle
Shichon
Shih-Tzu
Silky Terrier
Soft Coated Wheaten Terrier
Spanish Water Dog
Standard Poodle
Standard Schnauzer
Tibetan Terrier
Toy Poodle
Welsh Terrier
West Highland White Terrier
Wirehaired Fox Terrier
Wirehaired Pointing Griffon
Xoloitzcuintle
Yorkshire Terrier
τόσο απλό-no shedding dogs στο google
και να σου το dogbreedinfo
βέβαια είναι λίγο κάφροι και έχουν και τα labradoodle και τις αηδίες....
αλλά εντάξει

Εκεί λοιπόν λέει ότι δεν υπάρχουν σκύλοι που ΔΕΝ μαδάνε-αλλά υπάρχουν σκύλοι που μαδάνε λίγο έως καθόλου
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Affenpinscher
Airedale Terrier
American Hairless Terrier
American Water Spaniel
Australian Terrier
Basenji
Bedlington Terrier
Bergamasco
Bichon Frise
Bichon/Yorkie
Black Russian Terrier
Bolognese
Border Terrier
Bouvier des Flanders
Brussels Griffon
Cairn Terrier
Cesky Terrier
Chacy Ranior
Chi-Poo
Chinese Crested (hairless)
Cockapoo
Coton De Tulear
Dandie Dinmont Terrier
Doodleman Pinscher
Giant Schnauzer
Glen of Imaal Terrier
Hairless Khala
Havanese
Irish Terrier
Irish Water Spaniel
Italian Greyhound
Kerry Blue Terrier
Komondor
Labradoodle
Lagotto Romagnolo
Lakeland Terrier
Lowchen (Little Lion Dog)
Maltese
Malti-Poo
Manchester Terrier
Mi-Ki
Miniature Poodle
Miniature Schnauzer
Norfolk Terrier
Norwich Terrier
Peruvian Inca Orchid
Petit Basset Griffon Vendeen
Polish Owczarek Nizinny
Poos
Portuguese Water Dog
Puli
Schnoodle
Scottish Terrier (Scottie)
Sealyham Terrier
Shepadoodle
Shichon
Shih-Tzu
Silky Terrier
Soft Coated Wheaten Terrier
Spanish Water Dog
Standard Poodle
Standard Schnauzer
Tibetan Terrier
Toy Poodle
Welsh Terrier
West Highland White Terrier
Wirehaired Fox Terrier
Wirehaired Pointing Griffon
Xoloitzcuintle
Yorkshire Terrier
τόσο απλό-no shedding dogs στο google
και να σου το dogbreedinfo
βέβαια είναι λίγο κάφροι και έχουν και τα labradoodle και τις αηδίες....
αλλά εντάξει

Εκεί λοιπόν λέει ότι δεν υπάρχουν σκύλοι που ΔΕΝ μαδάνε-αλλά υπάρχουν σκύλοι που μαδάνε λίγο έως καθόλου
ερχεσε στα λογια μου... αχ αν με ακουγατε λιγο.....αχ...
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Παντως απο το γιορκι μου πιο πολυ μαδαω εγω...δικες μου τριχες παντου ,της Μαγιας μονο στη χτενα εβρισκα.
Αν μιλαμε για τετοιο μαδημα,οκ μαδανε ,δε γινεται να μη δε πεσει ουτε μια τριχα απο τη γεννηση τους ως να πεθανουν.
 


eja

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2009
105
88
Αργος, Αργολιδας
παιδια αν θελετε σκυλι που δεν μαδαει, μα καθολου ομως παρτε ενα δαλματιας να βρειτε την υγεια σας :p χαχαχαχαχαχαχαχ ηξερα οτι μαδαει αλλα τοσο δεν το περιμενα παλι καλα που εχω βρει καποια υφασματα που δεν κρατανε τριχα :)
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Φοίβος - κοκόνι: έχουμε πνιγεί στην τρίχα τη μια ώρα βάζω ηλεκτρική και την άλλη πάλι χαλί στο πάτωμα, ευτυχώς που το πλακάκι και ο Φοίβος έχουν περίπου το ίδιο χρώμα και σώνεται λίγο η κατάσταση.

@kokoni με τη βούρτσα βουρτσίζεις, γιατί αυτή με τα στραβά δοντια από τη μια και τρίχα από την άλλη δε μας βοηθάει και πολύ και μάλλον ούτε το χτένι για τις ψείρες:p:D
 




silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta

Bedlington Terrier... μπέεεεε


Bergamasco ... δεν μαδάει η βελέτζα και μαδάμε εμείς??? (τι αμαρτίες πληρώνω...)


Chinese Crested Hairless...ντακς αυτό αφού είναι γουλί...


+κομοντορ...για αυτό το ήξερα... (βλ. Bergamasco )

Poos..μην το γουγλάρετε αν έχετε φάει...

Puli...(βλ. κομοντορ)

Xoloitzcuintle...αυτό ήθελα αλλά δεν μπορούσα να το προφέρω.
Τι θα έλεγα όταν με ρωτούσαν τι ράτσα είναι? χολοτζουκάτι..?

Το αποφάσισα θα μείνω με τον Δϊα και τις τρίχες... :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eίναι λίγο υποκειμενική η φράση "δεν μαδάνε".

Πρόσφατα μίλαγα με μια γνωστή που έχει westie ένα μηνα και σκύλο για πρώτη φορά στην ζωή της γενικά, το οποίο το έχει μέσα στο σπίτι της αλλά με μεγάλη επιφύλαξη.

Μου λέει ότι μαδάει και έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα.
Τα westie γενικά θεωρούνται σκυλιά που δεν μαδάνε σχεδόν καθόλου ειδικά αν έχουν και την κατάλληλη περιποίηση.
Αν μας πιάνει πανικός στην μια τρίχα δεν σημαίνει πως το συγκεκριμένο σκυλί (όποιο και αν είναι αυτό από αυτά που φημολογούνται πως δεν μαδάνε) ότι τελικά μαδάνε.

Είναι λίγο σχετικό το τι σημαίνει για κάποιον το δεν μαδάει..δεν μυρίζει..δεν..δεν..

Kαλό είναι όταν παίρνουμε ένα σκυλί να έχουμε υπόψιν μας πως είναι ένα πλάσμα με πιο πολλά μαλλιά από εμάς.., πιο πολλά σάλια ..και άλλη μυρωδιά..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν μαδάει καθόλου?
προσοχή! το καθόλου θα πεί καθόλου... ;)
και τι εννοείς χτενισμένο στην ώρα του?ακριβώς πρίν τον έλεγχο "μαδάει ή όχι" ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα δικά μου δεν μαδάνε.

Ούτε της εκτροφέας μου. Έχει 10 σκυλιά και κατά περιόδους αλλά τόσο κουτάβια μέσα στο σπίτι, ανεβαίνουν στις πολυθρόνες και καναπέδες. Φοράω σχεδόν πάντα μαύρα ρούχα και φεύγω χωρίς τρίχες. :)

Εννοώ σωστή περιποίηση, 1-2 φορές την εβδομάδα χτένισμα, στριπάρισμα όταν ο μανδύας είναι ώριμος και σωστή τροφή.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Στο χτενισμα του westie μενουν τριχες στη χτενα? Το στριπαρισμα τι ακριβως κανει στο μαλλι? Ξερω οτι ειναι μαδημα αν δεν κανω λαθος...αν δεν μαδηθει λοιπον η τριχα, θα πεσει στο πατωμα?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στο χτενισμα του westie μενουν τριχες στη χτενα? Το στριπαρισμα τι ακριβως κανει στο μαλλι? Ξερω οτι ειναι μαδημα αν δεν κανω λαθος...αν δεν μαδηθει λοιπον η τριχα, θα πεσει στο πατωμα?
Ναι στην χτένα μένουν. Με το στριπάρισμα αφαιρείς της νεκρές τρίχες. Από μόνη της δύσκολα θα πέσει στο πάτωμα, αλλά κάποια στιγμή θα δημιουργηθούν δερματικά προβλήματα και θα το πιάσει φαγούρα και με το ξύσιμο ή και με τα δόντια θα τις βγάλει, και πάλι όμως θα είναι τούφες και όχι μεμονωμένες τρίχες.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καλημερα!!
Βρε παιδια εγω δεν ξερω σκυλο και να μην μαδαει.. εκτος απο τον λοφιοφορο δλδ που δεν εχει τι να μαδησει. Ολα τα υπολοιπα εχουν τριχα, θες, γουνα θες, μαδανε.. μπορει οχι τοσο πολυ εκτος εποχης αλλαγης τριχωματος οσο αλλα.. αλλα θα βρεις τριχες δεν μπορει! Εγω μαδαω πιο πολυ απο τα σκυλια μου.. Ειναι θεμα διατροφης, θερμοκρασιας κτλ.. αμα εχει κανεις τοσο προβλημα ας το κουρεψει να το περιορισει... Για τα κανις εχω ακουσει οτι δεν μαδανε- δεν ειχα ποτε, αλλα οταν μου τα φερνουν για κουρεμα...μαδανε και αυτα.. Προσεχω τι τα ταιζω και στην περιοδο αλλαγης τριχωματος δινω glavaderm και το προβλημα εχει περιοριστει στο ελαχιστο. Αυτο το θελω σκυλο να μην μαδαει (για εμενα) δεν υπαρχει.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Καλημερα!!
Βρε παιδια εγω δεν ξερω σκυλο και να μην μαδαει.. εκτος απο τον λοφιοφορο δλδ που δεν εχει τι να μαδησει. Ολα τα υπολοιπα εχουν τριχα, θες, γουνα θες, μαδανε.. μπορει οχι τοσο πολυ εκτος εποχης αλλαγης τριχωματος οσο αλλα.. αλλα θα βρεις τριχες δεν μπορει! Εγω μαδαω πιο πολυ απο τα σκυλια μου.. Ειναι θεμα διατροφης, θερμοκρασιας κτλ.. αμα εχει κανεις τοσο προβλημα ας το κουρεψει να το περιορισει... Για τα κανις εχω ακουσει οτι δεν μαδανε- δεν ειχα ποτε, αλλα οταν μου τα φερνουν για κουρεμα...μαδανε και αυτα.. Προσεχω τι τα ταιζω και στην περιοδο αλλαγης τριχωματος δινω glavaderm και το προβλημα εχει περιοριστει στο ελαχιστο. Αυτο το θελω σκυλο να μην μαδαει (για εμενα) δεν υπαρχει.
δηλαδη τα μελη με westie που μας εξηγουν οτι δεν μαδανε λες να μην το εννουν? Κι οσοι εχουν σκυλια τυπου bichon? Kι αυτοι λενε υπερβολες? Υπαρχει μια μικρη λιστα σκυλιων που δεν μαδουν...το λενε και οι κατοχοι τους...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Με την έννοια που το λες, ναι, έχεις απόλυτο δίκιο.

Μάλιστα, ακόμη και ο Κιν. Λοφιοφόρος μαδάει από το κεφλάκι του. Άρα αν είσαι ψυχοπαθής εντελώς με τις τρίχες δεν θα πρέπει να έχεις κανέναν σκύλο.

Μάλιστα, δεν θα πρέπει να έχεις και κανένα άνθρωπο σπίτι σου. Και οι άνθρωποι μαδάνε, και η δικοί τους τρίχα είναι ΠΟΛΥ πιο βρώμικη από του σκύλου (λόγο του ιδρώτα), και φυσικά οι άνθρωποι μεταφέρουν πολύ περισσότερες ασθένειες σε άλλους ανθρώπους από το οποιοδήποτε ζώο (ακόμη και από τον ποντικό!!!!).
 
  • Like
Reactions: d-friend


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981