Ποικιλία ξηράς τροφής

Ξηρά ταίζω...

  • Ταίζω πάντα μια εταιρεία

    Votes: 6 25,0%
  • Ταίζω πάντα μια εταιρεία εκτός κι αν χρειαστεί ειδική τροφή (πχ. κτηνιατρική)

    Votes: 5 20,8%
  • Δεν ταίζω αποκλειστικά μια εταιρεία και αλλάζω συχνά (πχ. Κάθε 6-12 μήνες άλλη τροφή)

    Votes: 6 25,0%
  • Δεν ταίζω αποκλειστικά μια εταιρεία αλλά πολλές διαφορετικές μαζί

    Votes: 1 4,2%
  • Ταίζω μια εταιρεία αλλά με συμπληρώματα διατροφής

    Votes: 0 0,0%
  • Ταίζω μια εταιρεία αλλά συμπληρώνα με μαγιρευτό/ωμά

    Votes: 6 25,0%

  • Total voters
    24

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εδώ και δύο εβδομάδες φιλοξενώ ένα ψάρι φίλου το οποίο παρουσίασε κάποιες ανωμαλίες στα πτερύγια του και γενικά ήταν πολύ αποδυναμωμένο. Δεν ακολούθησα κάποια φαρμακευτική αγωγή αλλά έκανα κάτι το οποίο δεν είχε συνηθήσει να κάνει ο φίλος, τάιζα μια μεγάλη ποικιλία τροφών.

Το σκεπτικό μου είναι απλό. Με μια τροφή το ψάρι θα παρουσιάσει αδυναμίες στο ανοσοποιοτικό, θα έχει έλλειψει ιχνοστοιχείων/βιταμινών και σχεδόν σίγουρα θα έχει κακή ανάπτυξη. Με το να ταίζω 8-10 διαφορετικές τροφές ξέρω ότι δεν θα του λείψει τίποτα απο την διατροφή. Με αυτή την διαδικασία σε διάστημα 2μηνών το ψάρι πήρε χρώμα και έφτιαξε σε σημείο να μπει χθες στο ενυδρείο του φίλου μου και να κάνει τον τσαμπουκά στα υπόλοιπα λες και είχε γίνει Hulk.

Με αφορμή το παραπάνω σκέφτηκα αν θα ήταν προτιμότερο αντί να ταίζουμε τα σκυλιά μας μια είδος ξηράς, να τους δίνουμε 2-3 διαφορετικές μάρκες για πιο πλήρη διατροφή.
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Εαν πουμε να δινουμε 3 τροφες δεν θα πρεπει να τις εχουμε δοκιμασει ξεχωριστα για να δουμε αν καποια απο αυτες δεν ειναι καταλληλη για τον σκυλο μας και μετα να δινουμε την πρωτη με την δευτερη μετα την πρωτη με την τριτη και μετα την δευτερη με την τριτη και τελος να δωσουμε ολες μαζι?Εαν η μιξη τους δεν μας παρουσιαζει ολα τα θετικα αλλα ολα τα αρνητικα(να πεφτει το τριχωμα,φαγουρα,δακρια,διαρροιες)?Ειναι σωστο να υποβαλουμε εναν σκυλο σε τετοιο στρες?Δεν ξερω τιποτα απο ψαρια αλλα αυτα δεν τρωνε μονο πλακτον δηλαδη ενα συστατικο με διαφορετικη επεξεργασια σαν να τρωμε κοτοπουλο με διαφορετικη μαρκα?Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις :rolleyes:.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ταϊζω πάντα Belcando αλλά αφήνω κι ένα ενδεχόμενο για καιρούς που έχει προταθεί να γυρίσω σε vet. Βέβαια τώρα το έχω γυρίσει μόνιμα στο μαγειρευτό που δεν υπάρχει στις επιλογές (υπάρχει μόνο το αντίστροφο). Ας πούμε τώρα που θα φύγω η κυριότερη σκέψη είναι να ξαναπάρω τη Belcando μου παρά να μαγειρεύω.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
να δινεις και λαχανικα στα ψαρακια και γενικα οτι φρεσκο μπορουν να φανε και θα ειναι σουπερ
:D

στο 400αρι ενυδρειο μου εχω καταφερει πλεον να κοψω και τα συμπληρωματα στο νερο :p
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Λαχανικά στο ενυδρείο; Για δώσε μερικές πληροφορίες. Έχω Mollies και guppies, τι λαχανικά να τους δώσω;
καρoτα
αρακα
σπανακι
κολοκυθι
και οσα βαλει ο νους σου

αλλα πρεπει να ειναι καπως βρασμενα να μαλακωσουν λιγο και στην περιπτωση του αρακα αποφλιωμενος μετα το βρασιμο
μια απλη λυση ειναι 2-3 συστατικα να τα βαλεις στο μπλεντερ να τα κανεις μπιλιες και καταψυξη μετα ;)

δοκιμασε να δεις τι αρεσει στα ψαρακια σου :)
αν βαλεις και τιποτα γατοψαρα η ποιο μεγαλα ψαρια τρωνε και ποιο σκληρα λαχανικα

Υ.Γ αν κανεις πολτο να βαζεις μεσα λιγο υγρο σκορδο η κανονικα λοιωμενο για λιγη υποτυπωδη αποστειρωση
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
πάντως αν πετάξεις και λίγο ρύζι μέσα στο ενυδρείο με τα ζαρζαβατικά θα μοιάζει σα να μαγειρεύεις ριζότο με χρυσόψαρα :D:D
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Θα κάνω το πείραμα, αν πάθουν τα ψαράκια μου τίποτα σύντεκνε θα σε κυνηγάω!
μικρες ποσοτητες...
δοκιμαστικα για αρχη.. ισα ισα σαν το μικρο σου νυχακι
:)

αμα θες γκαπυ να σου δωσω εχω πολλααααααα
χαχαχαχαχα
 






ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ψηφισα το 1: Ταϊζω παντα μια εταιρια. Ειναι το 3ο 20κιλο αυτο που τρωει τωρα και εχω και ενα ακομη σφραγισμενο. Παλιοτερα ειχε φαει 2 διαφορετικης εταιριας. Μελλοντικα σκεφτομαι να δωσω και παλι διαφορετικη για τους λογους ποικιλιας που αναφερθηκαν. Αλλα παντα αυτουσια χωρις αναμειξη με αλλη...