Ποιο είναι πιο δυνατό σκυλί


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Η γνώμη μου - χωρίς πραγματικά να θέλω να προσβάλω κάποιον - είναι ότι η ερώτηση αφενός δεν είναι σωστά διατυπωμένη, αφετέρου τέτοιου είδους ερωτήσεις είναι "επικίνδυνες".
Πάντα σκεφτομουν ότι από κάτι τέτοιου είδους χαζές-ανούσιες αναζητήσεις των ανθρώπων μπορεί να γεννήθηκαν οι πρώτες κυνομαχίες...

Δεν ξέρω τι χρησιμότητα μπορεί να έχει ως πληροφορία αυτό στην ανθρωπότητα.

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος εχει ένα Ροτβάιλερ και το χρησιμοποιεί για φύλαξη χώρου. Για ποιον λόγο πρέπει να τον νοιάζει αν είναι πιό δυνατά από τα Pitbulls?
Υπάρχει περίπτωση να πηδήξει τη μάντρα κανένα Pitbull εκπαιδευμένο στις δολιοφθορές και πρέπει να τσακωθούν??
Ή υπάρχει περίπτωση εκεί που περπατάει αμέριμνο ένα Pitbull στη βόλτα του, να έρθει ένα Doberman που θα του βρίσει την μαμά του και θα πρέπει σαν "άντρας" να τσακωθεί για να σώσει την τιμή της οικογένειας?? (φοβερό παράδειγμα ε? χαχα)

Νομίζω ότι αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος σαν συνδετικός κρίκος, τα σκυλιά μεταξύ τους θα την είχαν βρει την άκρη... Εμείς έχουμε παίξει δραματικό ρόλο στις σχέσεις μεταξύ σκύλων. ;-)

Τεσπά... Επειδή έχει απασχολήσει αρκετά τους ανθρώπους το παραπάνω ερώτημα (το γενικεύω και δεν μένω μόνο στις ράτσες που αναφέρει ο φίλος), αντικειμενική απάντηση δε μπορεί να υπάρξει...

Μπορείς σίγουρα να μετρήσεις ποιά ράτσα (μορφολογικά) ασκεί τη μεγαλύτερη πίεση στο δάγκωμα.
Μπορείς σίγουρα να μετρήσεις ποιά ράτσα (μορφολογικά) μπορεί να τραβήξει ένα μεγάλο βάρος.
Μπορείς να μετρήσεις ύψος, κιλά, εκτόπισμα κλπ...

Στο περίπου μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα του στυλ "ένα Κανγκαλ πρέπει να είναι πιό δυνατό από ένα Pitbull"...

To "σθένος" και ο "χαρακτήρας" κάθε μεμονωμένου ατόμου, δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθούν.
Το "κίνητρο" επίσης είναι ένας παράγοντας που δεν ξέρεις εκ των προτέρων και παίζει μεγάλο ρόλο.

Πριν καμιά 10αριά χρόνια, έπεσα σε σκηνικό όπου ένα θηλυκό κανίς-γκριφόν (δεν υπάρχει επίσημα σαν ράτσα αλλά όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει στη συνείδηση του Έλληνα) που ειχε πρόσφατα γεννήσει, θεώρησε ότι απειλείται από έναν Γερμανικό Ποιμενικό που πλησίασε το σημείο που βρίσκονταν τα μωρά.
Ο Γερμανικός Ποιμενικός, ήταν ζώο γνωστού μου, το οποίο είχε μεγαλώσει τραγικά λάθος και είχε μετατραπεί σε Γερμανικό Κροκόδειλο.
Σας πληροφορώ πως (αν ζει ακόμα) θα βλέπει κανίς-γκριφόν και θα αλλάζει πεζοδρόμιο από την λυσαλέα επίθεση της γκριφονούλας.

Τώρα, αν σε ενδιαφέρει καθαρά εγκυκλοπαιδικά πόσο δυνατά (σε psi) μπορεί να δαγκώσει ένα σκύλος, ο μέσος όρος πίεσης δαγκώματος στις μεγαλόσωμες φυλές σκύλων είναι κάπου κοντά στα 320lbs/sq. inch (145 κιλά ανά τετρ. ίντσα).
Σε κάποιες ράτσες (κυρίως σε μαστιφοειδή) μπορεί να ξεπεράσει και τις 500lbs (~225κ).
(Βάση άρθρου στο pawnation.com).

Βέβαια αν σε δαγκώσει ένας μεγαλόσωμος σκύλος, δε νομιζω πως θα αναρωτηθείς για το αν σε δάγκωσε με 320psi ή με 500psi...



... Παρολο που το πιτμπουλ κλειδωνει αν κλεισει τα σαγονια ...
Ηλέκτρα, αυτό είναι κάτι σαν αστικός μύθος. Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό στη μορφολογία των σιαγώνων ενός πιτμπουλ που να κλειδώνουν όταν δαγκωνουν...

Ρίξε μία ματιά εδώ... Στην παράγραφο Pitbull Myths!

The Truth About Pit Bulls | ASPCA
 
  • Like
Reactions: Nikolojohn


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
gefil...ειλικρινά, μέρα με τη μέρα...χαίρομαι όλο και περισσότερο, που μπήκες στην παρέα μας!
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
gefil...ειλικρινά, μέρα με τη μέρα...χαίρομαι όλο και περισσότερο, που μπήκες στην παρέα μας!
Είπαμε... Εμείς οι δύο είμαστε αδελφές ψυχές... χαχα

Η χαρά είναι όλη δική μου και αυτό ισχύει ακόμα και αν χρειαστεί να διαφωνήσουμε σα κάποια φάση. ;-)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είπαμε... Εμείς οι δύο είμαστε αδελφές ψυχές... χαχα

Η χαρά είναι όλη δική μου και αυτό ισχύει ακόμα και αν χρειαστεί να διαφωνήσουμε σα κάποια φάση. ;-)
Ολοι εχουμε διαφωνησει κατα καιρους με το mareco... ειναι σαν διαδικασία μυησης για τα νεούδια! :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ολοι εχουμε διαφωνησει κατα καιρους με το mareco... ειναι σαν διαδικασία μυησης για τα νεούδια! :p
χαχα...έτσι...εσύ όμως ghelly μια χαρά το πας, όπως είδα και στο άλλο θέμα :wink:
Εύγε!!! :)
 




gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Ολοι εχουμε διαφωνησει κατα καιρους με το mareco... ειναι σαν διαδικασία μυησης για τα νεούδια! :p
Είδες όμως πόσο περίτεχνα την προετοίμασα για την μελοντικη διαφωνία, ε? χαχα

χαχα...έτσι...εσύ όμως ghelly μια χαρά το πας, όπως είδα και στο άλλο θέμα :wink:
Εύγε!!! :)
Στο άλλο θέμα συμφωνώ 1000% μαζί σου αλλά είπα να μη το αναφωνήσω γιατί ή θα καταντησω γραφικός ή θα νομίζουν ότι σε γλύφω στο τέλος... χαχα

Σε βρήκα εντελώς του δε πόιντ... ;-)
 
Last edited:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ηλέκτρα, αυτό είναι κάτι σαν αστικός μύθος. Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό στη μορφολογία των σιαγώνων ενός πιτμπουλ που να κλειδώνουν όταν δαγκωνουν...

Ρίξε μία ματιά εδώ... Στην παράγραφο Pitbull Myths!

The Truth About Pit Bulls | ASPCA
Χμμ..δεν θα διαφωνησω, απλως το λεω απο προσωπικη εμπειρια.
Ο δικος μας π.χ οταν πιασει το παιχνιδι (αυτο που ειναι σαν σακος) ή εστω οποιοδηποτε παιχνιδι ας πουμε μπορουμε να τον γυρναμε (βασικα ο φιλος μου μπορει :p) ελικοπτερο με τις ωρες και αυτος απλα δεν αφηνει.
Σαν να εχει κλειδωσει ας πουμε, γι αυτο και το εθεσα ετσι.
Και ο εκπαιδευτης του ειχε πει οτι μετα το ροτ (νομιζω) που ηταν στο εκπαιδευτηριο ειναι το μονο σκυλι που εχει τοσο δυνατο δαγκωμα ( οχι γενικα για τα πιτμπουλ αλλα για τον δικο μας το ειχε πει) και γι αυτο και εγραψα την λεξη κλειδωνει.
Εγω γενικα δεν πιστευω σε πολλους μυθους που εχουν βγει για τα πιτμπουλ γιατι το εχω ψαξει αρκετα το θεμα.
Εγραψες ομως ενα τελειο κειμενο που το διαβασα ολο χωρις να "βαρεθω" :)

P.S ειμαστε και συμπατριωτες χαχα :p
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ο ανθρωπος που έκανε την ερωτηση δε διευκρινίζει που κολλάει το ποιό δυνατός.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Στο 2ο λεπτο εξηγει τη διαφορα του ντογκο στο δαγκωμα απο τα υπολοιπα σκυλια. Οποτε το ντογκο ειναι το πιο δυνατο! Τελος! :cool::p

[video=youtube;CwrAXNfcgns]http://www.youtube.com/watch?v=CwrAXNfcgns[/video]
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
εδω χρειάζεται ενας φυσικός να μας εξηγήσει πόσο-πως σχετίζεται η "μεγαλύτερη επιφάνεια ανά δάγκωμα" που αναφερει ο αφηγητής με τη δύναμη. Λέει οτι αυτο βοηθά το σκύλο να διατηρήσει ισχυρη λαβή σε ότι πιάνει.Αρα, όσο μεγαλώνει η επιφάνεια τόσο αυξάνεται η ισχυς του δαγκώματος ή μήπως το κράτημα;
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Γράφετε, γράφετε, γράφετε... Κανείς όμως δεν απάντησε στο καίριο ερώτημα του μέλους. Θα νοικιάσει κάποιος κανένα δωμάτιο; Είναι και Χειμώνας και δεν τραβάνε τα νησιά. Αυτό ναι, είναι σοβαρό πρόβλημα!

ilektra_ilie, το να λες για μια φυλή που από ότι έχω καταλάβει σέβεσαι και αγαπάς, σε ένα τέτοιο θέμα μάλιστα, ότι κλειδώνουν τα σαγόνια τους, μόνο καλό στον σκύλο δεν κάνει... Είναι ένας σκύλος με πείσμα και δύναμη κι αυτό αρκεί για την περιγραφή της πραγματικότητας. Δεν χρειάζεται να βλέπει ο καθένας σε αυτόν τον υπερφυσικό ανίκητο σκύλο που χρειάζεται.
 


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
Assyrian Shepherd Dogs has the highest Bite force in the world - YouTube

αυτο το βιντεο εχει τα δαγκωματα αρκετων φυλων.Οπως λεει και στο τελος εξαρταται το σκυλι.Επισης πιστευω οτι ενα σκυλι μπορει να κανει το ιδιο δυνατο δαγκωμα αλλα αναλογα το μετρητη που του δινουν να δαγκωσει,να βγαλει διαφορετικο αποτελεσμα(καποιο απο τους 2 μετρητες να μπορει να το δαγκωσει καλυτερα πχ.)Μακαρι να μην χρειαστει ποτε καποιο σκυλι να μαλωσει με καποιο αλλο ουτε ν δαγκωσει καποιον.Αν και εχω μια ψιλο-εμμονη με τα δυνατα σκυλια και μου αρεσει ο σκυλος μου ειναι μεγαλος,προστατευτικος και αγριος μες στην αυλη,θελω να μην αναγκαστει να προστατεψει το σπιτι ποτε.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το ισχυρότερο δάγκωμα, για την ακρίβεια τσίμπημα, το έχει η σκνίπα. Έχει στείλει αδιάβαστα πολλά σκυλιά με πολύ γερά σαγόνια, μύες, ψυχισμό κλπ κλπ. Προτείνω λοιπόν στο θεματοθέτη να παραμείνει στα δωμάτια προς διαφήμιση κάνοντας μερικούς μήνες υπομονή, να μην τοποθετήσει εντομοαπωθητικό και σίγουρα θα βρει να υιοθετήσει τον εξολοθρευτή σκύλων των ονείρων του.
 




hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Εμένα μια φορά με είχε δαγκώσει ένας μεθυσμένος πάνω στον καυγά,και πιστεύω πως αυτός έχει το δυνατότερο δάγκωμα.Ακόμα έχω το σημάδι.
 


Thrall

Member
4 Μαϊου 2014
14
9
Σύμφωνα με το National Geographic:
1)Mastiff (με διαφορά)
2)Rottweiler
3)German Shepherd
4)American Pitbull
 




Thrall

Member
4 Μαϊου 2014
14
9
αχρηστες συγκρισεις.
Εντάξει μην ξεχάσεις να στείλεις μήνυμα στο Geographic για το τι να συγκρίνουν και αν πρέπει να το κάνουν και ντοκιμαντέρ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εντάξει μην ξεχάσεις να στείλεις μήνυμα στο Geographic για το τι να συγκρίνουν και αν πρέπει να το κάνουν και ντοκιμαντέρ.
Θα επιληφθώ... αλλωστε και στο national geographic και οπουδήποτε, προτεραιότητα εχει η φύση και ο χαρακτηρας του ζώου. Όχι η δύναμη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981