Πολυ ασχημα νεα! Θα την χασω συντομα


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
τι να πω ... :(



ζησε καθε στιγμη , μην αφηνεις κανεναν φοβο να σου κλεψει το τωρα σου μαζι της

γνωρισε την απο την αρχη καθε στιγμη
ψαξε καθε κρυφη πτυχη της που δεν γνωρισες γινε ενα μαζι της και δεν θα την χασεις ποτε

ζησε καθε κουνημα της ουρας της , καθε της βλεμμα και καθε της βημα

ζησε το τωρα μαζι της ... ζησε το τωρα οπως κανει και η Εσμεραλδα
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Τι να πω? :( Πραγματικά λυπάμαι... Έγινε και τόσο ξαφνικά...
Σε καταλαβαίνω απίστευτα, έχω ζήσει και 'γω το καρκίνο στο χειρότερο βαθμό του.Στην αρχή θα είναι δύσκολα αλλά να θυμάσαι ότι η ζωή συνεχίζεται για να μπορέσεις να δώσεις τόση πολύ αγάπη και σε άλλες ψυχούλες...
Κοίταζε τη μικρούλα σου σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα, έτσι πρέπει να θυμάσαι τις τελευταίες σας στιγμές μαζί...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τώρα το διάβασα και δεν πιστεύω στα μάτια μου...Δεν έχω τι να πω - έχω σοκαριστεί
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τι να πω ... :(



ζησε καθε στιγμη , μην αφηνεις κανεναν φοβο να σου κλεψει το τωρα σου μαζι της

γνωρισε την απο την αρχη καθε στιγμη
ψαξε καθε κρυφη πτυχη της που δεν γνωρισες γινε ενα μαζι της και δεν θα την χασεις ποτε

ζησε καθε κουνημα της ουρας της , καθε της βλεμμα και καθε της βημα

ζησε το τωρα μαζι της ... ζησε το τωρα οπως κανει και η Εσμεραλδα
+1000

είσαι πολύ μεγάλος ρε νίκο.
ωραίος
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Σε τέτοιες στιγμές οι σύντροφοι μας αντλούν κουράγιο απο εμάς. Δεν θα παραπονιόντουσαν έτσι κι αλλιώς. Όχι για μια ζωή γεμάτη συγκινήσεις και όμορφες στιγμές.

Τα μελαγχολικά λόγια δεν ταιριάζουν σε χαρακτήρες όπως η Εσμεράλντα. Κάποιες αποφάσεις χρειάζονται κουράγιο, αλλά τέτοιοι χαρακτήρες θα εκτιμήσουν και θα είναι ευγώμονες για γενναίες αποφάσεις όσο και αν στοιχίσουν.

Μια γεμάτη ζωή δεν μετριέται με τις μέρες αλλά με τις εμπειρίες, και είμαι σίγουρος ότι η Εσμεράλντα έζησε μια μεγάλη ζωή.

Όσο η ζωή προσφέρεται με αξιοπρέπεια, χωρίς πόνο, αφιέρωσε της κάθε στιγμή και κάντε όλα όσα της αρέσουν. Θα εκτιμήσει -όπως έκανε μέχρι τώρα- κάθε στιγμή. Θα το εκτιμήσει επίσης όταν θα πρέπει να περάσει τη γέφυρα και να πάει σε ένα καλύτερο κόσμο.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αντριάννα μου σε καταλαβαίνω και όχι μόνο σε καταλαβαίνω αλλά με έπιασαν και τα κλάματα όταν το διάβασα, όμως αυτό που πρέπει ΟΛΟΙ να συνηδειτοποιήσουμε είναι ότι η ζωή δεν είναι ο σκοπός τελικά, ο θάνατος είναι! Είναι ο προορισμός όλων των ζωντανών πλασμάτων πάνω στην γη και επειδή είμαι αισιόδοξη θεωρώ ότι ο θάνατος είναι το πέρασμά μας σε κάτι καλύτερο, θέλω έτσι να το σκεφτείς και εσύ...

Παρόλα αυτά καταλαβαίνω ότι πονάς και ελπίζω να σου δώσει κουράγιο το γεγονός ότι η Εσμεράλντα πέρασε όμορφα κοντά σου γνωρίζοντας μόνο τα καλά αυτής της ζωής...

Θέλω να φανείς δυνατή όπως είσαι άλλωστε, όσο για το σωστό είμαι σίγουρη ότι θα το κάνεις, είμαστε όλοι κοντά σου...
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Προσπαθώ να βρω τι να σου πω και δεν βρίσκω τι θα μπορούσε να σε βοηθήσει... Εκτός από το ότι σε καταλαβαίνουμε όλοι μας, φαντάζομαι είναι κι αυτό κάτι...

Προσπάθησε όσο μπορείς να μην σκέφτεσαι το μετά αλλά το τώρα. Και τώρα η μικρή σου είναι μαζί σου και χαρούμενη. Προσπάθησε να κάνεις κι εσύ το ίδιο.

Κουράγιο...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Thanks παιδια!

Ολοι η ζωη μας, απο την ημερα που ηρθε κοντα μας, περιστρεφεται γυρο απο αυτο το τοσο μικρο- αλλα με τοση μεγαλη ψυχη- πλασματακι.
Κανονιζουμε τα παντα γυρο της.
Για να μπορουμε να την εχουμε μαζι μας, οπου παμε ή τουλαχιστον να εναι καλα, οταν δεν γινεται να μας συνοδευει.

Ο Νικος λεει, να γινομαστε ενα με το Μαρουκακι- το εχουμε κανει ηδη και προ πολλου.
Και ολα αυτα κανουν αυτην την απωλεια που θα εχουμε σε λιγο, ακομα πιο εποδυνα.

Αλλα οπος και να εχει- ΔΕΝ θα την αφησω να υποφερει απο εγωιστικους λογους.
Μια φιλη μου μου ειπε χτες το εξης " απολαυσε καθε δευτερολεπτο που σας μενει μαζι της- αλλα μην την αφησεις ουτε ενα δευτερολεπτο να υποφερει". Αυτο θα προσπαθησω να κανω- ειναι η τελευταια πραξη αγαπης που μπορουμε να προσφερουμε στα τετραποδα παιδια μας, μετα απο τοσες χαρές και συνκηνισεις που μας εχουν προσφερει τοσο απλοχερα ολη την ζωη τους.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.
Γνωρισα τη μικρη μεσα απο τις φωτογραφιες της και τις περιγραφες σου και μπορω να πω, οσο ειναι αυτο δυνατο, οτι την αγαπησα μεσα απο σενα. Θελω να γραψω, εισαι σιγουρη; το κοιταξες καλα; αλλα ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην το εχεις κανει ηδη.
Αν μπορεσεις να μην τη φορτισεις και συναισθηματικα, πραγμα που ειναι παααρα πολυ δυσκολο, το ξερω, θα ηταν οτι καλυτερο.

Ο ποιητης εχει πει:
Σαν δεν μπορεις παρα να κλαις το δειλι,
Τους ζωντανους τα ματια σου ας θρηνυσουν,
Θελουν, μα δεν βολει να λησμονησουν.

Τι να πω. Λογια, λογια το ξερω.
Κουραγιο.
Υπομονη.

Υ.Γ. Εχεις π.μ. και μειλ.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Aντριανα μου λυπαμαι πολυ.:(
Κανω την ιδια προσευχη που εκανα και για το δικο μου σκυλι πριν καιρο.
Αν υποφερει ας την παρει ο Θεος κοντα του ,να ηρεμησει.:(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Χρυσάνθη μικρούλα ,έχασα και εγώ τον σκύλο που με μεγάλωσε πριν ένα χρόνο..
Ξέρω πως είναι να χάνεις τον παιδικό σου σκύλο..
Να θυμάσαι ότι σε έμαθε και όσο εκείνη είναι στην καρδια σου ,ποτε δεν φεύγει..

Κουράγιο ...
 




nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Οταν διαβαζω τετοια μου ερχονται στο μυαλο οι δυο μου πρωην φιλοι,γιατι φιλαρακια μου ηταν αφου ημουν μικρος τοτε και μοναχογιος δεν τους εβλεπα σαν παιδια μου οπως με τον δικο μου τωρα.Δεν ξερω αν αυτο το εκαναν πιο ανωδυνο αλλα... τελοσπαντων,να ξερεις οτι ησουν τυχερη που εγινε κοματι της ζωης σου και ας μην τη γνωριζω και να ξερεις οτι και αυτη νιωθει το ιδιο και το ξερει,μην την αφησεις να υποφερει γιατι θα γινει μετα πιο δυσκολο και για σενα,πραγματικα λυπαμαι...
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
προχωρήστε άμεσα σε ευθανασία
Καρκίνος σε τόσο προχωρημένη μορφή σίγουρα έχε ήδη επεκταθεί και σε άλλα όργανα που φέρνουν πόνους.
Είναι κρίμα το ζωντανό να τους βιώσει ή να ζήσει την κατάρρευση του οργανισμού της από την αρρώστια.
Μην περιμένεις να ξεκινήσει το τελευταίο στάδιο της νόσου, δεν της αξίζει
Τι να πω :(
Συλλυπητήρια, να ζήσετε να την θυμόσαστε

Παρεμπιπτόντως, καρκίνος σε τόσο προχωρημένο στάδιο φαίνεται και στις εξετάσεις αίματος. Αν έχει κάνει πρόσφατα σίγουρα οι τιμές της θα είναι στα κόκκινα.
Είναι απορίας άξιο που ο γιατρός της δεν κατάλαβε τίποτα. Αυτό κράτα το για τις μελλοντικές επιλογές σου

Κρίμα κρίμα, από όσα διάβαζα εδώ μέσα έχεις πραγματικά αγνή αγάπη για το σκυλί σου. Κρίμα
 
Last edited:






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
προχωρήστε άμεσα σε ευθανασία
Καρκίνος σε τόσο προχωρημένη μορφή σίγουρα έχε ήδη επεκταθεί και σε άλλα όργανα που φέρνουν πόνους.
Είναι κρίμα το ζωντανό να τους βιώσει ή να ζήσει την κατάρρευση του οργανισμού της από την αρρώστια.
Μην περιμένεις να ξεκινήσει το τελευταίο στάδιο της νόσου, δεν της αξίζει
Τι να πω :(
Συλλυπητήρια, να ζήσετε να την θυμόσαστε

Παρεμπιπτόντως, καρκίνος σε τόσο προχωρημένο στάδιο φαίνεται και στις εξετάσεις αίματος. Αν έχει κάνει πρόσφατα σίγουρα οι τιμές της θα είναι στα κόκκινα.
Είναι απορίας άξιο που ο γιατρός της δεν κατάλαβε τίποτα. Αυτό κράτα το για τις μελλοντικές επιλογές σου

Κρίμα κρίμα, από όσα διάβαζα εδώ μέσα έχεις πραγματικά αγνή αγάπη για το σκυλί σου. Κρίμα
Δεν πας καλα μου φαινεται!
Σορρυ, αλλα ετσι νομιζω.
Το σκυλι τρωει ακομα με ορεξη, μας εκανε χαρουλες τωρα που ηρθαμε απο κατι ψωνια και το πρωι καναμε μια γυρα στην γειτονια οπου κανενας που δεν την ξερει καλα- δεν καταλαβε τιποτα. Περπαταει, ενδιαφερεται, συμμετεχει- ακομα ειναι πολυ νορις!!

Εξετασεις αιματος ειχε να κανει απο την ανοιξη- και ηταν ολες καλες.
Το σκυλι δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ, μεχρι που αρχισε να βηχει απο τα μεσα Ιουλιου περιπου.
Και πιοιος περιμενει, οτι ενα βηχαλακι, που εφυγε καιολας μετα απο 4 μερες αντιβιωση, να ειναι καρκινος???
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
ο καρκίνος του πνεύμονα δεν έχει συμπτώματα
σπάνια τον καταλαβαίνει κανείς ακόμα και οι ίδιοι οι ασθενείς παρά μόνο αν μπει σε τελικό στάδιο με βήχα, αιμόπτυση, «φούσκωμα».

Εγώ μένω σε αυτό που έγραψες παραπάνω

«Τα πνευμονια απο το Μαρουκακι μας ειναι γεματα καρκινο»

Δηλαδή και οι 2 πνεύμονες, δηλαδή όλοι οι λοβοί τους
Βάζω επίσης το χέρι μου στην φωτιά πως έχει πάει η νόσος σε επινεφρίδια, συκώτι, οστά και ίσως στο κεφάλι. Απλά είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο. Από στιγμή σε στιγμή (σχετικό αυτό με το χρόνο) θα εκδηλώσει και κει την νόσο

Επίσης δύσπνοια (ταχύπνοια) = όγκοι που εμποδίζουν την αναπνοή στο βρογχικό δέντρο. Αυτό πάντα έρχεται σε συνδυασμό με λοιμώξεις λόγω κατακράτησης πτυέλων στο αναπνευστικό. Γιαυτό και το σκυλί καλυτέρευσε με την αντιβίωση.

Με λίγα λόγια ήδη ταλαιπωρείται

Σε περιπτώσεις καρκίνου ο ασθενής μπορεί να διαβιώσει σε επιτρεπτά ανθρώπινα επίπεδα με τις κατάλληλες θεραπείες (ακτινοβολίες, χημειοθεραπείες κοκ). Στα ζώα δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος.
Εσύ αποφασίζεις
 
Last edited: