Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μπράβο, πολύ χάρηκα Άρη!! :)
Μια απ'τα ίδια! :D

Η χρήση του zylapour πάντως ως μέθοδος πρόληψης αμφισβητείται από πολλούς.
Ίσως όμως αξίζει να συζητηθεί σε χωριστό topic (αν και έχω την εντύπωση ότι έχει ξανααναφερθεί κάπου?)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Προληπτική χορήγηση ζυλαπουρ
-------------------------------------------------

Καντο νεο θεμα βρε Ειρηνη αν μπορεις και μετεφερε εκει τα σχετικα με το ζιλαπουρ. Αξιζει τον κοπο να το συζητησουμε.

Κι εγω μπερδευτηκα τωρα.
Οι γιατροι μας μας ειπαν να το παιρνει η Ζηνα καθε μερα.
Ο Γιωργος ειπε "ενα χαπι την ημέρα 2 εβδομάδες δίνουμε και 2 όχι".
Τον χειμωνα, που δεν υπαρχουν σκνιπες, σταματαμε?
Η Ζηνα το ξρκινησε αμεσως με την πρωτη θεραπεια με μιλτεφοραν και τοτε ηταν Ιανουαριος. Αδικα το επαιρνε?
Βοηθαει και σε κατι αλλο εκτος απο προληψη? Μου τα ειχαν πει οι γιατροι αλλά δεν θυμαμαι. Απλά το δινω συνεχεια οπως μου ειπαν, χωρις να ξερω καλα-καλα γιατι.
 
Last edited by a moderator:


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
υψηλά ουρία = πρόβλημα στα νεφρα...
πω πω εύχομαι να πάνε όλα καλά και να συνέλθει γρήγορα η σκυλίτσα.
και οι γονεις μου έχασαν τον δικό τους πρόσφατα από αυτό. είχε όλα τα συμπτώματα που περιγράφεις, με τη διαφορά ότι δεν έτρωγε και έκανε εμετό.
μακάρι να ξεπεραστεί η αρρώστια. το άρρωστο σκυλί κάνει ολόκληρη την οικογένεια να συμπάσχει :(
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καντο νεο θεμα βρε Ειρηνη αν μπορεις και μετεφερε εκει τα σχετικα με το ζιλαπουρ. Αξιζει τον κοπο να το συζητησουμε.

Κι εγω μπερδευτηκα τωρα.
Οι γιατροι μας μας ειπαν να το παιρνει η Ζηνα καθε μερα.
Ο Γιωργος ειπε "ενα χαπι την ημέρα 2 εβδομάδες δίνουμε και 2 όχι".
Τον χειμωνα, που δεν υπαρχουν σκνιπες, σταματαμε?
Η Ζηνα το ξρκινησε αμεσως με την πρωτη θεραπεια με μιλτεφοραν και τοτε ηταν Ιανουαριος. Αδικα το επαιρνε?
Βοηθαει και σε κατι αλλο εκτος απο προληψη? Μου τα ειχαν πει οι γιατροι αλλά δεν θυμαμαι. Απλά το δινω συνεχεια οπως μου ειπαν, χωρις να ξερω καλα-καλα γιατι.
άρη η πρόληψη είναι για να μην νοσήσει το σκυλί....
εσένα ήταν αρρωστούλα κι έπρεπε να πάρει για θεραπευτικούς λόγους....
αλλά πιστεύω καλό είναι να ρωτήσεις κτηνίατρο για το ξεκαθαρισμα των περιπτώσεων και να μας ενημερώσεις αναλόγως....
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αυτό που ξέρω εγώ χρόνια τώρα είναι το εξής
Σκύλος που έχει περάσει καλαζαρ και ο τίτλος εξακολουθεί να υπάρχει (έστω και σε πολύ μικρό ποσοστό), χρειάζεται εφ'όρου ζωής ζιλαπούρ καθημερινά, (με τις τυχόν συνέπειες)
Σκύλος που έχει περάσει καλαζάρ και η εξέταση μετά τη θεραπεία βγαίνει αρνητική, δεν χρειάζεται ζιλαπούρ
Τώρα για αυτούς που δίνουν προληπτικά ζιλαπούρ στα σκυλιά τους την επικίνδυνη περίοδο, αυτό το γνωρίζω και ξέρω πολλούς που το κάνουν, αλλά δεν έχει αποδειχτεί ότι όντως είναι καλή προστασία.
Για να μη παρεξηγηθούμε , κτηνίατρος δεν είμαι, αλλά έχω 2 σκυλιά με καλαζάρ 4 χρόνια τώρα και με τίτλο 1/100 μόνιμα και ο κτηνίατρος είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ στο να πάιρνουν και οι δύο κάθε μέρα ζιλαπουρ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ηρθε η ωρα να ανανεωσω παλι το θεμα.

Μολις με πηρε τηλεφωνο ο καθηγητης της κτηνιατρικης κλινικης που παρακολουθει την Ζηνα.

Βγηκε ο νεος μας τιτλος και ειναι πλεον 1/400. Ο καθηγητης το χαρακτηρισε πολυ καλο. Να θυμισω ότι για αρκετο καιρο μετα την θεραπεια παρεμενε κολλημενος στο 1/1600.

Πριν μια εβδομαδα ειχαμε κανει πληρεις εξετασεις στην κλινικη και ηταν ολες αψογες.
Ενδεικτικα, ο αιματοκριτης ειναι πλεον 51.

Τα οργανα κριθηκε οτι λειτουργουν πολυ καλα και δεν εχουν καταλοιπα απο την λεϊσμανιωση.

Το φυσημα καρδιας που ηταν βαθμου περιπου 2ου με 3ου βαθμου, εχει εξαφανιστει. Ασχετο με την λεϊσμανιωση αυτο.

Εδω που φτασαμε δεν προκειται να σταματησουμε την παρακολουθηση για πιθανη υποτροπη.
Επαναληπτικες εξετασεις παλι στις αρχες του νεου ετους.

Το renitec που ηταν για τα νεφρα και την προτεϊνουρια το σταματαμε πλεον και κοβουμε λιγη ποσοτητα από το zyloric (το αντιστοιχο του zylapour για μινι σκυλια).
Ενας λογος που θα συνεχιστει η παρακολουθηση είναι ο κινδυνος κρυσταλλουρίας από το zyloric. Αυτό που ειχε πει ο Βασιλης δηλαδη.

Για την διατροφη δεν χρειαζεται πλεον ειδικη διαιτα, αλλά παρολα αυτά θα συνεχισω να προσεχω.

Εκανε παλι μαθημα στους φοιτητες του με την Ζηνα και ανελυσε ολη την πορεια μας. Το συμπερασμα και η τελικη διαγνωση του γιατρου ηταν ότι εχουμε πλεον μπροστα μας ένα υγιες ζωο.

Σας ευχαριστω και παλι από βαθους καρδιας για την συμπαρασταση τοσον καιρο και για την αγαπη σας για την Ζηνα μου. Μας βοηθησατε πάρα πολύ. Να στε καλα.
 










harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πετρο,
Για το βαρος της, επαιρνε δυο φορες την ημερα από ένα τεταρτο χαπιου, συνολο μισο χαπι την ημερα.
Τώρα θα παιρνει αναμεσα στο ¼ και το μισο, δηλαδη μισο χαπι λιγο κομενο στην ακρη, μια φορα την ημερα.

Από τις αρχες του χρονου και αναλογα με την πορεια θα αλλαξει ισως η δοσολογια.
Ο καθηγητης είναι σκεπτικος. Από την μια το θελει το zyloric για τους γνωστους λογους και από την άλλη φοβαται την πιθανη παρενεργεια που ειπα ηδη.

Ξεχασα να πω ότι η Ζηνα είναι πλεον 3,6 κιλα (!!), υπερβαρη δηλαδη, αν και αυτό δεν σχολιαστηκε αρνητικα από τον γιατρο. Την θελει την διαιτα της παντως. Το προβλημα είναι ότι η ιδια διαφωνει εντονα. Πρεπει όμως να κατεβει στα 3 κιλα.
 
Last edited:


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μπράβο το κορίτσι!!! Ας είναι μωρέ και λίγα γραμμάρια παραπάνω... σιγά! Την υγειά της να έχει και έρχονται αυτά!!!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω και παλι.
Αυτό που μου εκανε εντυπωση, και παλια αλλά και τωρα, είναι ότι ο καθηγητης δεν δινει ιδιαιτερη σημασια στον τιτλο. Τον ψαχνει βεβαια, αλλά δεν φαινεται να τον απασχολει πολύ.
Αυτό που τον ενδιαφερει είναι τι λενε οι υπολοιπες εξετασεις (γενικες, βιοχημικες, ουρων) και η ολη κλινικη εικονα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Tέλεια!!! Τι καλά νέα! Μπράβο στο Ζηνάκι, στη φιλενάδα της την Ηρα και σε σας που την αγαπάτε τοσο!!!!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μπράβο, Αρη!!!

Χάρηκα φοβερά που διάβασα την ενημέρωσή σου!
Σιδερένια νάναι!

Υ.Γ. Φαίνεται την ωφελεί η παρέα με την Ηρα:D