Πολύ εκλεκτικός σκύλος-πρόβλημα με τις κροκέτες!


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Έχω ενα μικρό ημιαιμο 8μηνών και τελευταία αντιμετωπίζω τρελό πρόβλημα με το φαγητό της.
Αρχικά όσο ηταν στην Ελλάδα δεν είχε κανένα πρόβλημα με της κροκέτες και έτρωγε με όρεξη όσες μάρκες και να ειχα δοκιμασει εκτώς απο την Πετιγκρι που δεν την αγγιζε για κανεναν λόγο.
Οσο την είχα εδώ και ο καιρός ήταν καλος και ο σκύλος εβγαινε 2-3 φορες την ημέρα δεν είχα προβλημα με τις κροκέτες, πλέον της τρώει μονο εαν της ανακατέψω με γάλα, ντοματοπελτε ζουμι απο κρέας μακαρονια ή ρύζι και πάλι συνήθως απλα πιπιλάει το ζουμι και αφήνει την κροκέτα. το θέμα ειναι οτι κανει υπερβολικο κρύο 4-5 βαθμούς και εχω περιορίσει την βόλτα στην μια ωρα την ημέρα και προφανως ο σκύλος δεν κουράζεται και δεν τρώει με όρεξη. το μόνο σε κροκέτα που τρωει με ορεξη ειναι γατοτροφη που ο κτηνιατρος που την βλεπει εδω συνεστισε να μην ξεπερνα το 1/4 του φαγητου της ημερισίως γιατι ειναι λιπαρες για τους σκύλους. δεν εχει αδυνατίσει ο σκύλος ουτε ειναι κακοκεφη η λιγοτερο δραστηρια αλλα προβληματιζομαι γιατι δεν περνει ολα τα θρεπτικα στοιχεία που χρειαζεται με την διατροφη που κανει. να σημειωσω οτι ειναι τοσο πεισματαρα που εχει μεινει και 4 μερες χωρις φαι γιατι κροκετα σκέτη δεν την τρώει.
Υπάρχει καποιος απλος τρόπος να πέρνει όλα οσα χρειαζεται με μαγειρεμενο φαγητο?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Υπάρχει καποιος απλος τρόπος να πέρνει όλα οσα χρειαζεται με μαγειρεμενο φαγητο?
Απλώς τρόπος ο οποίος μάλιστα μας κάνει να νιώθουμε ότι προσφέρουμε το καλύτερο είναι η ξηρά.
Πιστεύεις ότι με την ξηρά "πέρνει όλα όσα χρειάζεται"?

Αν ψάξεις στο φόρουμ και στο διαδίκτυο μπορεί να βρεις ολοκληρωμένες διατροφές για μαγειρευτό.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Το έψαξα το θέμα στο φόρουμ αλλά βρίσκομαι σε ενα χωριο της Ιταλίας που το να βρείς κρέας φθηνό έστω και κοτόπουλο για τον σκύλο ειναι πρακτικά αδύνατο! πετάνε όλα τα μέρη του ζώου που δεν είναι για ανθρωπινη κατανάλωση και ο χασάπης μου δίνει ή ολοκληρο το κοτόπουλο ή τίποτα! φρούτα-λαχανικά τρώει μήπως να τα κάνω φρουτόκρεμα μαζι με τις κροκέτες? αλλα ετσι δεν θα μάθει να μασάει το φαι της θεωρώ
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Το φαι το χεις μονιμα διαθεσιμο?
οχι εφαρμόζω την μέθοδο 3 φορές την ημέρα την ίδια ώρα για ένα τέταρτο. εχω αρχίσει να πιστεύω οτι οι συγκάτοικοι την ταιζουν κρυφά μεζεδάκια και ας μην το παραδέχονται, δεν ειναι απο τους σκύλους που ειναι ολιγοφαγοι
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
μεγαλο προβλημα αν της πετανε μεζεδακια
γιατι αυτη περιμενει τα μεζεδακια και δεν τρωει τις κροκετες φυσικα
αν της παρεις μια καλη τροφη και αποφυγεις με καποιο τροπο να την ταιζει αλλος
με την ιδια μεθοδο 3 φορες την ημερα για ενα τεταρτο και μετα την αποσυρεις θα φαει σιγουρα
γιαι 2 μερες ομως μπορει να χρειαστει να μεινει νυστικη λογω πεισματος
μην ανησυχεις δεν θα παθει κατι
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
ειναι πολύ μεγάλο πρόβλημα αυτό με το τι ορίζεται καλή τροφή....εδω στην ιταλία έχουν για θεό την purina και δυσκολα θα βρω κάτι αλλο.
Δεν είναι οτι χορταίνει μεζεδάκια γιατι κάθεται με τις ώρες δίπλα στον κάδο που ρίχνουμε τα αποφάγια (εδω ανακυκλώνουμε ακόμα και τα αποφάγια) σαν να περιμένει να ανοιξει!!! το πρόβλημα είναι οτι τρώει τα πάντα εκτός απο τις κροκέτες και μεχρι 4 μερες δεν τρώει με τίποτα. Εαν την ταίζω κροκέτες με γάλα μόνιμα θα της δημιουργήσω πρόβλημα? ο κτηνιατρος λέει οτι αν ειχε δυσσανεξία στην λακτόζη θα το είχε δείξει μέχρι τώρα, αλλα όχι οτι του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη καθως η κέλλυ είναι το μόνο ημίαιμο της περιοχής και είδη την θεωρεί απαράδεκτη επιλογή για σκύλο....
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
ελεος με τον ανόητο (μου τη δίνουν οι ιταλοι)

αν υπάρχει δυνατότητα αλλαξε κτηνιατρο ρε συ, πολύ που θα νοιάζεται να σου πει κατι καλό για το ζωό σου....
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
ελεος με τον ανόητο (μου τη δίνουν οι ιταλοι)

αν υπάρχει δυνατότητα αλλαξε κτηνιατρο ρε συ, πολύ που θα νοιάζεται να σου πει κατι καλό για το ζωό σου....
ειναι πανεπιστημιακός γιατρός καθώς εδώ έχει κτηνιατρική σχολή και κάποιες μέρες δέχονται ζωάκια που τα εξετάζουν παρουσία των φοιτητών (όπως γίνεται και με τους ανθρώπους) απλά έχουν κόλλημα με την καθαροαιμία γιατί θεωρούν οτι τα ημιαιμα βγάζουν απρόβλεπτα προβλήματα, και είναι σπατάλη χρήματος να ξοδέψεις λεφτά για ενα μη καθαρο σκύλο....για αυτο και σε διατροφολογικες συμβουλές κρατάω επιφυλάξεις.
Δεν θα σχολιάσω αυτη την λογική δεν έχει νόημα.
Πρίν πάρω το πανέμορφο ημιαιμο μου έψαχνα να αγοράσω ενα chinese crested οταν είδα τις συνθηκες εκτροφής τους εδω στην ιταλία έχασα πάσα ιδέα και διάθεση απόκτησης καθαρόαιμου σκύλου.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δοκίμασε να βάλεις λίγο ελαιόλαδο ή γιαούρτι στην ξηρά, μέχρι να αρχίσει τα ωμά.
Εκεί δεν έχετε prix ή dpiù; Στο esselunga επίσης έχει καλές τιμές σχετικά με άλλα σουπερ, και αν έχετε ΑΙΑ κοντά και ψωνίζεις από εκεί σου ΄ρχεται οικονομικά. Επίσης μπορείς να πάρεις όσο μπούκο απο τον χασάπη ή κόκκαλα βοδινού. Εμένα μού τα δίνουν τζάμπα.
Μη δίνεις σημασία στις παπαριές τους. Αυτοί προτιμούν να πάρεις απο πετ σοπ παρά από κανίλε. Εκεί που είσαι έχετε γάτες; Εγώ εχω δει μια μόνο στον κήπο δίπλα. :/
 




Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα με τη Lucy μου της ξεκίνησα μαγειρευτό κοτόπουλο γιατί μόνο αυτό τρώει μαζί με ρύζι. Ο χασάπης μου δίνει τζάμπα περισσεύματα από κοτόπουλο τα οποία βάζω μαζί με φτερούγες (που τις λατρεύει ) και είναι φθηνές.
 




Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Osso buco είναι το κότσι με μεδούλι. Εχει μεγάλη θρεπτική αξία. Το σερβίρεις και ζεματισμένο για 3΄ και κάνουν πάρτυ τα μικρά.
Έτσι το ζητάς; Από τι ζώο είναι; (Σόρυ για τις πανηλίθιες και οφφ τόπικ ερωτήσεις μου αλλά πρώτη φορά το ακούω)
 




Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Μοσχάρι. Έτσι είναι.
Μπορείς να πάρεις και για σας όμως. Γίνεται κοκκινιστό με μακαρόνια ή ριζότο.
Mάλιστα,ευχαριστώ πολύ! Θα κοιτάξω αύριο μήπως βρώ! Τόσο λίγο να το ψήσω για τα σκυλιά; Γενικά δεν δίνω ωμά,εδώ διάβασα πρώτη φορά για barf κλπ και επειδή δίνω κοτόπουλο συνήθως το ψήνω πολύ, όπως το κάνω για εμάς δηλ γτ φοβάμαι για σαλμονέλα κλπ
 




tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
παρε λιγο Συκωτι (μια φετουλα )
βραστο 15 λεπτα (φροντισε να το ξαφρισεις 2 φορες)
κοψτο σε πολυ μικρα κομματια και αναμειξε το καλα με την τροφη
Τον ζωμο χρησιμοποιησε το προσθετοντας ρυζι η οτι αλλο σου προτεινει ο γιατρος
(η ριχνε το λιγο -λιγο πανω στις κροκεττες)
θα γινει "ραμαζανι" και θα σε παρακαλαει και για αλλο....
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ειναι πανεπιστημιακός γιατρός καθώς εδώ έχει κτηνιατρική σχολή και κάποιες μέρες δέχονται ζωάκια που τα εξετάζουν παρουσία των φοιτητών (όπως γίνεται και με τους ανθρώπους) απλά έχουν κόλλημα με την καθαροαιμία γιατί θεωρούν οτι τα ημιαιμα βγάζουν απρόβλεπτα προβλήματα, και είναι σπατάλη χρήματος να ξοδέψεις λεφτά για ενα μη καθαρο σκύλο....για αυτο και σε διατροφολογικες συμβουλές κρατάω επιφυλάξεις.
Δεν θα σχολιάσω αυτη την λογική δεν έχει νόημα.
Πρίν πάρω το πανέμορφο ημιαιμο μου έψαχνα να αγοράσω ενα chinese crested οταν είδα τις συνθηκες εκτροφής τους εδω στην ιταλία έχασα πάσα ιδέα και διάθεση απόκτησης καθαρόαιμου σκύλου.
Για πες τα μας λίγο εκτενέστερα ρε jac...
Δηλαδή μόνο στο Πανεπιστήμιο έχουν αυτή την άποψη?
Η κοινωνία πως στέκεται απέναντι στα ημίαιμα και τα αδέσποτα?
Και όταν λες για τις συνθήκες εκτροφής...πήγες σε κανονικό εκτροφείο, ή ήταν κανα puppy mill?