Πολύ ξηρή μύτη


Vylker

Member
5 Δεκεμβρίου 2008
21
0
Καλησπέρα,

Εδώ και 3 μήνες περίπου εχω ενα κόκερ ηλικίας 5 μηνών, απο τη στιγμή που το πήρα έως τώρα εχει πολύ στεγνή/ξηρή μύτη, σε σημείο που έχει "σκάσει" κ έχει κάνει σημάδια σαν αυτα του ξερού "σκασμένου" χώματος.
Θα του κάνω εξετάσεις απλα ήθελα να μάθω αν πρέπει να ανυσηχώ ή άν απλα συμβαίνει.

Ευχαριστώ εκ των πρωταίρων.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μήπως το κουτάβι σου είχε προσβληθεί από μορβα?
Αν δεν υπάρχει κάποιο σημάδι μόλυνσης, θα μπορούσε να βοηθήσει η συχνή επάλειψη με βαζελίνη. Για καλό και για κακό πάντως, συμβουλέψου τον κτηνίατρο σου.
:)
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Yes :)
Πάντως ειναι πιθανό σε σκυλιά με τη μύτη διαρκώς στο χώμα (όπως τα κόκερ) να συμβαίνει αυτό λόγω της συνεχούς τριβής?
Όχι, δεν τρίβει ο σκύλος τη μύτη του στο χώμα.
Η ξερή και σκασμένη μύτη, απ' όσο τουλάχιστον γνωρίζω, παρουσιάζεται συνήθως σε σκυλιά που έχουν νοσήσει από μορβα ή σε ηλικιωμενους σκυλους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nαι σε ηλικιωμένους σκύλους η μύτη πολλές φορες μπορεί να είναι ξηρη,σκασμένη λίγο..και μερικές φορες μπορεί και λίγο να αλλοιωθεί το χρώμα..
Δεν παραμένει δηλαδή η ολόμαυρη μύτη σαν πινέζα..λιγάκι ανοίγει το χρώμα..
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εάν δεν υπάρχουν σημάδια μόλυνσης (όταν η μύτη έχει σκάσει δημιουργούνται βαθιές σχισμές μέσα στις οποίες μπορούν να αναπτυχθούν μικρόβια. Σε αυτή την περίπτωση συμβουλεύεσαι κτηνίατρο) βοηθάει η συχνή επάλειψη με βαζελίνη.
:)
 


Vylker

Member
5 Δεκεμβρίου 2008
21
0
Η Μόρβα σε πόσο καιρό αναπτύσεται μέχρι τη κορύφωση της? Εγώ τον έχω 3 μήνες με ξηρή μύτη και δεν παρουσιάζει συμπτώματα σπασμών ή ανορεξίας ή δυσκινησίας.
Το μόνο που που με ανυσήχησε είναι που έχει κάνει εμετό 3 φορές αλλα ίσως είναι κ απτο φαγητό ( τρώει το γεύμα του κ όλο κ του δίνουμε κ μείς κάνα μεζεδάκι στη διάρκεια της ημέρας ) η ξηρή μύτη δηλαδή φίλε Rottie είναι απτα πρώτα συμπτώματα? Κ αν ναι μπορεί να έχει 3 μήνες αυτη την ασθένεια με ελαφρά συμπτώματα κ να χειροτερέψει αργότερα? Θα παρακαλούσα αν δεν είμαστε σίγουροι για μια θανατηφόρα ασθένεια να μην την παρουσιάζουμε σαν κάτι πολύ πιθανό.

* Βλέννες στη μύτη ή κάτι που να μοιάζει με μόλυνση δεν βλέπω να υπάρχει, η όλη εντύπωση που μου δίνει ειναι σαν να έχει μπουκωμένη μύτη, απο ενέργεια κ διάθεση δε το συζητώ αν είχε φτερα θα πετούσε ο μικρός!
 
Last edited:


Vylker

Member
5 Δεκεμβρίου 2008
21
0
Επίσης ο κτηνίατρος μου είπε πως ίσως είναι κάτι δερματικό λόγω συνθετικών υφασμάτων ή λόγω επαφής με πλαστικά κουπάκια κλπ., θα γίνουν εξετάσεις σύντομα κ θα δούμε.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θα παρακαλούσα αν δεν είμαστε σίγουροι για μια θανατηφόρα ασθένεια να μην την παρουσιάζουμε σαν κάτι πολύ πιθανό.
Είτε σου αρέσει είτε όχι, ένας από τους λόγους που ένας σκύλος έχει ξηρή μύτη είναι να είχε προσβληθεί από μορβα. Από κει και πέρα ΠΟΤΕ δεν σου έγραψα ότι το σκυλί σου νοσεί ή έχει νοσήσει. Αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις του θέματος που άνοιξες, κακώς δημοσιοποίησες το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και κακώς ζήτησες τη γνώμη μας. Αυτό που σου έγραψα και μάλιστα ΤΟ ΤΟΝΙΣΑ, είναι να συμβουλευτείς το γιατρό σου. Χαίρομαι που το έκανες.
Εύχομαι καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σας.
 


Vylker

Member
5 Δεκεμβρίου 2008
21
0
Εκτιμώ φίλε τον καθένα που τρώει τα 5 λεπτά του να απαντήσει κάποια απορία κ το σέβομαι, δεν πανικοβλήθηκα με την αναφορά σου περι μόρβας απλα το να απαντάς σε μια ερώτηση τύπου "εχει ξηρή μύτη" ίσως έχει μόρβα είναι σαν να λές με πονάει το στομάχι οπότε ίσως έχω καρκίνο στομάχου, ελπίζω να καταλαβαίνεις. Δεν θέλω να σε θίξω ούτε να το κάνουμε φορουμομαχία εδω.
Θα σου πώ μετά τις εξετάσεις που μπορεί να οφείλεται μια ξηρή μύτη, απο το πιό απλό αίτιο έως το χειρότερο..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν πονάει το στομάχι σου μπορεί να έχεις ΚΑΙ καρκίνο! Και λοιπόν? Το αποκλείεις σαν πιθανότητα επειδή δεν σου αρέσει να το ακούς ή πας και κάνεις εξετάσεις για να δεις τι έχεις?

Έλεος ρε παιδιά! Καθόμαστε και ασχολούμαστε με τα αυτονόητα!
 




Vylker

Member
5 Δεκεμβρίου 2008
21
0
Έτσι για να κλείσει κ το θέμα η ξηρότητα της μύτης του προερχόταν απο μια απλή δερματική αντίδραση απο τα πλαστικά κουπάκια του φαγητού του, με innox κουπάκια φαγητού το πρόβλημα εξαφανίστηκε.
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Δεν ξερω αν στεκει αλλά παλια είχα ακουσει οτι οταν ενα σκυλι εχει υγρη μυτη παντα δειχνει υγεία...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Έτσι για να κλείσει κ το θέμα η ξηρότητα της μύτης του προερχόταν απο μια απλή δερματική αντίδραση απο τα πλαστικά κουπάκια του φαγητού του, με innox κουπάκια φαγητού το πρόβλημα εξαφανίστηκε.
Καλο ειναι να πλενουμε τις κουπες φαγητου ειτε ειναι inox , ειτε πλαστικα..
 


BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
Και η Ίρμα μου μια απο τα ιδια,με ξερη μυτη και εκκρίσεις από μάτια και μύτη.
στην μυτη πιο πολυ με αποτελεσμα να βουλωνει συχνα,και να δυσκολευει την αναπνοη της.
ο γιατρος μου εδωσε μια αντιβιωση ΡΟΝΑΧΑΝ 100 αλλα κανενα αποτελεσμα.πηρε δειγμα απο την μυτη και σημερα-αυριο θα εχουμε αποτελεσματα!
δεν εχει κανενα συμπτωμα απο αυτα που αναφεροντε για μορβα,εκτος απο ανορεξια αλλα μονο με την ξηρα τροφη της,οτι αλλο να της δωσω κανει σαν τρελη.
ελπιζω να μην εχει κατι σοβαρο το κοριτσι μου......:(:(:(:(
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Tι θα γίνει βρε παιδιά με τις αντιβιώσεις??? Πρώτα δίνει την αντιβίωση και μετά κάνει εξετάσεις να δει τι είναι????:mad::mad:

Περαστικά της της κούκλας σου.
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Tι θα γίνει βρε παιδιά με τις αντιβιώσεις??? Πρώτα δίνει την αντιβίωση και μετά κάνει εξετάσεις να δει τι είναι????:mad::mad:
Αυτο σκεφτηκα κι εγω..και κατι που το εχω απορια: αν ο σκυλος παιρνει πρωτα φαρμακα και μετα κανει εξετασεις, δεν υπαρχει περιπτωση να εμφανιστουν διαφορετικα αποτελεσματα εξετασεων;

Περαστικα στην Ιρμα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.847
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981