Πονεμένη Πατουσίτσα! :(


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Γεια σας! Προχθες ανακάλυψα ένα περιφραγμένο μέρος κοντά στο σπίτι μου (επιτέλους!) όπου μπορώ να αφήνω τη Λαμπραντορίνα μου να τρέχει και να παίζει με άλλα σκυλάκια. Σήμερα που ξαναπήγαμε παρατήρησα ότι στο τέλος κούτσαινε! Πανικοβλήθηκα και κοίταξα αμέσως τις πατούσες της. Η δεξιά μπροστινή είχε ξεφλουδίσει άσχημα! Δηλαδή είχε φύγει ένα μεγάλο κομμάτι πέτσας από το μαξιλαράκι. Πήρα την κτηνίατρο τηλέφωνο και μου είπε να βάζω Χελιξντερμ ή Ιντρασάιτ (αλοιφές είναι) και να της φοράω παπουτσάκι στη βόλτα. Πήρα παπουτσάκι, τις αλοιφές δεν τις βρίσκω... Αυτό έγινε μάλλον από το πολύ τρέξιμο στο τσιμέντο. Ερώτηση: Μπορούμε να προστατεύσουμε κάπως τις πατούσες τον σκύλων μας όταν τρέχουν και παίζουν; Ή θα τραβάμε κάθε φορά το ίδιο πράγμα; Ή δε θα ξαναβγούμε για τρέξιμο;
Αντε μωρέ... δεν προλάβαμε να χαρούμε!! :(
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ έχω μια προστατευτική κρέμα (κερί για την ακρίβεια) για τα πατούσια, την χρησιμοποιώ συνήθως στην παραλία, ή στον πάγο.
Λέει πως προστατεύει από πάγο νερό χαλίκι αιχμηρά αντικείμενα.

Δεν νομίζω πάντως πως πρέπει να ανησυχείς, κάτι θα πάτησε λίγο αιχμηρό και το έπαθε, ή ήταν πολύ μαλακά τα πατούσια, όπου και θα σκληρύνουν.

Αν ενδιαφέρεσαι για την κρέμα, πες μου να σου πω ποια είναι!
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Ναι κάτι μου είπε η ξαδέρφη μου που είναι groomer... Νομίζω walk for dogs ή κάτι τέτοιο; Πες μου ναι, αν νομίζεις ότι θα βοηθήσει. Εκτός αν σκληρύνουν με τον καιρό. Ούτως ή άλλως δεν ήταν συνηθισμένη σε τόσο τρέξιμο και με τέτοια ταχύτητα, δεν ήξερα κι εγώ και την πατήσαμε... :(
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η σκυλίτσα σου είναι μωρό ακόμα και η πατούσες της δεν έχουν συνηθίσει σε σκληρά εδάφη, είναι απάτητες ακόμα!

Με τον καιρό ο οργανισμός βγάζει άμυνα και σκληραίνει, αν υπάρξει τραυματισμός η άμυνα ενεργοποιείται πιο γρήγορα!

Περαστικά σας, δεν έχει ανάγκη, θα θρέψει το ξεφλούδισμα...
 




Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Αχ ευχαριστώ! Δηλαδή μεγαλώνοντας θα μπορεί να τρέχει χωρίς φόβο να πάθει πάλι τα ίδια ε; Ρε γαμώτο και το έψαξα καλά το μέρος να μην έχει γυαλιά κτλ κτλ και τελικά μου ήρθε από εκεί που δεν το περίμενα!!
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Κ μεις πρόσφατα περάσαμε περιπέτειες με τα πατουσάκια γιατί πάτησε γυαλί και χαρακώθηκε άσχημα.
Μέχρι να περάσει πάντως του έβαζα ένα σπρευ αντιβιοτικό που μ έδωσε ο γιατρός και όταν τον έβγαζα του έβαζα καλτσάκι. Είχε πολύ φάση! :D Πάντως είναι κάτι που περνάει σχετικά γρήγορα!
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Όχι ρε γμτ δεν έβγαλα!! Θα μας στείλει όμως η Elpidaki φώτο με παπουτσάκι! :D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight