Ποσο αξιοπιστο ειναι το dogcenter.gr ?


Status
Κλειδωμένο θέμα

Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
Ποσο αξιοπιστο ειναι το dogcenter.gr ?

Εδω και ενα χρονο αναζητω τον καλυτερο εκτροφεα για την αγορα κουταβιου(τεινω προς λαμπραντορ) απο αποψη ποιοτητας αλλα και οικονομικων προσφορων.Μετα απο πολυμηνη ερευνα ,λοιπον, "περπατησα" στην ιστοσελιδα dogcenter.gr .Η αληθεια ειναι πως η γκαμα των κουταβιων που διαθετει με εντυπωσιασε οσο και η σχετικα χαμηλη τιμη στην οποια τα προσφερει.Θελω λοιπον να ρωτησω και εσας για το μοναδικο δισταγμο που εχω πριν προβω σε αγορα κουταβιου απο το dogcenter.gr : Ειναι πραγματικα αξιοπιστο το dogcenter.gr.?Θα μεινω ικανοποιημενος απο το κουαβι που θα αγορασω?Θα ειναι υγειες?Ειναι φερεγγυοι οι εκτροφεις του(οι οποιοι προφανως ειναι απο το εξωτερικο).?

Ευχαριστω πολυ.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Σκυλέμπορας είναι...με σκυλιά, (όλες τις ράστες), που τα φέρνει από Ανατολικές χώρες...
Αν θέλεις Λαμπ...ειδικά στα Ριτριβερ η Ελλαδα έχει πολλά καλά σκυλιά και καλούς εκτροφεις...
Η Amalthea, (μέλος του forum), είναι εκτροφεας Λαμπ.
Καλυτερα να ξεκινήσεις από εκει...
Γενικά , να αποφεύγεις αυτούς που υπόσχονται να σου φέρουν ΟΤΙ ΡΑΤΣΑ θέλεις...μέσα σε λίγες μέρες...
Για να το πω ευγενικά...:):):)
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Δεν γνωρίζω σοβαρό εκτροφέα που θα πουλούσε κουτάβι σε μεσάζοντα / σκυλέμπορα.

Το λέει βέβαια και ο ίδιος ότι δεν προέρχονται από εκτροφεια.
"Τα κουτάβια μας επιλέγονται αποκλειστικά από οικογένειες που σαν σκοπό έχουν τη βελτίωση της φυλής που εκτρέφουν και όχι το κέρδος (γεγονός που μετατρέπει τους γεννήτορες σε "κουταβομηχανές" με όλα τα επακόλουθα...)."

Το πόσο στέκει αυτό...ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Επίσης, το γεγονός ότι έχει συμφερουσες τιμές...και χαμηλές, θα έπρεπε ήδη να σε έχει βάλει σε υποψίες...και στη διαδικασία να το ψάξεις λίγο περισσότερο!!:)
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Εγώ πάντως όταν είχα ρωτήσει τον εν λόγω κύριο απο που θα μου έφερνε κουτάβι, μου είχε πει με εμφανή δισταγμό "από Ουγγαρία". ;):cool:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Την λεξη "Λαμπραντορ" να πατησεις στο google θα σου βγαλει 2 απο τα καλυτερα εκτροφεια στην χωρα!

Που πηγες και το ξεθαψες αυτο?:D

Κανε καλυτερη ερευνα!Και συμβουλεψου και εδω το forum!;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Για μεσάζων παπυμιλλάδων μου ακούγεται. Μην πάρεις από κει και σίγουρα όχι σε χαμηλές τιμές. Θα το μετανοιώσεις φριχτά, θα σου στοιχίσει ενδεχομένως μια περιουσία σε κτηνιάτρους και κρίμα και το σκυλί που θα υποφέρει.
 


Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
Μια φιλη μου αγορασε ενα σκυλο λαμπραντορ απο Ουγγαρια(εννοειται πως μεσολαβησε αλλος για την αγορα) ο οποιος δειχνει εξαιρετικα ομορφος και τελειος απο αποψη μορφολογιας αλλα και υγειας.Αναρωτιεμαι λοιπον μηπως αυτοι οι σκυλοι των 400 ευρω απο την Ουγγαρια,την Σερβια,την Βουλγαρια ή την Πολωνια δε διαφερουν σε τιποτα απο τους "... ελληνικης εκτροφης, απο γονεις με συνεχεις διακρισεις σε ευρωπαικο επιπεδο..." των 700-1000 ευρω. Μηπως,λοιπον, αυτη ειναι μια φημη την οποια εχουν "γεννησει" οι Ελληνες εκτροφεις ως μια κινηση μαρκετινγκ για τη προωθηση της επιχειρησης τους.Υπογραμμιζω,οτι δεν μπορω να πω το ιδιο και για τα pet shops,τα οποια ασφαλως εχουν αντιφιλοζωικο χαρακτηρα.Ισως οι ξενοι εκτροφεις,οσον αφορα στα Βαλκανια, ειναι εξισου καλοι και φερεγγυοι με τους Ελληνες εκτροφεις και απλα εχουν χαμηλοτερες τιμες λογω της ανταγωνιστηκοτητας την οποια βιωνουν.Υπαρχει εστω και ενας ο οποιος εμεινε ανικανοποιητος απο αγορα σκυλου απο το dogcenter.gr.?Aν ναι,εχει να μου προτεινει εναν καλο εκτροφεα λαμπραντορ ο οποιος να προσφερει κουταβια σε τιμη μεχρι 500 ευρω?
Ευχαριστω...
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Για "puppy mills" έχεις ακούσει?
Για τον απαιτούμενο χρόνο έκδοσης pedigree έχεις ακούσει?
Το κριτήριο αγοράς σκύλου δεν μπορεί να είναι η τιμή του.

Νομίζω πρέπει να ψαχτείς λίγο παραπάνω ;)
 




Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
Ποιος σου ειπε οτι εκτροφεις απο το εξωτερικο δεν ειναι σοβαροι εκτροφεις.?Και γιατι να εχουν απαραιτητα puppy mills(ναι,ξερω τι ειναι)?Ισως,εσυ να πρεπει να ψαχτεις λιγο ακομα και να μην κρινεις αγονα κανοντας γενικευσεις...Δεν μπορεις να κατατασσεις ολους τους εκτροφεις του κοσμου που εξαγουν κουταβια στην κατηγορια των "απληστων εμπορων".Εγω,προσωπικα,γνωριζω μελη του dogforum.gr τα οποια εχουν εκτροφεια και εξαγουν ή εισαγουν κουταβια απο Σερβια και αλλες χωρες.
 


bill

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
79
0
Το dog center αν δεν κανω λαθοs ειναι πετ-σοπ στην αργυρουπολη.
Βεβαια δεν ειμαι σιγουροs οτι αυτοs που εχει το πετ-σοπ εχει και την ιστοσελιδα στο ιντερνετ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μια φιλη μου αγορασε ενα σκυλο λαμπραντορ απο Ουγγαρια(εννοειται πως μεσολαβησε αλλος για την αγορα) ο οποιος δειχνει εξαιρετικα ομορφος και τελειος απο αποψη μορφολογιας αλλα και υγειας.Αναρωτιεμαι λοιπον μηπως αυτοι οι σκυλοι των 400 ευρω απο την Ουγγαρια,την Σερβια,την Βουλγαρια ή την Πολωνια δε διαφερουν σε τιποτα απο τους "... ελληνικης εκτροφης, απο γονεις με συνεχεις διακρισεις σε ευρωπαικο επιπεδο..." των 700-1000 ευρω. Μηπως,λοιπον, αυτη ειναι μια φημη την οποια εχουν "γεννησει" οι Ελληνες εκτροφεις ως μια κινηση μαρκετινγκ για τη προωθηση της επιχειρησης τους.Υπογραμμιζω,οτι δεν μπορω να πω το ιδιο και για τα pet shops,τα οποια ασφαλως εχουν αντιφιλοζωικο χαρακτηρα.Ισως οι ξενοι εκτροφεις,οσον αφορα στα Βαλκανια, ειναι εξισου καλοι και φερεγγυοι με τους Ελληνες εκτροφεις και απλα εχουν χαμηλοτερες τιμες λογω της ανταγωνιστηκοτητας την οποια βιωνουν.Υπαρχει εστω και ενας ο οποιος εμεινε ανικανοποιητος απο αγορα σκυλου απο το dogcenter.gr.?Aν ναι,εχει να μου προτεινει εναν καλο εκτροφεα λαμπραντορ ο οποιος να προσφερει κουταβια σε τιμη μεχρι 500 ευρω?
Ευχαριστω...
Ναι υπαρχουν και σε εκεινες τις χωρες σοβαρο και υπευθυνα εκτροφεια που κανουν σωστη δουλεια με τα σκυλια τους!Αλλα εχουν και μεγαλο βαθμο Puppy Mills!

Οσον αφορα το κοστος αγαπητε αναβαινει τοσο επειδη μπαινει και η προσωπικη φραντιδα και το τρεξιμο του εκτροφεα!Οι επιβασεις για να γινουν οι γεννες,οι αγορες σωστων αρσενικων!Τρεξιμο σε εκθεσεις,τρεξιμο για εξετασεις,τροφες κτλ κτλ αλλες διαδικασιες που πρεπει να κανει ενας υπευθυνος εκτροφεας!

Αντιθετα με τα Puppy Mills βαζουνε αβερτα τα αρσενικα να ζευγαρωσουν με τα θηλυκα και παιρνουν αμεσως τα μικρα απο την μανα τους τα πακεταρουν και τα στελνουν σε ενδιαφερομενους ανα τον κοσμο!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ποιος σου ειπε οτι εκτροφεις απο το εξωτερικο δεν ειναι σοβαροι εκτροφεις.?Και γιατι να εχουν απαραιτητα puppy mills(ναι,ξερω τι ειναι)?Ισως,εσυ να πρεπει να ψαχτεις λιγο ακομα και να μην κρινεις αγονα κανοντας γενικευσεις...Δεν μπορεις να κατατασσεις ολους τους εκτροφεις του κοσμου που εξαγουν κουταβια στην κατηγορια των "απληστων εμπορων".Εγω,προσωπικα,γνωριζω μελη του dogforum.gr τα οποια εχουν εκτροφεια και εξαγουν ή εισαγουν κουταβια απο Σερβια και αλλες χωρες.
Σοβαρός εκτροφέας δεν θα έδινε κουτάβι μέσω μεσάζοντα. Ουτε και σοβαρός αγοραστής θα έπαιρνε.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Ποιος σου ειπε οτι εκτροφεις απο το εξωτερικο δεν ειναι σοβαροι εκτροφεις.?Και γιατι να εχουν απαραιτητα puppy mills(ναι,ξερω τι ειναι)?Ισως,εσυ να πρεπει να ψαχτεις λιγο ακομα και να μην κρινεις αγονα κανοντας γενικευσεις...Δεν μπορεις να κατατασσεις ολους τους εκτροφεις του κοσμου που εξαγουν κουταβια στην κατηγορια των "απληστων εμπορων".Εγω,προσωπικα,γνωριζω μελη του dogforum.gr τα οποια εχουν εκτροφεια και εξαγουν ή εισαγουν κουταβια απο Σερβια και αλλες χωρες.
Σε ρώτησα και κάτι για το pedigree.
Επειδή μάλλον δεν κατάλαβες πως συνδέονται με τα puppy mills, διευκρινίζω για να μην παρεξηγούμαι.

Υπάρχουν καταπληκτικοί εκτροφείς στις χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ.
Υπάρχουν όμως δυστυχώς και πάρα πολλά puppy mills.

Κουτάβια απο puppy mills έρχονται 2 μηνών, με έτοιμα pedigree, όταν σε όλα τα σοβαρά εκτροφεία τους παίρνει 6 μήνες και παραπάνω, για να τα εκδόσουν.
Αυτό δεν σε βάζει σε σκέψεις?

Επιπλέον, εσυ εαν είσουν σοβαρός εκτροφέας, θα έδινες τα κουτάβια σου σε μεσάζοντα έστω? Δεν λέω καν σε έμπορο.

Λοιπόν, τα παραπάνω καθώς και το προηγούμενο post μου τα έγραψα με πραγματικό φιλικό πνεύμα.
Δεν θέλω να μειώσω τις γνώσεις σου.
Γι'αυτό περιορίστικα σε συστάσεις / ερωτήσεις και όχι υποδείξεις, εκτός απο το θέμα της τιμής που ελπίζω να συμφωνείς οτι είναι λάθος σημείο εκκίνησης :D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ποιος σου ειπε οτι εκτροφεις απο το εξωτερικο δεν ειναι σοβαροι εκτροφεις.?Και γιατι να εχουν απαραιτητα puppy mills(ναι,ξερω τι ειναι)?Ισως,εσυ να πρεπει να ψαχτεις λιγο ακομα και να μην κρινεις αγονα κανοντας γενικευσεις...Δεν μπορεις να κατατασσεις ολους τους εκτροφεις του κοσμου που εξαγουν κουταβια στην κατηγορια των "απληστων εμπορων".Εγω,προσωπικα,γνωριζω μελη του dogforum.gr τα οποια εχουν εκτροφεια και εξαγουν ή εισαγουν κουταβια απο Σερβια και αλλες χωρες.
Προσεχε τι γραφεις!

Ειναι αλλο να παει ο εκτροφεας στο εξωτερικο να ψαξει και να αγορασει εναν αρσενικο κουταβο η εναν θηλυκο για αυτον απο σωστη γεννα!Δεν ειναι το ιδιο!Μετα αυτος ο εκτροφεας αφου κρινει σωστα και εχει επιλεξει εναν κουταβο σωστο σε ολα του θα τον βαλει στον πλανο αναπαραγωγης του!Αυτο ειναι που λεμε σωστη εκτροφη της φυλης!

Και ειναι αλλο να εκτρεφει οτι να ναι και να στελνει αβερτα οτι να ναι σε ιδιοκτητες οπου να ναι οπως ειναι τα Puppy Mills!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Κουτάβια απο puppy mills έρχονται 2 μηνών, με έτοιμα pedigree, όταν σε όλα τα σοβαρά εκτροφεία τους παίρνει 6 μήνες και παραπάνω, για να τα εκδόσουν.
Αυτό δεν σε βάζει σε σκέψεις?
allegro συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες αλλα με την εκδοση πεντιγρυ δε συμφωνω απολυτα στο χρονο. Εγω απο την αγγλια τα πεντιγκρυ τα πηρα σχεδον κατευθειαν το kennel club δινει μεγιστο χρονο παραδοσης τις 28 μερες και επαναλαμβανω μεγιστο χρονο
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Άντε και βρέθηκε ένας, δύο ή και τρείς και σου είπαν πως έμειναν ευχαριστημένοι με την αγορά τους από το Dogcenter...και;

Σου φέρνω και άλλους 10 που είναι ευχαριστημένοι από το Petcity...ξανά και;

Βρίσκω και 5 που είναι ευχαριστημένοι από τον Κώστα, τον κτηνίατρο που φέρνει σκυλάκια από καλά εκτροφεία...Ματα ξανά και;

Προσθέτουμε στην "ομάδα" και 4 που έμειναν ευχαριστημένοι από την Ελένη, την περιπτερού, που ξέρει όμως από σκυλιά και τους έφερε από εκτροφεία του εξωτερικού και του εσωτερικού...Ξανά ματά ξανά και;

Το ζήτημα είναι πως σκύλο καλό είναι να παίρνεις από εκτροφέα, που τον έχεις επιλέξει κατόπιν δικού σου ψαξίματος και "τριβής" με το θέμα σκύλος.

Οι περιπτωσιολογίες που καλό σκυλί μπορεί να βρείς και από ιδιοκτήτη ορνιθοτροφείου δεν συνιστούν τα ορνιθοτροφεία ως την καλύτερη πηγή απόκτησης σκύλου.

:)
 
Last edited:


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Ψαχνεις εναν χρονο σκυλο , στην αρχη για σιμπα ινου, μετα για νορβηγικο σπιτς ,χασκυ μποξε και τελικα καταληγεις σε λαμπραντορ... δεκτο .

Ολο αυτο τον καιρο που ψαχνεις δεν εχεις καταλαβει ποιοι ειναι οι σωστοι εκτροφεις;

Αυτο ειναι απο ενα παλιο μηνυμα σου :
Αυτη στην Φινλανδια μου ειπε οτι εχει κλεισει ολεσ τισ γεννες για τοθ χρονου και ετσι 8α χρειαστει να περιμενω πανω απο 2 χρονια...εναν χρονο μπορω.αλλα 2 με τιποτα...Berna μηπως εχεισ τιποτα πληροφοριες για εκτροφεις husky στην ελλαδα η καπου εδω κοντα..?

Ετσι δουλευουν οι σωστοι εκτροφεις και γι αυτο τα εχει κλεισει πριν καν γεννηθουν !
Οι παππυμιλλαδες , ελεφαντα θες σε μια βδομαδα θα τον εχεις! (εγκυμοσυνη ελεφαντα πανω απο χρονο )
Αν θες πραγματικα σωστο σκυλι θα σε βοηθησουν τα παιδια , αλλιως παρε οτι θες και θα εισαι υπευθυνος για ΑΥΤΑ
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU