Ποτέ τα παιδιά μόνα με σκύλο...


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σε εφιάλτη μετατράπηκε η επίσκεψη μιας οικογένειας σε φιλικό της σπίτι στην Καρδαμάδα.Όπως διαβάζουμε στο politischios.gr τα δυο ζευγάρια συζητούσαν ενώ τα παιδιά έπαιζαν με το σκύλο αμέριμνα στον κήπο.
Για άγνωστους λόγους, ο σκύλος εξαγριώθηκε και επιτέθηκε με νύχια και με δόντια στο φιλοξενούμενο παιδί.
Τα τραύματα του οκτάχρονου παιδιού ήταν τέτοιας έκτασης στο πρόσωπο και το κεφάλι, που αμέσως μετά τη μεταφορά του στο "Σκυλίτσειο" ζητήθηκε η αεροδιακομοιδή του στην Αθήνα με το ΕΚΑΒ.
Ο εφιάλτης του μικρού και των γονιών του δεν έληξε εκεί. Η αγωνία παρατάθηκε, αφού το ΕΚΑΒ ειδοποίησε πως αδυνατούσε να κάνει τη μεταφορά, καθώς το παιδί δεν ήταν διασωληνωμένο κι έτσι ο μικρός μεταφέρθηκε τελικά στην Αθήνα με πτήση της Ο.Α. και νοσηλεύεται σε νοσοκομείο, για να κάνει μια σειρά επεμβάσεων για την αποκατάσταση των τραυμάτων του.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Λυπηρό.
Αλλα ειναι φανερο οτι, ή οι γονεις ή ο ιδιοκτητης δεν έκαναν καλά τη δουλεια τους εδω...
Ελπιζω να πανε ολα καλα με το παιδακι.
 




Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Το παιδακι θα γινει καλα. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Εγω σκεφτομαι το κακομοιρο το σκυλακι τι θα απογινει....
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
τραγικο!!περαστικα στο παιδακι πανω απο ολα!!αλλα χωρις να θελω να γινω κακος και χωρις να ξερω τι εγινε στο ατυχες περιστατικο σε τετοιες ομως το λαθος το κανει το παιδι(και κατεπεκταση φυσικα οι γονεις) και ισως αθελα του να πονεσε τον σκυλο η να του εκανε τιποτα αλλο!
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ποτέ παιδί μόνο με σκύλο χωρίς την παρουσία ενήλικου όσο καλό και πράο να είναι το σκυλί. Ποτέ θα αποκτήσουμε την γνώση για τα αυτονόητα . Οι γονείς προφανώς είχαν ποιο σοβαρά πράγματα να κάνουν από το να επιτηρούν το παιδί που έπαιζε με τον σκύλο .
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Παρόλο που έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και πολλοί συμφορουμίτες είχαν αντίθετη άποψη και εγώ θα συμφωνήσω. Ποτέ σκύλο με παιδί χωρίς επίβλεψη ακόμη και αν ο σκύλος είναι προβατόσκυλο...ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει σε μια άγαρμπη χειρονομία ή σε έναν ξαφνικό πόνο που μπορεί να τον υποβάλλει ένα παιδάκι.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ πάντα το λέω και το γράφω και θα το γράφω...
Πάντα προσοχή κι επίβλεψη ενηλίκου, ικανού να ελέγξει τον σκύλο, παρουσία μικρών παιδιών....
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τα αυτονόητα ψάχνουμε??? ο μόνος που δεν φταίει είναι ο σκύλος! ένα μικρό παιδάκι στην άγνοια κινδύνου μπορεί να κάνει το χειρότερο χωρίς να το καταλάβει! το ζωντανό τι θα καταλάβει??????

Η ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο λέμε!!!!!!! ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ!!!!!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν θα ήταν ο σκύλος, θα 'ταν κάτι άλλο...και μπορεί να 'χάναν το παιδί τους αυτοί οι γονείς...

Δεν βλέπω την λέξη "σκύλος+παιδί", βλέπω μόνο την λέξη "ανευθυνότητα"!

Να αφήσω εγώ μόνο το 8χρονο παιδί μου έξω στον κήπο μόνο του?Δεν θα 'μαστε καλά!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν θα ήταν ο σκύλος, θα 'ταν κάτι άλλο...και μπορεί να 'χάναν το παιδί τους αυτοί οι γονείς...

Δεν βλέπω την λέξη "σκύλος+παιδί", βλέπω μόνο την λέξη "ανευθυνότητα"!

Να αφήσω εγώ μόνο το 8χρονο παιδί μου έξω στον κήπο μόνο του?Δεν θα 'μαστε καλά!
Ετσι ακριβος!!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πρόσφατο παράδειγμα έχουμε και στο άμεσο περιβάλλον μας.... με παρόμοια κατάλληξη ευτυχώς μόνο με μερικά ράμματα διότι το σκυλί δεν δάγκωσε απλά το έσπρωξε με το πόδι και το γρατζούνησε.

Το σκυλί δεν είχε πειράξει ούτε μύγα στη ζωή του, και φυσικά προτίμησε απλά να σπρώξει το παιδί από το να του επιτεθεί, όταν αυτό, αφού το έπιασε απο την ουρά για να το φέρει σβούρα αρκετές φορές, προσπάθησε επανειλλημένα να ανοίξει το στόμα του για να βάλει το χέρι του μέσα.

Οι γονείς μία από τα ίδια, οι ιδιοκτήτες επίσης....

Καθώς εφευγαν οι γονείς απαίτησαν ο σκύλος να θανατωθεί..... κάτι το οποίο φυσικά δεν έγινε!
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Σκύλος κατασπάραξε οκτάχρονο στη Χίο!

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Σκύλος κατασπάραξε οκτάχρονο στη Χίο! - Ελλάδα

Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν οι αρκετές σελίδες με σχόλια αναγνωστών κατω απο την είδηση...

Ορισμένα απο αυτα που πυροδότησαν την "συζήτηση" είχαν να κανουν με την "ευθανασία του σκύλου που προκάλεσε το γεγονος"...
 
Last edited:


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Τώρα μίλησε η μαμά του παιδιού και είπε ότι ο σκυλος ήταν δεμενος, τα παιδιά παίζανε μπάλα, (προφανως κοντά στον σκύλο) και ο μικρος χωρις να το καταλάβει πλησίασε αρκετά τον σκύλο που τον έπιασε...

5 λεπτά χτυπάγανε το σκυλί, για να ανοίξει το στόμα του και να αφήσει το παιδί.

Ξέρει κανεις τι ράτσα ήταν ο σκύλος;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...Δεν βλέπω την λέξη "σκύλος+παιδί", βλέπω μόνο την λέξη "ανευθυνότητα"!

2. Να αφήσω εγώ μόνο το 8χρονο παιδί μου έξω στον κήπο μόνο του? Δεν θα 'μαστε καλά!
1. Τάχουμε πει... τάχουμε ξαναπεί...
Συμφωνώ απόλυτα με το Στέλιο... μπορεί, ανά πάσα στιγμή, να γίνει το αδιανόητο...

Και, βέβαια, όχι μόνο με σκύλο... με οτιδήποτε... για να γελάσετε:
Εγώ, σε προσχολική ηλικία, κάποια μέρα (τι έρχεται στο μυαλό ενός μικρου παιδιού), γέμισα τη μύτη μου με στραγάλια... για να δω πόσα χωράνε!!!!!
Ξαφνικά, άρχισα να πεθαίνω από ασφυξία... δεν προλάβαιναν, ίσως, να με πάνε στο νοσοκομείο... για καλή μου τύχη, την ώρα εκείνη έφτανε ο πατέρας μου από τη δουλειά... και με έπιασε, με γύρισε ανάποδα και με τράνταξε... από το σοκ, πετάχτηκαν έξω τα στραγάλια...

2. Τώρα, Στέλιο, ένα 8χρονο παιδί πηγαίνει ήδη στη 2α Δημοτικού... αν στον κήπο δεν υπάρχει σκύλος (ή, αν υπάρχει ο δικός του σκύλος) και δεν υπάρχουν και διάφορα εργαλεία... και είμαι στο σπίτι "in-and-out"... θα το άφηνα στον κήπο και θα το επέβλεπα...
Θα μου πεις, βέβαια, ότι στην εποχή που ζούμε θα φοβόσουν και την απαγωγή... οπότε θα ήταν καλύτερα να υπάρχει και ο (δικός μας) σκύλος μαζί του...
Και, εννοείτα πάντα ότι, όσο και να μην το ομολογούμε, είμαστε σε θέση να ξέρουμε τι "τάσεις σκανταλιάς" έχει το βλαστάρι μας... και διαθέτουμε κοινή λογική (?)...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξέρει κανεις τι ράτσα ήταν ο σκύλος;
Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν τι ράτσα ήταν ο σκύλος!

Γιατί να ενδιαφέρει?Για να καταχωρηθεί ακόμα μια επίθεση έτσι και είναι κάποια από τις "επιθετικές" φυλές και να φουντώσει ακόμα πιο πολύ η πιθανόν λανθασμένη αντίληψη του κόσμου?Και φυσικά θα ξεχάσουμε τελείως τον ρόλο των γονιών και των ιδιοκτητών!

Άντε πάνε πες σε αυτήν την μάνα και σε αυτούς τους ιδιοκτήτες ότι ο σκύλος γίνεται περισσότερο νευρικός όταν είναι δεμένος...

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι ράτσα είναι οι γονείς του 8χρονου και οι ιδιοκτήτες του σκύλου...
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος κάποια μέρα κάτι τέτοιο...
 
Last edited:


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν τι ράτσα ήταν ο σκύλος!

Γιατί να ενδιαφέρει?Για να καταχωρηθεί ακόμα μια επίθεση έτσι και είναι κάποια από τις "επιθετικές" φυλές και να φουντώσει ακόμα πιο πολύ η πιθανόν λανθασμένη αντίληψη του κόσμου?Και φυσικά θα ξεχάσουμε τελείως τον ρόλο των γονιών και των ιδιοκτητών!
Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει (καθαρά για στατιστικους λογους)...

Οι ευθυνες είναι ευθυνες και παραμένουν ότι κι ράτσα κι αν είναι ο σκυλος.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ράτσα: Δεμένος Σκύλος (για τις στατιστικές)
Αν ήταν "δεμένος" σκύλος... δηλαδή, "banned doggue"... δηλαδή "bandog"... δηλαδή "μαντρόσκυλο" (ανεξαρτήτως φυλής)...
Θα μπορούσαμε να γράφουμε και να επεξηγούμε για ώρες...
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Ράτσα: Δεμένος Σκύλος (για τις στατιστικές)
Αν ειμασταν face to face, Judy...
Έτσι θα μου απαντούσες;

Ρε με τις εξυπναδες και τις ειρωνειες μέσα σ αυτό το φορουμ...

Πήξαμε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.905
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@