Πού θα φτάνατε για το σκύλο σας;


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Πριν λίγο έβγαλα το σκύλο μου βόλτα. Όταν πήγαμε να πετάξουμε τα κακάκια του, εκείνος μούλωσε γιατί τον φώναξε η μαμά μου και βγήκε από το λουρί (του το είχα ένα κλικ πιο χαλαρό γιατί έχει πληγή στο λαιμό). Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. Εκείνη τη στιγμή βλέπω να έρχεται λεωφορείο με φόρα. Παιδιά, δεν το σκέφτηκα. Είχα θολώσει. Μπήκα μπροστά στο λεωφορείο. Ευτυχώς έκοψε. Ο ρούμπυ από την τρομάρα είχε μουλώσει μέσα στη μέση του δρόμου και τον έσπρωξα με φόρα για να βγει από το δρόμο και έτρεξα να τον πάρω αγκαλιά για να μην τον πατήσει το λεωφορείο.
Αυτό έγινε πριν μισή ώρα και ακόμα νιώθω τα πόδια μου κομμένα.

Από εκείνη την ώρα σκέφτομαι συνέχεια: Πού έφτασα και πού θα έφτανα για εκείνον.
Ήξερα ότι τον αγαπάω πολύ. Δεν ήξερα όμως ότι τον αγαπάω τόσο που θα έπεφτα μπροστά από ένα λεωφορείο για να τον σώσω χωρίς να σκεφτώ τον εαυτό μου.

Εσείς πού έχετε φτάσει για τον σκύλο σας;
και πού πιστεύετε ότι θα φτάνατε;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mπράβο αντανακλαστικά!
Λειτούργησες πολύ γρήγορα και με ψυχραιμία. Αυτό είναι στα θετικά. Στα αρνητικά είναι ότι θα μπορούσες να τραυματιστείς σοβαρά!!!
Δεν έχω βρεθεί σε φάση να δοκιμαστεί αυτό που ρωτάς. Ξέρω μόνο ότι κάποιοι παγώνουν μπροστά στον κίνδυνο και κάποιοι αντιδρούν ακαρίαια όπως εσύ!
Για να είμαι ειλικρηνής μαζί σου δεν ξέρω ούτε για άνθρωπο αν θα έμπαινα μπροστά από λεωφορείο! (πωπω άσχημο αυτό που είπα :p )
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ξερω να κρινω την αντιδραση σου, παντως εσωσε τον μικρό. Και μακάρι σε αντιστοιχο ο μη γενοιτο σκηνικό να αντιδράσω το΄ιδιο.

I.Kyveli, μην υποτιμας τις αντιδράσεις σου. Δεν εχεις το χρόνο να σκεφτεις και να επεξεργαστεις την αντιδραση που θα εχεις. Ουτε αν θα ειναι αντιδραση για τετράποδο ή δίποδο!
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Μπράβο σου πιντσι! Ηρωας!!
δεν νομίζω όμως οτι ειναι θέμα αγάπης ,το να πέσεις μπροστα στο λεωφορείο για τον δικό σου σκύλο. θα μπορούσε κανείς να κάνει το ίδιο πράγμα για οποιονδήποτε σκύλο...Αντίστοιχο για μένα ειναι όταν για παράδειγμα οδηγάμε και ξαφνικά πετάγεται σε απόσταση 2 μέτρων σκύλος-γάτα-οτιδήποτε άλλο. και εκεί ακόμα με τον ελιγμό που κάνουμε για να μη χτυπήσουμε το ζωάκι, κινδυνευουμε και εμείς εξίσου.

Εγώ προσωπικά θα είχα πέσει σε κάτι βράχια όταν πετάχτηκε μπροστά μου ενα αλεπουδάκι. Στο χιλιοστό τη γλίτωσα και εγώ και το αλεπουδάκι. Δεν το αγαπούσα προφανώς, απλά πρόλαβα να αντιδράσω γρήγορα.

Με τη Συλβια πάλι, επιστρέφαμε απο τη βόλτα μας και την έλυσα γύρω στα 15 μέτρα πριν απο την αυλόπορτα. Απο εκείνο το σημείο δεν περνάει σχεδόν ποτέ αυτοκίνητο οποτε θεωρούσα το σημείο ασφαλές. Κι όμως εκείνη τη φορά ήρθε ένας Μαλα... γκαζωτός, και η Σύλβια έτρεχε σφαίρα για να πάει στην πόρτα... Οταν τον αντιλήφθηκα, της φώναζα και αυτή κοκκάλωσε στη μέση του δρόμου.
Ο τύπος σταμάτησε κάτι χιλιοστά μπροστά της..Είχα πάθει σοκ αλλα μπροστα στις ρόδες του αμαξιού δεν επεσα.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Mπράβο αντανακλαστικά!
Λειτούργησες πολύ γρήγορα και με ψυχραιμία. Αυτό είναι στα θετικά. Στα αρνητικά είναι ότι θα μπορούσες να τραυματιστείς σοβαρά!!!
Δεν έχω βρεθεί σε φάση να δοκιμαστεί αυτό που ρωτάς. Ξέρω μόνο ότι κάποιοι παγώνουν μπροστά στον κίνδυνο και κάποιοι αντιδρούν ακαρίαια όπως εσύ!
Για να είμαι ειλικρηνής μαζί σου δεν ξέρω ούτε για άνθρωπο αν θα έμπαινα μπροστά από λεωφορείο! (πωπω άσχημο αυτό που είπα :p )
ακριβώς αυτό νόμιζα κι εγώ. Ότι δεν θα το έκανα ούτε για άνθρωπο. Έλα όμως που το έκανα για το σκύλο μου!?! Δεν περίμενα ποτέ κάτι τέτοιο. Ένιωσα να χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου. Ο μικρός είχε μουλώσει και γρύλιζε επειδή τον έσπρωξα. Η μάνα μου είχε κοκκαλώσει και δεν κουνιόταν. Κι εγώ έδινα φιλιά στο ρούμπυ με δάκρυα. Αχ μην τύχει σε κανέναν αυτό, παιδιά! Και να φανταστείτε ότι το πρωί του είχα φωνάξει πολύ δυνατά για να σταματήσει να δαγκώνει την κουβέρτα. Τόσο χαζά πράγματα. Τόσο μικρά που σε εκνευρίζουν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πού θα έφτανες σε μία τέτοια περίπτωση.

Δεν θέλω να σκέφτομαι και τη θέση του οδηγού που θα έλεγε από μέσα του "θα μου κλείσει το σπίτι η βλαμμένη" :p
 


GSD For Life

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2013
172
6
28
Μυτιλήνη
Μπράβο σου! Ο ξάδερφός μου έχει ενα κόλλει, το αγαπώ πάρα πολύ αυτό το σκυλί! Κάθε μέρα οταν είμαι στο χωριό, πηγαίνω και παίζω μαζί του και του δίνω λιχουδιές! Οταν το βγάζουν βόλτα, έρχεται κάτω απο το σπίτι μου και γαυγίζει για να κατέβω και να παίξω μαζί της. Με αγαπάει πολύ και την αγαπώ! Δεν την αφήνουν εξω για πολύ και μονο στην γειτονία για να μην την πατήσει κανένα αμάξι. Εγώ λοιπόν ήμουν πολύ πιο κάτω απο την πλατεία του χωριού και έκανα βόλτα με τις φίλες μου. Δεν ξέρω τί έγινε, και το σκυλί μάλλον τους έφυγε και άρχισε πανικοβλημένο να τρέχει για κάποιο λόγο. Πέρασε την πλατεία, και σε κάποια φάση το είδα να με προσπερνά τρέχοντας και απώρησα πώς ήρθε τόσο μαρκυά αφού το αφήνουν μόνο στο στενό. Σε κάποια φάση βλέπω εναν ταύρο (ναι τους έχουμε αμαλυμένους μες στο χωριο, συνήθως δεν πειράζουν κανέναν) αλλά φαίνεται κάτι πέχτικε με το σκυλί και την κυνηγούσε. Με το που βλέπω τον ταύρο να κυνηγάει την σκυλίτσα, πετάχτικα στον δρόμο και άρχησα να τρέχω απο πίσω της, αυτή κατάλαβε οτι είμαι πίσω της, σταμάτησε και έτρεξε πάνω μου, πήδηξε στην αγκαλιά μου και συνέχησα να τρέχω με το σκυλί αγκαλιά. Το πόσα αμάξια πήγαν να μας πατήσουν δεν λέγετε. Ευτυχώς ανεβήκαμε στε κάτι κάγκελα στο σχολείο και ήρθαν και μάζεψαν τον ταύρο και την πήγα σπίτι της. Φαίνεται να έτρεχε στον δρόμο και θα είδε τον ταύτο, πήγε του γαύγισε και αυτός θύμωσε και την κυνηγούσε!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ωραια και αληθινη αυτοθυσια,αληθινη αγαπη,ενστικτο..πραξη αλτρουισμου..ηρωισμος..
κατι το μαγικο παντως...
συνηθως διαβαζουμε απο σκυλο σε ανθρωπο,η σκυλο σε σκυλο..
δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο,ουτε μπορει να ξερω εκ των προτερων εως που μπορω να φτασω..
ειναι η <<στιγμη>>..εκει λειτουργει η ψυχη,το σθενος..η αγαπη..το <<φιλτρο>>
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Μπράβο για τη αστραπιαία αντίδραση Pintsie που ευτυχώς απέδωσε με αναίμακτη κατάληξη και για τους δυο σας! :D
Πράγματι και ο οδηγός τους λεωφορείου θα έπαθε σοκ όταν είδε και εσένα στο δρόμο...
Καλά, η μαμά σου δε το συζητάμε!

Επειδή και η δικιά μου είναι μικρού μεγέθους και μαύρου χρώματος πριν μερικούς μήνες βρήκα κάποια νάυλον λουράκια που από μέσα έχουν φωτάκια led οπότε το βράδυ ο σκύλος φαίνεται (λάμπει!). Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν γύρω στα δέκα ευρώ και αυτό που πήρα λειτουργεί με δύο στρόγγυλες μπαταρίες 2032 (στρογγυλές και λίγο πιο μεγάλες από αυτές των ρολογιών χειρός). Μπορεί συνήθως να σχολιάζεται λόγω εμφάνισης αλλά αποδείχτηκε πολύ πρακτικό.

όταν για παράδειγμα οδηγάμε και ξαφνικά πετάγεται σε απόσταση 2 μέτρων σκύλος-γάτα-οτιδήποτε άλλο. και εκεί ακόμα με τον ελιγμό που κάνουμε για να μη χτυπήσουμε το ζωάκι, κινδυνευουμε και εμείς εξίσου.
Άσε η αδερφή μου πριν λίγες μέρες στην προσπάθεια της να αποφύγει ένα σκύλο που πετάχτηκε στο δρόμο χτύπησε και βούλιαξε την πίσω πόρτα του αυτοκινήτου της -κόστος αποκατάστασης γύρω στα 800 ευρώ. Ευτυχώς ο σκύλος πρόλαβε να φύγει.
Παρότι σχολίασε “πριν πάρεις τη Λάρα το πιθανότερο είναι να μην γινόταν η ζημιά στην αυτοκινητάρα μου” περιορίστηκα να της πω πόσο καλός άνθρωπος είναι! :rolleyes:
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μπράβο για τη αστραπιαία αντίδραση Pintsie που ευτυχώς απέδωσε με αναίμακτη κατάληξη και για τους δυο σας! :D
Πράγματι και ο οδηγός τους λεωφορείου θα έπαθε σοκ όταν είδε και εσένα στο δρόμο...
Καλά, η μαμά σου δε το συζητάμε!

Επειδή και η δικιά μου είναι μικρού μεγέθους και μαύρου χρώματος πριν μερικούς μήνες βρήκα κάποια νάυλον λουράκια που από μέσα έχουν φωτάκια led οπότε το βράδυ ο σκύλος φαίνεται (λάμπει!). Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν γύρω στα δέκα ευρώ και αυτό που πήρα λειτουργεί με δύο στρόγγυλες μπαταρίες 2032 (στρογγυλές και λίγο πιο μεγάλες από αυτές των ρολογιών χειρός). Μπορεί συνήθως να σχολιάζεται λόγω εμφάνισης αλλά αποδείχτηκε πολύ πρακτικό.


Άσε η αδερφή μου πριν λίγες μέρες στην προσπάθεια της να αποφύγει ένα σκύλο που πετάχτηκε στο δρόμο χτύπησε και βούλιαξε την πίσω πόρτα του αυτοκινήτου της -κόστος αποκατάστασης γύρω στα 800 ευρώ. Ευτυχώς ο σκύλος πρόλαβε να φύγει.
Παρότι σχολίασε “πριν πάρεις τη Λάρα το πιθανότερο είναι να μην γινόταν η ζημιά στην αυτοκινητάρα μου” περιορίστηκα να της πω πόσο καλός άνθρωπος είναι! :rolleyes:
εχω φρενάρει σε στροφή για να μην πατησω γάτα, ενώ ο συνοδηγος που κοιμόταν δεμένος με τη ζώνη κιολας κολλησε στο παρμπριζ....
Αλλά εχω δει και γάτα να εκτοξεύεται στο παρμπριζ λεωφορείου εξω από τη Λαμια, γιατι την χτύπησε ο μπροστινος...
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Προσθέσεις άλλον έναν λόγο για να προτιμώ το τρένο!

λες δε νεξτ ταημ να σου φερνει λελουδικο ο σκυλος στο μνημα,,,>>???==))
Ferozasea παρότι μπορεί και η ίδια να έκανα τέτοια σχόλια μεταξύ δικών μου ανθρώπων θεωρώ απαράδεκτο να το κάνω σε ένα φόρουμ γραπτά, δημόσια και χωρίς να ξέρω τον άλλον.
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Μπράβο σου! Ο ξάδερφός μου έχει ενα κόλλει, το αγαπώ πάρα πολύ αυτό το σκυλί! Κάθε μέρα οταν είμαι στο χωριό, πηγαίνω και παίζω μαζί του και του δίνω λιχουδιές! Οταν το βγάζουν βόλτα, έρχεται κάτω απο το σπίτι μου και γαυγίζει για να κατέβω και να παίξω μαζί της. Με αγαπάει πολύ και την αγαπώ! Δεν την αφήνουν εξω για πολύ και μονο στην γειτονία για να μην την πατήσει κανένα αμάξι. Εγώ λοιπόν ήμουν πολύ πιο κάτω απο την πλατεία του χωριού και έκανα βόλτα με τις φίλες μου. Δεν ξέρω τί έγινε, και το σκυλί μάλλον τους έφυγε και άρχισε πανικοβλημένο να τρέχει για κάποιο λόγο. Πέρασε την πλατεία, και σε κάποια φάση το είδα να με προσπερνά τρέχοντας και απώρησα πώς ήρθε τόσο μαρκυά αφού το αφήνουν μόνο στο στενό. Σε κάποια φάση βλέπω εναν ταύρο (ναι τους έχουμε αμαλυμένους μες στο χωριο, συνήθως δεν πειράζουν κανέναν) αλλά φαίνεται κάτι πέχτικε με το σκυλί και την κυνηγούσε. Με το που βλέπω τον ταύρο να κυνηγάει την σκυλίτσα, πετάχτικα στον δρόμο και άρχησα να τρέχω απο πίσω της, αυτή κατάλαβε οτι είμαι πίσω της, σταμάτησε και έτρεξε πάνω μου, πήδηξε στην αγκαλιά μου και συνέχησα να τρέχω με το σκυλί αγκαλιά. Το πόσα αμάξια πήγαν να μας πατήσουν δεν λέγετε. Ευτυχώς ανεβήκαμε στε κάτι κάγκελα στο σχολείο και ήρθαν και μάζεψαν τον ταύρο και την πήγα σπίτι της. Φαίνεται να έτρεχε στον δρόμο και θα είδε τον ταύτο, πήγε του γαύγισε και αυτός θύμωσε και την κυνηγούσε!
Στη Παμπλόνα μένετε?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Προσθέσεις άλλον έναν λόγο για να προτιμώ το τρένο!


Ferozasea παρότι μπορεί και η ίδια να έκανα τέτοια σχόλια μεταξύ δικών μου ανθρώπων θεωρώ απαράδεκτο να το κάνω σε ένα φόρουμ γραπτά, δημόσια και χωρίς να ξέρω τον άλλον.
..........
σχολιαζεις ομως βλεπω,,, για κατι που δεν σε αφορα ==))
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Αφενός δεν προκύπτει αν αναφερόσουν στο δικό μου σχόλιο :) δηλαδή σε δικό μου άνθρωπο) ή της Pintsie

- ποστ 9
[B said:
LaCat[/B];698636] Άσε η αδερφή μου πριν λίγες μέρες στην προσπάθεια της να αποφύγει ένα σκύλο που πετάχτηκε στο δρόμο χτύπησε και βούλιαξε την πίσω πόρτα του αυτοκινήτου της -κόστος αποκατάστασης γύρω στα 800 ευρώ. Ευτυχώς ο σκύλος πρόλαβε να φύγει.
Παρότι σχολίασε “πριν πάρεις τη Λάρα το πιθανότερο είναι να μην γινόταν η ζημιά στην αυτοκινητάρα μου” περιορίστηκα να της πω πόσο καλός άνθρωπος είναι! :rolleyes:
- ποστ 10
[B said:
ferozasea[/B];698638]λες δε νεξτ ταημ να σου φερνει λελουδικο ο σκυλος στο μνημα,,,>>???==))
και αφετέρου, σε όποιον και αν αναφέρεται, η άποψη μου για το σχόλιο σου, εδώ που έγινε και όπως έγινε, είναι η ίδια.

[B said:
Pintsie[/B];698575]Αυτό έγινε πριν μισή ώρα και ακόμα νιώθω τα πόδια μου κομμένα.
-----
Στη Παμπλόνα μένετε?
:lol:
 
Last edited:




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
οχι σε μονοκατοικια χωρις κοινοχρηστα,με αυλη,πισινα και μονο 180 ευρω νοικι.
κι εγώ θέλω! κι ας μην έχει πισίνα.


@laCat: ναι, η μαμά μου ήρθε 3 φορές μέσα στο δωμάτιο και με φιλούσε από εκείνη την ώρα. Δεν θέλω να ξέρω πώς ένιωσε. υποθέτω αυτό που ένιωσα βλέποντας το ρούμπυ επί 100....
Τον οδηγό σκέφτομαι. Που αύριο θα πρέπει να πάρω το λεωφορείο και ντρέπομαι.
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
κι εγώ θέλω! κι ας μην έχει πισίνα.


@laCat: ναι, η μαμά μου ήρθε 3 φορές μέσα στο δωμάτιο και με φιλούσε από εκείνη την ώρα. Δεν θέλω να ξέρω πώς ένιωσε. υποθέτω αυτό που ένιωσα βλέποντας το ρούμπυ επί 100....
Τον οδηγό σκέφτομαι. Που αύριο θα πρέπει να πάρω το λεωφορείο και ντρέπομαι.
@tasos malinoua: Κι εγώ θέλω ενα τέτοιο (αν και δεν το πιασα ακριβώς το σχολιο σου, σόρρυ)
@Pintsie: Σημασία έχει το αποτέλεσμα, οτι είστε κι οι 2 καλά. Και καλύτερα να ντρέπεσε εσύ, παρά να ντρεπόταν ο οδηγός αν είχε χτυπήσει καποιον απο τους 2 σας.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981