Προβλήματα εφηβείας


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Eχει γίνει όντως τόσο κωλοχαρακτήρας? Περίεργο μου φαίνεται ...
Όχι. Το σκυλί ΠΟΤΕ δεν έχει δείξει κανενός είδους επιθετικότητα σε άνθρωπο.
Για τα παιδάκια τρελαίνεται. Από παιδάκι μπορεί να ανεχτεί κυριολεκτικά τα πάντα αδιαμαρτύρητα. Καβαλημα, χέρια στο στόμα του, τράβηγμα αφτιών κτλ.
Ακόμα και τους ξένους τους υποδέχεται κουνώντας την ουρά και αντιδρώντας σαν να τους ξέρει χρόνια. Το σκυλί είναι τόσο φιλικό με τους ανθρώπους, που πιστεύω πως σε περίπτωση που μπούνε κλεφτές στο σπίτι, θα τους βοηθήσει στη “μετακόμιση”!

skylos said:
Πρώτον να το γυμνάζει περισσότερο γιατί κατά τη γνώμη μου το καβάλημα δεν είμαι πάντα ένδειξη κυριαρχικότητας, αλλά και σε περίπτωση που είναι , καλό θα κάνει.
Το έχουμε ξανασυζητήσει με αφορμή το πρόβλημα ενός άλλου μέλους.
Στην περίπτωση μου δεν ισχύει. Το σκυλί βγαίνει δυο φορές την ημέρα έξω. Οι βόλτες του διαρκούν 3 ώρες καθημερινά (1,5 ώρα η κάθε βόλτα). Τουλάχιστον ένα μισάωρο από την πρωινή και άλλο τόσο από τη βραδινή βόλτα τον πάω τρέχοντας, κάνοντας jogging.
Όταν γυρίζουμε από τη βόλτα ακολουθεί πρόγραμμα τρεξίματος για άλλο ένα μισάωρο. Αρχίζουμε με διελκυνστίδα, του παίρνω το σκοινί, το πετάω στην άλλη πλευρά της αυλής (έχω διαμορφώσει την 150 τετραγωνικά ταράτσα μου σε αυλή) και το σκυλί τρέχει, το πιάνει, μου το φέρνει και ξαναρχίζουμε παιχνίδι.

Συνοψίζοντας:
Πρωί: 1 ώρα γρήγορο βάδην + μισή ώρα jogging
Επιστροφή στο σπίτι μετά από τη βόλτα: μισή ώρα τουλάχιστον τρέξιμο και παιχνίδι.
Απόγευμα: Ήπιο παιχνίδι με μπαλάκι (κρύβω το μπαλάκι και τον παρακινώ να το βρει)
Βράδυ: 1 ώρα γρήγορο βάδην + μισή ώρα jogging
Επιστροφή στο σπίτι μετά από τη βόλτα: μισή ώρα τουλάχιστον τρέξιμο και παιχνίδι.

Μετά από όλα αυτά το σκυλί σας πληροφορώ πέφτει ξερό.

skylos said:
Δεύτερον να εφαρμόσει τη μέθοδο NILIF.
Την εφαρμόζω αλλού. Για παράδειγμα για να του επιτρέψω να φάει, θα πρέπει να εκτελέσει μια εντολή. Εάν δεν ακούσει «μπράβο» δεν του επιτρέπω να πλησιάσει το πιάτο του. Το σκυλί πρέπει να εκτελέσει άψογα την εντολή, να περιμένει να ακούσει «μπράβο» και μετά να φάει.
Η NILIF δεν είναι αποτελεσματική στην δική μου πολύ συγκεκριμένη περίπτωση (τουλάχιστον στην εκδήλωση επιθετικότητας απέναντι σε άλλα αρσενικά)

skylos said:
Τρίτον να δουλέψει τη βασική υπακοή.
Την έχουμε εξαντλήσει τη βασική υπακοή.
Τις εντολές τις γνωρίζει πάρα πολύ καλά. Απλά επιλέγει κάποιες φορές να κάνει τον κουφό.

skylos said:
Τέταρτον όταν πάει να τον καβαλήσει να του πει "μη", να το σπρώξει μαλακά και να το απασχολήσει με κάτι άλλο.
Ξανά αναφέρω.
ROTTIE said:
Όσες προσπάθειες έκανα για να τραβήξω την προσοχή του με σκοινάκια, μπαλάκια, παϊδάκια (από αυτά που έψηνε ο πατέρας μου), έπεσαν στο κενό. Μετά από λίγο ο σκύλος τα ίδια!
Συν τοις άλλοις, δεν γίνεται να σπρώξεις «μαλακά» ένα ζώο 40+ κιλών!

Το σκυλί, αυτό που χρειάζεται, είναι διορθώσεις και διορθώσεις δεν γίνονται με μεζεδάκια.
Θέλω να καταλήξω στο εξής: Καλή η θετική μέθοδος με τα παρακλάδια της (από την υπερθετική μεζεδομεθοδο εώς τη NILIF), αλλά όχι για όλες τις περιπτώσεις και όλα τα προβλήματα που πιθανόν να προκύψουν κατά την συμβίωση με το σκύλο μας.
Εάν δεν εφαρμοστεί (τουλάχιστον στην περίπτωση του ατίθασου, επαναστάτη, έφηβου σκύλου μου) positive punishment και αμέσως μετά να ακολουθήσει υπόδειξη της επιθυμητής συμπεριφοράς και επιβράβευση για την σωστή της εκτέλεση, αποτέλεσμα δεν πρόκειται να υπάρξει.

Συμπέρασμα:
Καλό θα είναι ΠΡΙΝ πάρουμε σκύλο να έχουμε διαβάσει σχετικά με τα χαρακτηριστικά της φυλής, όσα περισσότερα μπορούμε για να είμαστε ενήμεροι για το τι μας περιμένει. Σκεφτείτε πως εγώ γνωρίζω πολύ καλά τη θεωρία και παρόλα αυτά όταν άρχισαν τα προβλήματα της εφηβείας του σκύλου μου, ένιωσα να χάνω την ψυχραιμία μου.
Τα περισσότερα σκυλιά καταλήγουν αδέσποτα στους δρόμους κατά την διάρκεια της εφηβείας τους και πιστέψτε με, αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Από τότε που άρχισαν όλα αυτά, δηλαδή 5 μήνες περίπου, μετράμε:
-ένα δάγκωμα στον πατέρα (2 ράμματα).
-ένα στην μάνα (4 ράμματα).
-μία γειτόνισσα (νοσοκομείο).
-μία απόπειρα σε παιδάκι στο γειτονικό τραπέζι ταβέρνας (ευτυχώς το τραπέζι άντεξε).
-4 σκύλους (βαρύς τσακωμός) - 2 άγνωστης κατάληξης (άφησαν το λουρί και τα κυνήγησε, ενώ επέστρεψε μετά από 1,5 μέρα).
-3 γάτες (καταλαβαίνετε).
Με αυτό το βιογραφικό ο σκύλος αυτός κυκλοφορεί έξω χωρίς φίμωτρο ??
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρωί: 1 ώρα γρήγορο βάδην + μισή ώρα jogging
Επιστροφή στο σπίτι μετά από τη βόλτα: μισή ώρα τουλάχιστον τρέξιμο και παιχνίδι.
Απόγευμα: Ήπιο παιχνίδι με μπαλάκι (κρύβω το μπαλάκι και τον παρακινώ να το βρει)
Βράδυ: 1 ώρα γρήγορο βάδην + μισή ώρα jogging
Επιστροφή στο σπίτι μετά από τη βόλτα: μισή ώρα τουλάχιστον τρέξιμο και παιχνίδι.
Να σου δώσω 1-2 σκυλάκια για μερικούς μήνες?? 8) 8)

Με αυτό το βιογραφικό ο σκύλος αυτός κυκλοφορεί έξω χωρίς φίμωτρο ??
Ναι, ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Και το χειρότερο είναι ότι τώρα, μετά τα δαγκώματα στα αφεντικά, αν αγριέψει σε σκύλο αφήνεται ελεύθερος να τον κηνυγήσει και επιστρέφει όποτε του καπνίσει ... ξέρω, η κατάσταση είναι για δέσιμο ... περιμένω απλά την στιγμή που θα το καταλάβουν και θα επιστραφεί ... και μετά ο Θεός βοηθός ... εγώ θα τα περάσω όλα, έχοντας παράλληλα και τα δικά μου, που δεν είναι λίγα και οι ισορροπίες μεταξύ τους έχουν βρεθεί μετά από πολύ κόπο και χρόνο ... ο σκύλος αυτός στην περίπτωσή μας θα είναι ... ή μάλλον θα βάλει ... μπουρλότο!!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
denis said:
Και το χειρότερο είναι ότι τώρα, μετά τα δαγκώματα στα αφεντικά, αν αγριέψει σε σκύλο αφήνεται ελεύθερος να τον κηνυγήσει και επιστρέφει όποτε του καπνίσει ...
Κάποιος θα καταλήξει στη φυλακή...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
ROTTIE said:
Συν τοις άλλοις, δεν γίνεται να σπρώξεις «μαλακά» ένα ζώο 40+ κιλών!
Σίγουρα, απλά αν τον σπρώχνεις με φόρα μπρος - πίσω το βλέπει σαν παιχνίδι και κάνει χειρότερα μετά.
 


PITY

Member
14 Ιουνίου 2007
7
0
ROTTIE δεν ξέρω αν θυμάσαι και μένα ο σκύλος μου είχε το ίδιο πρόβλημα με το καβάλημα μιλάμε επί ένα μήνα κάθε βράδυ το ίδιο βιολί στη αρχή έλεγα άστον μετά όμως έγινε πολύ ενοχλητικό δεν προλάβαινα να κάτσω ερχόταν σε χέρια πόδια κτλ.Ευτυχώς έκοψε αυτή τη συνήθεια άρχιζα να του λέω μη και να τον σπρώχνω και με τον καιρό το κατάλαβε.Βέβαια εγώ μπορώ να το κουμαντάρω πιο εύκολα μιας και δεν ξεπερνάει τα 5 κιλά....
Απ'την άλλη και μένα όμως όποτε βλέπει αρσενικό σκυλί στην βόλτα κάνει σαν σεληνιασμένο και έχει αρχίσει και εκδηλώνει επιθετικότητα και σε ανθρώπους να φανταστείτε σταμάτησα να τον παίρνω στο μαγαζί γιατί δεν αφήνει πελάτη να μπει μέσα...Σκεφτηκα να τον πάω για εκπαίδευση αλλά εδώ οι επιλογές είναι μετρημένες πολύ μετρημένες εως απειροελάχιστες.Μου είπαν και για στείρωση (εκπαιδευτής συγκεκριμένα) αλλά δεν θέλω...sorry κιόλας που σου χαλάω και το τόπικ αλλά επειδή είναι παρόμοιο πρόβλημα είπα να μην ανοίξω καινούριο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κάτια, απ’ ότι θυμάμαι, μένεις στο Άργος.
Έχεις κάνει έρευνα αγοράς σχετικά με τους εκπαιδευτές που υπάρχουν στην περιοχή σου? Πάντως εάν δεν βρεις στο Αργος εκπαιδευτή για να αναλάβει τον Lucky, θα βρεις σίγουρα στο Ναύπλιο που είναι δίπλα. :wink:
Oσον αφορά την στείρωση ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=821
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Παιδιά το θέμα που συζητάτε είναι πολύ ενδιαφέρον!
Η εφηβεία του σκύλου είναι μια δύσκολη περίοδος αμφισβήτησης. Ως ιδιοκτήτες αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να μας χαρακτηρίζει είναι η σταθερότητα. Μετά το πέρας αυτής σίγουρα ο σκύλος θα βρει την θέση του στην οικογένεια, αρκεί όπως είπα να μην του επιτρέψουμε να επιβληθεί (σε εισαγωγικά και μη).
Επίσης πιστεύω ότι για κάθε σκύλο ο τρόπος εκπαιδευτικής προσέγγισης πρέπει να είναι ξεχωριστός, χωρίς να κολλάμε σε τίτλους, αλλά να λαμβάνουμε υπόψιν μας, τα χαρακτηριστικά της ράτσας, τη συμπεριφορά των γεννητόρων, το μέγεθος κατά την ενηλικίωση, τα ιδιαίτερα στοιχεία της προσωπικότητάς του. Φυσικά πρέπει πάντα να κινούμαστε με γνώμονα την υγεία του σκύλου μας, σωματικά και ψυχικά, αλλά και των γύρω μας (2ποδων και 4ποδων).

Είναι όμορφο να βλέπεις ένα poodle να χοροπηδάει στα δυο ποδοράκια του και να κάνει στροφούλες, αλλά είναι ιδιαίτερα τρομακτικό να βλέπεις ένα ροτ 60 κιλών να αφινιάζει μπροστά στο poodle σου! Ζαχαρίτσα ροτ;;;;

Όλα όμως κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Και πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε πάντα αυτό που είναι λιγότερο επικίνδυνο (για τον σκύλο μας, για μας, για τους άλλους σκύλους, για τους συνανθρώπους μας) βάζοντας τις επιλογές μας στη ζυγαριά.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τη φίλη Rottie τι μέθοδο πρότεινε τελικά ο εκπαιδευτής. Πως ακριβώς χρησιμοποιείται ο πνιχτης για την επίλυση της επιθετικής συμπεριφοράς του Iggy και τι αποτελέσματα είχε μέχρι στιγμής.
Για το θέμα του καβαλίματος (Χίμπι-χίμπι όπως το λέει η αδερφή μου) σου έδωσε καμία λύση;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ghost girl said:
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τη φίλη Rottie τι μέθοδο πρότεινε τελικά ο εκπαιδευτής.
Positive punishment, διόρθωση δηλαδή με περιλαίμιο εκπαίδευσης (πνικτη) και ηλεκτρικό κολάρο.
Εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ. Τα εργαλεία εκπαίδευσης μπορεί να κάνουν θαύματα στα χέρια ενός καλού εκπαιδευτή και δράματα στα χέρια του κάθε άσχετου ιδιοκτήτη.
Πως ακριβώς χρησιμοποιείται ο πνιχτης για την επίλυση της επιθετικής συμπεριφοράς του Iggy και τι αποτελέσματα είχε μέχρι στιγμής.
Ο πνικτης είναι εργαλείο εκπαίδευσης και όχι πανάκεια. Όσον αφορά τη σωστή του χρήση, ένας καλός εκπαιδευτής, πιστεύω πως θα ήταν ο καταλληλότερος να σε κατατοπίσει. :wink:
Τα αποτελέσματα είναι άμεσα όταν μετά τη διόρθωση ακολουθήσει υπόδειξη της επιθυμητής συμπεριφοράς και επιβράβευση για την σωστή της εκτέλεση.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Γνωρίζω τη χρήση του πνίχτη. Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση ας πούμε φέρνετε σε επαφή τον Iggy με ένα άλλο αρσενικό και αν αυτός δείχνει επιθετικότητα κάνετε χρήση του πνίχτη; Και πως του υποδεικνύει την σωστή συμπεριφορά; Με επιβράβευση όταν ηρεμεί μετά τον πνίχτη;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μέχρι πρότινος, όταν έδινα στο σκυλί την εντολή «Άστο» δεν ασχολούνταν με τίποτα ότι και αν περνούσε από δίπλα του, από επιθετικό σκύλο εώς γάτα. Ξαφνικά και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο περιστατικό που να δικαιολογεί αυτή τη συμπεριφορά, άρχισε να αγνοεί τις εντολές μου και έδειχνε έντονη επιθετικότητα, ιδιαίτερα σε άλλα αρσενικά σκυλια.
Τον πνικτη τον χρησιμοποιώ για να υπενθυμίζω στο σκύλο μου πως η προσοχή του θα πρέπει να είναι στραμμένη σε ‘μένα. Είναι σαν να λες σε κάποιον αφηρημένο «Σου μιλάω, δεν με ακούς?»
Και πως του υποδεικνύει την σωστή συμπεριφορά; Με επιβράβευση όταν ηρεμεί μετά τον πνίχτη;
Εάν δεν υπακούσει το «άστο» θα υπάρξει διόρθωση με τον πνικτη.
Αν υπακούσει την εντολή (πλέον το κάνει), τον επιβραβεύω με πολλά χάδια.
Το θέμα είναι να καταφέρει ο χειριστής να προβλέψει την αντίδραση του σκύλου του, πριν την εκδήλωση της.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Ο 'μικρος' μου τωρα ειναι 8 μηνων και πολυ φοβαμαι οτι τον εχω κακομαθει οση προσπαθεια και να εχω βαλει για την εκπαιδευση του. Μαλλον του εχω δωσει πολυ αερα και ελευθερια και ιδιως πολυ σημασια χωρις αρκετη διορθωση διοτι ο δικος μου ξεκινησε Θετικη εκπαιδευση απο 2 μηνων με κλικερ και επιβραβευση με λιχουδιες. Διορθωση, με την εννοια της κλασσικης επιπληξης, δεν πρεπει να δωσω ποτε συμφωνα με την εκπαιδευση. Απλα αν ανοιγω την πορτα και παει να περασει χωρις να κατσει και να περιμενει τοτε την ξανακλεινω μεχρι να περιμενει, αν τραβαει στο λουρι μουλαρωνω και δεν παω πουθενα μεχρι να ερθει διπλα μου, χοροπιδαει για να με υποδεχτει, τον αγνοω.... Πολυ αποτελεσματικα στο να εχει 'καλους τροπους σαλονιού αλλα οταν μπαινει αναμεσα η ισχυρη θεληση ενος σκυλιου επιμονης ρατσας στην εφηβεια τι κανεις ?

Χθες στο παρκο που τον αφηνουμε χωρις λουρι με τα αλλα σκυλια ηταν εντελως ανυπακουος. Εκει που ολα τα αλλα σκυλια, απο 3 μηνων μεχρι 1 1/2 ετους ερχοντουσαν οταν τα φωναζανε, εμας μας αγνοουσε επιδεικτικα. Δεν εκανε αυτο που του λεγαμε, ετρωγε απο κατω παρ'ολα τα 'αστο' , εμπαινε στα νερα χωρις να ακουει το 'οχι', πηγαινε σε ανθρωπους και αλλα σκυλια και πηδουσε πανω τους...εκανε σαν να μην υπηρχαμε καν. Ερχοτανε θρασυτατα οταν ηθελε αυτος χωρις να τον φωναξουμε και απαιτουσε την λιχουδια του ετσι απλα, επειδη αποφασησε να ερθει. Τελος, αρχισε να τρεχει απο την αντιθετη, δεν ακουγε τιποτα, εφυγε πολυ μακρια, και θα εβγαινε στην παραλιακη αν δεν τον βουταγαμε απο το σβερκο. Τον πηραμε θυμωμενοι χωρις να πουμε τιποτα, πηγαμε σπιτι, τον κλεισαμε στο kennel του και εμεινε εκει μεχρι να ηρεμησει. Σημερα ειναι σαν βρεγμενη γατα και εκτελει τις εντολες χωρις δευτερη σκεψη.

Συγνωμη για το κατεβατο αλλα ειμαι πολυ στεναχωρημενη σημερα. ΚΑθε μερα προσπαθω να ειμαι ακριβης στο τι ζηταω απο αυτον και εχω επενδυσει πολυ χρονο. Το θεμα ειναι που πηγα στραβα. Ειναι η εφηβεια, ειναι η εκπαιδευση, ειναι ο χαρακτηρας του ? Δεν ξερω τι εκανα σωστα και τι δεν εκανα. Προσπαθησαμε να μην 'σαβουριασουμε' την εκπαιδευση του και εχει γινει καθημερινος τροπος ζωης. Προσπαθησαμε να μην βιαστουμε με καποια πραγματα και τα καναμε σταδιακα ωστε να του εμπεδωθουν σωστα. Το 'Ελα' το δουλεξαμε αρχικα μεσα στο σπιτι, μετα εξω με λουρι, μετα χωρις λουρι με δυνατες λιχουδιες...Εδειχνε οτι ολα πανε καλα μεχρι πριν κανενα μηνα οπου αρχισε να μας δοκιμαζει συνεχεια. Λιγο θαρρος να του δωσεις και κανει οτι θελει.

Εσεις τα περασατε αυτα και αν ναι, πως το ξεπερασατε ? Ειναι φαση, εχουμε κανει κατι στραβο, ΔΕΝ εχουμε κανει κατι που επρεπε ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
H εκπαιδεύτριά σου τί λέει για όλα αυτά? Κανονικά πρέπει να της εκφράσεις τα προβληματά σου και να βρείτε λύσεις. Border είναι, ΔΙΑΜΑΝΤΙ στο μυαλό δηλαδή ... δεν είναι κανένα τυχαίο ...
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Εχουμε σταματησει την εκπαιδευση.



Border είναι, ΔΙΑΜΑΝΤΙ στο μυαλό δηλαδή ... δεν είναι κανένα τυχαίο ...
Μα ειπε κανεις οτι δεν ειναι ? Οπως ειπα ειναι πανεξυπνος και καταπληκτικος σκυλος. Αλλα μην μπερδευουμε τον εξυπνο σκυλο με τον ευκολο σκυλο. Αυτο ειναι που κανει και τα πραγματα πιο δυσκολα. Ειναι ενα σκυλι εργασιας, που θελει παντα να εχει 'δουλεια' και να παιρνει δικες του αποφασεις, βαριεται ευκολα και παθαινει εμμονες. Μαθαινει κατι αμεσως, πολλες φορες χωρις καν να του εχεις δειξει αλλα η προκληση ειναι να τον κανεις να τα εκτελει χωρις να σκεφτεται "Τωρα αυτο γιατι πρεπει να το κανω". Αυτο ενισχυεται φανταζομαι στην εφηβεια που αρχιζει και σε αμφισβητει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο club των μεζεδοκαμένων lovezizou!
Ομοιοπαθής είμαι και σε καταλαβαίνω!

lovezizou said:
Εσεις τα περασατε αυτα και αν ναι, πως το ξεπερασατε?
Εμείς τα περισσότερα προβλήματα τα ξεπεράσαμε με αλλαγή εκπαιδευτικής κατεύθυνσης και δόξα τω θεώ, μέχρι στιγμής όλα καλά.

lovezizou said:
Ειναι φαση, εχουμε κανει κατι στραβο, ΔΕΝ εχουμε κανει κατι που επρεπε ?
Σίγουρα η εφηβεία είναι η δυσκολότερη περίοδος στην ζωή ενός σκύλου, αλλά όσοι περισσότεροι μεζεδοκαμένοι μαζευόμαστε, τόσο πείθομαι πως η υπερθετική μεζεδομέθοδος είναι ανεπαρκής. Εκτός εάν όλοι οι μεζεδοκαμένοι –κλικεροκαμένοι ιδιοκτήτες έχουμε πρόβλημα αφομοίωσης της μεθόδου και να λάθη είναι δικά μας.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, διόρθωση με μεζέδες δεν γίνεται και εάν δεν γίνει άμεση διόρθωση μια προβληματικής συμπεριφοράς και υπόδειξη της σωστής, το σκυλί δεν μαθαίνει..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εχουμε σταματησει την εκπαιδευση.
Τί θα πεί αυτό? Θα σε χρεώσει πάλι? Εκτός κι αν τσακωθήκατε, αλλιώς πρέπει να πεί τουλάχιστον την γνώμη της ...

Στην εφηβεία του σκύλου πολλά μπορούν να συμβούν ... αλλά ένα έξυπνο σκυλί είναι και εκπαιδεύσιμο.
 




lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Σίγουρα η εφηβεία είναι η δυσκολότερη περίοδος στην ζωή ενός σκύλου, αλλά όσοι περισσότεροι μεζεδοκαμένοι μαζευόμαστε, τόσο πείθομαι πως η υπερθετική μεζεδομέθοδος είναι ανεπαρκής. Εκτός εάν όλοι οι μεζεδοκαμένοι –κλικεροκαμένοι ιδιοκτήτες έχουμε πρόβλημα αφομοίωσης της μεθόδου και να λάθη είναι δικά μας.
Rottie, αναρωτιεμαι ομως πως ακους οτι πρωταθλητες σε obedience εχουν εκπαιδευτει με αυτη την μεθοδο. Ειναι κατι που εχει επικρατησει τα τελευταια χρονια. Σκεφτομαι ομως εαν ενας τροπος εκπαιδευσης ειναι για ολα τα σκυλια, ολων των χαρακτηρων.

Επισης, κατι που με απασχολουσε απο την αρχη ειναι οτι σε σκυλια με εντονο food drive σε συνδυασμο με σκυλια που εχουν 'εμμονικες' τασεις, ισως δημιουργουνται προβληματα. Ο δικος μου, σαν τον δικος σου, εχει την μουσουδα κατω κολλημενος στις βολτες και ψαχνει κατι να 'τσιμπισει'. Τα βραδια που δεν βλεπω καλα τι γινεται, οι βολτες μας ειναι πολυ δυσαρεστες καθως ειμαι και σε γειτονια με 'παραδοση στις φολες'. Ξερω τι ειχες παθει πριν λιγο καιρο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kατ'αρχήν ξέχνα τις ελεύθερες βόλτες στο πάρκο, μέχρι να λύσεις το πρόβλημα, γιατί μπορεί να κλάψεις και τον σκύλο, είτε από φόλα, είτε από αμάξι ...

Εκτόνωση, σίγουρα ...
Αν δεν έχεις εμπειρία, ξαναψάξε για εκπαιδευτή από την αρχή ...
Αν έχεις, εφάρμοσε μία ''σφιχτή'' προπόνηση, να συγκεντρώσεις την προσοχή του πάνω σου ... κάνε το ''έλα'' με έναν μακρύ ιμάντα (7μ) και πολλές χαρές ... βάλε φίμωτρο για την ''σκούπα'' μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα. Χρησιμοποίησε μπαλάκια, να γίνει τρελό με αυτά ... κατά προτίμηση με ήχο, για να γίνει η ''σφυρίχτρα'' του ...