Προβλήματα με Γκριφόν-κανίς!!!


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Καλη σας μερα...εχω αποκτησει εδω και εναμιση μηνα περιπου ενα Γκριφονακι θυληκο που κοντευει τα δυο ετη πολυ χαριτωμενο κ μικροσωμο.
Δυστυχως απ οτι εχω αντιληφθει το μικρο μου ηταν μαθημενο λαθος απο εκει που ζουσε πρωτα κ αντιμετωπιζω διαφορα προβληματα που δυσκολευομαι να επιλυσω.
Το βασικοτερο για μενα ειναι που δεν θελει τα παιδια μου κ γενικα ολα τα παιδια.μολις τα βλεπει γρυλιζει, φοβαται, κρυβεται, βαζει την ουρα στα σκελια κ τρεμει ολοκληρη.Τα παιδια μου λαχταρουν να την παρουν στην αγκαλια τους κ αυτη δεν παει ποτε!μονο σε εμενα ερχεται κ γενικα εχει εμμονη με εμενα απο την πρωτη μερα που την πηρα.Απ οτι εχω συζητησει κ με την κτηνιατρο μας πρεπει να χει φαει ξυλο απο παιδια.
Αλλο προβλημα ειναι οτι η κυρια που την ειχε την ταιζε φαγητα κ λιχουδιες κ εγω θελω να την βαλω να τρωει κροκετα κ δεν την θελει με τιποτα ομως!!!της εχω παρει 5-6 μαρκες ακομα κ τις πολυ καλες κ ακριβες αλλα τιποτα!!της βαζω το φαι της για 20 λεπτα μονο πρωι κ βραδυ κ τιποτα!!!Εχει μεινει νηστικια κ 4 μερες αλλα δεν τρωει κ οταν την βγαζω εξω ψαχνει να βρει να φαει απο κατω.Επισης καθως δεν τρωει δεν πινει κ πολυ νερο κ τις τελευταιες μερες οταν την βγαζω εξω δεν κατουραει οπως παλια πρωι κ βραδυ κ αμεσως αλλα μονο το πρωι κ μετα απο ωρα!!
Ξερω οτι το πιθανοτερο ειναι να με παραπεμψετε σε εκπαιδευτη για θετικη εκπαιδευση αλλα μου ειναι αδυνατο αυτην την στιγμη να δαπανησω λεφτα για κατι τετοιο γιατι ειμαι ανεργη.Μηπως θα μπορουσατε να με συμβουλεψετε εστω για καποια βασικα;
Με στεναχωρει πολυ η κατασταση της Μιλης μου γιατι ειναι τοσο γλυκια κ χαδιαρα που νομιζω οτι την παιδευουμε κ δεν ειναι χαρουμενη!!!
Σας ευχαριστω πολυ!!!
 

Attachments



matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Καλημερα.

Ποσο χρονων ειναι τα παιδια σου?

Αν ειναι σε ηλικια που μπορουν να καταλαβουν και να ελεγχουν τις κινησεις και την συμπεριφορα τους γυρω απο τον σκυλο μπορεις να διοχετευσεις την αναγκη τους για επαφη σε πραγματα που δεν στρεσαρουν τον σκυλο. Π.χ. παιχνιδι με μπαλακι, να κρατανε το λουρι για να κανουν βολτα με τον σκυλο (παντα εχοντας υποψη την ασφαλεια τοσο των παιδιων οσο και του σκυλου, καλυτερα να διαλεγεις μερη που ειναι περιφραγμενα).

Εξηγησε τους επισης οτι το σκυλακι θελει τον χρονο του για να τα γνωρισει και τα εμπιστευθει και δειξτους ποια ειναι η σωστη προσεγγιση του σκυλου. Ειναι σημαντικο να μην κυνηγανε τον σκυλο, ουτε να τον ζοριζουν να ερθει σε επαφη μαζι τους αλλα να τον αφηνουν παιρνει εκεινος την προτωβουλια. Το ιδιο σημαντικο ειναι να επιβραβευεται ο σκυλος καθε φορα που προσεγγιζει απο μονος του τα παιδια. Και επειδη τα παιδια θελουν να κανουν οτι βλεπουν καλο ειναι να κοψεις και εσυ τις πολλες αγκαλιες με το σκυλακι. Εκτος αυτου οταν παιρνεις αγκαλια εναν ηδη τρομοκρατημενο σκυλο ειναι σαν να προσφερεις ασυλο και αρα δικαιολογεις και επιβραβευεις τον πανικο του.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ όμορφη η Μίλη πραγματικά!
Οι σχέση της με τα παιδιά πρέπει να δουλευτεί πολύ. Προφανώς έχει φοβίες. Αν τα παιδιά σου είναι μεγάλα και έχουν την υπομονή με λιχουδιές και πολύ πολύ σταθερότητα να προσπαθήσουν να προσεγγίσουν τον σκύλο σου. Θα πάρει χρόνο, πρέπει να είναι πραγματικά αποφασισμένα για να το καταφέρουν. Μία επισήμανση μόνο εδώ. Όχι αγκαλιά με βία , της δίνετε τις πρωτοβουλίες και την αφήνετε αυτή να τα πλησιάσει. Δεν πρέπει να ρισκάρουν με τίποτα ένα πιθανό δάγκωμα προς τα παιδιά. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν λάθος προσέγγιση και τα παιδιά, τρέχουν με ενθουσιασμό στον σκύλο και μόλις του γρυλίσει και κρυφτεί, φεύγουν μακριά με φωνές. Είναι ότι χειρότερο όλο αυτό το σκηνικό για ένα φοβικό με παιδιά σκύλο.
Κατά τα άλλα γιατί να μην είναι χαρούμενη;
Για το θέμα του κατουρήματος θα πρέπει να το συζητήσεις με τον κτηνίατρο, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν είναι κάτι οργανικό.
Για το θέμα του φαγητού, καλό είναι να επιμένεις αλλά μην υποσιτιστεί κιόλας..Έχεις δοκιμάσει γιαουρτάκι ή λίγο λαδάκι από το φαγητό σας στις κροκέτες; Έχεις σκεφτεί να τις μαγειρεύεις;

Για τα εκπαιδευτικά θέματα της ένας εκπαιδευτής θα ήταν μεγάλη βοήθεια. Θα μπορούσες ίσως να συζητήσεις μαζί του την πιθανότητα να κάνετε 2-3 μαθήματα μόνο να σου δείξει και σενα και στα παιδιά πως θα την προσεγγίζουν ώστε να μην σου κοστίσει και εσένα πολύ;
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Ευχαριστω για την απαντηση κατ αρχας....τα παιδια μου ειναι 6 κ 9 με ηρεμη συμπεριφορα προς την Μιλη.Η αληθεια ειναι οτι στον μικρο που δεν της δινει ιδιαιτερη σημασια εχει αρχισει κ πλησιαζει κ του κανει χαρουλες οταν γυρναει απ το σχολειο μεχρι εκει ομως.Στον μεγαλο που προσπαθει να την πλησιασει να την χαιδεψει κ να την παρει αγκαλια δεν παει κ πρεπει να πω οτι απ την αρχη τον φοβοτανε πιο πολυ τον μεγαλο.Εκεινος την πηγαινει βολτα με το λουρι καπου καπου μετα απο δικη μου προτροπη, λιχουδιες δεν τον αφηνω να της δωσει γιατι ετσι επιδεινωνουμε το προβλημα του φαγητου.οσο για τις δικες μου αγκαλιες...εχεις δικιο!!Ολο σε εμενα ερχεται κ εγω την χαιδευω σαν μωρο κ φυσικα συμβαινει αυτο που λες ασε που ζηλευει κ ο γιος μου μετα.Ασε που κ η κυρια που την ειχε ολο αγκαλια την ειχε επισης!!
Το θεμα ειναι μπορει να φτιαχτει αυτο το "προβλημα" επειδη ειναι μεγαλη σε ηλικια κ εχει μαθει ηδη σε μια συμπεριφορα;Μπορει να αλλαξει αυτο;
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Πολύ όμορφη η Μίλη πραγματικά!
Οι σχέση της με τα παιδιά πρέπει να δουλευτεί πολύ. Προφανώς έχει φοβίες. Αν τα παιδιά σου είναι μεγάλα και έχουν την υπομονή με λιχουδιές και πολύ πολύ σταθερότητα να προσπαθήσουν να προσεγγίσουν τον σκύλο σου. Θα πάρει χρόνο, πρέπει να είναι πραγματικά αποφασισμένα για να το καταφέρουν. Μία επισήμανση μόνο εδώ. Όχι αγκαλιά με βία , της δίνετε τις πρωτοβουλίες και την αφήνετε αυτή να τα πλησιάσει. Δεν πρέπει να ρισκάρουν με τίποτα ένα πιθανό δάγκωμα προς τα παιδιά. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν λάθος προσέγγιση και τα παιδιά, τρέχουν με ενθουσιασμό στον σκύλο και μόλις του γρυλίσει και κρυφτεί, φεύγουν μακριά με φωνές. Είναι ότι χειρότερο όλο αυτό το σκηνικό για ένα φοβικό με παιδιά σκύλο.
Κατά τα άλλα γιατί να μην είναι χαρούμενη;
Για το θέμα του κατουρήματος θα πρέπει να το συζητήσεις με τον κτηνίατρο, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν είναι κάτι οργανικό.
Για το θέμα του φαγητού, καλό είναι να επιμένεις αλλά μην υποσιτιστεί κιόλας..Έχεις δοκιμάσει γιαουρτάκι ή λίγο λαδάκι από το φαγητό σας στις κροκέτες; Έχεις σκεφτεί να τις μαγειρεύεις;

Για τα εκπαιδευτικά θέματα της ένας εκπαιδευτής θα ήταν μεγάλη βοήθεια. Θα μπορούσες ίσως να συζητήσεις μαζί του την πιθανότητα να κάνετε 2-3 μαθήματα μόνο να σου δείξει και σενα και στα παιδιά πως θα την προσεγγίζουν ώστε να μην σου κοστίσει και εσένα πολύ;
Οχι αγκαλια με βια ειπες ε;....πω πω κ εγω αρκετες φορες την παιρνω κ την βαζω στην αγκαλια του μεγαλου μου γιου επειδη την θελει κ αυτη η κακομοιρα τρεμει εκεινη την ωρα.Καθομαι κ εγω διπλα της την επιβραβευω της λεω μπραβο αλλα ετσι κ κανω πως σηκωνομαι πεταγεται κ τρεχει πισω μου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μεγάλη σε ηλικία 2 χρονών; :nono:

Οχι αγκαλια με βια ειπες ε;....πω πω κ εγω αρκετες φορες την παιρνω κ την βαζω στην αγκαλια του μεγαλου μου γιου επειδη την θελει κ αυτη η κακομοιρα τρεμει εκεινη την ωρα.Καθομαι κ εγω διπλα της την επιβραβευω της λεω μπραβο αλλα ετσι κ κανω πως σηκωνομαι πεταγεται κ τρεχει πισω μου.
Μην κάνεις τέτοια. Της επιδεινώνεις τις ήδη υπάρχουσες φοβίες της και πιθανόν να δημιουργείς νέες, που ίσως να μην τις φτιάξει ποτέ. Εμφραγμα θα πάθει το σκυλάκι, με κάτι τέτοια :(

Κάντε υπομονή με το σκυλάκι, αφήστε το να σας πλησιάσει εκείνο, περιορίστε τα γούτσου-γούτσου [δεν είναι λούτρινο] και φερθείτε του σαν κανονικό σκύλο. Μην την πιέζετε καθόλου. Ας ασχοληθούν και τα παιδιά με το να της βάζουν το φαγητό της, να την καλλωπίζουν, να την βγάζουν βόλτα [όχι μόνα τους], να μαζεύουν τις ακαθαρσίες της [εννοείται έτσι;]. Δώστε της όσο χρόνο χρειάζεται. Μπορεί να πάρει μήνες.

Δηλωμένο τσιπάκι και ταυτότητα με τα στοιχεία της στο περιλαίμιό της, θεωρούνται αυτονόητα.
Αποφύγετε το flexi αν τυχόν χρησιμοποιείτε καθώς επίσης και τις πολλές σκυλοπαρέες, μέχρι να είσαστε σίγουροι για τον χαρακτήρα της.

Για όλα τα προληπτικά αντιπαρασιτικά μέτρα και τις προληπτικές εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε, είσαι ενήμερη;

Τέλος, μην της αλλάζεις συνεχώς τροφές. Σταθεροποιήσου σε μία από τις καλές. Νοστίμεψέ την, με μια κουταλιά γιαούρτι ή μια κουταλιά από την σάλτσα του δικού σας φαγητού και...υπομονή.

Γενικώς...σταθερότητα και υπομονή, θα πρέπει να είναι οι καθοδηγητές σας, για αρκετό καιρό.
 
Last edited:


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
αγαπαμε μαρεκο *agapoylas*
(ωρες ωρες μου δινεις την εντυπωση του συνταγματάρχη σκυλων )
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Μεγάλη σε ηλικία 2 χρονών; :nono:


Μην κάνεις τέτοια. Της επιδεινώνεις τις ήδη υπάρχουσες φοβίες της και πιθανόν να δημιουργείς νέες, που ίσως να μην τις φτιάξει ποτέ. Εμφραγμα θα πάθει το σκυλάκι, με κάτι τέτοια :(

Κάντε υπομονή με το σκυλάκι, αφήστε το να σας πλησιάσει εκείνο, περιορίστε τα γούτσου-γούτσου [δεν είναι λούτρινο] και φερθείτε του σαν κανονικό σκύλο. Μην την πιέζετε καθόλου. Ας ασχοληθούν και τα παιδιά με το να της βάζουν το φαγητό της, να την καλλωπίζουν, να την βγάζουν βόλτα [όχι μόνα τους], να μαζεύουν τις ακαθαρσίες της [εννοείται έτσι;]. Δώστε της όσο χρόνο χρειάζεται. Μπορεί να πάρει μήνες.

Δηλωμένο τσιπάκι και ταυτότητα με τα στοιχεία της στο περιλαίμιό της, θεωρούνται αυτονόητα.
Αποφύγετε το flexi αν τυχόν χρησιμοποιείτε καθώς επίσης και τις πολλές σκυλοπαρέες, μέχρι να είσαστε σίγουροι για τον χαρακτήρα της.

Για όλα τα προληπτικά αντιπαρασιτικά μέτρα και τις προληπτικές εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε, είσαι ενήμερη;

Τέλος, μην της αλλάζεις συνεχώς τροφές. Σταθεροποιήσου σε μία από τις καλές. Νοστίμεψέ την, με μια κουταλιά γιαούρτι ή μια κουταλιά από την σάλτσα του δικού σας φαγητού και...υπομονή.

Γενικώς...σταθερότητα και υπομονή, θα πρέπει να είναι οι καθοδηγητές σας, για αρκετό καιρό.
Ευχαριστω για την απαντηση...με τα σκυλια τα παει αρκετα καλα γιατι εκει απ οπου την πηρα υπηρχαν αλλα 6 σκυλια οποτε υποθετω κ βλεπω οτι με τα σκυλια δεν εχει θεμα!!
Της εχω κανει αποπαρασιτωση, εξετασεις κ τα εμβολια της ειναι ολα κανονικα.
Μαλλον βιαζομαι να δω αποτελεσματα μεσα σε ενα δυο μηνες ε;Ισως...απλα στεναχωριεμαι για ολους...κ για τα μικρα μου κ για εμενα κ για εκεινη!!
Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας κ ειδωμεν!!!
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Συμφωνώ με αυτά που σου είπαν για την επαφή με τα παιδιά, τώρα στο θέμα διατροφής, δοκίμασε να της βάλεις μέσα στην ξηρά τροφή λίγο παριζάκι κομμένο σε μικρά-μικρά κομματάκια και φρόντισε να το μυρίσει, να το λαχταρίσει, δώστης να το δοκιμάσει πριν το βάλεις στην τροφή, το παριζάκι έχει έντονη μυρωδιά γι΄αυτό και στο προτείνω, το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τόνο σε νερό. Στην αρχή θα τρώει το παριζάκι και λιγη ξηρά, όταν τελείωσει το παριζάκι και εχει μείνει ξηρά της ξαναβάζεις παριζακι. Προσπαθωντας να φάει το παριζάκι θα τρώει και ξηρά. Κάντο και στα δυο γεύματα και σιγά σιγά θα μάθει την ξηρά.
Το έχω δοκιμάσει σε αδέσποτο σκυλί που φιλοξενώ και μέτα από 3 μέρες τρώει μόνο ξηρα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η...μπορεί να τρώει μόνο το παριζάκι ή τον τόνο και όχι την ξηρά.
Γι'αυτό προτιμούμε συνήθως, κάτι που να μπορεί να ανακατευτεί με την ξηρά και να μην μπορεί να το ξεχωρίσει.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ όταν μου έκανε μανούρες για τη ξηρα τροφή, την περίχυνα με ζωμό κοτόπουλου και τη εξαφάνιζε σε δευτερόλεπτα
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Συμφωνώ με αυτά που σου είπαν για την επαφή με τα παιδιά, τώρα στο θέμα διατροφής, δοκίμασε να της βάλεις μέσα στην ξηρά τροφή λίγο παριζάκι κομμένο σε μικρά-μικρά κομματάκια και φρόντισε να το μυρίσει, να το λαχταρίσει, δώστης να το δοκιμάσει πριν το βάλεις στην τροφή, το παριζάκι έχει έντονη μυρωδιά γι΄αυτό και στο προτείνω, το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τόνο σε νερό. Στην αρχή θα τρώει το παριζάκι και λιγη ξηρά, όταν τελείωσει το παριζάκι και εχει μείνει ξηρά της ξαναβάζεις παριζακι. Προσπαθωντας να φάει το παριζάκι θα τρώει και ξηρά. Κάντο και στα δυο γεύματα και σιγά σιγά θα μάθει την ξηρά. Το έχω δοκιμάσει σε αδέσποτο σκυλί που φιλοξενώ και μέτα από 3 μέρες τρώει μόνο ξηρα.
Οσες φορες της εχω βαλει κατι μαζι με την ξηρα (μακαρονια, κρεας κλπ), τρωει μονο αυτα κ αν τυχον κ παρει κ καμια κροκετα κατα λαθος στο στομα την φτυνει απ εξω.Ειναι κ επιλεχτικη...εδω κ κροκετα της πηρα που ειχε διαφορα μεσα κ ξεχωριζε κ ετρωγε μονο αυτα που της αρεσαν!!Ασε ειναι περιπτωση!!
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Εγώ όταν μου έκανε μανούρες για τη ξηρα τροφή, την περίχυνα με ζωμό κοτόπουλου και τη εξαφάνιζε σε δευτερόλεπτα
Οταν λες ζωμο....εννοεις κυβο απ αυτους που πουλανε στα σουπερ ή βραζεις κοτοπουλο;
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Η...μπορεί να τρώει μόνο το παριζάκι ή τον τόνο και όχι την ξηρά.
Γι'αυτό προτιμούμε συνήθως, κάτι που να μπορεί να ανακατευτεί με την ξηρά και να μην μπορεί να το ξεχωρίσει.
Σίγουρα κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και έχει τις δικές του παραξενιές, σε έμενα έπιασε. Γι΄αυτό και είπα μικρά μικρά κομματάκια για να δυσκολέυεται.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Εγω επερνα κονσερβα η κιμα (πολυ λιγη ποσοτητα, μια κουταλια της σουπας) λιγο γιαουρτακι και λιγο λαδι και το ζυμωνα με τις κροκετες ωστε να γινει μια μαζα ωστε να μην ξεχωριζει η κροκετα και το ζεσταινα πολυ λιγο στο φουρνο μικροκυμματων (το ζεσταμα αναδικνυει τις μυρωδιες) μερικες φορες έπιανε.
Απο το χερι σου τις τρωει τις κροκετες?
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Εγω επερνα κονσερβα η κιμα (πολυ λιγη ποσοτητα, μια κουταλια της σουπας) λιγο γιαουρτακι και λιγο λαδι και το ζυμωνα με τις κροκετες ωστε να γινει μια μαζα ωστε να μην ξεχωριζει η κροκετα και το ζεσταινα πολυ λιγο στο φουρνο μικροκυμματων (το ζεσταμα αναδικνυει τις μυρωδιες) μερικες φορες έπιανε.
Απο το χερι σου τις τρωει τις κροκετες?
Οχι!!
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Εν τω μεταξυ τις πρωτες μερες που την πηρα την εβλεπα κ ετσι φοβισμενη που ειναι γενικως (προκειται για πολυ φοβισμενο σκυλακι) κ της εδινα μεζεδακια κ λιχουδιες κ φαι ανακατεμενο με κροκετα ετρωγε αυτα που ηθελε κ στο θεμα της βολτας-αναγκη ηταν ρολοι.Μολις την στριμωξα καμια βδομαδα τωρα με την κροκετα στραβωσε κ αρχισε να βγαζει διαφορα.προσπαθει να περασει το δικο της νομιζω!!
Ο φιλος μου μου λεει οτι παραασχολουμαι γενικα!!
 




georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Παντως τωρα της εριξα λιγο ζωμο απο κυβο στις κροκετες της κ με λιγο ζαμπονακι για ανταμειβη εφαγε λιγο!!Λετε να καταφερουμε τιποτα ετσι;:D
 


georgia-73

Member
26 Μαρτίου 2013
10
0
Παιδια θαυμα!!Μετα το μεσημεριανο εφαγε παλι αποψε ενα μπωλακι κροκετα με ζωμο κ χωρις ζαμπονακι για δελεαρ!Μιλαμε το καθαρισε το μπωλ ηπιε παρα πολυ νερο μετα που δεν επινε πριν κ ζητησε να βγει εξω οπου εκανε την αναγκη της αμεσως!!!Φυσικα την επιβραβευσα με πολλα μπραβο κ παιχνιδια!!!Λετε να τα καταφεραμε;Μακαρι!!!
Τωρα μενει το θεμα των παιδιων να λυθει!!!